Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
gönderen Özgenç Ebil
Forumun müdavimlerinin bir haftadır takip ettiği gibi 25-26 Şubat günlerinde Sedat Bey beni ve Uğur Bey'i tersanesinde ağırladı. Az zamanda çok iş yapıldı, yenildi içildi, bol muhabbet bol kahkaha derken çekilen resimler yavaş yavaş gelmeye başladı. Geçen yıl NEAF'de aldığım Tak FSQ106EDX'i test etme fırsatım olmamıştı.

Pazar günü ayrılırken Sedat Bey iki günlük yeme+içme+gözlem faturasını elime verince mecburen FSQ'yu bir süreliğine bırakmak zorunda kaldım :aah

Bu etkinlik sırasında ve sonrasında Sedat Bey'in çektiği ve çekeceği resimleri, ayrıca izlenimlerini burada bekliyoruz :D

< Fotoğraf güvenlik nedeniyle kaldırılmıştır!!! >
FSQ da, başlık da hayırlı olsun. En kısa zamanda izlenimlerimi yazacağım.

Edit:
Öncelikle Gökbel etkinliği başlığındaki Aslan Üçlüsü resmini buraya taşımak istiyorum ki FSQ başlığı o resimden mahrum kalmasın.

Resim
Leo_Triplet2_PI_PS by bilgebay, on Flickr

[img]http://astrobin_images.s3.amazonaws.com/e3aa5a30-3bd9-4307-acbe-826f86d6752e_thumb.png[/img]

Scope: FSQ106ED @f/5
Mount: Vixen New Atlux with Starbook
Focuser:
Camera: Canon 550D - Hutech modified
Filters: None
Guide: Vixen A80SS, Orion SSAG

Exposures: 24x360 second Light @ISO1600, Master Darks, Bias, 24x Flats, 24x Flat Darks
Shooting Date/Time 26.02.2012 02:21:39
Orientation:
Acquisition: BackyardEOS
Guiding: PHD
Stacking: Images Plus
Processing: Pixinsight, CS5
Limiting Magnitude:
Temperature: 9 C

File Name LEO TRIPLET_LIGHT_360sec_1600iso_sensor_+21c_ambient_9c_FSQ106f5510_1200_20120226_02h21m29s171_001735.CR2
Camera Model Canon EOS REBEL T2i
Firmware Firmware Version 1.0.8
Shooting Date/Time 26.02.2012 02:21:39
Author BILGEBAY
Owner's Name
Shooting Mode Manual Exposure
Tv( Shutter Speed ) 359
Av( Aperture Value ) 0.0
Metering Mode Evaluative Metering
ISO Speed 1600
Auto ISO Speed OFF
Image Size 5184x3456
Image Quality RAW
Flash Off
FE lock OFF
White Balance Mode Custom
AF Mode Manual focusing
Picture Style Faithful
Sharpness 0
Contrast 0
Saturation 0
Color tone 0
Color Space Adobe RGB
Long exposure noise reduction 0:Off
High ISO speed noise reduction 3:Disable
Highlight tone priority 0:Disable
Auto Lighting Optimizer 3:Disable
Peripheral illumination correction Disable
File Size 26385 KB
Arkadaşlar selam,

İzlenimlerimi yazabilmem için bu aleti en az 1-2 sene kullanmam lazım taktir edersiniz ki... ben de geçen hafta Marmaristeki güzel havayı ve aysız geceleri değerlendirdim ve FıStıQ (isim babası ben oldum, Özgenç de beğenince böyle kalacak ismi sanırım) ile biraz çekim yaptım.

Aşağıdaki kare ISO1600 ile yaptığım çekimlerin meraktan acele ile işlenmesi sonucu ortaya çıktı. Yanlışları varsa affola. Bir de ISO800 ile yaptığım çekimleri işlediğim zaman bu kareye son halini vereceğim.

