Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Eline sağlık Talat abi. Ben de düşünüyorum böyle bir şey. Lazerin butonuna bastığında kayma oynama yapıyor mu?
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Koray Kentli yazdı:Eline sağlık Talat abi. Ben de düşünüyorum böyle bir şey. Lazerin butonuna bastığında kayma oynama yapıyor mu?
glp (2).JPG
glp (2).JPG (217.85 KiB) 587 kere görüntülendi
Ön alttaki keçe gibi yuvarlak kısmın arka üst tarafında da keçe var, bu sayede çekip çıkarabildiğim ama basit hareketlerle kaymayan bir şekilde sabitlenmiş oluyor. En arka uçtaki keçe ise yükseklik seviyelerini eşitlemek için. Dün gece denedim, tek sıkıntı, tüm lazerlerde olduğu gibi soğukla birlikte ışığın zayıflaması :/ Sanırım basit ısıtıcılar üretmem gerekecek, hele dün gece gözmerceğinin gözümün ısısı ve nemi ile su gibi olduğunu göz önüne alırsam..

Bir kaç ay önce, gereksiz CD'leri (milk jug washer sistemi) ile yatay dönme (azimut) eksenindeki dönüş hareketini iyileştirmiştim. Şimdilik idare ediyor beni, yağ gibi kaymıyorsa da...

Metal kapı stoper ağırlığı alıp elastik kançalı iplerle dengeyi sağlamaya çalıştım. Orjinal yaylı sisteme göre aşağı-yukarı (altitude) ekseninde hareket daha serbestleşti. Neodymium mıknatıs siparişi verdim; gelince daha kolay ayarlanabilir bir denge ağırlığım olacak umarım. Yalnız, orjinal teflon(?) padler ne kadar sağlıklı bilemiyorum, harekette bir miktar statik sürtünmeye bağlı sıkıntılar var. Elime para geçince kaliteli teflon padler ile değiştirmeyi planlıyorum.

Bugün, sünger kamp matı ile ışık koruyucu (dew/light shield) yapma planım var. Balkonlarımda çevre evler ve bahçelerinden gelen sinir bozucu onlarca ışık var. Gözümü karartıp hepsini patlatmamak için kendimi zor tutuyorum :mrgreen:

Bir de "flocking" denilen ışık yansımalarını engelleyen teleskop içi kaplamalardan denemiş olan var mı (protostar vb)? Çevrede bunca lokal ışık kirliliği kaynağı varken tüp içi yansımaları azaltıp kontrast artışı sağlayacağına dair yorumlar okudum hep. Denemeyi düşünüyorum ileride.
Sipariş ettiğim N42 sınıfı, 40x20x10mm.lik 2 tane Neodymium mıknatıslarım dün geldi. Gerçekten psikopat güçlüler ve tehlikeliler. Birbirinden ayırmak zor olduğu kadar, yaklaştırınca deli gibi birbirlerini çekiyorlar.
40x20x10mm N42 Neodymium mıknatıslar
40x20x10mm N42 Neodymium mıknatıslar
magnets.jpg (95.58 KiB) 585 kere görüntülendi
Birbirinden ayırıp, doğru kutuplanmayı bulduktan sonra yatay olarak tekrar birleştirdim. Almış olduğum 1300gr içi metal dışı kaplama kapı stoperi ağırlığa mıknatısları ekledim. Stoperin altındaki kaydırmaz plastik tabaka ile mıknatısları tuttuktan sonra yer değiştirmek epey zorluyor. Teleskopa tutununca da kaymaması için küçük şeffaf mobilya kaydırmazlarından yapıştırdım mıknatıslara.
Kapı stoperi, mıknatıslar ve kaydırmazlar
Kapı stoperi, mıknatıslar ve kaydırmazlar
cw0.JPG (363.72 KiB) 585 kere görüntülendi
XT8'in yaylı sistemini iptal edip, karşı ağırlığı teleskobun tüpüne ekledim. Normalde, tüpün üst ağırlığını dengelemek için karşı ağırlığın aşağı yarıda, alt tarafta ve gözlem yapılan taraftan hafifçe uzakta olması gerekiyor. Fotoğraf çekimi için üste çevirdim. (Orion logosunun altında, ahşap kutuya çarpmayacak şekilde)
Teleskopa takılmış halde karşı ağırlık
Teleskopa takılmış halde karşı ağırlık
cw1.JPG (331.58 KiB) 585 kere görüntülendi
Karşı ağırlık, yakın çekim
Karşı ağırlık, yakın çekim
cw2.JPG (340.46 KiB) 585 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Malum balkondan gözlem yaptığım için, gerek şehrin ışık kirliliği gerekse çevredeki aydınlatmaları yarattığı direkt ışık kirliliği epey can sıkıcı oluyor. Teleskobu kucaklayıp karanlıklara kaçmak pek mümkün olmaz iken, aldığım keyfi artırmak adına adım adım teleskobumu geliştiriyorum.

