Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
#114668
Herkese merhaba.. istanbul gibi bi şehir de oturuyorum ve bu filtreyi almayı düşünüyorum. acaba faydası olur mu ? kullanan arkadaşlardan rıca ediyorum.bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.
#114672
Kullanan arkadaşlar mesajını görmemiştir. İlgisizlik olarak düşünmeyelim, kaldı ki gönüllülük üzerine kurulmuş bir forum, zorlamamak lazım. :wink:

Kullanmadım ama işe yaramasa yapmazlardı herhalde diye düşünüyorum.
#114679
Işık kirliliği filtresi kullanmadım ama okuduğum kadarıyla şehir ışıkları altında görsel gözlemde mucizeler yaratacak kadar muhteşem bir fark yaratmıyor; ama astrofotoğrafide zemin parlamasını azalttığı için kullanıldığını okumuştum.

Nebula filteleri ise başka bir konu, onlar görüntüyü biraz karartsa da kontrastı artırdığı için ideal olmayan gözlem koşullarında bir nebze fayda sağlıyorlar; lakin bunlar da her gök cisminde etkili değiller.

Sanırım ki filtrelerden sürprizler beklememek lazım, hiç bir şey karanlık bir ortamın yerini tutmuyor maalesef.
#114686
Işık kirliliği filtreleri arka plandaki sarı ve yeşil ışığı bloke ederek gözlemlenen nebulanın ışığının baskın olmasını sağlar böylece kontrastı arttırır.Ama nebula ışığını parlaklaştırmaz tersine nebulanın ışığını da biraz soğurur dolayısı ile bu tür filtreler 6'' altı teleskoplar için tavsiye edilmez.Demek istediğim teleskobun açıklığı düşük ise zaten sönük görünen nebula daha sönükleşir ve kontrast artsa da gözlem açısından kolaylık sağlanmaz.Ve yanılmıyor ise bu tür filtreler sadece bazı türdeki bulutsularda işe yarıyor.En çok işe yaradıkları bulutsu türü gezegenimsi bulutsulardır.Örnek olarak Ring Nebula(M57) bu tür bir bulutsu.Ama bu yazdıklarımın tümü okuduklarımdan geliyor yani hiç filtre kullanmadım daha.Şahsen pratik olarak görüntüye ne kadar katkı sağladıklarını ben de bilmek istiyorum o yüzden bu filtreleri kullanan bir arkadaşımızın cevap yazması daha iyi olur.
#114688
Timur Öner yazdı:....Ama bu yazdıklarımın tümü okuduklarımdan geliyor yani hiç filtre kullanmadım daha.Şahsen pratik olarak görüntüye ne kadar katkı sağladıklarını ben de bilmek istiyorum o yüzden bu filtreleri kullanan bir arkadaşımızın cevap yazması daha iyi olur.
Ben 8" teleskobumla UHC filtre kullanıyorum. O-III ve H-Betaya göre daha geçirgen bir filtre ve daha geniş amaçlı kullanımı var. O-III ve H-Beta daha agresif yapılı ve daha özel amaçlılar. Şehir ışıkları ile kirlenmiş gökyüzümde UHC ile gerek emisyon gerekse gezegenimsi bulutsuların sınırları daha belirgin hale geliyor filtre ile. Lakin bahsettiğiniz gibi arkaplan ışığını keserken bulutsuyu da biraz karartıyor, arkaplandaki yıldızlar hemen hemen görülmez hale geliyor. Çoğu zaman bir fark görüyorum. Yine de filtresiz karanlıkta görmek daha etkileyici olurdu, onu da ben hiç göremedim. 5 - 6" ten küçük teleskoplarda görüntüyü aşırı karanlık yapıp gözlemi verimsiz hale getirmesi muhtemel. Ama Işık Kirliliği Filtresi hepsinden daha geniş dalgaboyu aralığını geçirdiği için diğer filtreler kadar görüntüyü karartmayabilir, lakin kullanmadım.
#114691
[urlhttp://agenaastro.com/thousand-oaks-optical-narrowband-lpr-filter-1-25-lp-225.html][/url] bu site de ucuz olduğunu görünce aldım.geldiğinde göreceğim işe yarayıp yaramadığını :) ayrıca x-cel serisi barlow türkiye de 215 dolar fiyatı varken, bu sitede 79 dolar. onuda aldım. umarım gümrükte filan takılmaz :)
#114693
algerino85 yazdı:[urlhttp://agenaastro.com/thousand-oaks-optical-narrowband-lpr-filter-1-25-lp-225.html][/url] bu site de ucuz olduğunu görünce aldım.geldiğinde göreceğim işe yarayıp yaramadığını :) ayrıca x-cel serisi barlow türkiye de 215 dolar fiyatı varken, bu sitede 79 dolar. onuda aldım. umarım gümrükte filan takılmaz :)
Filtreniz hayırlı olsun.Gümrükte sorun çıkacağını pek sanmam çok bu konu hakkında bilgisi olmayanlar için gözlük camından farksız :D
#114694
Timur Öner yazdı:
algerino85 yazdı:[urlhttp://agenaastro.com/thousand-oaks-optical-narrowband-lpr-filter-1-25-lp-225.html][/url] bu site de ucuz olduğunu görünce aldım.geldiğinde göreceğim işe yarayıp yaramadığını :) ayrıca x-cel serisi barlow türkiye de 215 dolar fiyatı varken, bu sitede 79 dolar. onuda aldım. umarım gümrükte filan takılmaz :)
Filtreniz hayırlı olsun.Gümrükte sorun çıkacağını pek sanmam çok bu konu hakkında bilgisi olmayanlar için gözlük camından farksız :D
Evet durum öyle . Teşekkür ederim. umarım işe yarar da boşuna para vermemiş olurum :D
#114714
Filtreniz hayırlı olsun. Bu filtre Broadband denilen ışık kirliliği filtrelerinden değil; bendeki Lumicon UHC gibi narrowband. Nebulalar için O-III ve H-beta bölgelerini geçiriyor. Teleskop açıklığınız elverdiği sürece bu filtre sizi pişman etmez.
#114716
Talat Keleş yazdı:Filtreniz hayırlı olsun. Bu filtre Broadband denilen ışık kirliliği filtrelerinden değil; bendeki Lumicon UHC gibi narrowband. Nebulalar için O-III ve H-beta bölgelerini geçiriyor. Teleskop açıklığınız elverdiği sürece bu filtre sizi pişman etmez.
Valla mı. yanlış bişey mi aldım.. benim istediğim şöyle mercekten gökyüzüne baktığımda sönük olan yıldızları da görebilmekti.
mevcut teleskop 6" açıklığı var umarım işe yarar.
http://www.teleskobum.com/asp/product/5 ... iltre-1-25
#114717
Filtreler yapısı ve mantığı gereği içinden geçen ışığı süzer ve her daim ışığın bir kısmı yok olur. Nebulalar bazı özel dalgaboylarında ışınım yapar. Filtreler bu dalgaboylarını geçirirken diğerlerini geçirmez bu sayede Nebulalar arka plan üzerinde belirginleşir. Yıldızlar ve yıldızlardan oluşan yıldız kümeleri ile galaksiler ışığın bir çok dalgaboyunda ışık yayar. Filtreler belli dalgaboylarını geçirmediği için yıldız kaynaklı gökcisimlerinde bir faydası olmaz hatta göze ulaşan ışık da azalmış olur.