Resimde M81, M82 ve NGC3077'ye ilaveten Holmberg IX gibi görülmesi ve fotoğraflanması zor olan bir galaksi artığı da var. Bildiğim kadarıyla M81'e fazla yakın geçme hatasında bulunmuş :) ISO800 çekimlerini ve diğer teleskoplarla yaptığım çekimleri de ekleyince hem M82'nin filamentleri hem de Holmberg IX'un detayları daha belirgin hale gelecektir. Belki biraz da Ha çekim yaparım filamentler için. Bu arada bir sürü ufak tefek galaksi rahatlıkla görülebiliyor. Hatta bugüne kadar hiç farketmediğim PGC28731 bile farkedilebiliyor. Bunda çekim sırasındaki karanlık ortamın da çok faydası var. SQM'de 21'i geçen değerler okudum o gece. Ama Takahashi de oldukça keskin gözlü...acaba Şahin mi yapsak ismini ? :) Falcon da olabilir... benim orası da Falcon Crest olur böylece :)

Resim

[img]http://astrobin_images.s3.amazonaws.com/3b3000dd-7806-4dc1-ac99-2895b1efef63_thumb.png[/img]

Scope: FSQ106ED @f/5
Mount: Vixen New Atlux with Starbook
Focuser:
Camera: Canon 550D - Hutech modified
Filters: None
Guide: AT110EDQ+Lacerta OAG, Orion SSAG

Exposures: 19x300 seconds Light @ISO1600, 24x Darks, 24x Bias, 24x Flats, 24x Flat Darks
Shooting Date/Time 17.03.2012 19:53:13
Orientation: North is up
Acquisition: BackyardEOS
Guiding: PHD
Stacking: Images Plus
Processing: Pixinsight, CS5
SQM: 21
Temperature: 8 C

File Name BODES NEBULA_LIGHT_300sec_1600iso_NO_FILTER_sensor_ambient_8c_FSQ106f5678_1597_20120317_19h51m26s546_002036.CR2
Camera Model Canon EOS REBEL T2i
Firmware Firmware Version 1.0.8
Shooting Date/Time 17.03.2012 19:53:13
Author BILGEBAY
Owner's Name
Shooting Mode Manual Exposure
Tv( Shutter Speed ) 300
Av( Aperture Value ) 0.0
Metering Mode Evaluative Metering
ISO Speed 1600
Auto ISO Speed OFF
Image Size 5184x3456
Image Quality RAW
Flash Off
FE lock OFF
White Balance Mode Custom
AF Mode Manual focusing
Sedat Bilgebay yazdı: İzlenimlerimi yazabilmem için bu aleti en az 1-2 sene kullanmam lazım taktir edersiniz ki...
Biliyordum :aah

Ellerinize sağlık Sedat Bey. Daha adetaylı işlemeden bile oldukça başarılı diye düşünüyorum. FıStıQ'ın yeni maceralarını bekliyoruz

Yalnız dikkatimi çekti 110 mm'lik quad teleskop "guider" olmuş :D Nereye gidiyoruz böyle? Nerde bu devlet?
Benimde yapmak istediğm buydu işte.. :D

Sedat abi müthiş çalışma. Tebrik ederim. M81 deki ayrıntı inanılmaz gerçekten. Aynı süre ile çektiğim resimle bunun neredeyse ilgisi yok. :)

Benim focusta problem var bu resimden sonra bunu kesinlikle söyleyebilirim. Focuser dan da memnun olamadım zaten aldığımdan beri. Image Shift oluyor, ileri geri oynarken. Umarım Focuser Upgrade e gitmek zorunda kalmam. FSQ'da yada AT110 da benzeri oluyor mu?

Bir de APM 107 için "FSQ Killer" diye yazmışlar bazı forumlarda ama hiçte öyle görünmüyor.

Özgenç bey, hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.
Teşekkürler Selçuk,

FıStıQ kadar fotoğrafı çekenin de hakkını vermek lazım, Sedat Bey hepimizi motive ediyor. :tap

Focuser konusunda haklısın, Sedat Bey iki teleskobuda test ettiği için daha detaylı cevap verebilir ama ben FSQ'yu alırken Robofocus'da almıştım. Daha takıp kullanma fırsatımız olmadı.
Teşekkürler Selçuk.

