Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Talat Keleş yazdı:Bu arada GSO 2x achro barlowla uyum konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Odağa geliyor. Yalnız her mercekte böylemidir bilmiyorum, büyütme gücü yükselince odağın sapma payı azalıyor, daha hassas olmak gerekiyor odağı ayarlarken. Focuserım çift ayarlı (2 speed) olmadığı için üzüldüm :(

Yeni oyuncağımdan 1.5 hafta uzak kalacağım için üzülüyorum. Ama acayip şekilde de hevesliyim.
Orta ve yüksek büyütme ihtiyacımı zoom ve barlow ikilisi ile karşılamışken, sıradaki ilk ihtiyaç, düşük büyütmeli DSO için bir göz merceği..
Orta karar 2" de alabilirim, ya da lumicon uhc'yi kullanabilmek adına 24mm 68 derece bir gözmerceği de alabilirim, bakalım zaman ne gösterecek.

Tez vakitte tekrar görüşmek üzere...

Talat madem konuyu açtın bu vesile ile forumdaki arkadaşlara da duyurmuş olayım

Explore Scientific marka göz merceklerini mutlaka değerlendirin arkadaşlar. Fiyatları gösterdikeri alanı göz önüne alındığında inanılmaz uygun. Modelleri görün diye linki aşağıda verdim. Ben orta vadede mutlaka 1 tane edineceğim.

http://www.optcorp.com/manufacturer/exp ... fic?cat=14

Senin gibi bir çizim ustasına çok yakışır bu mercekler...
Hayırlı olsun Talat. Güzel günlerde kullan.
Burak Yakut yazdı:Explore Scientific marka göz merceklerini mutlaka değerlendirin arkadaşlar. Fiyatları gösterdikeri alanı göz önüne alındığında inanılmaz uygun. Modelleri görün diye linki aşağıda verdim. Ben orta vadede mutlaka 1 tane edineceğim.
12inç için ben de 40 mm düşünüyordum.Aklımı çeldin Burak. Fiyatlar oldukça makul gözüküyor.
Onur Atılgan yazdı:40mm'lik bir oküler alacaksanız teleskobunuzun odak oranının en azından F6 olduğuna dikkat edin. Altı kurtarmaz, hem ışık kaybı olur hem ikincil aynayı görürsünüz.
Teleskop F5,5. Peki bu konuyla ilgili bir hesaplama formulü var mı? Gördüğüm kadarıyla piyasada 50 mm lik okülerler var-her ne kadar 50 mm ile ilgilenmesem de-
Selamlar
mehmet GÖKÇE yazdı:
Onur Atılgan yazdı:40mm'lik bir oküler alacaksanız teleskobunuzun odak oranının en azından F6 olduğuna dikkat edin. Altı kurtarmaz, hem ışık kaybı olur hem ikincil aynayı görürsünüz.
Teleskop F5,5. Peki bu konuyla ilgili bir hesaplama formulü var mı? Gördüğüm kadarıyla piyasada 50 mm lik okülerler var-her ne kadar 50 mm ile ilgilenmesem de-
Selamlar
İnsan gözbebeği en karanlık ortamda maksimum 7mm'ye kadar açılır. Sizin teleskobun odak oranı 5.5 ise, onu 7 ile çarpın; 38,5mm eder. Eğer 38mm'lik bir oküler alırsanız o mercekten çıkacak ışık konisinin çapı 7mm olur. 40 alırsanız taşar, yani görüntü gözbebeğinin dışına taşar, bunun da sonucu ışık kaybı olur. Teleskobunuzun açıklığı birkaç inç ufalıyor gibi düşünün.

Tabi 7mm maksimum açıklıktır. Gözlem yaparken sağdan soldan ışık gelen bir ortamdaysanız gözbebeğiniz tam karanlığa adapte olamaz ve 5-6mm'ye kadar açılır, yani 27-33mm'lik okülerler sizin için limit olur. İlerleyen yaş durumunda da açılabilecek maksimum çap daralır ama sizin durumunuzda bu yok :) Sonuç olarak en fazla 35mm'lik okülerleri düşünmenizi öneririm.
ES gözmercekleri benim de takibimde. Yabancı forumlardan gördüğüm kadarıyla fiyat ve performans olarak gayet tatminkarlar.
mehmet GÖKÇE yazdı:
Selamlar
Onur Atılgan, minimum faydalı büyütme (maksimum gözmerceği odak uzaklığı) hesabını açıklamış zaten. Şehir içinden gözlem yapılıyorsa 7mm gözbebeği açıklığı hiç düşünülmemeli. Bununla birlikte yaşla da azalıyor. Şehir için 6mm gibi bir değer düşünülebilir belki. Bu aynı zamanda büyütme gücünün artması arka planı daha karmaşıklaştıracağı için ışık kirliliğinin etkisini azaltıp kontrastı artıracaktır.

Bir de seçilen göz merceğinin, 1.25" ve 2" olmasına göre maksimum gerçek alanı verebilmesinin limiti var.
Bunun hesaplarını bilmeye gerek yok. Tablo olarak daha kolay anlaşılacaktır.
Kod: Tümünü seç
Alıntı: http://old.observers.org/beginner/astronomical.formulas.html
    ---Amax----
f =    B=31   B=50
-------------------
2.5    162*    169*
 5     144*    157*
10     114*    136*
15     91.9*   118*
20     75.6    103*
25     63.6    90.6*
30     54.6    79.6
35     47.8    71.0
40     42.4    64.0 
45     38.0    58.1    
50     34.4    53.1    
55     31.5    48.9    
60     29.0    45.2
65     26.8    42.1
70     25.0    39.3

Gözmercekleri görüş açısı olarak genelde 4 farklı tiptedir. 82 derece Nagler, 65-68 derece Geniş Açı, 50 derece Plossl, 40-45 derece ortho.

Sol sütun gözmerceği odak uzaklığını gösteriyor. Kullanılacak gözmerceği seçilince, orta sütun 1.25" formatındaki, sağ sütun ise 2" formatındaki maksimum AFOV (görünür görüş açısı) değerini gösteriyor.
Mesela 30mm için, 1.25" formatında 54.6 dereceden (Plossl) daha geniş gösteren mercek dizaynları gerçek görüntüde bir kazanç sağlamıyor. Bilindiği üzere 1.25" için 32mm plossl en üst değerdir (ve ya 24mm 68 drc gibi)