Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Bir süredir gözlem konusunda yeni bir deneyim yaşamak istiyordum. Her ne kadar elimdeki 8 inçlik Dobson tipi teleskop ile görebileceğim tüm cisimleri görebilmiş olmasam da cisimleri yoğun ışık kirliliği altında bulmakla çok zaman harcamaktan sıkılmıştım. Bu amaçla GoTo özellikli bir teleskop edinmeye karar verdim. Gözüme Nexstar 6SE veya 8SE modelini kestirmiştim. Daha büyük teleskoplar fiziksel nedenlerle uygun görünmüyor, küçükler ise yetersiz kalacak gibi geliyordu. Tam almaya karar verdiğim sıralarda dolar kurunun yükselmesi, ardından da Celestron'un Evolution serisini tanıtması kararımı bir kez daha gözden geçirmeme neden oldu. Bir süre araştırıp Evolution incelemelerini bekledim ve sonunda Evolution serisine geçmeye karar verdim. A.B.D'ye bir iş ziyareti gereği gitmem gündeme gelince oradan bir Nexstar Evolution 6 almaya yönelik planlara başladım.
6 Mayıs günü Nexstar Evolution 6 ve bazı aksesuarları önde gelen bir bayiden sipariş ettim (Firma ismini onların talebi üzerine burada açıklamıyorum). Teleskop otele 8 Mayıs günü ulaştı. Teleskop gayet güzel kutulanmıştı; üçayak ince uzun bir kutuda, kundak ve tüp monte edilmiş halde birlikte büyük başka bir kutudaydı. 3. bir kutuda ise aksesuarlar bulunuyordu. Tüm bu kutular da daha büyük 2 katlı bir kutunun içine koyulmuştu.
Bavulum THY'nin izin verdiği en büyük boyutlardaydı ancak buna rağmen üçayak sığmadı. Bu ihtimali tahmin ettiğimden Sedat Bey'den esinlenip, üçayağı sökecek aletleri yanımda götürmüştüm. Üçayağı söküp bacakları bavulun köşegenine zar zor sığdırdım. Kundağı yanıma almaya niyetlenmiştim ama ağırlığı nedeniyle giyeceklere sarıp aşağıya verdim, tüpü de el bagajı olarak yanıma aldım. Teleskop sağ salim eve geldi.

Nexstar Evolution serisinde 6, 8 ve 9,25 inçlik modeller bulunuyor. Benim aldığım Evolution 6, diğer modellerle aynı kundağa sahip ve üçayağı da 8 inçlik modelle aynı.
Teleskopta Nexstar SE modelinde olduğu gibi XLT kaplamalı C6 tüpü kullanılıyor, yalnız tüp rengi turuncu değil gri. SCT (Schmidt Cassegrain Telescope) tipi teleskoplarda özellikle eskiden görülen odaklama sırasında görüntü kaymasına rastlamadım. Kutupyıldızı üzerinde yaptığım yıldız testinde hafif hizalama kayması gördüm, hizalama sonrası yıldız testinde herhangi bir sorun görmedim.
Kundak Nexstar 6SE kundağından çok daha büyük; bu beklenen bir şey çünkü serideki tüm teleskoplarda aynı kundak kullanılmakta. Buna ek olarak teleskobun her iki eksende de elle hareket ettirilmesi mümkün; her iki eksen için varolan kilitleri gevşeterek teleskobu elinizle istediğiniz yöne çevirebiliyorsunuz. Ancak bu hareket kundaktaki bilgisayar tarafından algılanamadığı için teleskobun elle hareket ettirilmesi kundağın hizalamasını bozuyor. Kundağın üzerinde bir USB portu bulunmakta, bu port sadece 5VDC güç çıkışı olarak kullanılabilmekte olup, bu yolla teleskoba kumanda etmek maalesef mümkün olamamakta.
Teleskopta, Nexstar SE serisinde bulunan düz dişliler yerine daha ileri modellerde bulunan sonsuz dişlili bir düzenek kullanılmış, bu da kundağın mekanik performansını artırmış.
Kundak içerisinde 9,6V 4,5 A.h kapasiteli bir batarya bulunmakta. Celestron, ortalama kullanımla bataryanın 10 saat gözlem için yeterli olduğunu belirtiyor. Dahili bataryanın ortalama ömrü 10 yıl ve cloudynights.com'a göre Celestron teknik servisi ile yapılan ikili yazışmalarda kullanıcı trafından değiştirilebilir olduğu yönünde bilgi alınmış.
Kundak üzerinde güç ışığına ek olarak WiFi ışığı bulunmakta. Her ne kadar kutudan el kumandası çıkıyorsa da, asıl kumanda yöntemi teleskop içerisinde bulunan WiFi modülü üzerinden mobil cihazınızla teleskoba kumanda etmek şeklinde. Bu amaçla ücretsiz Celestron SkyPortal uygulaması kullanılabilse de teleskobu ben Sky Safari 4 Plus ile kullandım.
Üçayak, SE serisindeki üçayağa göre daha sağlam, bunun en büyük nedeni bacaklarının daha fazla açılıyor olması. Bacak ayırıcıda 4 adet gözmerceğini koymak için delik var, bunlardan birisi 2 inçlik, diğerleri 1,25 inçlik gözmercekleri için. Ayrıca kundağın alt kısmında da 1,25 inçlik gözmerceği yuvaları mevcut.
Kutudan ayrıca StarPointer bulucu, 1,25 inç prizmalı yıldız köşegeni (star diagonal'in Türkçesi nedir?), her priz tipi için adaptör içeren 12VDC güç kaynağı, el kumandasını üçayağa takmak için bir parça, 40 ve 13mm'lik Plössl gözmercekleri de çıkıyor. 1,25 inçlik visual back ise tüpün arkasına takılı olarak geliyor. Bu bulucuyla şehir merkezinde birşey görmek zor olacağı için teleskoba Orion 9x50 RACI bulucu taktım. Ayrıca yıldız köşegeni (!) olarak 1,25 inçlik dielektrik bir köşegen taktım.

