Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Sevgili dostlar,

Belki farkindasiniz, bir suredir kendime seyyar bir duzen kurmaya calisiyorum.

Elbette bunun tek nedeni, isik kirliligi... ozellikle yaz aylarinda guneyimde kalan Marmaris'in isik kirliligi yazin en guzel hedeflerini bana yar etmiyor.

Bu hedefe yonelik olarak ufak bir karavan edinmeye karar verdim. Yaptigim arastirmalar sonucu Pino Karavan firmasinin yaptigi PI 2010 modelinde karar kildim. Bu 3-400 kilo agirlikta, icinde 4 kisinin yemek yiyebilecegi ve iki kisinin yatabilecegi bir karavan. Sicak yaz gecelerinde sineklerden, soguk kis gecelerinde de soguktan beni koruyan bir calisma mekani olarak da islev gorecek. Bunu, arabamin arkasinda, onceden belirledigim karanlik alanlara goturecegim ve el frenini ceker cekmez calismaya baslayabilecegim.

Asagida Hollanda'ya ihrac edilmek uzere hazirlanmis bir karavanin resmi var. Uzerinde Hollanda haritasi var.

Resim

Sagolsun, firma sahibi Faruk Bey, bu harita yerine astronomi ile ilgili gorseller koyabilecegini soyledi. Ben de bu konuda forumumuzun yaraticiligi yuksek uyelerinden yardim istemeye karar verdim. Asagidaki sablonlara uygun gordugunuz tasarimlari uygulayabilirseniz, cok sevinirim.

Resim

Diger resimlere asagidaki linklerden erisebilirsiniz.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater

Yarismayi kazanana verilecek odulu aciklamayi karavani teslim aldiktan sonraki bir zamana birakiyorum :)

Simdi, haydi is basina :)

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
Sedat Abi hayırlı olsun, ilklere devam :)

Bence bunu kaplamak için en güzel resim kendi çalışmalarından oluşan bir grup olacaktır. Bir tarafına bir galaksi, diğer tarafına da bir bulutsu iyi gider.

Taşınabilir donanıma dönüyorsun bu durumda, ekipman sürekli astrovan (bu terimi şimdi uydurdum ama kelime icadında rakipsiz olan amerikalı dostlarımız bunu kaçırmamışlardır diye düşünüyorum :lol: ) içinde mi duracak, hangi konfigürasyonu yanında götüreceksin? Sen bunları düşünmüşsündür ama ben yine de söyleyeyim :), içeride her tarafa ekipman sabitlemek için esnek ve kuvvetli kayış şeritler koydurman iyi olacaktır. Kapının içine, dışarı katlanarak açılabilecek ya da karavanın altına sürgü olarak girebilen bir rampa yapabilirlerse, ekipmanı içeri dışarı taşıma yükünü de önemli ölçüde azaltırsın.

Güzel gecelerde kullanman dileği ile, selamlar.

:merhaba
Kullanıcı avatarı
gönderen A.Aydın Ünlüsaraç
Süpppperrrr.
Harika bir fikir ve mini olmasıda harika kullanışlı ve şirin hale getirmiş.

Emeklilik çapası, düşüncelerinizin bir yerlerine tutunmaya başlamış Sedat bey. :)

Bol yıldızlı gecelerde kullanma dileği ile,

Sevgiler
Aydın
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Özgür Ünat yazdı:Sedat Abi hayırlı olsun, ilklere devam :)

Bence bunu kaplamak için en güzel resim kendi çalışmalarından oluşan bir grup olacaktır. Bir tarafına bir galaksi, diğer tarafına da bir bulutsu iyi gider.