Bir süredir aklımda olan "flocking" yani ışık emen iç kaplamalar adına adım attım. http://gokbilim.com/post46452.html#p46452 'da da bahsedildiği üzere bu malzeme, tüp içi yansımaları yok ederek kontrast artışı sağlıyor. Yabancı forumlarda konuşulan belli başlı flocking malzemeleri var ki, protostar adı çoğu yerde geçmekte. Ben de "Protostar Hi-tack self-adhesive light trap material" den 2 adet 20"x28"lik parça sipariş ettim ve bugün itibariyle kargoya verilmişler.

Umarım ışık kalkanımla birleşince faydasını görürüm, nitekim altitude-eksenine ebony star lamine + saf teflon yükseltmesi yerine buna öncelik verdim. Şimdi sabırsızla bekliyorum.
1 haftadan erken Türkiyeye girip de 1 haftada dağıtım merkezinden bana ulaşamamasına rağmen, 2 haftalık bir bekleyişin ardından Protostar flocking kaplamalarım elime ulaştı.

Kutu oldukça güzel şekilde yapılmıştı ve içinden kapalmaların nasıl yapılacağına dair bir safyalık uygulama kılavuzu da çıktı.
Kutulama oldukça sağlam ve başarılı
Kutulama oldukça sağlam ve başarılı
kutu.jpg (226.78 KiB) 471 kere görüntülendi
uygulama kılavuzu
uygulama kılavuzu
kılavuz.jpg (213.38 KiB) 471 kere görüntülendi
Protostar flocking kaplamaları kadife gibi yüzeyli ve simsiyah
Protostar flocking kaplamaları kadife gibi yüzeyli ve simsiyah
sheet.jpg (202.75 KiB) 471 kere görüntülendi
Teleskopun siyah iç boyası yakın flaşlı çekimde gri ve parlak görünüyor.
Flocking öncesi iç yüzey
Flocking öncesi iç yüzey
pre_flock.JPG (193.53 KiB) 471 kere görüntülendi
Teleskobu dağıtıp kaplamaları yapmak için şimdi kafamın sakin olduğu bol bol zamana ihtiyacım olacak.
Merhaba Talat bey teleskobunuz hayırlı olsun,güle güle kullanın...
Güzel bir tercih olmuş...
Selamlar,
Cüneyt
Flocking kaplamalarına başlamayı düşünüyorum. Focuser, ayna tutucu ve birincil aynayı söküp tüpü boş hale getireceğim. İnsan, sıfırdan dobson yapmayınca veya teleskobunu bu derece parçalayıp tekrar birleştirmeyince ilk deneyimden korkuyor haliyle.

Teleskobu tekrar toplarken kolimasyonun başa çıkamayacağım kadar bozulmaması için ve özellikle focuser'ı (ki kendisi tek hızlı crayford tipi) söker ve tekrar monte ederken, gerek optik hizalamanın gerekse otik tüpe dikliğin korunması için, dikkat etmem gereken bir şey ya da vereceğiniz ipuçları var mı?
Ve dün gece "flocking" işlemini tamamlamış bulunuyorum. Düşündüğüm kadar zor bir işlem değilmiş. Teleskobu parça artırmadan birleştirmeyi başardım ve kolimasyon kapağı ile temel kolimasyon yaptım; çok da sıkıntı olmadı. Çalışırken tüpün yanlardaki taşıyıcı kısımlarını sökmeyip, kundak üzerinde bıraktım, böylece tüpü istediğim açıda tutmak, çevirmek vb zor olmadı. Protostar flocking materyalleri, 20"x28" denilmesine rağmen yaklaşık 76cm x 53 cm boyutlarındaydı ve bu fazlalıklar çok işime yaradı.

