Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Selçuk Abi biraz geç oldu ama ekipmanın ve çektigin kareler beni kendimden geçirdi. İleride APO teleskop alma ihtimalimi yükselttin :D
Beğenmene sevindim Umut Can sağol.

Senin teleskobunun en az bunlar kadar güzel fotoğraflar çekebileceğini biliyorsun değil mi? Hatta teleskopsuz çok daha güzel sonuçlar alanlarda var fotoğraf makinesi ve lenslerle. Sedat abinin bununla ilgili bir çok yazısı önerisi vardı forumda bir göz gezdir.

Daha iyi ekipmana ileride tabiki sahip olacaksın ama sahip olduğun teleskobun neler yapabilceğini görmeden mi yapacaksın bunu.!? :) Seni temin ederim teleskobun usta bir elde harikalar yaratır, kıymetini bil. ;)
Selçuk Abi tavsiyelerini dinliyecegim teşekkürler. Tırnova etkinligine gelebilirsem teleskobuda getirip sınırları zorlayacagım :D
İleride Alacagım teleskopta da karasız kaldım acıkcası =)

Celestron C5 ve Meade LX80 10'' veya 8'' arasında :( tabiki daha araştırma içerisindeyim ileride bu fikirlerimden vazgeçip başka teleskoplara yonelme olasılıgım var. Bütçemi şimiden tahmin etmek gerekirse 6 veya 6.500 Tl civarı olacaktır cunku daha mono ccd + Filtre tekerlegi RGB filtreleri burada keseyim devamı geliyor çünkü yazdıkça :aah
Umut Can Aydın yazdı:İleride Alacagım teleskopta da karasız kaldım acıkcası =)

Celestron C5 ve Meade LX80 10'' veya 8'' arasında :( tabiki daha araştırma içerisindeyim ileride bu fikirlerimden vazgeçip başka teleskoplara yonelme olasılıgım var. Bütçemi şimiden tahmin etmek gerekirse 6 veya 6.500 Tl civarı olacaktır cunku daha mono ccd + Filtre tekerlegi RGB filtreleri burada keseyim devamı geliyor çünkü yazdıkça :aah
Bak 2. mesajında APO dan vazgeçmişsin. Yarın bu bahsettiğin schmidt cassegrain'lerden de vazgeçeceksin belki. :D

Tecrübelerin arttıkça fikirlerinde yerine oturacak, o zaman ne istediğini bilecek bütçeni ona göre yapacaksın.

Sen şimdi bunları bırakta, havaların düzelmesi için dua edelim birlikte. ;)
Evet abi haklısın sanırım :roll:

İstanbulda bugun gök yüzü açıktı ama hava çok soguktu :(
Selamlar arkadaşlar, :)

Kısa bir aranın ardından ( :lol: ) sonunda çıkabildim dağa geçen Cuma gecesi.. Babam ve Fatih ile birlikte Uludağ-Kirazlı daydık. Yine karanlıkta kurulum yapmak zorunda kaldım ama çokta sorun değildi zira 350d'me yaptığım filtre modu denemek için bir nebula çekmek istiyordum. Orion'un geç doğuyor olması bana rahat çalışacak zaman aralığını sağlıyordu. Çok keyif aldığım bir gece oldu. Soğuk havayı engelleyen ateşimiz ve başındaki sohbet artık geleneksel hale gelen teknik problemleri bile unutturdu. Problemleri açayım, çekim ortasında biten akü benimde fişimi çekmiş oldu. Buda yetmezmiş gibi, arabada açtığımız müzik herhangibirimiz tarafından kapatılmamış, arabanında aküsü bittiği için kesilmişti. :D Dağ başında kaldık anlayacağınız üzere. Şükür ki, zar zor yola kadar yokuş yukarı iterek götürdüğümüz arabam yolda beni üzmedi ve köye doğru hafif aşağı yokuşta vurdurma taktiği ile kendine geldi. :)

