Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
#113835
Merhabalar,
Sonunda 8'' dobson bitti. Ama hala bir gözmerceğim yok. Şu anda kısıtlı bütçem var ve bu yazı da kaçırmak istemiyorum. Bu nedenle ekonomik bir gözmerceği arayışına girdim. Tercihen 25-32mm plossl.
Agena vb sitelere kargo nedeni ile çok bakmadım (25$ göz merceğine 25$ ve üzeri kargo ücreti çıkabiliyor). Ebay'da Türkiye'ye kargo sıkıntı, pek çok satıcı Türkiye'ye yollamıyor. Aliexpress'te ise ürünler güven vermedi. Mesela bu ürün Celestron 25mm super plossl diyor, 24$ fiyatı cazip, fakat Celestron'un kendi sitesinde böyle bir ürün gözükmemekte. Satıcıya sorunca "product of Chinese company Celestron" dedi. Çin firması olan Celestron ne ola ki???
http://www.aliexpress.com/item/Celestro ... 31707.html

Ebay'da ise 5$ kargo ile Meade 4000 serisinin 32mm'si gördüm. 50° AF, 22mm eye relief, fena gelmedi ama kargo dahil 40$ çok mu bu ürün için bilemedim. Çünkü
http://www.ebay.com/itm/Meade-32MM-1-25 ... 4ad51c4e90

40$'a çıkınca Celestron'un zoom lensini gördüm 43$'a. Fakat bu da sahte galiba 7-21mm diyor ve görselleri 8-24mm'den farklı.
http://www.aliexpress.com/item/Celestro ... 62894.html
Orjinali bu galiba. Bu da artık bütçe dışı
http://www.aliexpress.com/item/Celestro ... 72748.html

Ya da hiç riske girmeyip 12$ kargo verip agena'dan gso veya meade mi alsam.
http://agenaastro.com/gso-25mm-plossl-eyepiece.html
http://agenaastro.com/meade-series-4000 ... piece.html

Baya kafam karıştı 2-3 gündür göz merceği bakmaktan. Tavsiye ve yorumlara ihtiyacım var. Kargo dahil 30$ civarı bu işi halledemez miyiz? Hatta elinde temiz ikinci el gözmerçeği olan varsa o da olabilir. :(

Edit: link eklendi
#113837
Risk alınacak parçalar değil göz mercekleri özellikle gözlem için teleskop kullanan biriysen. Mesela benim göz merceklerim de skywatcher ile birlikte gelenlerden ama gözlemle pek işim olmadığı için sorun etmiyorum. Sende durum biraz daha farklı gözlem ağırlıklı ilerleyeceksin onun için bence risk alma. Tüm gözlem keyfin kaçabilir. Bilindik bir yerden bilindik bir marka seç keyfin kaçmasın koca bir yıl hava açsın diye bekliyoruz onuda 5-10 $ için mahvetme :)
İlla son 2 den birini seçeceksen de GSO yu önereyim. O da Çin malı ancak focuser,lazer ve 1.25 filtrelerini aldım gayet güzeller. Kullanan var mı bilmiyorum ama çok kötü bir şey çıkacağını hiç sanmıyorum.
#114037
BluesBrother yazdı:GSO 32 mm için cloudynights'ta çok iyi yorumlar okudum ve geçen hafta bir adet agena'dan sipariş verdim. elime ulaşınca deneyimimi paylaşırım.
Teşekkürler, ben de yorumlara bakarak Agena'dan GSO'nun 25mm olanını vermiştim. 32mm hakkında da çok iyi yorumlar vardı, hatta ikisi arasında gidip geldim. Şimdi kargoya verilmiş.

Burak Bey, aliexpress'deki Celestron sahteymiş, aynı adam orjinalini de satıyor, o da 65$ civarıydı. Artık o kadar çıkamadım. Tavsiyeniz için teşekkürler. Daha sonra iyi bir lens alacağım, o zaman tekrar bakarım.

Bir de Hepsiburada.com'da Celestron ay filtresi 19TL, aldım bir tane. Kargo İzmir'e gelmiş bile.
http://www.hepsiburada.com/liste/celest ... yId=354988
#114359
Ürün az önce geldi. 25mm GSO gözmerceği. Plastik koruyucu kutu da koymuşlar, iyi oldu. Artık ilk gözlemde deneyeceğim. El yapımı teleskopun sadece aynası kaplanacak, az kaldı :)
#115865
Arkadaşlar merhaba.

Agenaastro.com dan aşağıdaki ürünü almak istiyorum.
http://agenaastro.com/agena-6mm-enhance ... piece.html

Bu ürün nasıldır? Ya da giz mercegi alırken neye dikkat etmek gerekiyor?
Ebay dan 2x barlow getirttim ama pek beğenmedim.
Beklediğim görüntüyü vermedi.
O nedenle mercek almaya karar verdim.
50$ ı geçmeyen bir mercek tavsiye eder misiniz?
#115870
Agena ürünler ve destek konusunda oldukça iyi bir firma. Yabancı forumlarda da agena beğenilen bir firma Ben de çeşitli alışverişler yaptım.
Agena'nın gözmercekleri genel olarak beğeniliyor ve bir çok marka gibi GSO'nun ürünlerinden oluşuyor.

