Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
gönderen ece123
MERHABALAR BEN CEESTRON POWERSEEKER 127 EQ ALICAM ANCAK GÖZMERCEĞİ KONUSUNDA KARAR VERMEKTE EPEY ZORLANIYORUM TELESKOPUN ÖZELLİKLERİ ŞUNLAR:Tip: Newtonian reflektör
Açıklık –Ayna çapı: 127 mm (5”)
Odak uzaklığı: 1000 mm
Odak oranı: f: 7.8
Gözmerceği: 20 mm
Barlow mercek: 3x
Kundak tipi: Ekvatoryel
Teleskop ağırlığı: 7.7 kg
ALICAĞIM BU TELESKOPUN HEM UYGUN ŞEKİLDE BÜYÜTMESİNİ HEMDE NETLİĞİNİN UYGUN DERECEDE KALMASI ÖRNEĞİN HEM JÜPİTERİ GÖRMEK VE AYNI ZAMANDA RENGİNİ SEÇEBİLMEK 20MM ŞEKLİNDE VERİLECEK OLAN GÖZMERCEĞİNİ DEĞŞTİRMEK İSTİYORUM SEBEBİYSE 20MM GÖZMERCEĞİYLE BARLOWLA BİRLİKTE 150X BÜYÜTME YAPMASI BENİM HAYALIM 150XTEN AÇIKCASI ÇOK FAZLAYDI MESELA 250 X 300X GİBİ SİZCE GÖZMERCEĞİNİ 12MM LİK Mİ ALMALIYIM YOKSA TAMTERSİ 25MM Mİ SİZCE ALICAĞIM GÖZMERCEĞİNİN MM Sİ VE MARKASI NE OLMALIDIR :?: :?: :?: :?:
Genelde iki mercek veriyorlar ; biri 20-25 civarı, diğeri teleskop açıklığının kaldırabileceği en son büyütmeyi veren mercek oluyor. Bu teleskopla niye tek mercek geliyor acaba?
Nerden baktın bilmiyorum ama aradığın teleskoba şimdi baktım, iki adet mercek bir de 3x barlowla beraber geliyormuş (tabi yeni alıyorsan). Merceğin biri 50x büyütme veren 20mm lik, diğeri 250x büyütme veren 4mm lik mercek. Bunlar sana yeter de artar, ekstra mercek aramana gerek yok.
http://www.eyb-optik.com/Uploads/pdf/ce ... 4.2014.pdf

Aynı teleskoba bir de buradan bak. Farklı şeyler yazıyor. Alacak olduğunda 4 mm de var mı diye sor; yok derlerse bu linki göster. İki listede de fiyat aynı. İçerik birinde daha az.
gönderen ece123
arkadaşlaş celestron power seeker 127 eq ile mars satürn jupiter gibi gezegenleri gözlemlerken 20mm lik merceğimi yoksa 4mm lik merceğimi kullanırsam daha iyi ve verimli olur benim kendi görüşüm 4mm den yana zaten teleskop yeterince net 127mm çünkü daha netliğe gerek yok diye 4mm daha iyi olur diyorum odak uzaklığı: 1000mm buda 4mm yi kullanırsam 250x büyütme yapıyor barlowla birlikte barlowda 3x bu arada 750 kat büyütme yapıyor yanılıyormuyumm yoksa ? :?: :?: :?: :?:
ece123 yazdı:4mm yi kullanırsam 250x büyütme yapıyor barlowla birlikte barlowda 3x bu arada 750 kat
Hesap doğru lakin 750 kat veya 1500 kat büyütme yapsan da bu kadar yüksek büyütmelerde muhtemelen birşey göremezsin. Hatta gezegeni bile bulamazsın.Bulsan ortalayamassın. En iyisi teleskobun gelsin . Önce biraz gözlem yap. Sonra neye ihtiyacın olduğunu kendin de karar verebilirsin.
Selamlar
ece123 yazdı:arkadaşlaş celestron power seeker 127 eq ile mars satürn jupiter gibi gezegenleri gözlemlerken 20mm lik merceğimi yoksa 4mm lik merceğimi kullanırsam daha iyi ve verimli olur benim kendi görüşüm 4mm den yana zaten teleskop yeterince net 127mm çünkü daha netliğe gerek yok diye 4mm daha iyi olur diyorum odak uzaklığı: 1000mm buda 4mm yi kullanırsam 250x büyütme yapıyor barlowla birlikte barlowda 3x bu arada 750 kat büyütme yapıyor yanılıyormuyumm yoksa ? :?: :?: :?: :?:
Gereksiz konu kirliliği yapıyorsun arkadaşım. Aynı soruyu başka bir başlıkta sormuşsun. Açtığın her konu zaten "Okunmamış Mesajlar" bölümünden görülebiliyor. Lütfen forum kurallarına dikkat edelim.
Benim bulunduğum uyarının aynısını yapmış, zaten senin o yorumu bildirim yapman üzerine ben ayrıca yazma gereği duydum. Forumda böyle tartışmaların gereği yok. Konuyu yorum değil, bunu sürdürmeniz bozar.

Sorduğun sorunun da cevabını Mehmet Bey vermiş, biraz sabredin. Elinize mercekler gelince hangisini tercih etmek istediğinize zaten siz karar vereceksiniz. Şimdi bunu bilseniz ne faydası var bilmeseniz ne faydası var kullanamadıktan sonra? Kaldı ki, belki sizin zevkiniz daha farklı olacak değil mi? O yüzden biraz sabır şimdilik.
Ögetay Kayalı yazdı:Benim bulunduğum uyarının aynısını yapmış, zaten senin o yorumu bildirim yapman üzerine ben ayrıca yazma gereği duydum. Forumda böyle tartışmaların gereği yok. Konuyu yorum değil, bunu sürdürmeniz bozar.

Sorduğun sorunun da cevabını Mehmet Bey vermiş, biraz sabredin. Elinize mercekler gelince hangisini tercih etmek istediğinize zaten siz karar vereceksiniz. Şimdi bunu bilseniz ne faydası var bilmeseniz ne faydası var kullanamadıktan sonra? Kaldı ki, belki sizin zevkiniz daha farklı olacak değil mi? O yüzden biraz sabır şimdilik.
+1
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]