Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
arkadaşlar merhaba, 1 hafta önce aldığım 150mm dobson teleskpum var 1200 mm odak uzunluğuna sahip. Ankara'da merkeze yakın yerde oturuyorum ışık kirliliği haliyle çok yüksek. teleskopun yanında gelen skywatcher sp (bu markası sanırım. tahminimce super plossl ın kısaltılmış.) 10 mm ve 25 mm gözmerceklerim var ancak bunların çapı kaç inch, açısı kaç derece hiç bilmiyorum. saturn gözüme biraz küçük geldiği için yeni bir gözmerceği ya da barlow almaya karar verdim biraz araştırdım ama bazı sorulara cevap bulamadım. konu hakkında bilgisi olan varsa:

1. teleskop değişmediği sürece nasıl oluyor da göz merceği görüş alanımızı (fov denilen olay sanırım) değiştiriyor? görüş açısı küçük olan gözmerceği teleskopun aldığı bütün ışığı kullanmıyor mu?

2. aynı odak uzunluğuna sahip 2 göz merceğinin görüş açıları farklı olursa büyütme oranları farklı olur mu?

3. barlow neden alınır? 1 barlow alacağımıza 1 gözmerceği alırsak yaklaşık olarak aynı büyütmlere ulaşıyoruz ve ekstradan bir optik engelleyiciden kurtuluyoruz.

4. 0.965, 1.25 ve 2 inch focus çapına sahip göz mercekleri arasındaki fark nedir? çapları hariç :)

5. aynı özelliklere sahip gözmercekleri, farklı eyepiece relief ( bu sanırım gözümüze en yakın olan cam. yanlışsam düzeltin lütfen ) ölçülerine sahip olursa ne gibi değişiklikler olur?

6. naggler, plossl, radial, ethos vb.. gibi modeller arasındaki farklar nelerdir?

7. yukarıda özelliklerini yazdığım teleskopuma gezegen gözlemi için barlow ya da mercek almak istiyorum. önerileriniz nelerdir? 300 -400 tl kadar bütçem var. yurtdışından getirtebilirm. mesela kaç mm odak uzunluğu, hangi model, kaç inch focus çapı, kaç derece açılı, kaç mm mercek çapına sahip olursa olursa benim için ideal olur? barlow kullanmalı mıyım? kullanırsam nasıl bir kombinasyon olmalı?

yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi forumlar.
Merhaba,
Yeni teleskobunuz hayırlı olsun.
arkadaşlar merhaba, 1 hafta önce aldığım 150mm dobson teleskpum var 1200 mm odak uzunluğuna sahip. Ankara'da merkeze yakın yerde oturuyorum ışık kirliliği haliyle çok yüksek. teleskopun yanında gelen 10 mm ve 25 mm gözmerceklerim var ancak bunların çapı kaç inch, açısı kaç derece hiç bilmiyorum. nagler radial plossl gibi modeller var sanırım onlardan hangisi onu da bilmiyorum.
Muhtemelen Plossl, yani 1.25 inç ve 50 derece civarında görüş alanına sahip.
saturn gözüme biraz küçük geldiği için gözmerceği ya da barlow almaya karar verdim biraz araştırdım ama bazı sorulara cevap bulamadım. konu hakkında bilgisi olan varsa:
1. teleskop değişmediği sürece nasıl oluyor da göz merceği görüş alanımızı (fov denilen olay sanırım) değiştiriyor? görüş açısı küçük olan gözmercekği teleskopun aldığı bütün ışığı kullanmıyor mu?
Gözmerceği ile baktığınızda, gökyüzünü yuvarlak bir deliğin içerisinden bakmış gibi görürsünüz. Bu yuvarlağın sınırına İngilizce Field Stop deniyor. Gözmerceğinin görüş alanı işte bu field stop'un genişliği ile belirleniyor. Göz merceğinizdeki field stop çapı yüksek olunca gözmerceğinin görüş alanı daha geniş oluyor. Bu, gözmerceğinin görüş alanı.
Göz merceğindeki görüntü büyütülmüş görüntü olduğu için teleskopla baktığınızda gökyüzündeki (gözmerceğinin görüş alanı / büyütme) kadarlık bir alanı görürsünüz. İşte bu da sizin gördüğünüz gökyüzünün alanıdır.
Gördüğünüz gibi teleskopla görebildiğiniz alan field stop çapına ve büyütmeye bağlıdır ve her iki değer de kullanıdığınız gözmerceğine bağlıdır. Görüş açısının küçük olması kendi başına ışık ziyanına neden olmaz.
2. aynı odak uzunluğuna sahip 2 göz merceğinin görüş açıları farklı olursa büyütme oranları farklı olur mu?
Büyütme=Teleskobun odak uzunluğu/gözmerceğinin odak uzunluğu olduğu için aynı odak uzunluğuna sahip iki göz merceği aynı teleskopta aynı büyütmeyi sağlar.
3. barlow neden alınır? 1 barlow alacağımıza 1 gözmerceği alırsak yaklaşık olarak aynı büyütmlere ulaşıyoruz ve ekstradan bir optik engelleyiciden kurtuluyoruz.
Sizin iki gözmerceğiniz var. Bir barlow alarak, hem 25mm, hem de 10mm gözmerceğini barlow ile kullanabilir ve bir barlow ile sanki dört gözmerceğiniz varmış gibi dört değişik büyütmeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, eğer yüksek büyütmelere ulaşmak için odak uzunluğu kısa gözmerceklerine ihtiyaç duyarsanız (3-4mm gibi), pahalı (Radian, Vixen Lanthanium, Delos, Nagler, Ethos vb.) gözmerceklerine sahip değilseniz gözünüzü gözmerceğine çok fazla yaklaştırmanız gerekecek ve bu durum konforsuz bir gözlem yapmanıza neden olacaktır. Öte yandan 10mm gözmerceğinizi 2.5x barlow ile kullanmanız durumunda 4mm gözmerceğiniz varmış gibi büyütmeye ulaşabilecek ama 10mm gözmerceğine bakıyor olduğunuz için daha konforlu gözlem yapabileceksiniz.

