Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Burak bos tezahurat yapacagina cocuga gain/noise olaylarini falan anlat... seni sollayacak diye caktirmamaya calisiyorsun ama gozumden kacmiyor!
Merhaba arkadaşlar,

Jüpiter çekimlerinde 120sn lik videolar kaydediyorum. İşleme sırasında gezegenin dönüşünün fotoğrafı bozmaması ve daha keskin fotoğraf elde etmek için. Geçen hafta sonu mono camera kullananların çekimlerini farklı filtrelerle daha uzun sürede tamamlamalarını düşünüyordum. Bunu derotation algoritması bulunan uygulamalar sayesinde yapabiliyorlar. Sıklıkla kullanılan uygulama da Winjupos. Bende her ne kadar renkli camera kullansam da Winjupos ile kaliteli frame sayımı arttırabilirim diye düşündüm. Böylece daha fazla ayrıntı ortaya çıkarabilir ve daha az gürültülü bir fotoğraf elde edebilirim. Sedat abinin Burak'a gain ve gürültü hakkında birşeyler öğret demesinden olayı çakmıştım. Belli ki bana ev ödevi veriyordu bunu söylerken. :lol:

Winjupos'u indirdim kurdum, başladım yine okumaya araştırmaya. :kitap Son çekimde yarım saat içinde kaydettiğim beş 120sn lik video ile bir deneme yaptım. Sonuç bir öncekinden daha iyi oldu gerçektende. Toplam 10 dk lık kaydı üstelik yarım saatlik bir sürede alınmış bir kaydı şak diye oturttu program. :D Bir sonraki çekimde 10dk kesintisiz bir kayıt yapıp, sonucun daha iyi olup olmayacağına bakarım dedim ve Winjupos'un jüpiterin ve uydularının durumlarını gösteren "Ephemerides" modülünü açtım, yakında güzel birşeyler olacak mı diye. 22 sinde üstelik jüpiter tam tepedeyken kırmızı nokta ile birlikte IO geçişi ve gölgesi görünüyordu. Bu doğru gösteriyor mudur acaba diye düşünüp, Çarşamba eğer hava güzel olursa kontrol ederim dedim kendi kendime.

Resim

Pazartesi, Salı ve hatta Çarşamba gündüz kapalı olan hava akşam üzeri çıkan rüzgar ile birlikte açıldı. Kapalı gidişten dolayı umutsuz olduğum bu geçişi unutmuşum bile. O akşam eve 21:30 - 22:00 arası geldim. İçeri girerken gökyüzüne bakınca şok oldum. Hava inanılmaz temiz ve yıldızlar da hiç olmadığı kadar çoktu. Rüzgar hava kirliliğini, bulutları herşeyi alıp götürmüştü. Aklıma geçiş geldi. Hemen teleskobu dışarı çıkardım soğuması için. Çok fazla vaktim de olmayacaktı bunun için.

Odaklama falan yaptıktan sonra jüpiter'in görüntüsüne baktım şöyle bir. Kontrastı çok yüksek görünüyordu gezegenin. Önceki çekimlerde bu kadar ayrıntı görünmüyordu hiç ama kaynama/zıplama efekti çoktu malesef. Bunun sebebi kötü seeinde olabilir, soğumamış optikte emin olamıyorum. :umk Bir de bu yetmezmiş gibi hızını arttıran rüzgar girdi devreye. Tabi 7 metreye yakın odak uzunluğu olunca, 640x480 çözünürlük ile kullandığım kamerada jüpiter kadrajdan tamamen çıkıyordu zaman zaman. Ahanda Eq-6 notunu verdim senin şimdi dedim bir an :) Yine de heyecanlandım ve 10dk lık çekimi yaptım. Firecapture'ın Autoalign özelliğinin yettiği kadarıyla sabitlemeye çalıştım Jüpiteri çekim sırasında. Oldukça da işe yaradı doğrusu. Yaktın güzelim geçişi rüzgar, yaktın..!!

