Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Herkese Merhalar,

Uzun süren bir araştırma sonucunda bana en uygun modelin bu olduğuna karar verdim. Özellikle Go-To sistemi olması en büyük etkenlerden biriydi. Bugün bir sürpriz olarak elime ulaştı. İlk şoku atlattıktan sonra hemen açıp odamda kurdum. :)

Kurulum açısından çok çok kolay bir alet.

Yanında 2 adet oküler(9mm ve 25mm), 1 adet diagonal ve 1 adet finder geldi.

Özellikleri;

Tip---Mercekli (refraktör)
Açıklık – Mercek çapı---102 mm mm (4”)
Odak uzaklığı---660 mm
Odak oranı---f: 6.47
Gözmerceği---9 mm,25 mm
Yıldız diyagonal çapı---1.25”
Çözünürlük---1.36 yay saniye
Çözümleme gücü---1.14 yay saniye
Teleskop ağırlığı---6.3 kg
Bulucu dürbün---StarPointer

Bu akşamlık Go-to sistemini kullanamadım. Yarın kullanmayı planlıyorum.

Sorularım :)

-Aksesuar olarak ilk başta bir oküler ve barlow almak istiyorum. Görüntü olarak biraz daha kaliteli ve büyük görmek istiyorum ama ne yazıkki pahalı birşey olmaması lazım. Bu yüzden sanırım Agena alabilirim. Sizce nasıl bir seçim olur? Yüce abinin incelemesinden performansının iyi olduğunu duydum. Uzun vadeli olmasada kısa vadeli olarak iyi bir seçim olduğunu söylüyordu.
-Barlow olarak 2x mi 3x mi almalıyım karar veremedim. Sizce ? Yine oküler gibi fiyatı biraz daha makul olan bir tavsiye verebilirseniz sevinirim :)

Gözlem;

İlk başta teleskobu tanımak adına uzaktaki bir binaya hizaladım. Görüntü netliği açısından gayet iyi. İncelemeden sonra terasa kurdum. Hava aşırı derecede bulutlu idi. Ben 9mm oküleri taktığımı zannediyordum ama 25mm'yi takmışım :lol: . Hava biraz açılır açılmaz Jüpiter'e çevirdim teleskobu. Görüntü 20x80'lik Konus dürbünümden tabikide daha büyüktü. Uyduları çok daha rahat seçiliyordu. Ama çok parlak gözüküyordu.

Bir süre sonra hava iyice açıldıktan sonra rastgele yerlere baktım test amacı ile. Gözüm Ülker'i arıyordu ama uzun süre bulamadım. Sonra şans eseri tam tepemde olduğunu fark ettim ve direk ona çevirdim rotayı :) Gerçekten mükemmel bir görüntü idi. Yıldızların sayısı inanılmaz fazla idi :D Ondan sonra birde 25mm ile bakayim dedim ve aslında zaten 25 mm'yi taktığımı öğrendim.

Hemen 9mm'yi takıp tekrar Jüpiter'e çevirdim. Bu seferki görüntü çok daha iyiydi. O parlaklık gitmişti ve çok daha belirgindi. Ama o sırada hava iyice bulutlanmıştı neredeyse hiç görünmüyordu. Kısa bir arada hava açık oldu ve orada yakaladığım görüntü gerçekten iyiydi. Hatta rüzgarın durduğu bir ara 2 kuşağını bile seçebildim. Aşırı derecede esen rüzgar işleri gerçekten çok zorlaştırdı bunun üzerine devamını ertesi güne bırakmayı tercih ettim.
Berke hayırlı olsun, yıldızın bol olsun

Go-to onur ağbinin dediği gibi muhteşem bir şey, inşallah çektiğin astrofotoğraflarıda görürüz.2x barlow senin işini görür gibime geliyor. Güle güle kullan...
Onur Uludağ yazdı:Berke güle güle kullan.

Özellikle go to iyi bir tercih. Daha büyük açıklığı olan manuel bir teleskop almak yerine go to teleskop alman çok mantıklı. Gezegen ve ay gözlemleri için kaliteli 2x barlow alman yeterli olacaktır. 100- 150 TL bir bütçe ile sanırım güzel bir barlow alabilirsin.

