Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Sevgili arkadaşlar bildiğiniz gibi şu anda elimde 2 adet kundak mevcut. Bir tanesi emektar ve başımın tacı Orion Atlas, diğeri de yeni misafirimiz Celestron CGEM DX ... Her iki kundak da birbirinden şahane desem yeridir. Zaten Orion Atlas kullanıcıları ve takipçileri kundağı biliyor. CGEM DX ise onun ayarında hatta bazı özellikleri ile ayrılan-öne geçen bir kundak...

Kendi kendime 1 aydır düşün düşün hangisini satayım hangisini tutayım bilemiyorum. Açıkçası evde 2 tane kundak bulunması beni gerçekten rahatsız ediyor. Birincisi lüks, ikincisi ne yapacağım 2 tane kundağı, üçüncüsü ise kundak almayı düşünen bir arkadaşımın ihtiyacını görme ihtimali ve elbette benim de bu kaynak ile yeni ekipmanlar alma ihtimalim...

Fakat gelin görün ki bir türlü karar veremiyorum... İkisi de gerçekten birbirinden güzeller. Ne bileyim mesela, Atlas biraz daha sessiz ama Celestron' un taşıma kapasitesi daha yüksek. Fakat Celestron' un hızını yavaşlatarak sesten kurtulmak mümkün.... Keza yine Orion firması Atlas için bazı upgrade parçaları çıkartmaya başladı. Örneğin bizim forumdan Selçuk' un yapmış olduğu karşı ağırlık mili güçlendirmek için yeni bir karşı ağırlık mili satmaya başladılar. Fiyatı da 60-70 USD... Bu milin yükseltilmesi ile daha stabil DSO lar çekilebilir...

Açıkçası biraz da DSO da hiç tecrübem olmaması beni bu kafa karışıklığına sevk ediyor. Gezegencilik de her ikisi ile de Messi' nin topla oynadığı gibi oynarım evelallah :) ama DSO da kararsızım...

Bir diğer kararsızlığım ise tripod meselesi. CGEM DX gerçekten baba gibi bir tripod veriyor yanında... Fotoğrafta Atlas' ın altında (sağdaki) görebilirsiniz. Fakat gel gör ki ben bir balkon fotoğrafçısıyım. Hayatımda büyük bir değişiklik olmaz ise sürekli de balkonda ve etkinliklerde olacağım. Yani bir bahçem olsaydı bu tripodu hemen tercih ederdim ancak balkon için soldaki yani CGEM DX ' i monte ettiğim (Atlas' ın yanında gelen) tripod tercih sebebi oluyor. Ha bir nedeni de aslında unutuyordum bu en önemlisi 10" newtonian tüpümü de kullanmaya devam edeceğim için bu tüpü bu tripodun üstüne (sağdaki) takarsam balkonun tavanına vurma şansım var :) :aah

Yoksa bununla C11HD tek kullanılacak olsa can feda... Newtonian' ı olmayan biri için çok süper bir sistem ancak benim için şu an ideal değil gibi...

Arkadaşlar konuşur gibi yazdım biliyorum, bilerek de öyle yaptım...

Siz neler düşünüyorsunuz? Ciddi ciddi tartışalım. Bana yardımcı olun hadi... Hem bakın ıskartaya çıkarttığımı da satacağım :) Günün sonunda her iki (hatta benim yaptığım karışım olan mutant ile) hatta 3 sistem de muhteşem...

Kafalar karışmasın diye fotoğrafın üstüne yazayım;
Soldaki kundak CGEM DX, sağdaki kundak Orion Atlas
Soldaki tripod Orion Atlas' ın tripodu, sağdaki tripod (bacakları kalın olan) CGEM DX' in tripodu.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Burak CGEM DX bahsettiğin ses problemi dışında oldukça iyi kundak sanırım. İkisinide kullanmadığım halde, ben olsam CGEM DX'i seçerdim. Ama daha önce de konuştuğumuz gibi newtonian'ı da eş zamanlı kullanma isteğin nedeniyle birşey söylemek istemedim.

Bu melez hali ile CGEM DX in tripod yüksekliği sorununu, gayet mantıklı bir şekilde aşmışsın bence. Ayrıca çokda şık olmuş, ikiside çok hoş görünüyor.