Alınan dersler;
(1) Elde edilen 20 bin frame lik videonun winjupos'ta derotation yapılması çok zaman alıyor. (Yatmadan önce ayarlayıp ertesi gün aldım sonuçları. Daha sonra RGB kanallara ayrılmış 3x20 bin frame'in Autostakkert te işlenmesi de çok fena.. :aah Velhasıl bu gezegenciliğin çekimi 10 dk ama sonrası çok fena. Bu ne arkadaş..!!? 2 gün uğraş bir de mutlu olma çıkan sonuçtan.)
(2) Derotation yapılmış videolar istiflenip Registax'ta netleme yapıldıktan sonra gezegenin kenarlarında sorun oluyor. (Bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirim. Bunun çözümünü araştırmak iyi olur. Fotoğrafta solda kalan kenarda aydınlık bir çizgi var gibi. Acaba video 10dk olduğu için mi.!? Parçalı videolarla yaptığım denemede bu kadar gözüme batmamıştı.)
(3) Teleskobun termal dengesi..! (Bundan kesinlikle emin olunmalı, yoksa seeing hiç bir zaman iyi olmayacak.)
(4) Rüzgarlı günler için çözümler düşünülmeli. (İmkan olduğunda evin üzerinde sadece üzerinin açıldığı bir gözlem odası ve pier ne güzel olur.)

Uzun lafın kısası bir çekim daha yaptım, winjupos la derotation denedim. Bu çekimdeki sonuç çok iyi olmadı ama Winjupos işe yarıyor. Kafayı yemek isteyen kullanabilir.

Jupiter & Io - 22.01.2014 - 22:45
C9.25 - Televue 2x+uzatma tüpü - Alccd5Lc - (RG-RGB)
FireCapture, Winjupos,Autostakkert, Registax, Astra Image, Photoshop

Resim

Saygılar, selamlar...
Selcuk guzel bir calisma...pek cok yeni bilgi de edinmissin.... eh, sikayet edecek bir durum yok bence :)

Ugur ustad fazla rugarda don lastigi kullaniyor, sen de oyle yap bence :)
Fotoğraf çok güzel olmuş elinize sağlık :D Eskiden Jupiter'in uydularını ışık noktasında farklı gösterebilecek tek teleskobun Hubble olduğunu düşünürdüm ama 700 küsür büyütme ile bu da mümkünmüş 8)
Ellerinize sağlık Selçuk Bey, hem verdiğiniz bilgiler hem foto için. :tap

Teknik bilgisi kıt, neyin ne işe yaradığını çok da bilmediği halde, sağı solu karıştırarak görüntü işleyen biri olarak şöyle bir soru sormak istiyorum: Winjupos tam olarak (benim anlayacağım şekilde :mrgreen: )ne işe yarıyor? :oops:
Benim kullandığım özellikleri "derotation" ve "ephemerides" oldu şimdilik, Şule hanım. "Kısaca" anlatayım. :mrgreen:

Başlıyorum...! Biliyorsunuz çektiğimiz videolar da ne kadar çok kare yakalarsak birleştirip oluşturduğumuz fotoğrafta kaliteyi o kadar arttıyoruz. Hem ayrıntı daha fazla oluyor hem de gürültü azalıyor. Bunun için saniye başına daha fazla kare ile kayıt yapmaya çalışıyoruz hep. Tabi çekim yaptığımız kameralarda da teknik sınırlar var. Sizin kullandığınız SPC900 webcam üzerinden konuşayım örneğin.

SPC900 usb1.1 arabirimi kullanıyor bilgisayar bağlantısı için. USB1.1 arabirimi ile teoride ulaşılabilecek data aktarım hızı 12mbit/saniye yani 1500 kbyte/saniye. SPC900 ile 640*480 çözünürlükte sıkıştırılmamış video kaydı aldığımızda her kare 300kbyte oluyor. Buna göre SPC900 ile USB1.1 üzerinden sıkıştırma yapmadan saniyede 1500/300=5 kare ile kayıt yapılabilir. Kamera bunun üzerindeki kare sayılarında sıkıştırma yapıyor ve görüntü kaybı oluşuyor.