Sabaha karşı daha önce okuduğum gökyüzü+tshirt taktiği ile flatleri alabildim çok şükür. Darkları, ertesi gece evin balkonuna yaptım. Akü bitene kadar yaptığım çekimlerden hiç memnun değildim aslında. Orion çekimi sırasında ilginç birşey oldu. Fotoğraflarda, üstelik tümünde çizgiler çıkıyordu. Önce uydu dedik ama. Dakikalar geçmesine karşın sürekli olarak hemen hemen aynı bölgede görünen bu çizgiler fotoğrafımı bozacak diye çekip çekip siliyordum. Bunların fotoğraf makinesinden kaynaklandığını düşünmeye başladım ama yine de çizgili-mizgili çekim yapıp sakladım. Sonra Horsehead e döndüm. Çizgiler yok olmuştu en azından fotoğrafların bir çoğunda. Ara ara çıkıyorladı ama yönleride kadrajı değiştirdiğim için değişmişti. Bu problemin makine kaynaklı olmadığının ispatı olmuş oluyordu. Kesin birşeyler yakaladık, bilim dünyası şok geçirecek diye düşünürken Fatih bir google yaptı sanırım. Nitekim birkaç dakika sonra Orionid zamanı olduğunu söylüyor diye mırıldandı. Hala emin olamadığım bu objeler o kadar çoktuki arkadaşlar çok şaşırdım. Yanyana 3'lü, 4'lü olanları bile vardı. Bilgi verebilecek biri varsa sevinirim. :) Bunlar dışında gece boyu ara ara flash patlatır gibi kayan meteorlar da oldu. 10 kadarını gözlerimizle yakaladık. Şimdi asıl sorum şu. Bu anında yanıp sönen hızla kayanlar atmosfer'e giriş yapıyorlar yanılmıyorsam, peki Orion çekimi sırasında sadece fotoğraflarda beliren ve çok yavaş haraket edenler nedir? Benim hiç bilgim yok bu konuda da. :roll:

Orionun merkezindeki patlamayı engelleyebilmek için farklı poz denemeleri yapıp hepsini birlikte istifletmeyi denedim bu defa. Sonradan PS içinde maskeleme yapmaktansa bunu şekilde daha orjinal olabileceğini düşündüm. O an için hiçte umut vermeyen çekimler, işlemelerden sonra beni oldukça şaşırttı ve sevindirdi. Umarım sizlerde beğenirsiniz.

Hepinize tekrar selamlar, saygılar.

Orion & Runingman Nebulaları

Tarih: 02/11/2013

107/700mm APM Apo + Televue TRF-2008 0.8x Reducer/Flatener + Canon 350D Self Moded,
80/400mm + QHY5-II + PHD,
EQ6 + EQMod,
ISO 800, 10x15sn + 10x30 + 21x60sn + 5x120sn, 20x15sn + 20x30sn + 20x60sn + 20x120sn Dark, 13 Flat
ImagePlus, Photoshop

Resim

Büyük görebilmek için tıklayın.. http://img837.imageshack.us/img837/1485/fswo.jpg

Horsehead & Flame Nebulaları

Tarih: 02/11/2013

107/700mm APM Apo + Televue TRF-2008 0.8x Reducer/Flatener + Canon 350D Self Moded,
80/400mm + QHY5-II + PHD,
EQ6 + EQMod,
ISO 800, 30x90sn + 10x180sn, 20x90sn + 8x180sn Dark, 13 Flat
ImagePlus, Photoshop

Resim

Büyük görebilmek için tıklayın.. http://img36.imageshack.us/img36/5808/1kz4.jpg
Eline sağlık çok güzel olmuş. Pek beğendim.
Hatta Orion benim çektiğimden daha iyi olmuş.
İlk Orion'a baktığımda ammaabartmışsın yine ışığı çizgiler çıkmış dedim kendime.
Sonrasında çizgiler aklıma geldi. Uydu gibi gözüken çizgiler birleşerek sağ tarafta belirgin bir çızık oluşturmuş.
Bir iki kaç tane ham fotoğraf paylaşabilirsen bahsettiğimiz çizgiler daha net belli olacak.
Çizgiler ilk bakışta uydu gibi duruyor ama bir noktadan bir gecede 30 40 tane uydu geçer mi? Uydu yağmuru olur ancak.
İşin ilginci atbaşına çevirince bu çizgilerin ortandan kaybolması yine aynı şekilde bu çizgilerin Andromeda'da olmamaması çok ilginç
Selçuk bir kaç fotoğraf yükle görelim tekrar tartışalım. Tecrübeli arkadaşlarımızın fikirleri olacaktır.
Etkinlik için bir kez daha teşekkürler.
Onur Durma yazdı:Hepsini geçtim
Canon 350D Self Moded

yazısı bile yeter :lol:

