Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Özkn
Herkese merhaba daha yeni Nextstar 6se sahibi oldum.Hyperion Zoom Mark III siparişi verdim.Bir kaç filtre siparişide vermek istiyorum.Işık kirliliği filtresi, derin uzay filtresi ve gezegen fotoğrafı :aah için olan filtreler gözlem yaparkende iyi sonuç veriyormu? Yoksa aklımda reducer corrector almakta var.Pleiadesi sığdıramıyorum 25mm göz merceğine.Gelecek olan hyperion geniş açı ama ne kadat etki eder bilmiyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum.Maksimum bütçem 150 eu.
Bayramda Ordu turnalık yaylasında olacağım o zamana kadar halletmem gerekiyor.
Teşekkürler saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Bence Hyperion Zoom Mark III ün gelmesini bekleyin. Filtre falanda hemen almanıza gerek yok özellikle gözlem için. Ordu çok yağış alan bir yer olması lazım. Yağmur yada bulut filtresi lazım olacak bayramda :) Yeni ekipman lanet i denen bir olayda var zaten onun için alışverişe biraz ara verin.

Hayırlı olsun güzel vakit geçirirsiniz umarım.
Onur bey turnalık yaylasında geçen yıl gözlerimle şahit olduğum bir olayı anlatayım.Hava gerçekten açıktı.Yanımda Celestron 10x50 dürbün götürmüştüm.
İlk gecemde biraz gözlem yapmak için dışarı çıktığımda gözlerime inanamadım.Çıplak gözle Samanyolunun kolu üzerinde çeşitli büyüklüklerde ufak bile olsa nebula ve yıldız kümeleri küçük küçük bulutlar gibi gözüküyordu.Dürbünle baktığımda inanamadım.İşte ondan sonra teleskop almaya karar verdim.Öyle bir yere 6se ile gittiğimde neler görebileceğimi hayal bile edemiyorum ki İstanbul'da bile 6se ile yıldız kümeleri, galaksiler (puslu bir şekilde) ve özellikle Ring Nebulae'yi görebiliyorsam.Orada nasıl olur bilmiyorum.O yüzden maksimum gözlem için neler gerekiyorsa almak istiyorum.Benim için bir dahaki yaza kadar elime geçemeyecek bir fırsat olacak.
Hatta Video Astronomy'e bile merak saldım.Samsung scb 2000p ile neler yapılıyor(6" Newtonian ile çekilmiş videoları görünce ağzımın suyu aktı) :D .Sadece gereken bir reducer ve bu kamera.
Sonra Bir Philips spc900nc alayım hiç olmassa Saturn ve Jupiteri çekerim diyorum.
İşin kısası bu fırsatımı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum.Bir o tarafa bir bu tarafa gidiyor aklım.
Bana bir el atın karar veremiyorum :D
Tayfun Özkn yazdı:Mesela Oxygen III filtreleri yapacağım gözlemlerde bana faydası olmazmı ?
Bende Hyperion Zoom Mark III kullanıcısıyım. plaides hiç bir şekilde sığmayacak bilginiz olsun, benim 8" f/6 da sığmıyor. Zaten oldukça geniş bir küme.
Gözlem açısından belki önce reducer almanız faydalı olabilir, foto için field flattener/focal reducer f/oranını artıracağı için faydalı olacaktır.
Ondan sonra O-III yada UHC olabilir. Ben de UHC var. UHC'nin O-III'e göre biraz daha fazla kullanım alanı var gibi sanki. H-Beta ise çok özel bulutsularda kullanılıyor. Şehir içinde bulutsularda faydasını görüyorum Lumicon UHC'nin. Çok daha karanlık bir noktada o kadar da çok ihtiyacınız olmayabilir. Yoksa Lumicon UHC, Orion Ultrablock vb nebula filtreleri alınabilir.
Tayfun Özkn yazdı:İlk gecemde biraz gözlem yapmak için dışarı çıktığımda gözlerime inanamadım.Çıplak gözle Samanyolunun kolu üzerinde çeşitli büyüklüklerde ufak bile olsa nebula ve yıldız kümeleri küçük küçük bulutlar gibi gözüküyordu.Dürbünle baktığımda inanamadım.
İyisi mi sen tüm herşeyi satıp benim 12 inç dobsonu al :D Ben de bu kadar karanlık bir yerde kullanamadım hiç. Hakkını da veremiyorum galiba teleskobun satsam mı napsam :kahve
Talat Keleş yazdı:
Tayfun Özkn yazdı:Mesela Oxygen III filtreleri yapacağım gözlemlerde bana faydası olmazmı ?
Bende Hyperion Zoom Mark III kullanıcısıyım. plaides hiç bir şekilde sığmayacak bilginiz olsun, benim 8" f/6 da sığmıyor. Zaten oldukça geniş bir küme.
Gözlem açısından belki önce reducer almanız faydalı olabilir, foto için field flattener/focal reducer f/oranını artıracağı için faydalı olacaktır.
Ondan sonra O-III yada UHC olabilir. Ben de UHC var. UHC'nin O-III'e göre biraz daha fazla kullanım alanı var gibi sanki. H-Beta ise çok özel bulutsularda kullanılıyor. Şehir içinde bulutsularda faydasını görüyorum Lumicon UHC'nin. Çok daha karanlık bir noktada o kadar da çok ihtiyacınız olmayabilir. Yoksa Lumicon UHC, Orion Ultrablock vb nebula filtreleri alınabilir.
İlk sıraya Reducer'ı koydum o zaman.Birşey daha soracağım.Canon 350d-400d alsam reducerla birlikte, sanırım kundak yüzünden 10-20sn üzerinde exposure alamam.Peki gezegen fotoğraflamada kullanabilirmiyim ?Özellikle video çeken bir model alsam.Mirorless makineler harika videolar çekebiliyor :)
mehmet GÖKÇE yazdı:
Tayfun Özkn yazdı:İlk gecemde biraz gözlem yapmak için dışarı çıktığımda gözlerime inanamadım.Çıplak gözle Samanyolunun kolu üzerinde çeşitli büyüklüklerde ufak bile olsa nebula ve yıldız kümeleri küçük küçük bulutlar gibi gözüküyordu.Dürbünle baktığımda inanamadım.
İyisi mi sen tüm herşeyi satıp benim 12 inç dobsonu al :D Ben de bu kadar karanlık bir yerde kullanamadım hiç. Hakkını da veremiyorum galiba teleskobun satsam mı napsam :kahve
Mehmet bey giideyim sonuçlarını yazarım.Duruma göre davetlim olursunuz.İyice test edersiniz devasa Dobson'ı :D
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]