Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Murat Öztürk
Merhaba arkadaslar.

Hangi teleskopu alacagima daha henüz karar vermedim.

Gelecek teleskop icin bahceye yaptigim tek ayak uygulamasini sizlerle paylasmak istedim.
Kullandigim PVC borunun capi 25cm. Kazilan cukur 50cm x 50cm x 90cm.
Simdilik üstünde motorsuz bir EQ5 var.
Kundak olarak Vixen polarie yi kullaniyorum ve öyle fotograf cekiyorum.

Selamlar
Murat
Dosya ekleri
Bahce
Bahce
1a.jpg (261.96 KiB) 593 kere görüntülendi
Adaptör 250mm (EQ8)
Adaptör 250mm (EQ8)
2a.jpg (357.86 KiB) 593 kere görüntülendi
Baslangic. Cukur ve kablo.
Baslangic. Cukur ve kablo.
3a.jpg (259.57 KiB) 593 kere görüntülendi
4a.jpg
4a.jpg (352.88 KiB) 593 kere görüntülendi
Cukuru ve beton
Cukuru ve beton
5a.jpg (185.18 KiB) 593 kere görüntülendi
Boyamadan önce.
Boyamadan önce.
6a.jpg (685.7 KiB) 593 kere görüntülendi
Lazim olan Elektrik kablosu
Lazim olan Elektrik kablosu
7a.jpg (178.48 KiB) 593 kere görüntülendi
Borunun icindeki beton.
Borunun icindeki beton.
8a.jpg (358.6 KiB) 593 kere görüntülendi
Kundak icin Adaptör.
Kundak icin Adaptör.
9a.jpg (632.05 KiB) 593 kere görüntülendi
Tek ayak ve üstünde EQ5.
Tek ayak ve üstünde EQ5.
10a.jpg (846.76 KiB) 593 kere görüntülendi
Boyle cektigim Andromeda M31.
Boyle cektigim Andromeda M31.
Amdromeda M31.jpg (1003.51 KiB) 593 kere görüntülendi
En son Murat Öztürk tarafından 22 Ara 2014, 17:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Çok güzel paylaşım. Harika olmuş tebrikler umarım bize de kısmet olur böyle bir pier. Elektrik konusunu biraz daha açarmısınız. Hangi malzeme neler yapıldı
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Hoşgeldiniz... Herşeyden önce en önemli ekipmana, yani muhteşem bir gözlem mekanına sahipsiniz... Altyapı süper, belli ki ilgi alaka üst düzey, araştırma vs zaten ortada... Sizin gibi sadece imkanı olan değil aynı zamanda hakkıyla araştırıp uygulayan üyelerin katılması bizi çok mutlu ediyor.

Bu arada pier için açtığınız çukur genişlik olarak sanki biraz az gibi geldi. Bildiğim kadarıyla biraz daha geniş bir alana temel atılıp inşaat demirleri ile sağlamlaştırılıyor.

Tekrar hoşgeldiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Murat Öztürk
Merhaba ve hosbulduk.
Yorumunuz icin tesekkürler.

Dediginiz gibi borunun altinna ve icine inşaat demirleri koydum.
Ne yazikki o anda fotograf cekmedim.

Tabiki cukuru biraz daha genis yapabilirsiniz. Duruma bagli.
Ama inanirmisiniz o cukur yarim m3 den fazla beton yedi.
Yani cukurda ve PVC borunun icinde yaklasik 1300 kg beton var.
Bu gelecek Teleskop icin saglamlik acisindan yeter ve artar bile. :D

Selam
Murat
Dosya ekleri
12a.jpg
12a.jpg (445.81 KiB) 421 kere görüntülendi
En son Murat Öztürk tarafından 04 Oca 2015, 21:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Murat Öztürk yazdı:......

