Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Herkese saygılar, sevgili gökbilim dostlarım.
Hyperion zoom kutu
Hyperion zoom kutu
10062013611.jpg (346.64 KiB) 547 kere görüntülendi
Bugün itibariyle, Sayın Hassan Bey'in de aracılığıyla Baader zoom gözmerciğine sahibim.
Deri kılıf
Deri kılıf
10062013612.jpg (148.57 KiB) 547 kere görüntülendi
Paketi açınca içim eridi. İlk izlenimim: ağır ve el bombası tadınca, tutunca insanın içini ürperten, kullanmak için gündüzü geceye çevirecek doğa üstü güçlere sahip olma isteği yaratacak kadar heyecan verici bir göz merceği.
zoom ve aksesuarları
zoom ve aksesuarları
10062013613.jpg (346.34 KiB) 547 kere görüntülendi
Çevirirken click-stop adını veren özelliği olsa gerek, üstünde yazılı olan odak noktalarında klik sesi ile durması. Lakin ara noktalarda da durabilir, sadece belirli ayarları yok yani. 2" 'nosepiece' ve 'wing' tipi 'eye cup' da zoom'un yanında görünüyor.

Şimdi parça bulutlu havanın gece açık olmasını dilemekten başka elimden birşey gelmiyor. Umarım çok kapsamlı olmasa da, ilk ışık denemesi yapabilirim bugün. Yoksa 2 hafta boyunca uzak kalacağım ve meraktan çatlayacağım. Kullandıkça iyi kötü özelliklerini de paylaşmaya çalışacağım.

Herkese durgun, açık gökyüzleri...
Talat hayirli olsun. Karanligi bekleme, etrafta tabii guzellikler yok mu, onlarda bir dene mercegi hemen.
iste asil el bombasi o...onu odaklayiciya takinca her ne kadar " dik dur, egilme" seklinde tezahurat yapsam da dobson basini bir turlu kaldiramiyor :) gercek elbombasi.... o yetmezmis gibi bir de parakor var....fakat bu ikili inanilmaz bir goruntu veriyor...giderken dobsonunu geri almaya kalkacaksin diye cagirmiyorum seni :)
hangisini, nagleri mi, paracorr'u mu, dobsonu mu ? hepsini mi ? :aah
gündüzü geceye çevirecek doğa üstü güçlere sahip olma isteği yaratacak kadar heyecan verici bir göz merceği.
Hayırlı olsun Talat Bey! Gökbilimi ne kadar sevdiğiniz merceği tarifinizden belli. :lol:
Ethos.. Çok çılgın bir görüntü olsa gerek.. Sanki 3d film gibi :)
Nagler 31 de sağlam parça da ah işte, şunca borç harç varken, uzun zaman ister.. ama kesinlikle güzel bir 2" almam gerek yakın gelecekte..
zoom @ xt8, 1.25"
zoom @ xt8, 1.25"
10062013624.jpg (292.38 KiB) 506 kere görüntülendi
Hızlıca satürne baktım. Ne cheshire ile kontrol edilmiş kolimasyon, ne soğumuş ayna, ne de zamanım vardı. Elimde karşılaştırma yapabilecğeim tek mercek teleskopla gelen Orion Sirius Plossl 25mm. Bu akşam, ne seeing ne detransparency pek güzel gelmedi şöyle bir gökyüzüne bakınca. Zaten hava nemli hissettiriyordu, afyon'da bile

24mm'deki görüş alanı cidden dar. Zoom in efekti harika birşey. Satürn üzerinde deneyince, iç yansıma dikkatimi çekmedi, ay üzerinde denemek istiyorum. İlk deneyimim hoşuma gitti. Halkalar arasındaki ince siyah çizgiyi gördüm. Satürn hiç doldurmadığı kadar alan doldurdu görüş alanımda, 2x barlow ve 8mm.de (300x ) ama seeing pek de tatminkar olmadı o kadar büyütme için. Zaten yıldızlar kıpraşıp duruyordu, mübarek. 2x+12mm (200x) te satürnün açıklı koyulu bulut formasyonlarını gördüm, ya da kafam iyi :D Bunu jüpiterle denemek isterdim.

Hızlı bir deneme oldu bu, lakin çok hoşuma gitti. Zaman gösterecek bakalım. Bir de kurcalayacak karşılaştıracak TV'ler olmayınca, bu kadar oluyor.

Sorunsuz ve kullanımı hoş bir parça aldığım için mutluyum. Verdiğim parayı sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. Keşke, bulucu olarak kullanılacak geniş afov'lu düşük büyütme gibi bir seçeneğim olabilseydi, zoomda...
Bu arada GSO 2x achro barlowla uyum konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Odağa geliyor. Yalnız her mercekte böylemidir bilmiyorum, büyütme gücü yükselince odağın sapma payı azalıyor, daha hassas olmak gerekiyor odağı ayarlarken. Focuserım çift ayarlı (2 speed) olmadığı için üzüldüm :(

Yeni oyuncağımdan 1.5 hafta uzak kalacağım için üzülüyorum. Ama acayip şekilde de hevesliyim.
Orta ve yüksek büyütme ihtiyacımı zoom ve barlow ikilisi ile karşılamışken, sıradaki ilk ihtiyaç, düşük büyütmeli DSO için bir göz merceği..
Orta karar 2" de alabilirim, ya da lumicon uhc'yi kullanabilmek adına 24mm 68 derece bir gözmerceği de alabilirim, bakalım zaman ne gösterecek.

Tez vakitte tekrar görüşmek üzere...