Diğer sınırlama da, gezegenlerin dönüşünden kaynaklanıyor. Bunda da Jüpiter örneği üzerinden gidelim isterseniz. Jüpiter bildiğiniz gibi yaklaşık 10saat te kendi etrafında dönüyor. (Fırıldak gibi namussuz.. hehehhueh. Ehem..! Affedersiniz. :roll: ) Eğer çektiğiniz video çok uzun olursa, dönüş yakaladığınız karelerde de görünmeye başlıyor ve bu kareleri birleştirdiğinizde gezegen yüzeyindeki ayrıntılar kaymaya ve bulanıklaşmaya başlıyor. Jüpiter çekimi için önerilen süre 60sn. (Bu rakam kullanılan teleskop ve kameranın pixel boyutuna göre değişiyor olmalı. Pixel başına yay/saniye açısı falan bu hesapları tam hazmetmiş değilim bende, öğrenmeye çalışıyorum.)

Şimdi verdiğimiz örnekler (Jüpiter ve SPC900) üzerinden bu sınırlamalarla hesap yapacak olursak; 60 saniyelik bir video ile saniyede 5 kare ile toplam 300 kare kayıt yapabiliyoruz. İstifleme sırasında kullandığımız uygulamaya en iyi %50 kareyi istifle desek 150 kare ile fotoğrafımız oluşmuş oluyor.

*** Burada diğer bir sınırlama aklıma geldi şimdi. Seeing..! Seeinge göre iyi kare sayısı daha da azabiliyor tabi.. ***

Ne kadar çok kare o kadar kaliteli sonuç demiştik ya... İşte kamera üreticilileri daha hızlı arabirimler ile çalışan daha fazla kare kayıt yapabilen kameralar üretirken, Grischa Hahn'da (http://www.grischa-hahn.homepage.t-online.de/) bir uygulama yazayım çekilen video daki kareleri jüpiter dönmüyormuş gibi düzenlesin böylece daha uzun süreler çekim yapabileyim demiş ve Winjupos'u geliştirmiş. Bahsettiğim, "Derotation" kısmında uygulama diyelim ki 60 saniye yerine 600 saniyelik bir video çektik, bunu 300. saniyedeki görüntüsü de sabitlemeye çalışıyor. Bizde kare sayımızı arttırmış oluyoruz böylece. Örnekler üzerinden gidersek yine; 60saniye lik video yerine 600saniye yapınca kare sayımız 10 kat arttı. Yani fotoğraf 150 kare ile değil 1500 kare ile oluşmuş oldu. Tabi bu yazılım ile yapıldığı için gerçek gibi olamayacak, mesela daha önceki yazımda dediğim gibi kenar bozulmaları vb gibi kayıplarıda olacaktır ama genel olarak başarılı bir yöntem.

Dönüşü engellemeye çalışması "Derotation" özelliğiydi. Uygulamanın başka özellikleri de var tabi. Benim kullandığım bir diğer modül "Ephemerides" ti. Bu bölüm için de Jüpiterin ve 4 uydusunun durumunu gösteren bir bölüm diyebiliriz sanırım. Yazımda eklediğim ilk resim buradan alınmaydı. Jüpiteri ve uydularını bulunduğunuz koordinatlara göre o anda nasıl göründüğünü simüle ediyor. Zamanda ileri geri oynayabiliyorsunuz. Gezegenin yüksekliği vb. gibi envayi çeşit rakamlı bilgileri de veriyor. Burada zamanda ileriye gidip bir çekim yada gözlem planı yapabilirsiniz pekala.

Daha başka kullanım alanları da var, kendi çekimlerinizle jüpiter haritası yapmak, dönüş animasyonları oluşturmak ilk aklıma gelenler. Ben henüz kullanmadım.

Bildiklerimi kolayca anlatamayan biriyimdir. Yani benden öğretmen olmaz, itiraf edeyim. :kanit Umarım siz bu yazıdan birşeyler çıkarırsınız.. :)

Programı kullanan diğer arkadaşlar eklemeler, düzeltmeler yapabilirler, yapsınlar.! Benim anladığım bu kadar şu an için. :oku

Not: Winjupos'u yazıda geçen link'teki download kısmından indirebilirsiniz.