Velhasılı kelam, 1-2 aydır kundak diye sayıklayıp duruyorum, hangi kombinasyonu seçersen seç, ben artıklara razıyım :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Evin bir balkonumu var?(her balkona bi kundak bel ağrılarına son verebilir) Yada ne bileyim bi yazlık, dağ evi, köy evi vs ara ara gittiğin başka bir ev varsa birini oraya birini balkonunda tut derim. Hazır 2 tane cillop gibi kundağın var neden satasın ki. Para falan sorun olsa zaten birini satmadan diğerini almazdın sanırım. Kendimmiş gibi bakıyorum bu soruna ikisini de tutardım elimde diyorum. Birini yazlığa gömerdim birini evde bırakırdım. (DSO yu balkondan mı çekeceksin diye sorayım birde)
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Onur Durma yazdı:Evin bir balkonumu var?(her balkona bi kundak bel ağrılarına son verebilir) Yada ne bileyim bi yazlık, dağ evi, köy evi vs ara ara gittiğin başka bir ev varsa birini oraya birini balkonunda tut derim. Hazır 2 tane cillop gibi kundağın var neden satasın ki. Para falan sorun olsa zaten birini satmadan diğerini almazdın sanırım. Kendimmiş gibi bakıyorum bu soruna ikisini de tutardım elimde diyorum. Birini yazlığa gömerdim birini evde bırakırdım. (DSO yu balkondan mı çekeceksin diye sorayım birde)
"Pşşşt birader, seni aşağıdaki forumdan çağırıyorlar. Direniş varmış, acil gidecekmişin, geri de gelmeyecekmişsin" :lol: :lol:

Burak Yakut yazdı:Birincisi lüks, ikincisi ne yapacağım 2 tane kundağı, üçüncüsü ise kundak almayı düşünen bir arkadaşımın ihtiyacını görme ihtimali ve elbette benim de bu kaynak ile yeni ekipmanlar alma ihtimalim...
dediği için böyle yorum yaptım, yanlışa anlaşılmasını istemem. :kanit
Merhaba Burak,

Kundak seçimi yaparken ben de biraz araştırmıştım neler söylemiş insanlar diye. Heriki kundağın sahipleride memnun görünüyordu bu kundaklardan. Ben de bir EQ6 sahibiyim ve çok memnunum ama bunun dışında herhangi bir kundağı da görmüş kullanmış değilim. Cgem'de dahil.

Eq6 nın yaygın kullanımı benim en büyük sebebim olmuştu bu seçimi yapmakta. Hand controller lar da celestron'un daha iyi olduğu söyleniyor ancak ben hand controller'ı bile olmayan syntrek versiyonu nu almıştım EQ6'nın zira sürekli olarak laptop üzerinden çalışyorum ve EQmod ile bu eksiklik bertaraf edilmiş oluyor. EQ6 nın çok daha fazla kullanılması sebebi ile kolayca upgrade yapılabilmesi, geniş bir bilgi birikimine ulaşılabilecek olunması sağladığı avantajlar olarak düşünülebilir. Bilgisayar üzerinden kontrol edilecekse EQmod+Eq6 tüm ihtiyaçlara rahatça cevap verebilir diye düşünüyorum. Mekanik olarak Cgem'den aşağı kalır yanı da yok gibi. Taşıma kapasitesi vs..

Kundak bence; Takip başarısı, taşıma kapasitesi, kolay taşıma ve kullanım demek.

Herikisi de aşağı yukarı aynı özelliklere sahip iken ve belki en önemli konu olan fiyatta şu an herikisine de sahip olmandan önemini yitirmişken seçim yapman zor olacak. :)

Ben şu an senin yerinde olsam herikisi içinde periyodik hata testi yapar, hangisinin daha iyi takip yapabildiğine bakardım. Uçurum fark olmayacak tabi ama, hangisinin hata oranı düşük ise onu seçerdim.

Kolay gelsin. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
ilkertaskinoglu yazdı:Burak CGEM DX bahsettiğin ses problemi dışında oldukça iyi kundak sanırım. İkisinide kullanmadığım halde, ben olsam CGEM DX'i seçerdim. Ama daha önce de konuştuğumuz gibi newtonian'ı da eş zamanlı kullanma isteğin nedeniyle birşey söylemek istemedim.

