Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Yakalarız elbet ama coma corrector kullanmamız şart. Baksana bu fotoğrafta en köşedeki yıldızlar bile süper noktasal. Gerçi Selçuk da coma corrector kullanmış. Kullanmadığı halinde ne kadar coma vardı bir APO teleskobum olmadığı için bilemiyorum.

Netice olarak iyi bir kolimasyon, iyi bir netleme, bir coma corrector ve guiding ile bu tip bir sonucu tabii ki elde edebiliriz...
Güven Özkan yazdı:Yakalarız elbet ama coma corrector kullanmamız şart. Baksana bu fotoğrafta en köşedeki yıldızlar bile süper noktasal. Gerçi Selçuk da coma corrector kullanmış. Kullanmadığı halinde ne kadar coma vardı bir APO teleskobum olmadığı için bilemiyorum.

Netice olarak iyi bir kolimasyon, iyi bir netleme, bir coma corrector ve guiding ile bu tip bir sonucu tabii ki elde edebiliriz...
Coma Corrector Newton tipi teleskoplar için.
Refractor tipi teleskoplarda Flattener kullanılıyor. Selçuk'ta Reducer/Flaterner var.
Kolimasyon biraz daha farklı bizim tiplerde. Çok hızlı bir şekilde ısı eşitlemesi oluyor. Bir şey yapmaya gerek kalmıyor.
Selçuk harika bir sonuç elde etmişsin, tebrik ediyorum.

Ben herşeyi kurcalamayı severim ama kameraya daha sıra gelmedi. Bu işe el attığın için yürekten kutluyorum seni :) bir de sensörün önündeki Bayer filtresini çıkarabilirsek dünyanı en iyi astro kamerasını yapmış oluruz....ha bir de aynayı söküp atmak gerekiyor...acaip vinyet yapıyor çünkü o..

İşte benim kafam da bu iki konuya takılı... bir gün kolları sıvayıp bu işe kalkışacağım ben de :)
Arkadaşlar siz Apo derken bende takıldım şu aralar iyibir newton mu alsam diye.. :) Daha fazla odak uzunluğu gerektiğinde kullanılır mı diyerek. Malesef o açıklılarda bir apo yu ancak hayal edebilirim.

Kenarlarda uzama ve odağa oturmama sorunu oluyor refraktörlerde, newtonlardaki coma nın bi değişiği sanırım. Flatener alarak bunu gidermeye çalıştım bende..

Burak, senin tüpün ağırlığı ne kadar dı üstad? 10 yerine 12 zorlanır mı diye merak ediyorumda. Eq-6 kaldırır mı, kaldırırsa o odak uzunluklarında takip ne kadar başarılı olabilir, fikriniz var mı?
Sedat Bilgebay yazdı:Selçuk harika bir sonuç elde etmişsin, tebrik ediyorum.

Ben herşeyi kurcalamayı severim ama kameraya daha sıra gelmedi. Bu işe el attığın için yürekten kutluyorum seni :) bir de sensörün önündeki Bayer filtresini çıkarabilirsek dünyanı en iyi astro kamerasını yapmış oluruz....ha bir de aynayı söküp atmak gerekiyor...acaip vinyet yapıyor çünkü o..

İşte benim kafam da bu iki konuya takılı... bir gün kolları sıvayıp bu işe kalkışacağım ben de :)
Teşekkürler Sedat abi.. Kameranın IR filtresi konusu çok zor olmaz ancak Bayer Filtreyi hiç araştırmadım, varolduğunu bile senin bir mesajında görmüştüm. Anladığım kadarıyla bu filtre sensorde yapışık durumda. İşte bu zorlayabilir. :)

Aynadan kastın vizör içindeki ayna mı acaba?

Saygılar.
Selçuk Kurtuluş yazdı:Arkadaşlar siz Apo derken bende takıldım şu aralar iyibir newton mu alsam diye.. :) Daha fazla odak uzunluğu gerektiğinde kullanılır mı diyerek. Malesef o açıklılarda bir apo yu ancak hayal edebilirim.

Kenarlarda uzama ve odağa oturmama sorunu oluyor refraktörlerde, newtonlardaki coma nın bi değişiği sanırım. Flatener alarak bunu gidermeye çalıştım bende..

Burak, senin tüpün ağırlığı ne kadar dı üstad? 10 yerine 12 zorlanır mı diye merak ediyorumda. Eq-6 kaldırır mı, kaldırırsa o odak uzunluklarında takip ne kadar başarılı olabilir, fikriniz var mı?
12" rahat tasir. Mike Salway bu sekilde kullaniyor ayni sistemi. Guiding ile takip sorunu da asilir. Pecprep gibi eqmod plug-in leri ile periyodik error bile iyilestiriliyor bilirsin sen.

Ama acik konusayim hamallik olur :) 10" iyidir.
Gecenin ardından geride kalan bir kaç fotoğraf.

Selçuk'un dalgın dalgın düşünen hali. (Andromeda ne olacak senin bu halin.)
Resim

Artık pes edip ikimiz de Pleides çekiyoruz.
Resim

Eyvah çakal geldi. Teleskopları bırakıp çakal kovaladık. O sırada ne güzel her yer karanlık.
Resim
Baya baya zor şartlar altında. :) 2100 metre rakım. 1 saat yol. 6-7 derece hava sıcaklığı. Sanırım o gece biraz daha yüksekti.
Ama rüzgar yoktu ve görüşmesafesi 150 Km civarıydı. Şanslımıza pek uçak geçmiyordu Cuma gecesi olmasına rağmen.
En son Fatih TALI tarafından 27 Ağu 2012, 17:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Harika olmuş kesinlikle , tebrik ederim. Arada aksilikler oluyor çok takmamak lazım kafaya gerçi biz gezegenciler gibi ayın 30 günü fotoğraf çekemiyoruz :) ama olsun.
Newt. işine gelince , insan biraz aceleci bir varlık. Ben newt. yanına apo istiyorum sen apo yanına newt. , ama ikimizinde ekipmanları ile çekebileceği o kadar cisim var ki sabırlı olmak lazım.
Ayrıca bir gezegenci için Eq6 12" newt.'u kaldırabilir ama Dso için 10" bile Eq6 sınırlarında.Dslr si var, koma düzelticisi var, guiding sistemi derken benim ekipman 18 kg sınırına dayanıyor. Bundan 4.5 kg=10 lbs altında yükleme yapılması tavsiye ediliyor.
Selçuk Kurtuluş yazdı:
Sedat Bilgebay yazdı:Selçuk harika bir sonuç elde etmişsin, tebrik ediyorum.

Teşekkürler Sedat abi.. Kameranın IR filtresi konusu çok zor olmaz ancak Bayer Filtreyi hiç araştırmadım, varolduğunu bile senin bir mesajında görmüştüm. Anladığım kadarıyla bu filtre sensorde yapışık durumda. İşte bu zorlayabilir. :)

Aynadan kastın vizör içindeki ayna mı acaba?

Saygılar.
Selçuk kameraya lens bağladığımız bayonet tarafından bakınca gördüğümüz aynadan bahsediyorum. Deklansore bastığın anda bu durduğu yerden hareketlenip üst tarafa yapışıyor. Yapışıyor ama yine de ışık yoluna taşıyor. Hiç de ihtiyacım yok benim ona. Bende bir 300D var. O makinada elimi alistirip 550D'ye taaruza kalksam diyorum :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11