Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Merhaba arkadaşlar,

Bir süre önce ben de yeni bir teleskoba sahip oldum. Yeni diyorum ama benim için yeni. Teleskop Ahmet'in C9.25'i. Sedat abinin de arabuluculuğu sayesinde Ahmet ile görüşüp, teslim aldım. Kendisiyle yüzyüze tanışma fırsatım da oldu böylece. Her ikisine de tekrar teşekkür ediyorum. :)

Yeni setup;

Resim

Ne var ne yok kundağa yükleyip bir fotoğraf çektim. :D Yük 20kg civarı kundağın açıklamalarında bununan taşıma kapasitesi bu, incelemelerde bu ağırlığın gözlem ve gezegen çekimleri için uygun olacağı ancak derin uzay için 12kg civarını geçilmemesi öneriliyor. Neyse, bu konuya kundakta yaptığım bir modifikasyonu anlatırken tekrar değineceğim.

Bu arada fotoğrafta yaptığım bir modu daha göreceksiniz. Daha önce beyaza boyadağım Konus Visa 80/400, boya yapma konusundaki acemiliğimden olsa gerek :roll: sökülmeye başladı. Ben de bu kez otomobil aksesuarcılarından Carbon Fiber görünümlü kaplamalardan aldım ve tüpe uyguladım. Fena da olmadı hani, ne dersiniz!? :P Bunu C9 içinde yapmayı düşündüm hatta kaplamayı büyükçe almıştım ancak modifikasyonun teleskobun soğumasını nasıl etkileyeceğini düşününce endişelenip vazgeçtim. (Şimdilik. :P)

Teleskopla birlikte Sedat abinin satışa çıkardığı C9 için bahtinovu ve dew shield'i kaçırmadım. :P Ayrıca birde yurtdışı siparişi yaptım. Teleskopları birlikte kullanmayı sağlayacak paralel saddle ve baader witty, flat çekimler için electroluminensent.

Resim

Aksesuar kutusun kapağına yaslayıp çetiğim batinov ve electroluminescent. 12V la çalışan bu araçla flat çekimleri yapmayı düşünüyorum. Daha önce APM107 için kendim bir kutu yapmıştım ancak bu kutu çekim yaptığım bir gece dikkatsizliğim yüzünden düşüp kırılmıştı. Yenisini yapmak yerine Sedat abinin de fikrini alarak, hem C9 da hem de APM de kullanabileceğim bu cihazı almaya karar verdim. 300mm lik aydınlatma çapıyla işimi görecek umarım. Görmeli zira fiyatı baya tuzlu. :P Bahtinov'u hepimiz biliyoruz...

Resim

Baader Witty;

Yukarı-aşağı ve sağa-sola hassas ayarlı olarak dönüş imkanı veren bir tripod kafası diyebiliriz sanırım bu cihaza. Ancak sadece tripodlara değil, teleskopların bulucularının takıldığı kısma da uyacak bir yapısı var ayrıca yanında bir tanede bu finder dovetail lerden de çıkıyor. C9'a da uyumlu olduğunu görünce, yine her iki teleskobumda da kullanabilirim diyerekten almaya karar verdim. Takip için kullandığım Konus Vista 80/400'ü buna takıp, yıldız bulamadığımda hassas ayarları ile arama yapabileceğim veya guiding'i bir başka teleskop ile yapıyorsam bunun üzerine DSLR makinemi piggyback bağlayabilir çekim yapabilirim. Çok sağlam bir yapısı yok açıkçası, dokunulduğunda titreme yapıyor ancak ellenmediğinde iş görecek gibi. Cihaz için açıklamalarında 1.5kg taşıma kapasitesi verilmiş, bence de fazlası bu arkadaşı bozar.