Yıldızların altında
Gündüz saatlerinde bulucuyu teleskopla hizaladım ve saat 21:30 gibi teleskobu açtım. Telefonumdaki (iPhone 5s) WiFi ayarlarından SkyqLink ağını seçip, SkySafari Plus uygulamasını çalıştırdım. Hemen bağlandı. Teleskop konum ve zaman bilgilerini telefondan aldı ve ilk yıldız olan Kutupyıldızı'na teleskobu yönlendirdim. 13mm Nagler (115x büyütme) ile Kutupyıldızı'nı ortaladıktan sonra yıldız haritasından Kutupyıldızı'nı (Polaris) seçtim ve menüden Align'ı seçtim. Kutupyıldızı ve 9. kadirden bileşenine biraz baktıktn sonra haritadan Castor'u seçip GoTo komutuyla teleskobu yönlendirdim. Castor görüş alanının biraz dışındaydı, bulucu yardımıyla Castor'u gözmerceğinde ortaladım ve menüden Align'ı seçtim. Castor'u 9,5mm Plössl gözmerceği ile rahatça çözdükten sonra hızlı bir tur yaptım. Venüs, Eskimo Bulutsusu, M44, Jüpiter, M81, M82, Nu Draconis, NGC 6543 (Kedi Gözü), M13, M92'ye hızlıca baktım. Teleskop cisimlerin herbirini 13mm'lik gözmerceğinin görüş alanının neredeyse tam ortasında getirmeyi başardı. Daha sonra Epsilon Lir'e geçtim. Epsilon Lir görüş alanının tam ortasında yer almıyordu. Bunun üzerine Vega'yı ortalayıp Align'ı seçtim. Böylece 3 yıldızla hizalama yapmış oldum. Episilon Lir'i 13mm ile kısaca gözledikten sonra M57, NGC6826 (Göz kırpan gezegenimsi), M27 ve tabii Albireo'ya göz attım. Daha sonra tekrar Jüpiter'e geçtim. 130 derece yol gitmesine rağmen Jüpiter yine görüş alanının ortasındaydı. Bulma performansı gayet iyiydi, takip konusunda çok uzun test yapmadım ama 20 Mayıs akşamı M82'yi gözlerken birden gökyüzü bulutlandı, yarım saat kadar bulutların dağılmasını bekledikten sonra M82'nin aynı yerde durduğunu gördüm. Görüşün çok iyi olduğu bir gece henüz test etme olanağım olmadı ama orta kalitede bir görüşte Jüpiter'in 2x Barlow ve 9,5mm Plössl ile fena bir görüntü vermediğini söyleyebilirim. Koyu bantlarda detaylar göze çarpıyordu.
Bataryayı doldurduktan sonra şu ana kadar 7 saat kullandım, 15 dakika telefonumu şart ettim ve batarya seviyesi hala yüksek görünüyor. Görünen o ki Celestron'un batarya ile 10 saat çalışma iddiası doğru.
İyi şeylerden söz ettik, şimdi de yaşadığım bir sorundan söz etmek istiyorum. Kullanım sırasında birkaç defa telefonla teleskobun WiFi bağlantısı koptu, kontrol ettiğimde telefonun evdeki modeme ait WiFi ağına bağlı olduğunu gördüm. Tekrar teleskobun WiFi ağına bağlanınca sorun çözüldü ve tekrar hizlamaya gerek kalmadan teleskobu kullanmaya devam edebildim. Modemin WiFi ayarlarını telefona unutturunca bu sorunun ortaya çıkmadığını gördüm ama bu pek pratik bir çözüm olmuyor.

Sonuç olarak GoTo ile çok farklı bir deneyim hedefliyordum, şu ana kadarki performansı beklentilerimi de aştı. Önümüzdeki günlerde yüksek büyütme performansını daha fazla deneyeceğim. Evolution 6, Nexstar 8SE ile aynı fiyatta. Daha iyi bir kundak, dahili WiFi ve batarya mı, yoksa daha fazla açıklık mı tercihi kişiye kalıyor. Ama bir teleskop almak istiyor ve bütçeniz elveriyorsa Nexstar Evolution serisi teleskopları de seçenekler arasında tutmanızı tavsiye ederim.
Teknoloji ve gözlem açısından oldukça ağız sulandıran bir yazı olmuş :mrgreen:
Teleskopunuz hayırlı olsun. Bol yıldızlı gecelerde kullanmanızı dilerim.