Bu melez hali ile CGEM DX in tripod yüksekliği sorununu, gayet mantıklı bir şekilde aşmışsın bence. Ayrıca çokda şık olmuş, ikiside çok hoş görünüyor.

Velhasılı kelam, 1-2 aydır kundak diye sayıklayıp duruyorum, hangi kombinasyonu seçersen seç, ben artıklara razıyım :)
İlker haklısın, melez versiyon şu an aklımdaki ilk seçenek... Aslında böyle sıralayamıyorum bile... Tam işte bu en iyi derken sonra diyorum ki ama ya peki böyle olursa... Şöyle de daha iyi sanki... diye diye kurudum kaldım :aah
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Onur Durma yazdı:Evin bir balkonumu var?(her balkona bi kundak bel ağrılarına son verebilir) Yada ne bileyim bi yazlık, dağ evi, köy evi vs ara ara gittiğin başka bir ev varsa birini oraya birini balkonunda tut derim. Hazır 2 tane cillop gibi kundağın var neden satasın ki. Para falan sorun olsa zaten birini satmadan diğerini almazdın sanırım. Kendimmiş gibi bakıyorum bu soruna ikisini de tutardım elimde diyorum. Birini yazlığa gömerdim birini evde bırakırdım. (DSO yu balkondan mı çekeceksin diye sorayım birde)
Valla bizim kafalar aynı çalışıyor. :) Açıkçası tam olarak sık ziyaret edemesem de 2 ayda bir gittiğimiz bir yer var. Tekirdağ Sultanköy... Işık kirliliği rezil ama İstanbul' a göre fena değil. 7-8 yıldız fazla görülüyor yani :) Bağ bahçe ne ararsan var. Bazen kalabalık gittiğimiz için bagajda yer kalmıyor ve teşkilat götüremiyorum... Belki bir seti orada da bırakabilirim... Bu seçenek yazmasam da aklımda olan bir seçenek aslında...

Bu arada para tabi ki sorun :) O kadar da değil. Kara gün için sakladığımız mermileri sıktık diyelim...

Ama bu olasılık da yok değil... Bak kafamı karıştırdın kozmos seni... :aah :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Selçuk Kurtuluş yazdı:Merhaba Burak,

Kundak seçimi yaparken ben de biraz araştırmıştım neler söylemiş insanlar diye. Heriki kundağın sahipleride memnun görünüyordu bu kundaklardan. Ben de bir EQ6 sahibiyim ve çok memnunum ama bunun dışında herhangi bir kundağı da görmüş kullanmış değilim. Cgem'de dahil.

Eq6 nın yaygın kullanımı benim en büyük sebebim olmuştu bu seçimi yapmakta. Hand controller lar da celestron'un daha iyi olduğu söyleniyor ancak ben hand controller'ı bile olmayan syntrek versiyonu nu almıştım EQ6'nın zira sürekli olarak laptop üzerinden çalışyorum ve EQmod ile bu eksiklik bertaraf edilmiş oluyor. EQ6 nın çok daha fazla kullanılması sebebi ile kolayca upgrade yapılabilmesi, geniş bir bilgi birikimine ulaşılabilecek olunması sağladığı avantajlar olarak düşünülebilir. Bilgisayar üzerinden kontrol edilecekse EQmod+Eq6 tüm ihtiyaçlara rahatça cevap verebilir diye düşünüyorum. Mekanik olarak Cgem'den aşağı kalır yanı da yok gibi. Taşıma kapasitesi vs..

Kundak bence; Takip başarısı, taşıma kapasitesi, kolay taşıma ve kullanım demek.

Herikisi de aşağı yukarı aynı özelliklere sahip iken ve belki en önemli konu olan fiyatta şu an herikisine de sahip olmandan önemini yitirmişken seçim yapman zor olacak. :)

Ben şu an senin yerinde olsam herikisi içinde periyodik hata testi yapar, hangisinin daha iyi takip yapabildiğine bakardım. Uçurum fark olmayacak tabi ama, hangisinin hata oranı düşük ise onu seçerdim.

Kolay gelsin. :)
Selçuk bravo... Çok güzel noktalara parmak bastın... EQmod çok kullanmasam da (şu anda ihtiyaç duymadığım için) inanılmaz bir imkanlar kapısı gerçekten... Her şeyi geç satelite tracker olayını muhakkak bir gün yapacağım... E o zaman da Atlas ve EQmod lazım olacak...