Resim Resim

ALCCD5L-II;

C9.25 sahibi olup gezegen çekimleri yapmazsam olmaz diyerek bir de kamera almaya karar verdim. Ayrıca hala spc900 le yaptığım takip içinde daha hassas ve daha uzun exposure süresine çıkabilecek bir kamera olmalıydı bu. Konu ile ilgili bir süre araştırdıktan sonra piyasa ya yeni düşen ve oldukça ilgi çeken ASI120mm 'e karar verdim. Burak'ta bu kamera ile ilgili bir konu açmıştı forumda yanlış hatırlamıyorsam. "mm" mono, birde bunun "mc" si var o da renkli olan. Mono olmalıydı zira gerek hassasiyet ve gerekse çözünürlük olarak daha üstün olacaktı. Ancak birde filtre ler ve filtre tekerleği konusu var. Önce manuel filtre ve 1.25 inçlik baader LRGB filtreleri gözüme kestirdim. Sonra manuel değilde otomatik olmalı dedim filtre tekerleği, sonra ileride loto yu bulursam ve ccd sahibi olursam napacağım diye 2 inçlik filtre ve filtre tekerleği olsun dedim. (Bu arada lotoyu bulduk ama filtreler boşa gidecek diye endişe ediyorum. :mrgreen: ) Fiyat iyice uçtu tabi.. Olmuşken tam olsun diyorum bir taraftan ama o yatırımı şu an yapmakta istemiyorum. Önce filtreler ve tekerlekten sonra da mono ASI den vazgeçip renkli ile ilgili incelemeler aradım okudum vs. O da hiç fena görünmüyordu. Araştırmaya devam ederken QHY(Alccd) nin de aynı chipi kullanan 5l-ii modelini gördüm. Yine mono ve renkli modelleri var kameranın, üstelik ASI lerden farklı olarak birde ST4 portu var takip için. Bir diğer artıda renklinin fiyatının diğerine oranla daha ucuz olması, ASI kameraların mono ve renkli fiyatları neredeyse değişmiyor. Velhasıl ALCCD5L-ii 'yi almış oldum. Bu arada QHY ile ALCCD aynı mamülleri veren 2 farklı marka. ALCCD Avrupa adı da olabilir, benzeri birşey okumuştum bir ara. Umarım yaptığım bu seçimden pişman olmam..

Eq6 karşıt ağırlık şaft modifikasyonu;

Yaptığım siparişte birde EQ6 için karşıt ağırlık şaft uzatma aparatını aldım. (İlk fotoğraf bu uzatmayla birlikte çekildi.) Ekipman ağırlığı mevcutta bulunan iki adet 5kg lık karşıt ağırlıkla dengelenemiyordu. Uzatma ile birlikte bile neredeyse sonda dengelendiler. Böyle olunca 18mm çapındaki bar gözüme çok zayıf görünmeye başladı. Nitekim elimle uyguladığım ufacık bir darbe şaftın şaftını kaydırıyor, titretiyordu. :) Bunun üzerine Harun abinin daha önce kundaklar için yaptırdığı 4kg civarı olan karşıt ağırlığını satın aldım. Akşam üzeri verdiğim siparişin ertesi sabah erkenden kapıda olması sebebi ile ve ilgisine ayrıca çok teşekkür ederim. :merhaba Bu ağırlıkla birlikte biraz daha ortalara doğru geldim ama bu defa ağırlığında artmasını mütevellit, bar dahada hassas oldu, iyice çelimsiz gelmeye başladı gözüme. Hemen modifikasyon hazırlıklarına başladım. 30mm çaplı, 35cm uzunluğunda (orjinal barın 28cm lik kısmı kundaktan çıkmakta) krom kaplı çelik şafta ve kudağa bağlanan kısımlara ölçüp biçerek diş açtırdım. Mevcut ağırlık ve Harun abiden gelen ağırlığın boşluklarını da 30mm lik barın ancak girebileceği kadar genişlettim. Bar'ın ucunada ağırlıkların düşme tehlikesine karşı alüminyum bir şapka yaptırıp modifikasyonu tamamladım. Hem çok daha az titriyor hem de gözüme tok görünüyor. Artık içeri girip çıkan bir şaftım yok ama istediğimde söküp takabildiğim üstelik daha sağlam olan bir şaftım var.