Hemen moralini bozma:) Focus shift FSQ da bile oluyor merak etme. Bunun çaresi Focus Lock sistemini yarım sıkıştırıp son netlemeleri bu pozisyonda yapmak. Zaten kameraya falan çarpmazsan netlik değişmez , daha fazla sıkmasan bile olur.
Bu arada FSQ resmini ISO800 karelerle katmanlamadan önce AT110EDQ resmini işlemek istiyorum. Böylece arada ne gibi farklar var görebileceğiz. Bu hafta 4 teleskopla aynı objeleri çektim. Böylece güzel bir kıyaslama yapma fırsatımız olacak.
Biliyordum :aah
Bazan insanın basireti bağlanır ve bile bile böyle ciddi hatalar yapar...zamanla öğreniliyor bu hatalardan kaçmanın yolları :lol:
Yalnız dikkatimi çekti 110 mm'lik quad teleskop "guider" olmuş Nereye gidiyoruz böyle? Nerde bu devlet?
AT110 ve FıStıQ ile aynı anda çekim yapacağım için ikisini birlikte bağladım kundağa. Üçüncü bir teleskop bağlamak istemediğim için de AT110'a OAG bağladım. Resimde soldaki DSLR kameranın altında SSAG zar zor da olsa farkediliyor, bakalım görebilecek misiniz ?

Resim
photo 5 by bilgebay, on Flickr

Yani AT110'u kılavuz teleskop olarak kullanmadık, o aslında bir yandan FSQ ile mücadele ederken diğer yandan da FSQ'nun yapamadığı :) kılavuzlama görevini yerine getiriyordu.
O gün her iki teleskobu da tarttım.

FSQ kamera ile birlikte 9kg
AT110EDQ kamera ile birlikte 6 kg

Eğer kendi yaptığım bağlama sistemi olmasa bu teleskopları kundak üzerinde dengeleyebilmek çok zorlu bir uğraş olacaktı. Benim sistem sayesinde 2-3 dk içinde mükemmel bir şekilde dengeledim ikisini de.

Bu da bir başka açıdan görünüşleri:

Resim
photo by bilgebay, on Flickr
Sedat Bilgebay yazdı:Teşekkürler Selçuk.

Hemen moralini bozma:) Focus shift FSQ da bile oluyor merak etme. Bunun çaresi Focus Lock sistemini yarım sıkıştırıp son netlemeleri bu pozisyonda yapmak. Zaten kameraya falan çarpmazsan netlik değişmez , daha fazla sıkmasan bile olur.
İçimi rahatlattın ama AstroTech teki Stralight'ı görmediğimi sanma Sedat abi, Baader mi yoksa ama focuser değişmiş.. :) Bu focuser hakkında yorumunu alayım birde. :)

Sedat Bilgebay yazdı:Bu arada FSQ resmini ISO800 karelerle katmanlamadan önce AT110EDQ resmini işlemek istiyorum. Böylece arada ne gibi farklar var görebileceğiz. Bu hafta 4 teleskopla aynı objeleri çektim. Böylece güzel bir kıyaslama yapma fırsatımız olacak.
Bu karşılaştırma da süper olur doğrusu. merakla bekliyorum.

2 bebeği kucağında gördükten sonra yan yana iş başında görmekte çok güzel. Maşallah.
En son Selçuk Kurtuluş tarafından 22 Mar 2012, 12:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
SEn de baba,, ben nazar boncuğu koyacam hepsine :)
Onur Durma yazdı:Oy oy oy nedir bunlar abi ya.. Çekimler güzel sistem güzel manzara güzel.. Hayat sana güzel. Püpüpüpüü nazarlardan uzak :)
Tamam, nazarlıkları daha görünür hale getiricez, anlaşıldı :)
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]