Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
gönderen mustafatuncay
Ben dün bir teleskop aldım calestron nexstar 127 slt.
Teleskopta made in çin yazıyor. Hızlı al. com diye bir siteden aldım
onlarla görüştüm açın bir inceleyin, olmazsa gönderirsiniz dediler.
Teleskopu kurup Aya baktım gece ay bulanık gözüküyordu. Normalmi yoksa çin
malı olduğu içinmi ayı net göstermesi gerekmiyormu? Benim bildiğim
kadarıyla calestron ABD malı değilmi? İnşallah teleskopu geri alırlar. Acilen yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Hızlıal sitesinden birçok alışveriş yaptım bir sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca Çin'de üretilmiş olması bir problem teşkil etmiyor ki. Çin malı ibaresi basit ürünlerin taklidinden doğdu, böyle go-to bir teleskobu bu yöntemlerle üretmeniz pek mümkün değil. Eğer odak ayarı yapmadıysanız bulanık görünebilir. Doğru şekilde kullandığınızdan emin misiniz?

*Ayrıca şimdi araştırdım, üretimleri Çin'de yapılıyormuş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Kıvanç Eren
Bendede aynı teleskop var 1 seneden fazladır kullanıyorum ve gayet de memnunum Ögetay'ın dediği gibi büyük ihtimalle odak ayarını yapmadınız.Bunun için öncelikle teleskobun arkasına gözmerceğini taktıktan sonra ev gibi bir cisme yönlendirin(daha iyi odaklama için bir yıldız kulanabilirsiniz veya önce ev sonra bir yıldıza yönelebilirsiniz) sonra arkadaki tekerleği görüntü düzelene kadar çevirin.Ev yerine dediğim gibi uzak bir yıldız seçildiğinde odaklama daha sağlıklı olur.Mesela yıldız için de önce bulanık olan görüntü tekerlek çevrildikçe noktasal hali alcaktır.

Ayrıca daha sonra fotoğrafçılıklada uğraşmak isterseniz daha keskin bir odak için bathinov maskesi kullanabilirsiniz(aklınızda bunlunsun.) şurdan inceleyebilirsiniz:

http://gokbilim.com/bahtinov-maskesi-fo ... ilit=maske
gönderen mustafatuncay
calestron nexstar 120 slt goto teleskop aldım. Ayı çok güzel gözlemledim. Ayarlarını da yaptım. Ben bu teleskopla neleri görebilirim, örneğin gezegenleri normal bir yıldız gibi görüyorum. Gezegenleri bul dediğimde buluyor, ama bir yıldız gibi görüyorum. Galaksileri görebilirmiyim. Ekstra göz merceğimi almam mı gerekiyor. Teşekkürler.
gönderen mustafatuncay
Teşekkürler ögetay ve kıvanç. Ayarlarını yaptım ayı dün çık güzel gördüm. Kıvanç sendeki teleskopta aynıymış. Telefonla görüşme imkanımız varmı? Telefonunu verirsen seni arayabilirim, takıldığımda bilgi almak için teşekkürler......