Bu arada go to özelliği bulunmaz bir nimet umarım çözebilmişsindir.
Çok teşekkür ederim Onur abi. Seninde dediğin gibi büyük açıklımı alsam yoksa daha küçük ama Go-to sistemlimi alsam diye çok düşündüm. Sonra Go-to'lu olmasına karar verdim. İyiki de böyle almışım diyorum. Güzel bir barlow ve oküler ile gerçekten beni memnun edecek gibi görünüyor.

Go-to özelliğini daha test edemedim. 8 kalem pil ile çalışıyor veya 12V'luk girişi var. Şimdilik pil ile kullanacağım, şarjlı pilim var elimde.En kısa sürede test etmek istiyorum :)

SinanGozcu yazdı:Berke hayırlı olsun, yıldızın bol olsun

Go-to onur ağbinin dediği gibi muhteşem bir şey, inşallah çektiğin astrofotoğraflarıda görürüz.2x barlow senin işini görür gibime geliyor. Güle güle kullan...
Teşekkür ederim Sinan. Astrofotoğraflar için daha çok yol almam lazım ve bu teleskop ile basit de olsa birşeyler yapılabilir mi astrofotoğrafçılık alanında bilmiyorum :)

Oğulcan Temiz yazdı:Güle güle kullan Berke :)
Teşekkür ederim Oğulcan :)

hakan.zorluer yazdı:İyi günlerde kullan Berke :)
İnşallah. Teşekkür ederim Hakan :)

EmreCanAlagöz yazdı:Tekrar hayırlı olsun Bora :) Go-to nun enerji sorununu hallettiğinde ve etkinliklerde 4000 tane cisim emrinde olacak :)
Tekrar sağol Emre :) Enerji çok problem olmayacak sanırım. Sadece bir adaptör almam gerekiyor galiba. Onu alana kadar şarjlı pille kullanacağım.
Astrosman yazdı:Öncelikle hayırlı olsun. M42,ülker, gece yarısından sonra mars'a, ve ayın ilk dördün evresi ve diğer evrelerinde, ayrıca güneş filtresi kullanarak güneş gözlemi yapabilirsin :D
Tesekkür ederim:) Simdilik sadece Jupiter ve Ülker üzerinde çok kisa bir süre deneme firsatim oldu, malum Istanbulda havalar çok kötü. Ay için biraz beklemem lazim. Dedigin gibi günes üzerinde denemek istiyorum bir solar filtre alip. Mars ne derece gözükür hiç tahmin edemiyorum bu yüzden mars konusunda çok bir beklentim yok simdilik.

Ben aslinda derin uzay konusunu düsünüyorun. Ama sanirim bu teleskop ile pek birsey yapilamaz derin uzay konusunda.

Bu konuda da aslinda fikirlerinize ihtiyacim var :) Cok buyuk bir beklentim yok dedigim gibi.
Berke hayırlı olsun, uzun seneler güle güle kullanman dileğiyle :) Zoom okülerden ziyade bir barlow çok daha fazla işine yarayacaktır çünkü 2x ile 25 mm'lik okülerini 12,5 mm'e, 9 mm'lik oküleri ise 4,5 mm'e dönüştürebileceksin. Tek bir barlow ile 2 oküler daha kazanmış olacaksın. Ayrıca webcam ile yapacağın gezegen çekimleri içinde vazgeçilmezin olacaktır.
Yuce Doruk yazdı:Berke hayırlı olsun, uzun seneler güle güle kullanman dileğiyle :) Zoom okülerden ziyade bir barlow çok daha fazla işine yarayacaktır çünkü 2x ile 25 mm'lik okülerini 12,5 mm'e, 9 mm'lik oküleri ise 4,5 mm'e dönüştürebileceksin. Tek bir barlow ile 2 oküler daha kazanmış olacaksın. Ayrıca webcam ile yapacağın gezegen çekimleri içinde vazgeçilmezin olacaktır.
Çok teşekkür ederim Yüce abi :) Tavsiye içinde minnettarım. :)