Saygılar,
Winjupos sayesinde 10 dakikaya kadar video çekebilmemiz çok iyi peki bu zaman zarfında Jupiter'in üzerinden bir bulut geçişi olursa tüm video mu bozuluyor yoksa sadece bulutun geçtiği sürede yakalanan kareler mi?
Timur, selam.

Winjupos ile uzun tek video çekmene gerek yok. Çok sayıda kısa süreli videoları da denedim demiştim yazıda (5 adet 120sn). Bunları tek tek video derotation yapıp registax la netleme yaptım. Sonra sonuçları tekrar, bu kez image derotation'ı ile birleştirdim. İlk fotoğrafla son fotoğraf arasında yarım saat süre vardı. Program bunlarıda birleştirdi. Yani video derotation'ı da, image derotation'ı da mevcut uygulamada. Çekim saatlerini vermek yeterli. 10 dakika gibi sınırlama yok. :) Kullanımı hakkında bir sürü bilgi bulabilirsin. "Google" ;) Ben öyle yaptım.

Tabi verdiğin bulut örneği daha kısa süreli viedolar içinde geçerli olabilecek bir sıkıntı. Uygulama bulutları yok edemiyordur tabi. Arakada nasıl davranıyor o kareler için bilemem ama istifleme yaparken çekilen kare sayısının atıyorum %20 sini işle dediğimizde zaten bu bulutlu kareler kalite sıralamasında sonlarda olacağından istiflemeye girmeyecektir. ;) Yine de bulutsuz videolar çeksek daha iyi olur. :lol:

Bir de sürekli Jüpiter yazmışum. Uygulama diğer gezegenler hatta güneş ve ay ile çalışmayı da sağlayabiliyor. Ben jüpiter de takılı kalmışım. :D
Selçuk, eline sağlık fotoğrafların hepsi harika. WinJUPOS ile yaptığın çalışmada çok güzel olmuş.

Benim ve bir çok fotoğrafçının kullandığı yöntem ilk denediğin yöntemdir. Ben video derotation'a pek güvenemiyorum, bir keresinde denemiştim ancak pek beklediğim gibi bir sonuç alamamıştım. Onun yerine kısa videolar çekip bunları her zamanki gibi AS2'de istifledikten sonra elde ettiğim çıktıları WinJUPOS'da "derotation of images" ile birleştiriyorum (mono çekim yaptığımdan her bir kanal için yapıyorum bunu), daha sonra Derotation of RGB ile son halini elde ediyorum.
Gerçi hangi yöntemin daha iyi olduğunu en iyisi aynı data seti ile iki yöntemi deneyerek bulmak daha doğru olur. Eğer elindeki verileri tekrar işlemek istersen bunu da bir dene derim; mesela 10 dakikalık videolarını 1'er dakikalık videolara bölerek bu yöntemi deneyebilirsin.

WinJUPOS ile uğraşmak isteyenler için kısa bir rehber hazırlamıştım, ayrıca G+'da hangout'da yapmıştık. Kurcalamak isteyenler aşağıdaki linklerden kullanım rehberine ve videoya erişilebilir:

WinJUPOS Kullanım Rehberi

Ahmet süper oldu bu paylaşım... Teşekkürler.

Önerdiğin gibi videoyu bölerek çalışıcam bir kere de. Deneyerek anlamak seninde dediğin gibi en iyisi.

Welcome back...!

(Başak'ta dönüş yaptı geçen gün. Sizden haber almak iyi oldu arkadaşlar. Çantalarınızda neler var ben onu merak ediyorum. :D )
Selçuk Kurtuluş yazdı:Timur, selam.

