Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
gönderen rat.planet
#114557
Arkadaşlar güneş teleskobu kullanan arkadaşlar var mı? En yaygını coronado pst imiş. Hatta Türkiye'de satan bir yer var.Benim merak ettiğim normal teleskopla güneş filtresi olduğunda gözlemlediğimiz güneşle bu güneş teleskobunu alıp gözlemlediğimiz güneş görüntü açısından daha mı farklı oluyor? Sadece Güneş'i mi gözlemleyebiliriz bu teleskopla? Bu siteye takıldığımdan beri hep astronomiyle ilgili bir merak sardı beni. :D

http://www.teleskobum.com/asp/product/1 ... 0A-H-Alpha
#114565
Aralarında fark bulunuyor. Güneş teleskopları daha ziyade H-Alpha filtresine sahip oluyor, teleskobun önüne taktığımız ise daha basit bir filtre. H-Alpha filtresi ile Güneş üzerindeki aktiviteleri incelemek mümkün, normal filtre ile ise ancak lekeler gözlemlenebilir.

Forumda bununla ilgili birçok konu var, ararsanız bulabilirsiniz.
http://gokbilim.com/lunt-ls60tha-aldim-t7914/
gönderen rat.planet
#114576
Arama satırında Coronado pst ve güneş teleskobu yazdığımda 1-2 sonuç çıkıyor.Ben zaten aramadan konu açmıyorum. Sayfa başlığı farklı olduğu için sizin verdiğiniz konu çıkmamış.Kusura bakmayın. Peki üstteki teleskopta açıklık ve büyütme açısından nasıl bir sonuç alınabilir.örnek bir resim gösterme imkanınız var mı?
#114578
Dediğinizi anlayamadım, o başlıkta zaten o teleskopla çekilmiş çokça fotoğraf var bahsetmek istediğiniz buysa. Açıklık ise Güneş teleskoplarında çok önemli değil. Zaten bildiğiniz gibi Güneş fazlasıyla parlak bir cisim, daha fazla ışık toplamaya pek ihtiyaç yok. Bu teleskoplar zaten nadirdir, özeldir.