Bu sebeple aldığınız filtre amacına uygun olarak size Nebulalarda fayda sağlayacaktır. Malesef yıldızları ve galaksileri daha belirgin gösteren bir filtre yok. 6" de yeterli bir açıklık. Yaz nebulaları şimdiden size hayırlı olsun.
#114730
Talat Keleş yazdı:Filtreler yapısı ve mantığı gereği içinden geçen ışığı süzer ve her daim ışığın bir kısmı yok olur. Nebulalar bazı özel dalgaboylarında ışınım yapar. Filtreler bu dalgaboylarını geçirirken diğerlerini geçirmez bu sayede Nebulalar arka plan üzerinde belirginleşir. Yıldızlar ve yıldızlardan oluşan yıldız kümeleri ile galaksiler ışığın bir çok dalgaboyunda ışık yayar. Filtreler belli dalgaboylarını geçirmediği için yıldız kaynaklı gökcisimlerinde bir faydası olmaz hatta göze ulaşan ışık da azalmış olur.

Bu sebeple aldığınız filtre amacına uygun olarak size Nebulalarda fayda sağlayacaktır. Malesef yıldızları ve galaksileri daha belirgin gösteren bir filtre yok. 6" de yeterli bir açıklık. Yaz nebulaları şimdiden size hayırlı olsun.
Anladım. peki teşekkür ederim
Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]

https://www.netsaweb.com/resources/uploads/logo/2[…]

Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]