Winjupos ile uzun tek video çekmene gerek yok. Çok sayıda kısa süreli videoları da denedim demiştim yazıda (5 adet 120sn). Bunları tek tek video derotation yapıp registax la netleme yaptım. Sonra sonuçları tekrar, bu kez image derotation'ı ile birleştirdim. İlk fotoğrafla son fotoğraf arasında yarım saat süre vardı. Program bunlarıda birleştirdi. Yani video derotation'ı da, image derotation'ı da mevcut uygulamada. Çekim saatlerini vermek yeterli. 10 dakika gibi sınırlama yok. :) Kullanımı hakkında bir sürü bilgi bulabilirsin. "Google" ;) Ben öyle yaptım.

Tabi verdiğin bulut örneği daha kısa süreli viedolar içinde geçerli olabilecek bir sıkıntı. Uygulama bulutları yok edemiyordur tabi. Arakada nasıl davranıyor o kareler için bilemem ama istifleme yaparken çekilen kare sayısının atıyorum %20 sini işle dediğimizde zaten bu bulutlu kareler kalite sıralamasında sonlarda olacağından istiflemeye girmeyecektir. ;) Yine de bulutsuz videolar çeksek daha iyi olur. :lol:

Bir de sürekli Jüpiter yazmışum. Uygulama diğer gezegenler hatta güneş ve ay ile çalışmayı da sağlayabiliyor. Ben jüpiter de takılı kalmışım. :D
Gerçekten de muhteşem bir teknoloji.Demek ki çekilecek fotoğrafların ne kadar iyi olması konusunda bir sınır yok. Her şey sadece seeing koşullarına ve videoda doğru karelerin ne kadar doğru seçildiğine bağlı. Eyüboğlu optiğin sattığı 4000 dolarlık bir CCD kamera(NightScape 10.7 Mp CCD) sitesinde tek çekim ile çok kaliteli fotoğraflar çekilebileceğini anlatıyor peki sizin işleyip bu hale getirdiğiniz fotoğrafları bu ekipman ile tek seferde çekmek mümkün mü?
Bahsettiğin kamera derin uzay çekimleri yapmak için daha çok ve bunlarla bile istifleme yaparak fotoğraflar oluşturuluyor. Çok çok daha pahalı kameralar ile de yöntem aynı.

Gezegenler için çok daha ufak sensörlü kameraralar kullanılıyor. Bu sayede düşük çözünürlükte daha fazla kare kayıt yapılabiliyorlar. Bahsettiğin kamera mesela 10.7mp ile saniyede kaç kare çekim yapabilir ki.. belki birkaç tane..

Benzetme yapayım daha iyi anlatmak için gezegen kameralarını webcam, derin uzay kameralarını DSLR gibi düşün. Aslında buna benzetme diyemeyiz, zaten çekimlerde kullanılan cihazlar bunlar. Birçok amatör astrofotoğrafçı bidiğimiz webcam ler ve giriş seviyesi DSLR fotoğraf makineleri kullanıyor çekimlerinde.

Solar sistem ve derin uzay çekimleri için kullanılan kameraları karıştırma, kabiliyetleri birbirlerinden farklı. Fiyatlarını belirleyen ise bu kabiliyetlerin seviyeleri. Düşük gürültü, yüksek hassasiyet, ergonomi, markası :P vs vs.
De-"rotation"dan anlamam gerekirdi ne iş yaptığını. :mrgreen:

Bence çok yararlı ve açıklayıcı bir anlatım olmuş, kendinize haksızlık etmeyin. :merhaba Burak Bey neden 10 fps'de diretiyor şimdi daha iyi anlamış oldum. 10'dan yukarı çıkmayız artık. Jüpiterdeki dönmeyi çektiğim videoları işlerken farkettim. Şu büyük leke ve onun alt taraflarında bir ayrıntı daha belli oluyor çektiğim fotoda ve yerleri değişiyor.

Ne kadar kare o kadar ayrıntı dediniz fakat; 30 fps ile 500 karelik çektiğim videolarla 30 fps 1000 karelik çektiğim fotolar arasında belirgin bir fark yok. (10 fps ile 1000 çekmemişim ne yazık ki.) Ama 100 kareliklerle 500 karelikler arasında fark var. Bunun nedeni süre uzadığından Jüpiterin dönüşünün etkisi olabilir mi?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9