Yalnız gözmerceği olayı kalitenin yanı sıra kullanılan teleskopun f oranı ile kullanan kişinin beklentilerine göre biraz kişisel. Bu ürün de diğer agena markalı gözmercekleri gibi iyi yorumlar almış. Tabi bunu f/5 gibi bir dobsonda kullanacaksanız pek keyif vermeyebilir ama uzun f oranlı teleskoplarda oldukça iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra GSO markalı ürünleri de alabilirsiniz.
#115871
Bendeki teleskop bu:

http://inceleme.gittigidiyor.com/katalo ... p-25724-s1#

@Talat Keleş.

Elimde 10 mm ve 25 mm mercek var.
10 mm ile Satürn'e baktığımda halkaları görebiliyorum ancak beklediğimden küçükler.
Almanyada bir akrabama 2x barlow getirttim. 18 € ya getirdi. Gerçi para almadı benden, on un için para bile değil 18€ ama 2x barlow ile 10 mm takınca görüntü netliği gitti.
Büyütme olayı da çok çok az olduğu için pek bir işe yaramadı açıkçası.
2x barlow teoride iki kat daha büyütme yapması lazım.
10 mm mercek 100 kat büyütüyorsa 2x barlow ile 200 kat büyütmesi lazım ama bence o kadar büyütme yok.

dolayısıyla 6 mm veya 4 mm bir lens almayı düşündüm.

Amacım görebildiğim şeyleri biraz daha büyük ve net görmek.
Satürn'ü daha net ve büyük, Jupiteri üzerindeki gaz katmanlarını görecek kadar büyük. Marsı en azından bir misketten büyük olacak kadar büyük.

Yani öyle çok aman aman süper kalite bir büyütme ve görüntü değil de elimdeki 10 mm den daha fazka büyüten ama netliği çok bozmayan birşey arıyorum.

Bana Pluton'u göstermesini beklemiyorum yani :)


Aldığım barlow da bu:
http://www.ebay.de/itm/2x-Barlow-Linse- ... 563be1c079
#115873
200 / 1000 mm f/5 gayet yeterli bir teleskop ama tabi ki f/5 olması ile gerek gözmercekleri gerekse yükse büyütme isteyen konularda az da olsa dezavantajlı.

10 mm ile 100x büyütme elde ediyorsun ve genel olarak bu yeterli olmuyordur. 150x + daha iyi olacaktır. Tabi ki atmosfer çoğu zaman 200-250 üstüne çıkmamıza izin vermiyor. 6mm ile 166x büyütme ve 1,1mm exit pupil elde edersiniz. 6mm almanızda sıkıntı olmaz. 4 mm sanki biraz nadir kullanılabilir gibi geldi bana.

Aslında barlowların çoğu GSO fabrikasında üretiliyor, ben GSO markalı 2x barlowumda sıkıntı yaşamadım. Aldığınız barlow optik olarak yetersiz olabilir. Bununla birlikte teleskopun kolimasyonu da gezegen gözlemlerken etkili oluyor.

Agena'nın almayı düşündüğünüz gözmerceği en kötü elinizdeki plossl seviyesinde olur. Tabi f/5 illa ki daha kaliteli gözmercekleri bekliyor. Fakat elinizdekilerden kötü olmayacaktır. Sitedeki yorumlarda da f/4.7 ile görüş alanının %85'inin keskin olduğunu vb yazmışlar, demek ki bu uygun fiyatı ile işinizi görecektir.
Dikkatli baktıkça, atmosferin durgun anlarında jüpiterin bulut detayları seçilebilecektir ama malesef gözmerceğini dolduracak kadar büyük olamayacak hiç bir zaman.
#115874
Son bir soru daha.
Peki 50 dolar civarı 6 mm göz merceği almak mı yoksa aynı paraya 2x veya 3x barlow almak mı daha avantajlı?

Şundan dolayı soruyorum; aldığım barlow iyi olmayabilir. iyi bir barlow ile 10 mm olanı 5e, 25 mm olanı 12.5 a düşürürsem 4 adet göz merceğim varmış gibi olur.
Ama 6 mm alırsam 3 göz merceğim olacak?

iyi bir 2x barlow ile 10mm mercek takarsam 5 mm e düşer. Bu görüntü ile 5mm göz merceği alsam aynı görüntü olur mu?

5 mm mercek mi iyidir 10mm + 2x barlow mu?
#115909
Aslında barlow almak, dediğiniz sebepten dolayı daha avantajlı. Genelde eklenen her optik elemanın kaliteyi biraz da olsa azaltığından bahsedilir, powermate vb harici barlowlar için. Tabi görsel gözlemde bu farkı anlamak epey zor olsa gerek.

Benim barlowla ilgili tek problemim, 25mm plossl gözmerceği ile kullanınca eye relief artıyor ve gözümü merceğe dayayarak göremiyorum, biraz uzakta tutmam gerekiyor. Buna rağmen aynı barlow hyperion zoom'da benzer bir şikayet yaratmıyor.

Barlow mu mercek mi sorusunun cevabı eğer alacağınız mercek, mevcut olandan belirgin şekilde iyi ise, mercek almak; şahsi fikrime göre. Yoksa sizin durumunuzda barlowla mevcut plossl'u kullanmak gerek 4 eşdeğer mercek elde etmek, gerekse daha sonra alacağınız merceklerde de kullanabilmek adına avantajlı olabilir.

Benim kullandığım barlow GSO 1.25" 2x Achromatic Barlow Lens 33$
Kendi yaptığım drift süresi testlerine göre, Normal haliyle 2.2x, sadece ucundaki kısmı kullanırsanız 1.7x büyütme farkı yaratıyor.