EQ6 kolayca yamulan Altitude vidaları değişimi;

Kundaktaki NEQ6 yazısının sağında ve solunda görünen vidaları kastediyorum. Belki bu problemi yaşayan atlas kullanıcıları vardır formumuzda da. Benimkilerden biride hafif bel yaptı, hala kullanılabiliyordu ancak benim asıl sorum onları çevirmek. Yükseklik ayarı vidalarının yamulması gibi kolayca dönmemeleride kronik bir sorun. Çözüm, bir civatacıdan M10 12cm uzunlukta elle kavrama imkanı veren vidalardan almak. :) Yurtdışı siteler de benzeleri için onlarca euro/dolâr isteniyor. Bence hiç gerek yok. :kanit

Resim

Kullanmak isteğim konfigürasyon bu aslında. Bu hali ile teleskop tarafı 17kg, astrofoto için önerilen rakamın üzerinde. Çeşitli forumlarda çok daha fazlası ağırlıkla derin uzay çalışanları okudum, fotoğraflarını gördüm. Belki bende bu haliyle kullanabilirim. Yeni ekipmanı aldığımdan beri fıtınalar kopuyor bir türlü çıkamadım test etmek için ne yazık ki. :mrgreen: Umarım bu ağırlıkla çekimlere devam edebilirim. Olmazsa 80/400'lü iki farklı kombinasyonla çalışırım. APM + 80/400 ve C9.25+80/400.

Hepinize saygılar, selamlar

Hoşçakalın,
Harika olmuş Selçuk, APM ile süper DSO lar görüyorduk şimdi gezegenlerde harika olacak. Karşıt ağırlıkta taş gibi duruyor maşallah. Alccd yi telescope-service de devamlı görüyordum iyi olmuş senin aldığın güzel bir test edersin sonuçlarını görür herkes. Sanırım daha önce kullanan yok forumda o kamerayı merakla ilk ışığını bekliyorum. Carbon Fiber süpeer olmuş !! ATM olarak yaptığımız newtonların tüplerini carbon fiberden yapmayı düşünüyorduk yapım çok zor değil ancak fiberin kumaşı pahalı en ucuzu 100+kdv den metrekaresi bizde o işten vazgeçip sonotüp ile yapacaz ama senin almış olduğun kaplamadan alıp kaplayacaz şekil olsun diye :D Sonucu da görmüş olduk senin 80/400 de gayet şık.
Sedat abi bahtinovu ve dew shield'i demi sattı ciddi ciddi feci bir kurguya yelken açtı sanırım en büyük senseimiz :) baader witty tam olarak anlamadım :oops: ne gerek vardı ve ilk defa duydum zaten onu :lol:
Çok uzun lafın kısası.. İyi günlerde kullan çok şık ve kaliteli bir kurgu olmuş yakışır.
Harika!

Atlas kundaga yapilabilecek en guzel modifikasyonlari yapmissin. Karsi agirlik mili ve Alt ayar vidalarini kastediyorum. Ellerine saglik.

Kundagi bu kadar yuklemen tabii ki sana yol, su ve elektrik olarak geri donecektir :) Sabit bir kurulumun olsa analayacagim ama olmadigina gore neden 2 teleskobu ayni anda baglamak istiyorsun acaba ? Bana son soyledigin senaryo daha dogru geliyor; 80mm + C9.25 veya 80mm + APM.

80mm'ye yaptigin karbon kaplamaya bayildim, muhtesem olmus. C9.25 icin de yapabilirsin bunu ama dedigin gibi sogumayi yavaslatacaktir. Bir sogutma sistemi yaparsan karbon kaplamaniyi bile olur. Ahmet'in C11 Edge teleskobuna hem icerden hem de disardan izolasyon uygulamistim ben. Bu izolasyon tupun anlik isi degisimlerinden etkilenmesini azalttigi gibi netligi de daha uzun sure korumaya yariyor. Aktif havalandirma sistemi ise tup icindeki ortamin dis ortam ile paralel bir sicaklikta olmasini sagliyor.