Tebrikler yine harika bir DSO
O 350D lerin neler çektiğini bir bilsen.
AmpOff için içine devre ekleme, ccd kabloların koparılması, Filtre değiştirme, soğutucu montajı. başka kaldı mı bilmiyorum.
Benim ki üstüne üslük 60metreden düştü ve hala taş gibi çalışıyor.
Onur Durma yazdı:Hepsini geçtim
Canon 350D Self Moded

yazısı bile yeter :lol:

Tebrikler yine harika bir DSO
Seninle uzunca konuşmuştuk filte modu hakkında. Sonuçtan memnunum. Artık bi yazalım selfmod'u değil mi, madem ki üstesinden geldik.! Sağol Onur.. :)

Burak Yakut yazdı:Harika Selçuk. Ben her ikisini de çok beğendim. Posterlik olmuşlar.

Jüpiter çekmedim deme :)
Teşekkürler Burak,

Orion ve Atbaşından sonraki hedefim Jupiter'di, pil bitti gawd damn..!! :lol: Öyle içimde kaldı ki, bir yanım şişmediği için mutluyum aslında, Burak. :D

Fatih TALI yazdı:Eline sağlık çok güzel olmuş. Pek beğendim.
Hatta Orion benim çektiğimden daha iyi olmuş.
İlk Orion'a baktığımda ammaabartmışsın yine ışığı çizgiler çıkmış dedim kendime.
Sonrasında çizgiler aklıma geldi. Uydu gibi gözüken çizgiler birleşerek sağ tarafta belirgin bir çızık oluşturmuş.
Bir iki kaç tane ham fotoğraf paylaşabilirsen bahsettiğimiz çizgiler daha net belli olacak.
Çizgiler ilk bakışta uydu gibi duruyor ama bir noktadan bir gecede 30 40 tane uydu geçer mi? Uydu yağmuru olur ancak.
İşin ilginci atbaşına çevirince bu çizgilerin ortandan kaybolması yine aynı şekilde bu çizgilerin Andromeda'da olmamaması çok ilginç
Selçuk bir kaç fotoğraf yükle görelim tekrar tartışalım. Tecrübeli arkadaşlarımızın fikirleri olacaktır.
Etkinlik için bir kez daha teşekkürler.
Ham görüntülerden eklemeye çalışırım Fatih. Amma da sapıttık değil mi çizgilere..!? :D

Bu arada bende teşekkür ediyorum, sen olmasan arabayı kim itecekti. hihihihi.. :P
Selcuk uzun aradan sonra cok guzel bir donus yaptin. Hem fotograflar harika hem de anlatiminla bizi de oralara goturdun :)

Orion ustunde ve civarinda cok fazla geostatic/geosynchronus uydu var. Gecip gitmiyorlar, sabit duruyorlar orada. Siz takip yapinca yildizlar uzamiyor ama bu sefer o uydular cizik atiyor resime :) Sizin kafaniza takilan mesele bundan ibarettir :)
Tebrikler Selçuk,
Çok güzel fotoğraflar çekmişsin. İşim olmasaydı ben de gelecektim, mutlaka ISON' u da çektiridim sana. Neyse artık, başka bir sefere.

Sedat çiziklerin nedenini anlatmış. Dediği gibi orası tam gök ekvatorunun olduğu bölge. Burada bir çok uydu var. Ben de neler çekiyorum burayı çekerken. :) Eğer takibi durdurup pozlasaydın, yıldızların çizgi, uyduların birer nokta olduğunu görürdünüz. :)
Büyük ihtimalle o çizgilerden bir tanesi Turksat 3A.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

It is the graphic designing software for Windows P[…]