Öncelikle birincil sonra da ikincil aynayı ardından da, öndeki plastik çemberi söküyoruz.
8" birincil ayna (Yansıma dolap kapağıdır:) )
8" birincil ayna (Yansıma dolap kapağıdır:) )
100_7162.JPG (50.38 KiB) 374 kere görüntülendi
İkincil ayna
İkincil ayna
100_7163.JPG (60.83 KiB) 374 kere görüntülendi
Geriye kalan şey, bin küsür liralık teleskobun çelik tüpü :mrgreen:
Boş tüp
Boş tüp
100_7165.JPG (50.86 KiB) 374 kere görüntülendi
Focuser'ı söktükten sonra özel materyali uygulamaya geçebiliriz. Kolay uygulanması için ince şeritler halinde kesmek avantajlı olduğu için yaklaşık 76cm'lik parçayı 7şer cm'lik parçalara ayırdım.
Protostar Flocking materyalini şeritlere keserken
Protostar Flocking materyalini şeritlere keserken
100_7178.JPG (34 KiB) 374 kere görüntülendi
Sonra bir ucundan biraz açıp, çelik tüpün birleşim yerini kılavuz olarak kullanaraktan, biraz açıp biraz yapıştırarak kontrollü olarak ilk parçayı yapıştırdım.
Şeridin ucu soyulmuş halde
Şeridin ucu soyulmuş halde
100_7179.JPG (35.57 KiB) 374 kere görüntülendi
Yavaş yavaş yapıştırırken
Yavaş yavaş yapıştırırken
100_7191.JPG (28.32 KiB) 374 kere görüntülendi
ilk parça tamamlandı
ilk parça tamamlandı
100_7182.JPG (53.85 KiB) 374 kere görüntülendi
Bundan sonraki parçaları da diğerlerinin üzerine birkaç mm gelecek şekilde hizayı koruyarak aynı şekilde uyguladım. Üst üste gelme payları ile normalde yaklaşık 3cm fazla olan kısım kullanılmış olup tüm parça ucu ucuna denk geldi. Böylece tüpün üst bölgesi tamamlanmış oldu.
Üst kısım tamamlandı
Üst kısım tamamlandı
100_7188.JPG (74.63 KiB) 374 kere görüntülendi
Tüpün yanlarındaki taşıyıcı kısımları sökmediğim için, alt tarafı kaplarken, vidalara gelmemesi için parçayı yaklaşık 40x76 cm boyuna kısalttım. Ondan sonra yine üst taraftaki gibi şeritlere bölüp uyguladım.
Alt kısım kaplanırken
Alt kısım kaplanırken
100_7192.JPG (65.17 KiB) 374 kere görüntülendi
Tamamlanınca uçlardan taşan yaklaşık 1 parmak fazlalıkları maket bıçağı ile temizledim. Tavsiye edildiği üzere üzerindeki tozlar ve üretim fazlası olarak gevşek kalmış olabilecek parçaları temizlemek için, rulo tüy toplayıcı ile temizlik yaptım.
Tüy toplama rulosu ile temizlik
Tüy toplama rulosu ile temizlik
100_7193.JPG (34.93 KiB) 374 kere görüntülendi
Epey siyah tozcuk topladım. Yabancı forumlar ve testlerde, ürünün kadife kaplamalar gibi zamanla dökülmediği ve ıslanmadığı sürece oldukça dayanıklı olduğu belirtilmiş. Bu temizlikten sonra vida deliklerini uygun çaplı matkap ucunu (ucunda sivri çıkıntısı bulunan ahşap matkap ucu, bu sivrilik sayesinde kolaylık sağladı) elimle kullanarak deldim, focuser yuvasını maket bıçağı ile keserek açtım. Bu işlemler sırasında, dökülen parçaları yine rulo tüy toplayıcı ile temizledim.