QHY5L-II cok iyi bir secim olmus. Ben de aldim bu nesneden, yalniz benimki mono.

Baader Witty ile kilavuzlama yapmayi aklindan bile gecirme bence. 80mm ile mutlaka bir yildiz denk gelecektir zaten. Hele hele C9.25 ile cekim yaparken mutlaka OAG kullanman gerekecek :)

Hepsini gule gule kullan Selcukcum.
Selçuk hayırlı uğurlu olaun. Senin gibi disiplinli ve sistemli giden, bilgili bir astrofotoğrafçının güneş sistemi çekecek olmasına hem çok sevindim hem çok üzüldüm :lol:

Sistemin harika görünüyor. Atlas modifikasyonlarını kutluyorum. Evet enlem vidaları bende de yamuldu. Aylarca ellerim mahvoldu üstüne üstlük. Kutup ayarı çekilmez hale gelmişti. Sağolsun Sedat abi düzgün bir vida yaptırdı bana sanırım senin taktığın gibi bir şey. Şimdi zehir gibi hiçbir problem yok. Karşı ağırlık milimiz evet biraz çelimsiz. İyi yapmışsın onu da. Yarın bir gün bize de lazım olursa bilen biri var en azından. :)

QHY kamera gezegencilerin son gözdesi. Merakla sonuçları bekleyeceğim.

Sonuç olarak bir kaç konuya vurgu yapmak istiyorum. Şu kesin ki bu yıl forumda her dalda ciddi bir rekabet söz konusu olacak. Şu an rakipsiz olan tek kişi lunt ile Onur :). Sedat abi oraya da bir denge unsuru koyarak oyun teorisinin dinamiklerini çalıştıracaktır diye ümit ediyorum. :)

İkinci konu forumda kendin pişir kendin ye konusunda yani para ile alınmayan ve el işçiliği ile ulaşılabilen modifikasyonlar konusunda da upgrade ler konusunda da ciddi bir data toplanmaya başladı. Bu saatten sonra bu işlere başlayacaklar gerçekten çok ama çok şanslı... Ne çektik bizler beeeee :lol:
Ahmet KALE yazdı:Selçuk,
Tekrar hayırlı olsun, güle güle kullan. Bu kadar ekipman alış verişinden sonra hava uzun süre açmaz her halde :)
Teşekkürler, Ahmet. :)

Hadi diyelim şimdiye kadar olan kötü gidişten ben mesulüm, senin yeni sitemin ardından sezonu kapama ihtimali bile var. O na ne diyeceksin.!? :D

Onur Durma yazdı:Harika olmuş Selçuk, APM ile süper DSO lar görüyorduk şimdi gezegenlerde harika olacak. Karşıt ağırlıkta taş gibi duruyor maşallah. Alccd yi telescope-service de devamlı görüyordum iyi olmuş senin aldığın güzel bir test edersin sonuçlarını görür herkes. Sanırım daha önce kullanan yok forumda o kamerayı merakla ilk ışığını bekliyorum. Carbon Fiber süpeer olmuş !! ATM olarak yaptığımız newtonların tüplerini carbon fiberden yapmayı düşünüyorduk yapım çok zor değil ancak fiberin kumaşı pahalı en ucuzu 100+kdv den metrekaresi bizde o işten vazgeçip sonotüp ile yapacaz ama senin almış olduğun kaplamadan alıp kaplayacaz şekil olsun diye :D Sonucu da görmüş olduk senin 80/400 de gayet şık.
Sedat abi bahtinovu ve dew shield'i demi sattı ciddi ciddi feci bir kurguya yelken açtı sanırım en büyük senseimiz :) baader witty tam olarak anlamadım :oops: ne gerek vardı ve ilk defa duydum zaten onu :lol:
Çok uzun lafın kısası.. İyi günlerde kullan çok şık ve kaliteli bir kurgu olmuş yakışır.
Teşekkürler Onur,