4. 0.965, 1.25 ve 2 inch çapa sahip göz mercekleri arasındaki fark nedir? çapları hariç :)
Field stop çapı. 1.25 inçlik gözmerceği için ulaşılabilecek en büyük field stop çapını yaklaşık 50 derece görüş alanına sahip, 32mm Plossl ile elde edebilirken, 2 inçlik gözmerceği olarak 82 derecelik 31mm Nagler kullanabilirsiniz. Aşağı yukarı aynı büyütmeyi elde edebiliyor olmanıza rağmen ikinci durumda Plossl ile elde edilen görüş alanının yaklaşık 2.5 katı görüş alanı elde edilir.
5. yukarıda özelliklerini yazdığım teleskopuma gezegen gözlemi için barlow ya da mercek almak istiyorum. önerileriniz nelerdir? 300 -400 tl kadar bütçem var. yurtdışından getirtebilirm. mesela 4mm bir gözmerceği uygun olur mu?
Öncelikle büyütmeye karar vermek lazım. 4mm ile 300 defa büyütme elde edilebilir ama her ne kadar Ankara'da görüş genelde fena olmasa da 300 defa büyütmeyi çoğu zaman tatmin edici bulmazsınız. Ben 20cm'lik teleskopla 13mm Nagler +2x Barlow ile 188 defa büyütmeye çoğu zaman çıkabiliyorum ama 256 defa büyütmeye çıktığımda pek çok zaman görüntüden çok memnun olmuyorum. Bu nedenle tavsiyem 200 defa büyütmeye çıkacak bir gözmerceği (Yurtdışından 6mm Vixen Lanthanium veya Radian indirimde bulunursa alınabilir. Delos çıktıktan sonra Radian'da epey indirim oluyor.) veya 2x barlow olacaktır.
Erhan Öztürk
çok çok teşekkür ederim erhan öztürk. benim takıldığım nokta sanırım şu olmuş: aynı büyütmeye sahip olup da daha geniş açı görme olayı:) bunu hala tasvir edemedim. mesela aynı odak uzunluğun sahip 40 derece yerine 80 derece bir gözmerceğiyle bakarsak gözümüzle gördüğümüz alan 2 katına ( ya da 4 ) mı çıkyıor?
bir de bu field stop denilen alan gözmerceğinin mercek çapıyla ( gözümüzle baktığımız ilk cam) mı orantılı yoksa merceğin diğer bir özelliğine mi bağlı?
pahalı bir gözmerceği şimdilik almıycağım için barlow mantıklı geliyor şu anda. 10mm lik merceğime 2x barlowla sanırım tatmin edici görüntü elde ederim.
teşekkürler tekrar.
Merhaba,
bir de bu field stop denilen alan gözmerceğinin mercek çapıyla ( gözümüzle baktığımız ilk cam) mı orantılı yoksa merceğin diğer bir özelliğine mi bağlı?
pahalı bir gözmerceği şimdilik almıycağım için barlow mantıklı geliyor şu anda. 10mm lik merceğime 2x barlowla sanırım tatmin edici görüntü elde ederim.
teşekkürler tekrar.
Field stop'u görmek için gözmerceğine tersten bakın. Size en yakın merceğin etrafındaki siyah sınır field stop'tur.

Söylediğiniz ürünlerden ilkini 15 yıldır kullanıyorum. Artık değiştirme vakti geldi sanırım ama memnun olduğum için kullanmaya devam ediyorum. Variable polarizing filter'a hiç ihtiyaç duymadım. Ay'a bakarken rahatsız olmuyorsanız bence gerek yok.
Erhan Ozturk yazdı:Merhaba,
teşekkürler tekrar.
Field stop'u görmek için gözmerceğine tersten bakın. Size en yakın merceğin etrafındaki siyah sınır field stop'tur.

Söylediğiniz ürünlerden ilkini 15 yıldır kullanıyorum. Artık değiştirme vakti geldi sanırım ama memnun olduğum için kullanmaya devam ediyorum. Variable polarizing filter'a hiç ihtiyaç duymadım. Ay'a bakarken rahatsız olmuyorsanız bence gerek yok.
saturn ve mars gözlemi yapabildim şimdiye kadar, ancak çok parlak olduklarından hiç yüzeylerinden ayrıntı alamadım o yüzden düşünmüştüm variable filter %5-35 arası ayarlanabiliyormuş
Mars'a bu günlerde saat 10-11 gibi baktıysanız fazla birşey görememiş olabilirsiniz çünkü o saatlerde bize dönük fazla bir koyu bölge yok. Mars için mutlaka süzgeç almak isterseniz turucu süzgeç almalısınız. Satürn üzerinde zaten pek bir detay görmemeniz normal.
Teorik olarak aynı işi görür ama ürünü kullanmadığım için net birşey söyleyemem. Yalnız, Newton tipi teleskoplarda geri odak (back focus) mesafesi az olduğu için uzun bir barlow kullanıldığında odaklayamama ihtimaliniz vardır. Bence bu ürünü, sizin teleskobunuzun benzerini kullanan kişiler değerlendirse daha iyi olur.
Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]

https://www.netsaweb.com/resources/uploads/logo/2[…]

Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]