Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
İçimi rahatlattın ama AstroTech teki Stralight'ı görmediğimi sanma Sedat abi, Baader mi yoksa ama focuser değişmiş.. Bu focuser hakkında yorumunu alayım birde.
Astrotech'in odaklayıcısı elbette Starlight kalitesinde değil. Özgenç'in kalbi burulmasın ama FSQ daki odaklayıcıdan bile daha iyi bu meret :)

Esasen TMB92 teleskoba ait ama bir adaptör yaptım ve AT110EDQ ile de kullanılır hale getirdim. Teleskoptan teleskoba aktarmak 1 dakikamı bile almıyor. Dolayısıyla bu varken ne diye bilmediğim bir odaklayıcı ile uğraşayım diye düşünüyorum. Bunu kullanmamın bir başka sebebi de sahip olduğum MicroTouch sayısal odaklama sistemi ile kullanabilecek olmam. Ismarladığım motor elime geçince bu odaklayıcıyı da otomatik çalışır hale getirebileceğim.
Sedat Bilgebay yazdı: Özgenç'in kalbi burulmasın ama FSQ daki odaklayıcıdan bile daha iyi bu meret :)
O zaman bize yeni bir proje cıktı. Robofocus ile test yapılacak, performansı beğenmezsek Moonlite odaklayıcı için FıStıQ adaptörü yapılacak. İrili ufaklı bir sürü proje çıkıyor bize :D

Moonlite C14 içindi ama uyarlanabilir sanırım. Yeteri kadar 'back focus' var diye hatırlıyorum.
Özgenç Robofocus hiç kullanmadım ama Microtouch gibi boşluksuzsa başkaca bir şey yapmaya gerek kalmaz. FSQ odaklayıcısı yabana atılacak bir odaklayıcı değil, sorun olarak dile getirebileceğim tek şey sıkıştırma mekanizması, onun da çaresi yarım sıkıştırıp netlemek. Senle birlikteyken de aynı yöntemi kullanmıştım. Ayrıca bu sorun C11'de de var ve onda da aynı çözümü kullanıyorum.

Bence bunlar ikincil konular :) Objektif güzel çeksin ben koli bantıyla bile sabitlerim odaklayıcıyı :) FSQ da bunu yapıyor zaten.
Robofocus sadece servo motorla el değmeden hassas şekilde odaklamak için. Digital olarak odak noktasını gösterip, sabit tutabildiği için çok kullanışlı, bir de Moonlite'ın yarı fiyatına.

Dediğiniz gibi lensler sağlam, kolimasyon iyi olsun da gerisi yapılır bir şekilde. Bu arada AT110'da kolimasyon ile ilgili bir sorun dikkatinizi çekti mi?
Özgenç Ebil yazdı:Robofocus sadece servo motorla el değmeden hassas şekilde odaklamak için. Digital olarak odak noktasını gösterip, sabit tutabildiği için çok kullanışlı, bir de Moonlite'ın yarı fiyatına.

Dediğiniz gibi lensler sağlam, kolimasyon iyi olsun da gerisi yapılır bir şekilde. Bu arada AT110'da kolimasyon ile ilgili bir sorun dikkatinizi çekti mi?
AT110 da bildiğimiz sorundan başka bir şey dikkatimi çekmedi... birazdan resimleri işlemeye başlayacağım, fakat uygun dark ve biaslar yok...yine de işleyeceğim... birlikte karar vereceğiz kaç kıratlık teleskop olduğuna :)
Ferit FSQ benim değil. Özgenç 2-3 yıl kullanmam için bana bıraktı :lol:

Hava bu nedenle kapamıyor :)
Evet Yüce, O gece off-axis kullandım, ertesi gece bulucu dürbüne bağladım.
Kerberus bağlı değil, bağlayacak kimse de olmaz haftasonundan önce :lol:
Müthiş bir M81,82 çalışması olmuş Sedat Abi. Ne güzel bir teleskopmuş bu yahu. Netlik her yerde aynı, komanın "k" si yoki yaldır yaldır foton toplamış inanılmaz bir çözünürlük ve detay var. Kısacası mükemmel bir fotoğraf için olması gereken her şey varken olmaması gereken hiç bir şey yok :) Teleskobun imalatçısından, sahibine, fotoğrafı çekene kadar tüm emeği geçenlere koca bir bravo :)
Gel ağbi beraber test ederiz :)
Abi harikasin yaa. Çok güzel bir bode calışması olmuş. Bence ozgenc in üzülmesine gerek yok, 1-2 sene beklemezsin gibime geliyor bana. Böyle bir fistiq ' in cazibesine hiç bir erkek(astrofotofrafci) kapılmadan yapamaz :)