Siparişi teleskop-service ten yaptım bende. Bu arada arkadaşlar bu siteyi alış verişlerinizde kullanmayı düşünürseniz. Bir maille %10 luk bir indirim isteyin. Türkiye'den gökbilim forumdan geliyoruz tarzı bir yazı ile sallayın birşeyler. Bu ikinci siparişim oldu benim, yardımcı olmaya çalışıyorlar. Son siparişimde de yapacaklarını bildirdiler. Sonra mail'i yazan eleman QHY ve Lumicent yapamayacaklarını, bunun kendi hatası olduğunu, çok özürler dileyerek belirtti. Sanki indirimi isteyen kendisi. :) Zaten benimde total miktarın bir çoğunu bu iki kalem alıyordu. Yine de tavsiyem buradan sipariş verecek olursanız mutlaka bu indirimi sorun. Avrupa Birliği dışında olmamız sebebi ile siteye üye olunmadan görülen fiyatlardan bir de %19 düşüyorlar ki bu gümrük bedeline denk gelir.

Neyse onur sana cvp yazarken birde sosyal mesaj vermi olduk. :) Carbon fiber kaplama süper gerçekten. kocaman tüpleri çok yakışıklı yapacaktır. Bu arada bunların beyazlarını ve birde turuncularını da gördüm geçen gün. (c9 u eski celestronlar gibi turuncu mu yapmsam ki..! :P)

Sedat Bilgebay yazdı:Harika!

Atlas kundaga yapilabilecek en guzel modifikasyonlari yapmissin. Karsi agirlik mili ve Alt ayar vidalarini kastediyorum. Ellerine saglik.

Kundagi bu kadar yuklemen tabii ki sana yol, su ve elektrik olarak geri donecektir :) Sabit bir kurulumun olsa analayacagim ama olmadigina gore neden 2 teleskobu ayni anda baglamak istiyorsun acaba ? Bana son soyledigin senaryo daha dogru geliyor; 80mm + C9.25 veya 80mm + APM.

80mm'ye yaptigin karbon kaplamaya bayildim, muhtesem olmus. C9.25 icin de yapabilirsin bunu ama dedigin gibi sogumayi yavaslatacaktir. Bir sogutma sistemi yaparsan karbon kaplamaniyi bile olur. Ahmet'in C11 Edge teleskobuna hem icerden hem de disardan izolasyon uygulamistim ben. Bu izolasyon tupun anlik isi degisimlerinden etkilenmesini azalttigi gibi netligi de daha uzun sure korumaya yariyor. Aktif havalandirma sistemi ise tup icindeki ortamin dis ortam ile paralel bir sicaklikta olmasini sagliyor.

QHY5L-II cok iyi bir secim olmus. Ben de aldim bu nesneden, yalniz benimki mono.

Baader Witty ile kilavuzlama yapmayi aklindan bile gecirme bence. 80mm ile mutlaka bir yildiz denk gelecektir zaten. Hele hele C9.25 ile cekim yaparken mutlaka OAG kullanman gerekecek :)

Hepsini gule gule kullan Selcukcum.
Sedat abi çok teşekkür ediyorum desteklerin ve iyi temenni için.