Focuser'ı barlowlarda tavsiye edildiği üzere arkadaki kağıdı sökmeden yani yapıştırma yapmadan rulo haline getirdiğim bir parça flocking materyali ile kapladım.
Focuser'da flocking
Focuser'da flocking
100_7200.JPG (53.07 KiB) 374 kere görüntülendi
Focuser'ı yerine monte edince, tüpümüzün aynaların takılması için hazır hale gelmiş oldu.
Kaplaması tamamlanmış tüp
Kaplaması tamamlanmış tüp
100_7204.JPG (67.42 KiB) 374 kere görüntülendi
İkincil aynanın görüşe giren yan tarafları sadece cam olmaktan öte sanki parlak birşey ile kaplanmış gibiydi ve fotoğrafta da görüldüğü üzere parlama yapıyordu.
Standart 2. ayna
Standart 2. ayna
100_7207.JPG (43.51 KiB) 374 kere görüntülendi
Flocking kariyerimin en stresli anlarını 2. aynanın yanını kaplarken yaşadım. Elips şekilli olduğu için ölçüp biçerek parça kesme şansım yoktu. Aynaya dokunmadan, ama bu kadar yakın çalışmanın stresi ile, kenar kavislerini çizerek kaplama yaptım.
Kaplanmış 2. ayna
Kaplanmış 2. ayna
100_7208.JPG (50.08 KiB) 374 kere görüntülendi
Aynaları da birleştirdikten sonra teleskop tamamlanmış oldu. Yalnız performansını test etme şansım olmadı, çünkü neredeyse 1.5 aydır hava kapalı ve son hafta hep sisliydi Afyon. Bundan sonra ne zaman deneme şansım olur bilmiyorum ama bir süre beklemek zorundayım.
Teleskobun tamamlanmış hali
Teleskobun tamamlanmış hali
100_7213.JPG (60.04 KiB) 374 kere görüntülendi
En son Talat Keleş tarafından 08 Oca 2014, 12:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Harika bir iş çıkarmışsın yine Talat. Tebrikler hem çalışmandan hemde bu güzel anlatımından ötürü. Bundan sonra yapacak olanlara çok faydası olacak belli ki.

Bu arada viral reklam gözümden kaçmadı 444 00 00 :P Birde ilk resimde aynada gözüken dolap kapaklarını anlayana kadar 1-2 dk zaman yedim kafa karıştırıcı bir kare :lol:
Talat eline saglik. Cok ciddi faydasini gorecegini dusunuyorum bu operasyonun. Kontrast ne kadar artacak bakalim, raporunu bekleyecegiz.

Flocking malzemesi olarak bu yapiskanli tip beni her zaman rahatsiz ediyor. Zaten senin ne kadar emek harcadigini da fotograflardan gorebiliyorum.

Ben su sayfada gorulen Flockboard ile yapiyorum bu isi. Sayfada bir de video var, mutlaka izleyin. Fiyat farki var mi bilmiyorum ama hem estetik olarak daha iyi oluyor hem de cok cabuk bitiyor is. Tam boyda kesince kendi kendini kilitliyor, yapistirmaya falan gerek kalmiyor. Su anda Ahmetin kullandigi C11 teleskobu bu sekilde yapmistim. Hatta bu malzemenin altina pitirli naylon da koymustum. Boylece tup icindeki hava akimlari neredeyse tamamen yok olmustu.

Aman yanlis anlasilmasin, senin yaptigini elestirmek degil maksadim..... senden sonra bu ise kalkisacaklar belki bu opsiyonu da degerlendirmek isterler diye paylasmak istedim.

Sevgiler

Sedat
Sedat Abi, haklısın flockboard uygulaması oldukça pratik birşey. Açıkçası bu işlemi yapmayı düşünenlere eğer ekonomik olarak uyuyor ise ben de tavsiye ederim. Sonuçta, yapıştırma işi toplamda 6 saatimi aldı ve yapışkanlara dikkat edilmezse sökmenin zor olduğu söyleniyor; o nedenle dikkat ve sabır gerekli. Teleskobu dağıtıp toplamak da cabası. Diğer türlü işlem çok hızlı ve pratik.

Benim bunu seçme sebebim ekonomi:
2 parça 20x28" yapışkanlı 24$, kargo 17$
8" için uygun flockboard ~40$, kargo 42$, yapıştırmama kolaylığı paha biçilemez :mrgreen:
Ben önümüzdeki zamanlarda teflon pad'leri de yenilemeyi planladığım için, bütçemi buna göre planladım.

Aslında ileri de bir dönem ışık kalkanı olarak kullanacağım sağlam bir dewshield'ım olursa onu da flock etmek istiyorum.