Ayrıca yine haklı olduğun bir konu kesinlike Atlas daha yaygın. Öyle fiyat farkından falan değil bu...

Sedat abi her ne kadar aksini iddia etse de ben eminim kendisi de bir atlas kullansa menüsünü çok ama çok beğenir. Açıkçası 1 aydır evde sistemi kurdum kurcalıyorum o kadar saçma bir menü ve tuş kombinasyonu yapmışları ki yani böyle alışkanlıkla falan açıklanacak gibi değil gerçekten karışık... Ya da Atlas' a oranla çok karışık diyelim... Halbuki Atlas' ın el kumandası inanılmaz derece de kullanıcı dostu. Tamam bazı ilave kolaylıklar var ama mesela polar align (kuzeyi görmeden kutup ayarı imkanı) artık atlas' a yüklendi güncelleme ile... Kesinlikle çok pratik bir menü atlasınki...

Selçuk açıkçası PEC konusunda ya da periyodik error konusunda çok cahilim. Nasıl yapılır araştırarak öğrenebilirim ama bunu balkondan yapabilir miyim bilmiyorum? Var mı kolay bir yolu...

Ha bir diğer konu da kundakların Türkiye fiyatları... Şimdi tüp desen hadi neyse de kundak dediğin olay öyle ABD' den bir abine dostuna getirtebileceğin bir olay değil. E Türkiye fiyatlarına bakıyorum Atlas' ın etiketi 2600 USD + KDV... CGEM DX' e direkt yazmıyor ama sanmıyorum ki 4.000 USD den aşağı olsun... Hazır elimde ikisi de varken satmayıp Onur' un tavsiyesine uyup bazen bayramda seyranda 1 hafta bile kaldığım Tekirdağ' a bir sistem bırakıp gerektiğinde sadece C11 HD tüpü götürüp takılsam mı emin olamıyorum...?
Güzel bir seçenek olabilir bu..! Satış her zaman bir opsiyon olarak cepte olur. Sende bu sayede her iki kundağı da kullanıp daha sağlıklı bir karar verebilirsin.

İstanbul'da Cgem'i bırak onunla çalış, kısa sürede yalayıp yutarsın nasılsa. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
Ben olsam cgem dx i elimde tutardım. Kapasitesi biraz daha fazla. Ne olursa olsun 2 si de güzel kundak. Yaşadığın ikilemde "hangisini alsam dan " daha güzel bir ikilem. :))
Başlığı bulamadım ama tayfun abinin tabiriyle "seksi" c11 de hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Haklısın Selçuk. İstanbul' da CGEMDX i bırakarak alışmak çok mantıklı.

Başak haklısın sanırım öyle yapacağım. Ciddi söylüyorum şu (çok kullanmasam da) EQMOD opsiyonu olmasa çok ağır basacak CGEMDX ama işte... Elbette kumanda menüsünün pratikliği de ayrı bir avantaj.

Neyse bu arada tecrübe aktarımına devam edeyim; dün cgem dx ve c11 hd ile gözlem yaptım. Saturn çekmeye çalıştım vs. Şunu farkettim ki kundağın takip sesi yok. Atlas' ın o derinden gelen sessiz takip sesini çok seviyordum ama tamamen sessizlik de gerçekten çok güzel. Bunun dışında Saturn bazen ekrandan çıkmaya başlarsa kumanda ile tekrar ekrana getirmek için kundağa komut verdiğimde sıfır ses aynen devam ediyor. Nerdeyse hiç ama hiç sesi çıkmıyor. Zaten 4-5. vitese kadar çıt yok. Ses burdan sonra çıkmaya başlıyor. 6-7 de fena olmamakla birlikte 8-9 duyulacak kadar sesli.
gönderen mehmet GÖKÇE
Yeni kundağın hayırlı olsun Burak.Tam bir sonuca ulaşmaya çalışırken sana yeni bir fikir vereyim. Bana kalırsa kundaklardan birini satıp daha ucuz olan cg-5 veya avx (hazır eyüboğlu da indirimdeyken) al.Artan parayla yeni ekipmanlar alabilirsin belki de :) Gerçi teorik olarak konuşuyorum cg -5 veya avx şu anki teleskoplarından herhangi birini kaldırabilir mi bilemiyorum.
Selamlar