Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
#104659
Bu kamerayı kullanan cn kullanıcılarının sayısı artınca konuyu paylaşmak istedim

Cmos kullanıyor ama sonuçlara bir bakın derim...

Çözünürlük, frame rate, usb2.0 kullanması ve fiyatı nedeniyle kafa kurcalıyor...

Kamera;

http://www.zwoptical.com/eng/Cameras/ASI120/index.asp

Kamera ile çekilmiş bir örnek;

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ost5698482


Saygılarımla.
Dosya ekleri
image.jpg
image.jpg (38.23 KiB) 1892 kere görüntülendi
#107274
Bahsi geçen kamerayı görünce, Türkiye'de yok mu buna benzer bir şeyler diye arıyordum ki, şu siteye denk geldim:

http://www.teleskobum.com/asp/group/56/Renkli-Kamera

Ben kameraların özelliklerinden çok anlamıyorum ama bu sitede yukarıdakine benzer bir şeyler var mıdır ve bu siteden daha önce alışveriş yapan oldu mu? Listelenenler arasında çok ucuza bir tane var. Başlangıç için ne kadar uygun olur, aşağıda linkini verdiğim model?

http://www.teleskobum.com/asp/product/2 ... USB-Kamera
#107276
Bahsi geçen kameranın çözünürlüğü oldukçca düşük (320x240) kamerada "Pixart Imaging PAC207BCA" sensor kullanılmakda
sensor DataSheet adresi: http://html.alldatasheet.com/html-pdf/3 ... 07BCA.html

USB 1.1 olmasna karşın 320x240 olması nedeniyle usb hızı çokda onemli değil, Ay ve gezegen resimlemek için kullanılacağı için ışık hassasiyetide çok önemli değil sanırım. Ustalar daha açık bir şekilde yorumlayabilirlerse eğer bizde öğrenelim.
Aynı yerde bir başka kamera daha var (http://www.teleskobum.com/asp/product/2 ... -Imager-IV) onu görünce aklıma şu geldi, burada ay ve gezegen resimlerini paylaşan ustalar onu kullanmayıp daha pahalı kameralar kullandıklarına göre bir bildikleri var demekki.
Ama bana kalırsa SPC900 yada ayarında bir webcam de hayli hayli iş görür.
#107280
Şule Kuzpınarı yazdı:Bahsi geçen kamerayı görünce, Türkiye'de yok mu buna benzer bir şeyler diye arıyordum ki, şu siteye denk geldim:

http://www.teleskobum.com/asp/group/56/Renkli-Kamera

Ben kameraların özelliklerinden çok anlamıyorum ama bu sitede yukarıdakine benzer bir şeyler var mıdır ve bu siteden daha önce alışveriş yapan oldu mu? Listelenenler arasında çok ucuza bir tane var. Başlangıç için ne kadar uygun olur, aşağıda linkini verdiğim model?

http://www.teleskobum.com/asp/product/2 ... USB-Kamera
Çözünürlüğe bakmak almamak için yeterli. Çipin kalitesini bilmem ama eli yüzü düzgün bir şey olduğunu sanmıyorum, olsa o fiyata satmazlardı, şöyle ki;

Bu tip şeyleri Türk alışveriş sitelerinden değil, yurtdışından alın, siparişi verin kapınıza kadar gelsin. Türkiye'de müthiş fiyat farkı ödersiniz. Aynı sayfada gördüğüm bir kameranın fiyatı normalde 570 Dolar iken (1050 TL), orada 2293 TL.. """2 kattan daha fazla""" fiyat farkı var. Dolayısıyla o sitede 190 TL'ye satılan bir kameranın aynı mantıkla ordaki satış fiyatı 40 dolar filandır, bu fiyattan hiçbir şey beklememek daha iyi, o paraya, hatta yarı fiyata CCD çipi olan SPC900NC bulursunuz ki kendini ispatlamış bir kameradır. En azından 4 kat daha geniş alanı görür :)

