Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Hepinize teşekkürler arkadaşlar. Denemelere devam ediyorum fırsat buldukça. :)
Sedat Bilgebay yazdı:Harika bir is cikarmissin Selcuk. Kamera da teleskop da bu ise cok uygun zaten.
Sedat abi senin ve Burak'ın da daha önce bahsettiği gibi, bu kamera çok becerikli. Renkli olanın düşük maliyeti (150 Euro ya almıştım) ve başarılı performansı, zaten bulunması zorlaşan spc900'ü rahatça unutturabilir meraklılara. Tabi ki birçok artısı daha var. ST-4 port ve USB2 üzerinden hızlı kayıt imkanı bunların başında geliyor. Mono olanı eminim çok daha iyi sonuçlar vercektir.

QE tablolarında Mono nun çok daha yüksek hassasiyeti olduğu görülüyor. Yaklaşık 400-700nm dalga boyları arasında %50 üstünde ve %74 gibi oldukça yüksek bir maksimum değere sahip. Mono daha pahalı olmasına rağmen yine fiyat performans olarak çok başarılı. Seçimimi yapmış ve renkli olanı çoktan kullanmaya başlamış olmama rağmen hala mono olan da aklım doğrusu. :)

Resim Resim

C9'la ilgili çok birşey demiyorum, zira dünyanın kabul ettiği bir klasik o. :) Bazıları "overrated" desede, bu tüpün karşı konulmaz bir cazibesi var. Ben bu açıklıkta başka birşey kullanmadım ama sonuçlarından çok memnunum. :)

(Senin satıştaki C9 için reklam yapiiim bari. :P)
Onur Durma yazdı:İşteee bu Satürn uydularını da gördük !! Sağol Selçuk temiz iş tebrikler.. Çekim tiyoları vermen mümkünmü. Neler yaptında bu sonuç çıktı ortaya. Her uydu için ayrı çekim mi ? Tek seferde bunların hepsi çıkmamıştır sanıyorum karşına :umk
Onur aslını sorarsan tek bir video da hepsi. Video'yu RGBsplitter ile kanallara ayırdım önce. Registax da stack yapıp, wavelet ler ile oynadım. Uydular bu aşamada yoktu tabi. Sonlandırma için Photoshop'a geçince, Level ayarı ile oynarken uyduları farkettim. Bunları belli olacak şekle getirdiğimde gezegen patlıyordu tabi. Bende ayrı bir layer ile uyduların ışık miktarını biraz arttırıp görünür hale getirdim, abartmamaya çalışarak. Neatimage ile gürültü azalrarak ta bitirdim çalışmayı.

Selamlar...
Uydularla beraber çok güzel bir çalışma olmuş Selçuk abi. Eline sağlık.
Video'yu RGBsplitter ile kanallara ayırdım önce. Registax da stack yapıp, wavelet ler ile oynadım. Uydular bu aşamada yoktu tabi. Sonlandırma için Photoshop'a geçince, Level ayarı ile oynarken uyduları farkettim. Bunları belli olacak şekle getirdiğimde gezegen patlıyordu tabi. Bende ayrı bir layer ile uyduların ışık miktarını biraz arttırıp görünür hale getirdim, abartmamaya çalışarak. Neatimage ile gürültü azalrarak ta bitirdim çalışmayı.
Az kaldı, bu konuştuğunuz dili çözeceğim. :lol: Demek görüntüde bir uydu yoktu, siz kazarak çıkardınız. :umk Yukarıdaki paragraftan çıkan sonuç: Önümde 1 değil, 2 değil en az 3 tane öğrenilecek program var. :aah

Çoook güzel, ellerinize, emeğinize sağlık. :tap
İlk öğrenmeniz gereken program Registax. İlk başta tek başına bile yeter. Yetmemeye başladığında Photoshop öğrenmeye başlarsınız. RGBSplitter sadece çektiğiniz renkli videolardaki renkleri ayırmaya yarar sizin için ilk başta gerekli değil. Neatimage fotoğraftaki gürültüyü azaltmaya yarar, o da çok gerekli değil, estetik amaçlarla belki seveceğiniz bir program.

Selçuk, çektiğiniz Satürn, Starrynight'taki görüntüden daha güzel :) Tebrikler. Kameranın monosu da öyle çok pahalı görünmüyor belki onu da alırsınız :)
Sadece registaxsa, içim rahatladı. :mrgreen: Teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için.
Renkli kameraların renkli çekim yapmasını sağlayan şey, çipin önündeki bayer filtresidir. Kamera kırmızı, yeşil ve mavi dalgaboylarını ayrı ayrı yakalar. Bunları birleştirerek renkli görüntü elde eder. Fotoğrafı işlerken süreci tersine çevirmek işleme yöntemlerinden biridir (şart değil ama detayı artırabilir). Yani elde edilen renkli görüntüyü 3 kanala bölersiniz. RGBSplit bunu yapıyor. Kanalları ayrı ayrı işlemek detayı artırabilir. Genelde mavi dalgaboyu bulanık ve belalıdır mesela, en temizi de kırmızıdır. Kırmızıyı fazla işleyip maviyi az işlemek suni görünmeyi engellerken detayı artırabilir mesela. Örneğin renkli çekimde kırmızılık fazlaysa kırmızı kanaldaki görüntüyü alıp parlaklığını kısarsınız, ya da diğer kanalların parlaklığını artırırsınız vs. İşleme kısmı bittiğinde farklı bir birleştirme yazılımı kullanarak 3 renkli veriyi birleştirip tekrar renkli hale getirmek gerekir tabi.

Şu başlıkta 2. iletimde bu programı ele almıştım. Herhalde Selçuk'un kastettiği program da o:
http://gokbilim.com/gezegen-fotografcil ... ler-t6053/
Mono kamera+renk filtrelerini tecrübe ettikten sonra fark ettiğim en önemli nokta kırmızı, yeşil ve mavi kanalların aslında aynı noktada odağa gelmediği oldu. Her renk kanalı çok az da olsa ayrı noktalarda odağa varıyorlardı...

Yani hani hep bayer filtreli bir kamera ile monoyu karşılaştırırken deriz ya çözünürlük farkı ağır basar diye. Ben bundan daha önemli noktanın renk kanallarının ayrı noktalarda odağa varması, dolayısıyla da renkli bir ccd ile hiçbir zaman kırmızı, yeşil ve maviyi """"tam olarak"""" aynı noktada odağa getirememiz nedeniyle oluşan netlik farkının monoyu öne geçirdiğini düşünüyorum...

Şimdi bu yazıdan sonra şey demek lazım değil mi;

Kahhhrreeettssinn bütün sırlarımı ifşa ettim yineeeeeee :aah :aah :aah

Acaba bunu diyen ünlü kim :lol:
Ilker sen bunlara inanma, benim dedigim gibi al bi splitter kurtul :lol:
Son paylaştığım fotoğrafın videosu üzerinde çalışmaya ve işleme derslerine devam ediyorum. :umk

Daha önceki denemeden farklı olarak Kırmızı ve Yeşil kanalları birleştirip, luminace olarak kullanmayı denedim bu defa. Ragistax ta tekrar işlediğim tüm kanallar için wavelet ler de daha fazla zorlama yaptım. Daha fazla gürültü oluşmasını göze alarak. Ayrıca Enceladus'u daha fazla zorlayarak görünür hale getirdim. Daha önceki %80 lik küçültme yerine %90 küçültme uyguladım. Benim gözüme daha hoş göründü. :)

Satürn ve Uydular - 09.06.2013 - 22:55 (RG RGB)
C9.25 - Televue 2x - Alccd5Lc
Resim
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]