Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
#118686
Bu sayılar gözmerceğinin çapı ama camın yada gövdenin çapı değil, takıldıkları kısmın (borunun) çapı. Peki bu neyi değiştir diye sorar insan kendine?
Boru ne kadar geniş ise o kadar geniş bir alan sığabilir içine; basitçe bu şekilde açıklanabilir. Aşağıda basitçe bir mercek iç yapısı var.
field stop
(3 KiB) 201 kere indirildi

Field stop ne kadar büyürse, gökyüzünde o kadar geniş bir alan görülebilir, bu matematiksel bir bağıntı. Maksimum değere ulaşılınca daha büyük bir alan görülemeyeceği için daha büyük çaplı mercek ihtiyacı doğmuş ve zamanla 1.25", o da yetmeyince 2" gözmercekleri geliştirilmiştir.
Dikkat ederseniz kısa odaklı gözmercekleri 1.25'tir, 2"ler genelde uzun odaklıdır. .965" ise artık yaygın olarak kullanılmıyor. Görüntü kalitesine ise doğrudan etkisi yoktur, göz merceğinin tipi ve cam/kaplama kalitesinin etkisi vardır.
#118698
1.25" göz merceği çaplı teleskopla 175 kat büyütme yaparak gezegen gözlemliyorum. Daha büyük büyütmelerde dünyanın dönüş hızından dolayı zaman yeterli gelmiyor. 2" göz merceğiyle daha fazla alan göreceğimiz için 250 kat büyütmeye ulaşma imkanımız olur mu? Daha geniş alan görme bize zamandan kazandırmaz mı?
#118701
Teleskopunuzun odak uzaklığı ve kullandığınız göz merceği hakkınad bilgi verirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz size
#118704
cengiz yazdı:60/700mm

gözmercekleri 20mm, 12.5mm, 4mm
Diyelim ki 12.5mm plossl 1.25" gözmerceği ile gözlem yapıyorsunuz. Aynı 12.5mm plossl varsayalım ki 2" olsun. Bu size görüntü açısından hiç birşey kazandırmaz. Çünkü gözmerceği dizaynı aynı olduğu için merceğin AFOV değeri aynı (kabaca 52*). Bu sebeple TFOV değeri de aynı olacaktır.

Çok kesin olmamakla birlikte yaklaşık olarak TFOV (gerçek görüş alanı) değerini
AFOV / Büyütme
formulü ile bulabiliriz. Bu nedenle daha büyük AFOV değeri olan gözmeceği aynı büyütme ile daha geniş alan gösterir, örneğin 12mm 82*'lik Nagler gibi. Bu Nagler 1.25" olarak takılabilir çünkü 12mm de 1.25" yeterlidir hala. Büyütme düştükçe alan genişlediği için 2" ihtiyacı olur.

Sizin 1.25" - 2" ayrımından öte; istediğiniz büyütmede istediğiniz alanı verecek gözmerceğini aramanız gerek. Televue'nin ethos gibi 100* afov gözmercekleri var, ama bunlar aşırı derecede pahalı.

Şu linke göz atın:http://www.stargazing.net/naa/scopemath.htm sitesindeki hesap programına teleskop ve gözmerceği bilgilerini girerek büyütme(Resulting magnification), Işık çıkışı (Exit pupil (mm)) ve gerçek alan(True Field (degrees)) kısımlarından sonuçlara bakın. Size oldukça yardımı dokunur.

Tabi bir de matematikten öte gerçek hayat var. Atmosfer sebebiyle 300x büyütmenin üzerine çıkmak çok zor, bu genel üst limit. Exit pupil değerini 0.5mm'nin altına indirmek detay algılanması yönünden insan gözünün özelliği sebebiyle alt limit. Bunları göz önüne alarak 60mm çaplı teleskopla 120x büyütmenin fazlası size detaylı değil de bulanık görüntü verecektir. Bu limitler ilerde 300mm'lik teleskop kullansanız bile geçerli olacaktır. Bunları göz önünde bulundurun. Küçük ama detaylı bir görüntü büyük ama bulanık görüntüden iyidir.

Benzer bir teleskobu uzun süre kullanan birisi olarak sıkıntılarınızı anlayabiliyorum.