Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Selçuk harika bir iş çıkarmışssın tebrikler.
Şule hanım oldukça güzel özetlemiş gerçekten. Elim teleskoba gitmeyince utancımdan gökbilime bile giremiyordum.
Böyle güzel fotoğraflar gelince insan şevkleniyor. Teşekkürler selçuk.
Geçen gün havayı durgun görmüş sistemi kurmuştum, hatta bide parlama oldu diyordum. :)

Gerçekten Jüpiter çekimlerine başladığımdan beri gördüğüm en iyi seeing'i yakaladım, daha iyiside olur inşallah.

Daha önceki çekimlerde kamera ile birlikte gelen IR-Cut filtre ile çekimler yapıyordum, bu defa filtre üzerindeki kirlerden dolayı filtresiz çekim yaptım. Zaten bu filtrenin kalitesinden de kuşkuluyum. Çıkan sonuçta bir farklılık görmedim. IR-Cut filtre kullanmanın avantajı var mı gerçekten arkadaşlar?

Burak daha önceki çekimde fotoğrafın karanlık olduğunu söylemişti, Histogramı biraz yüksek tutabilirsin önerisi yapmıştı. Ben Çıkan sonuş üzerinde Photoshop'ta bunu yapmıştım. Ancak Burak sanırım, capture yaparken kamera ayarlarını kastetmişti. Bende bu kez bahsettiği şekilde yaptım. Firecapture'da önce %60 civarında olan histogramı %70'e çıkardım. Belki bu şekilde gezegende daha fazla detay alınıyor olabilir. Ayrıca Registax'ta wavelet lerden sonra Astra Image ile deconvolution da yaptım bu defa. Tekrar teşekkürler Burak.

Jupiter - 10.01.2014 - 00:10
C9.25 - Televue 2x+uzatma tüpü - Alccd5Lc - (RG-RGB)
FireCapture, Autostakkert, Registax, Astra Image, Photoshop

Resim
En son Selçuk Kurtuluş tarafından 11 Oca 2014, 18:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Tebrikler Selçuk Abi. Bursa'dan bir gol geldi :)
2x+uzatma tüpü kaç X oluyor?
Ir-cut filtreli soruyu ben de merak ediyorum.
Burak Yakut yazdı:Arkadaşlar monitörünüzün ayarları ile oynamayınız lütfen... :tap
Teşekkürler Burak. :)
mehmet GÖKÇE yazdı:Epeydir böylesini görmemiştim :ye Tebrikler
Sağol Mehmet. Havalar izin verse özellikle Uğur abi, Burak ve Ahmet'ten bombalar gelecek aslında. Senin çalışmaları da bekliyoruz bu arada. :)
Koray Kentli yazdı:Tebrikler Selçuk Abi. Bursa'dan bir gol geldi :)
2x+uzatma tüpü kaç X oluyor?
Ir-cut filtreli soruyu ben de merak ediyorum.
Koray sağol. Kullandığım uzatma tüpüyle 2.8x gibi oluyor. Firecapture 6500mm civarı odak uzklığı gösteriyor. Fotoğrafı yayınlamadan önce birazda ufaltıyorum göz kararı. Bu çekimi 640*480 pixel le yaptım. Fotoğrafın boyutu ise 512*384. Çok azda crop var. İstiflemeden sonra kenarlarda oluşan bozuklukları atıyorum küçültme yapmadan önce.

Bakalım, üstadlar IR-Cut için ne diyecekler. ;)
En son Selçuk Kurtuluş tarafından 12 Oca 2014, 00:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Selçuk bu arada teşekkür etmişsin ama verdiğim büyük bir sır yok. Herşey internette mevcut. Ben yalnızca onları aktarmıştım. İş uygulayanda ve disiplinli çalışanda bitiyor. Açıkçası ben de senin gibi çalışkan adamı özledim, ben teşekkür ediyorum. Gezegen fotoğrafçılığı için bir sürü ekipman var forumda ama aktif adam sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Umarım senin bu gaz çalışmalarınla biraz hareketleniriz.

Gelelim soruya; piyasada ir-cut olarak satılan filtrelerin çoğu aslında hem ir hem uv keser. uv dalga boyu ise atmosferdeki dalgalanmalardan en çok etkilenen dalga boyudur. Bunu keserseniz fotoğraflarınızda seeing nispeten daha iyi görünür ve bu sayede kontrast yükselir ki gezegen fotoğrafçılığında her şey o kontrast farkını gösterebilmekte bitiyor.

Özellikle renkli kamera kullananlar kesinlikle kullanmalı.
Bir önceki çekimde jüpiter 70 derecenin üzerindeydi. Seeing iyi olunca ve kırmızı noktaya geçişi yaklaşınca 2 saat daha bekledim. Yaklaşık 60 dereceye indi ve şehir merkezine doğru döndü jüpiter. Üzerinde fazla oynamadan dolayı yüzeyde daha fazla bozukluk oluşsada çok kötü görünmedi, paylaşayım.. Kırmızı noktalı jüpiter... :mrgreen:

Jupiter - 10.01.2014 - 02:08
C9.25 - Televue 2x+uzatma tüpü - Alccd5Lc - (RG-RGB)
FireCapture, Autostakkert, Registax, Astra Image, Photoshop

Resim
Selçuk sen ne yaptın böyle yahu, DSO'cular bir bir gezegenciliğe kayıyor... :hasta
Çok doğal bir çalışma olmuş ellerine sağlık... :tap
Selamlar,
Cüneyt
Vay be ne kadar güzel olmuş eline sağlık arkadaşım.
Koskocaman 1 metrelik 2 metrelik teleskoplarla çekmezler mi bunları?
Çok daha büyük teleskoplarla kim bilir nasıl olur.
Elinde anladığım kadarıyla daha malzeme var video da yapabilir misin?
iyi ışıklar... :)
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9