Ama inanirmisiniz o cukur yarim m3 den fazla beton yedi.
Yani cukurda ve PVC borunun icinde yaklasik 1300 kg beton var.
Bu gelecek Teleskop icin saglamlik acisindan yeter ve artar bile. :D

Selam
Murat

Bol yağmur yağdıktan veya bahçe sulandıktan ve toprak suya doygun hale geldikten sonra dikkatli olmanızı öneririm. Çok kaba bir hesapla beton ağırlığının 225 kg kadar azalacağı düşünülebilir. Bu fazla görünmese de yaklaşık %17 ağırlıkta azalma demek.

Yandan gelen yüklere karşı koyan 90 cm derinlik var. Toprağınızın yapısına bağlı olarak sert bir çarpmada veya insanın ağırlığını yandan vermesi halinde kaidede oynama olasılığı aklıma geliyor. Bu nedenle birçok temel sisteminde pabuç şeklindeki bir beton kısım toprağın altına gömülüyor. Üzerine koyacağınız ciddi ağırlıklı bir teleskop bu oynatma olasılığına maalesef yardımcı olabilir.

Tabii bunların hepsi olasılık. Toprak her zaman farklı özellikler gösterebilir, yıllarca sorunsuz da kullanabilirsiniz. Keyfinizi bu kadar emek verdikten sonra kaçırmak veya açıkça belli olan özeninizi kötülemiş olmak istemem.

Çok güzel görünüyor, keyifle kullanmanızı dilerim.
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Bu konuyu biraz daha düşününce bazı yeni değerler elde ettim.

Önce resimlerinizi cetvel yardımı ile ölçerek borunuzun toprak üstünde kalan kısmını 75 cm olarak buldum. Çapı 25 cm verdiğinize göre, bu kısma ait iç hacim hesaplanabiliyor.

Toprak altında kalan kısım da çukur kadar yani 50 cm x 50 cm x 90 cm (en x boy x derinlik)

Bu durumda çukur ve boru içinde toplam 0,262 m3 hacim var.

Betonunuzu donatılı olarak 2400 kg / m3 birim hacim ağırlığında farzedersek:

Kaynak:
http://www.imo.org.tr/resimler/dosya_ek ... 0b6_ek.pdf

Toplam beton ağırlığınızı 628 kg buluyorum.

Suya doygun hale geldiğinde bu miktarın 225 kg kadarı kayboluyor. 403 kg sizin lehinize kalıyor. (%36 kayıp)

Bu şartlarda şişman bir kişi yandan boruya ağırlığını verir ise kaide düşey konumunu az veya çok değiştirebilir diye düşünüyorum. Tabii toprağınızın yapısına bağlı birçok detay var. Bu konuyu zemin mekaniği alanında çalışan bir arkadaşımla da konuştum. Kendisi de resimleri görmese de benimle aynı şekilde düşündü. Yani özetle yağmur yağdıktan sonra hava açtığında ve toprağın kurumamış olduğu günler ve gecelerde kaidenizde yandan yüklenmeler halinde şakülden ayrılma olasılığı var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Bu yakınlarda Pier yapmayı planlayan biri olarak siz ne önerirsiniz Yenice?

Şu çapta bir sonotüp bul, bu kadarlık bir derinlik kaz, toprak üstünde şu kadar kalsın. Şöyle bir dolgu malzemesi kullan gibi yol gösterimlerinizi bekliyorum. :kitap
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Onur Bey hemen cevap veremedim. Bu konuyla ilgili olarak bazı detayları bir araya getirmekteyim. Ancak bu başlık altında değil de farklı bir başlık açarak fikrimi açıklamak daha iyi olur diye de düşünmedem edemiyorum, bu başlığı açan Murat Beye de temiz bir yer bırakmış oluruz, ilerde belki başka eklemeleri olacaktır. Buraya yeni başlığın adresini veririz ve oradan rahat rahat devam ederiz. Herkese göre değişebilecek ve tek doğrunun olmadığı bir alan gibi bu kaide işi.

Önerilerimi aşağıdaki adreste nihayet yazabildim:
http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=6&t=9163