Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
İlker ile Ali'den görüp de gaza geldiğim üzere arızalı bir projeksiyon cihazının lens takımını söküp ve buna 2" lik bir adaptör yaparak bir göz merceği imal ettim :lol: Gözmerceği yaklaşık 20-25 mm aralığında zoom özelliğine de sahip. Alan olarak benim 8-24 Celestron zoom gözmerceğinden daha geniş alan gösteriyor ve ondan çok daha keskin bir görüntüsü var. Hatta daha evvel Celestron-Hyperion kıyaslaması yapmış biri olarak samimiyetle söyleyebilirim ki belki Hyperiondan bile daha iyi görüntü veriyor. En büyük özelliği ise köşelerde küresel sapma hatası "0" tamamen flat bir görüntü sunuyor. Akşam olsun da bir de gökyüzünde deneyeyim dedim ama sanırım yeni ekipman laneti bunu da vurdu :lol: kara bulutlar hızla yaklaşıyor kuzeyden...
1.jpg
1.jpg (58.21 KiB) 508 kere görüntülendi
Teleskopta böyle görünüyor;
2.jpg
2.jpg (71.05 KiB) 508 kere görüntülendi
Bu da alelacele bir afokal çekim;
3.jpg
3.jpg (44.11 KiB) 508 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Güven Özkan yazdı:İlker ile Ali'den görüp de gaza geldiğim üzere arızalı bir projeksiyon cihazının lens takımını söküp ve buna 2" lik bir adaptör yaparak bir göz merceği imal ettim :lol: Gözmerceği yaklaşık 20-25 mm aralığında zoom özelliğine de sahip. Alan olarak benim 8-24 Celestron zoom gözmerceğinden daha geniş alan gösteriyor ve ondan çok daha keskin bir görüntüsü var. Hatta daha evvel Celestron-Hyperion kıyaslaması yapmış biri olarak samimiyetle söyleyebilirim ki belki Hyperiondan bile daha iyi görüntü veriyor. En büyük özelliği ise köşelerde küresel sapma hatası "0" tamamen flat bir görüntü sunuyor. Akşam olsun da bir de gökyüzünde deneyeyim dedim ama sanırım yeni ekipman laneti bunu da vurdu :lol: kara bulutlar hızla yaklaşıyor kuzeyden...
Çok başarılı görünüyor Güven, gecede iyi iş yaparsa 2. el ve arızalı projeksiyon fiyatları patlar ben söyliym şimdiden :D
Burak Yakut yazdı:Hava 1 saate açacak kanka rahat ol :)

Bu İlker ile Ali akşam akşam başımıza bir icat çıkartacak ama hadi hayırlısı.

Grahhaaaaaaaaaaammmm :lol:

http://youtu.be/yFGi2pS6-3c
Gizmodur onlar, kaale alıpta kuyuya inmeyin :mrgreen: :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Güven abi eline sağlık. Sayende 2.el hyperionlar ucuzlayacak :)
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Ahanda müşteriler düşüyor... Aynen dediğim gibi Güven iyi ki tüm arızalı projeksiyonları toplamışız :D
Koray Kentli yazdı:Güven abi eline sağlık. Sayende 2.el hyperionlar ucuzlayacak :)
Hyperion ucuzlayacak ama, bizimkiler şimdiden ikiye üçe katladı :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Sedat Abi bir çözümünü bulur :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Gayet başarılı ve yaratıcı hadi bakayım devam :mrgreen:
ÇılgınCam'dan gökyüzünün nasıl göründüğünü merak ettim şimdi
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Alttaki fotoğraf Celestron gözmerceğinden afokal çekildi.
ay_celestron.jpg
ay_celestron.jpg (18.39 KiB) 445 kere görüntülendi
Bu da projektörden bozma gözmerceğinden afokal çekildi. Renk sapması, küresel sapma sıfır. Ay'ı bu güne dek baktığım gözmerceklerinin hiç birinden bu kadar detaylı ve net görmemiştim.
ay_güven.jpg
ay_güven.jpg (20.42 KiB) 445 kere görüntülendi
gönderen Bahadır Kuruçay
Üstadım projen gayet başarılı celestron da bariz renkseme var yaptığın sistemdeki sonuç harika renkseme gördüğüm kadarıyla kaybolmuş ayrıca daha net tebrik ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Onur Atılgan yazdı:Güven hayırlı olsun gerçekten güzel sonuç verdiyse etkinliklerde denemek isterim :)

Fakat 20-25mm oldukça dar, zoom lens demek bile doğru olmaz. 10-20 ya da 20-30 olsaydı toplu üretime başla derdim :)
Onur, aslında mayıs'ta Tırnova'daki etkinlikte senin teleskoptan bakmıştım benzer bir projeksiyon lensiyle ama sanırım senin pek ilgini çekmemişti o anda :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
ilkertaskinoglu yazdı:
Onur Atılgan yazdı:Güven hayırlı olsun gerçekten güzel sonuç verdiyse etkinliklerde denemek isterim :)

Fakat 20-25mm oldukça dar, zoom lens demek bile doğru olmaz. 10-20 ya da 20-30 olsaydı toplu üretime başla derdim :)
Onur, aslında mayıs'ta Tırnova'daki etkinlikte senin teleskoptan bakmıştım benzer bir projeksiyon lensiyle ama sanırım senin pek ilgini çekmemişti o anda :D
Valla hatırlamıyorum İlker ya kusura bakma. Ya mevzuyu anlamamışım ya da unutmuşum :)