Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Öncelikle herkese merhaba diyorum,foruma yeni kaydoldum.

Geçtiğimiz cuma itibariyle daha öncesinde forumda baya gezinerek geçmişte aktarmış olduğunuz bilgi ve deneyimlerinizi bütçe eleğimden geçirip Celestron marka Astromaster 114eq teleskobunu satın aldım.İlk gün akşamında heyecanla biraz zorlanarak kurulumu yaptım.Güney cepheye bakan gözlem yerime teleskobu konumlandırdım fakat ilk olarak bu aleti kullanmanın o kadarda basit olmadığını anladım.
Sağolsun teleskobumun şuanlık bana göre en büyük dezavantajı gözüken finderscope'u beni baya zorladı.Daha öncesinde telefonuma indirmiş olduğun stellarium programı ile önümde parlayan bir Mars gezegeni olduğunu farkettim fakat öngörürsünüz ki kendisini bulamadım.Ben de madem kurduk evin vadide olması avantajını kullanarak teleskobu yaklaşık 6km kuş uçuşu mesafesindeki gökdelenler ve parlayan tabelalara yönlendirdim.Farklı gökdelenleri bulucunun kırmızı noktası ile işaretleyip elimi teleskoba alıştırarak geçirdim.Ertesi gün havanın güzel olmasını fırsat bilerek tekrar konumlandırdım ve bu sefer güç bela Marsı mercek içerisine alabildim.Ancak Mars 10mm mercek ve 4.5' lik bir teleskop ile kendini pekte göstermedi ama ona rağmen yarım saat manuel olarak takip keyif verdi.Şimdi programdan baktığım üzere Mayıs'ın ortasında Ay tam karşımda lamba gibi kendini gösterecek o günü bekliyorum.

Bu kısa deneyim sonucunda Ramazan ayının güzel gecelerinde daha verimli gözlem yapabilmek adına ekstra parçalar eklemeye karar verdim.Daha öncesinde de belirttiğim gibi bulucusu baya zorluyor, onun yerine tavsiye edebileceğiniz parçaları ve daha iyi görüntü almak adına atabileceğim olası adımlar nelerdir? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Saygılar.
Emre teleskobun hayırlı uğurlu olsun. Yaz geliyor, yeni üyeler, yeni ekipmanlar düşmeye başlıyor ne güzel...

Ben derim ki hemen gaza gelme :) Sakin sakin (biliyorum çok zor) şu yeni teleskobunu ve o beğenmediğin bulucunun bir ustası ol bakalım.

Ondan sonra ekipman, parça vs konuşuruz. Birazcık zaman tanı kendine derim.
Teşekkür ederim Burak abi (: Dediğiniz gibi zorluğu ile tadını alarak ilerlemek çok daha sağlıklı olacaktır.İş ve okul yoğunluğunun kesiştiği Haziran'a kadar fırsat buldukça antreman yapıcam artık (: teşekkür ederim ilginiz için