Taşınabilir donanıma dönüyorsun bu durumda, ekipman sürekli astrovan (bu terimi şimdi uydurdum ama kelime icadında rakipsiz olan amerikalı dostlarımız bunu kaçırmamışlardır diye düşünüyorum :lol: ) içinde mi duracak, hangi konfigürasyonu yanında götüreceksin? Sen bunları düşünmüşsündür ama ben yine de söyleyeyim :), içeride her tarafa ekipman sabitlemek için esnek ve kuvvetli kayış şeritler koydurman iyi olacaktır. Kapının içine, dışarı katlanarak açılabilecek ya da karavanın altına sürgü olarak girebilen bir rampa yapabilirlerse, ekipmanı içeri dışarı taşıma yükünü de önemli ölçüde azaltırsın.

Güzel gecelerde kullanman dileği ile, selamlar.

:merhaba
Ozgur'cum selam,

Amerikalilar buna Astro Trailer diyorlar :) ama Astrovan bence guzel bir kelime.

Ekipmani bunun icinde tasiyabilirim de tasimayabilirim de... Forumda paylasmadigim bir iki ekipman degisikligim oldu. C11 Edge ve teskilatini bir dostumuza sattim ve kendime C8 Edge + Hyperstar aldim. Bir de bunlari tasiyacak Celestron VX kundak. Bunlar cok az yer tutacak nesneler. Arabanin bagajinda gayet kolaylikla tasiyabilecegim. Karavan bana seyyar calisma ofisi ve destek birimi olarak hizmet versin yetecek. Cadiri kurmak, kaldirmak vs cok zaman aliyor. Ayrica cadir kendimi cok rahat hissettigim bir ortam olmuyor. Belki de yaslandikca huysuzlasiyorum :)

Karavana yapilacak tasarimda kendi calismalarimi kullanmak benim de aklimdan geciyor ama tasarimcilari ozgur birakmak istiyorum :) Bakalim ilgilenen cikacak mi ?

Sevgiler

Sedat
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Aydin Bey cok tesekkur ediyorum.

Sevgiler

Sedat
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Yücecim teşekkür ediyorum. Her zaman hoş gelirsin.

Sevgiler

Sedat
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Insallah Onur, neden olmasin :) Ama ben bunu Marmaris yakinindaki karanlik yerlerde kullanmak icin aliyorum. O kadar uzun yola gidilebilir mi bilemiyorum. Once bir arabanin arkasinda nasil gidiyor gormek lazim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Şimdiden hayırlı olsun Sedat abi :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Tesekkur ediyorum Koraycim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Güle güle kullanın Sedat abi. Karavanları ben de çok severim :) Ekipman değişikliği de yapmışsınız. Açıkçası bu yeni takımla neler göreceğimizi çok merak ediyorum :)

Tasarım için bir şeyler denemeyi isterim. Sadece haritalı alanlar mı doldurulacak ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Çok iyi düşünmüşsünüz Sedat abi. Zevkli bir yaz seni bekliyor. Ekipman ve karavanın hakkını verirsin kesin.
Astrovan çok güzel bir isim. Bir yerlerine Foton Avcısı yazdırabilirsin :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Hayırlı olsun, hiç aklıma gelen bir şey değildi, Marmaris sorunu nasıl çözülebilir denilince aklıma gelen başka yatırımlar vardı :)

Tasarıma gelince, bir yüzüne mutlaka en iyi DSO'larından birini koymalısın Sedat abi. Gerçi düşününce karanlık bir yere gidip fotoğraf çektiğinde kısa sürede elinde çok daha iyi fotoğraflar olacak karavana yaptırdığına kıyasla, karar senin :) Diğer yüzünde ise beraber çektiğimiz Ay ya da Güneş fotoğraflarından biri yapılabilir belki :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Ünat
Bence bir yana, gökyüzünü fon alacak şekilde alçaktan çekilmiş, gece çekim yaparken ekipman ve başındaki astrofotoğrafçı silüet görüntüsü güzel gider.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı

Fotoğraf makinesi için t-ring ve aparat ald[…]

Kendimizi Tanıtalım

teşekkür ederim... HEY GİDİ ESKİ GÜN[…]