320x240 çözünürlükle gezegen bulabilen, üstelik de fotoğrafçılığa yeni giren biri herhalde kısa sürede acıların çocuğu olacaktır.
#107319
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Bütçem şu an için çok müsait olmadığından uygun çözümler arıyordum. Fotoğraf makinesi fiyatları oldukça pahalı, sonraya ertelemiştim. Bu bekleme sırasında kullanabileceğim ucuz bir şey olur mu dedim ama, olmuyormuş. :D Kameraya teleskobun 2-3 katı para vermek zoruma gidiyor açıkçası. :oops: O paraya daha iyi bir teleskop alırsın diyor içimdeki şeytan. :lol:
#111123
Oğulcanın başlığı şişirmemek için buradan devam ediyorum.
Zwo kullanan arkadaşlar registax la işleyemediklerinden dem vurmuştu. Bu konuda bir gelişme var mı? Bir diğer sorum videoları Avi formatında mı kaydediyor ?
Optcorp tan almayı düşündüğüm kamera ya zwo130 monochrom olacak veyahut 120mm monochrom olacak.130mm 1.3 mp Peak Quantum Efficiency %55, 120mm ise 1.2 mp Peak Quantum Efficiency %75(bu ne işe yarıyor gerçekten anlamadım,wikipedi de falan biraz araştırdım ancak bir sonuca varamadım) . 130mm wide angle lens yok 268 USD
120mm ise lens le beraber 329 USD. Siparişi optcorp'tan vereceğim (optccorptan güvenilir bir site oldıuğunu düşünüyorum.Tecrübe eden var mı acaba?)
Optcorp a 130mm yi lensle alabilir miyim diye mesaj attım depoya bakalım size mail atarız dediler bakalım ne diyecekler.Bu genişl açı lensi kullanan arkadaşlar var mı? kalitesi nasıl?
Ekim ayında gelecek olan bir arkadaşıma göndereceğim kamerayı o da getirecek bakalım.
Son soru kameranın adapterına filtre takılabiliyor mu? uv- ir cut filter da alsam mı diye düşünüyorum.
Çok uzun ve kafama takılan ne varsa sorduğum bir yazı oldu. Selamlar
#111125
Quantum efficiency, cisimden gelen fotonun sensörü ne kadar etkileyebildiğini gösteren bir ölçüttür. Bunun bana doğrudan etkisi ne diye sorarsanız, çekim sırasında görüntü daha parlak çıkacaktır.. Quantum efficiency düşük bir kamerada gain'i açarak yine istediğiniz parlaklığa erişebilirsiniz ama karşılığında bol miktarda gürültü de görüntüye girer ve fotoğrafın kalitesi düşer

Bildiğiniz gibi görüntüyü büyütürseniz parlaklık daha da azalıyor, powermate ya da barlow gibi bir araçla yakın çekim Ay ya da gezegen fotoğrafçılığı yapmayı düşünüyorsanız, quantum etkinliği yüksek kamerayı alın.. Geniş açı Ay çekeceğim diyorsanız bu kadar hassasiyete gerek yok tabi.

Optcorp güvenilir bir sitedir, gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Kamera bende yok ama filtre girişi olan bir adaptörle geldiğinden eminim. Yanılıyorsam arkadaşlar düzeltsin.

Alacağınız bir monokrom kameranın önüne uv-ir cut filtre koymanın bence çok esprisi yok. Amacınıza hitap eden filtreleri belirleyin ve onlara yönelin.. Mesela Ay mı çekeceksiniz, o halde kırmızı filtre alın.. Teleskobunuzun aynası yeterince büyük mü, o zaman kırmızıyı da boşverip ir-pass alın.. Detaylı gezegen mi çekeceksiniz, o halde RGB filtrelere ihtiyacınız var. Daha devam etmeye gerek yok, mevzuyu anladınız, önce ne yapmak istediğinizi belirleyin ve ona göre filtre alın ve alırken o filtreyi niye aldığınızı öğrenin, yani filtreleri araştırın..
#111131
Onur Atılgan yazdı:Quantum efficiency, cisimden gelen fotonun sensörü ne kadar etkileyebildiğini gösteren bir ölçüttür. Bunun bana doğrudan etkisi ne diye sorarsanız, çekim sırasında görüntü daha parlak çıkacaktır.. Quantum efficiency düşük bir kamerada gain'i açarak yine istediğiniz parlaklığa erişebilirsiniz ama karşılığında bol miktarda gürültü de görüntüye girer ve fotoğrafın kalitesi düşer
İşte aradığım da bulamadığım bilgi :tap
Teşekkürler, filtreler konusunda Rgb filtreler bir adım öne çıkıyor.Selamlar
#111156
bu kamerayla uzun zamandir ilgileniyorum. teleskoba bir kundak uydurunca kameraya el atmayi dusunuyorum
Ama
Jupiter-saturn videosu alirken kisa sure icinde (forumda onreilen 2dk) renk filtrelerinin hepsiyle cekimi tamamlamak gerekiyor. Bunu cabucak halletmek icin mutlaka filtre tekerlegi kullanmak gerekir mi.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]