Bu ağrılık sebebi ile olan yol, su geri dönüşü yıldırmaz umarım beni. Teleskopları birlikte kullanmayı düşünmemin 1. sebebi sabırsızlık aslında. (Yıllar içinde en yavaş geliştirebildiğim erdemlerden biri) Birini söküp, diğerini takıp tekrar tekrar ayar tutturmaya çalışmamak için. Ayrıca OAG kullanmak yerine biraz daha focal length uzatıp takip yapabilirim diye düşünmüştüm. Olmaz mı? :P OAG'a uzak durmamın başlıca sebebi senin yazılarından biri ayrıca, beni suçlama. :P

Bir de sana luminescent ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Ürün açıklmalarında çok homojen ışık dağılımı var falan yazıyordu ancak cihazı çalıştırdığımda pembemsi dalgalanmalar görüyorum. Limon mu yoksa normal ve bu haliyle zararsız mıdır?

mehmet GÖKÇE yazdı:Hayırlı olsun güle güle kullan Selçuk.Bütün bunlardan sonra daha da hava açmaz :D İlk ışık raporunu da merakla bekliyorum
Selamlar
Mehmet, teşekkürler. İlk ışığı nasıl bekliyorum bilemezsin. :D Selamlar.
Burak Yakut yazdı:Selçuk hayırlı uğurlu olaun. Senin gibi disiplinli ve sistemli giden, bilgili bir astrofotoğrafçının güneş sistemi çekecek olmasına hem çok sevindim hem çok üzüldüm :lol:

Sistemin harika görünüyor. Atlas modifikasyonlarını kutluyorum. Evet enlem vidaları bende de yamuldu. Aylarca ellerim mahvoldu üstüne üstlük. Kutup ayarı çekilmez hale gelmişti. Sağolsun Sedat abi düzgün bir vida yaptırdı bana sanırım senin taktığın gibi bir şey. Şimdi zehir gibi hiçbir problem yok. Karşı ağırlık milimiz evet biraz çelimsiz. İyi yapmışsın onu da. Yarın bir gün bize de lazım olursa bilen biri var en azından. :)

QHY kamera gezegencilerin son gözdesi. Merakla sonuçları bekleyeceğim.

Sonuç olarak bir kaç konuya vurgu yapmak istiyorum. Şu kesin ki bu yıl forumda her dalda ciddi bir rekabet söz konusu olacak. Şu an rakipsiz olan tek kişi lunt ile Onur :). Sedat abi oraya da bir denge unsuru koyarak oyun teorisinin dinamiklerini çalıştıracaktır diye ümit ediyorum. :)

İkinci konu forumda kendin pişir kendin ye konusunda yani para ile alınmayan ve el işçiliği ile ulaşılabilen modifikasyonlar konusunda da upgrade ler konusunda da ciddi bir data toplanmaya başladı. Bu saatten sonra bu işlere başlayacaklar gerçekten çok ama çok şanslı... Ne çektik bizler beeeee :lol:
Sağol Burak, tüm yorumların için.

Korkmanı anlayabiliyorum dermişim. :D heheuheuhe

Kork tabi ama rakip olacağım için değil, o nasıl oluyo, bu nasıl oluyo diye başının etini yiyeceğim için kork..! Bu konuda üstadsın, ben oluşturduğun eğitim videolarını izliyorum anca. Rekabet'in ayrı bir keyif verdini kabul ediyorum ancak benim ki daha çok kendi yaptığın yemek çok güzel gelir ya insana, onun gibi. Ben birşeyler yapınca, ortaya çıkarınca çok mutlu oluyorum. Tabi ki hep daha iyi içinde gelişmeye devam.

Modlar konusunda veya herhangi bir konuda yardımcı olabileceğim birşey olursa herkese yardımcı olabilirim bu arada.
Oooo hayırlı olsun Selçuk Abi. Güle güle kullan. Bursa'ya çektin bütün bulutları :)
A.Aydın Ünlüsaraç yazdı:Sevgili Selçuk
Hem senin, hem Ahmet'in böyle güzel ve veriml alışverişleri
çok mutluluk verici,
Güzel sonuçları en kısa sürede bekliyerek
Gülegüle kullanın.
Aydın
Hem Ahmet için hemde benim için yeni heyecanlar olmuş oldu. Dediğin gibi verimlide olur umarım. Teşekkürler Aydın abi.

Saygılar.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9