Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Aldım jileti elime;

Facia...!!!

Sensörü çok çizdim... Dremelle polish işe yarıyor gibi görünüyor, olduçka prüzsüz bir şekilde sıyırıyor ancak tam olarak sıyrılıyor mu bilemiyorum, sensör bozuk olduğu için deneyemiyorum ne yazık ki.
Selcuk bu arada, henuz aciklamiyorum, bu bir surpriz olacak ama, ben bu isi bir Nikon 5100D icin yaptirdim. Yapan arkadas sensoru bir sivi icinde bekletiyor ve daha sonra bayer filtreyi ve mikro lensleri sensorun uzerinden soyuyor. Ancak neyin icinde bekletiyor orasini ogrenemedim.
Selçuk Kurtuluş yazdı:İyi duygularla tabiki Sedat abi... :merhaba

Aklına takılan ne fotoğrafla ilgili, tam anlayamadım.

Stargazerslounge ta bulduğum bir konu. Eleman iki 1000d sinden biri ile çalışmış. Sende bir göz gezdir istersen.

http://stargazerslounge.com/topic/16633 ... er-matrix/
Ben de photoshopta sensor goruntusune senin tersaneden goruntuler monte ettin sandim :) Senin tersane ise bu gordugumuz ekipmanlar da nedir diye soracaktim :)
Sedat Bilgebay yazdı:
Fatih TALI yazdı:Ben de bütün itirazlara rağmen kolonya ile temizliyorum. Hiç bir şey olmuyor maşallah. Hurafelerin çoğu atış tutuş demek ki.
300D ciktigindan beri DSLR kullaniyorum, bir kere bile sensor temizlemem gerekmedi. Hele kolonya vs ile neden temizlemek gerekiyor orasini hic anlamiyorum.

Neden boyle bir sey yapmaniz gerekiyor Fatih ? Anlamak icin soruyorum.

Belki birilerinin isine yarar diye DSLR kameralarimi temiz tutmak adina yaptiklarimi asagida paylasayim

- Makinayi surekli kor kapak ya da lens ile cevre sartlarindan etkilenmeyecek sekilde tutuyorum.
- Lens degisimlerini son derece cabuk yapiyorum.
- Tozlu toprakli ve cok ruzgarli ortamlarda makinanin agzini acmiyorum.
- Yine de herhangi bir nedenle harici ortamda makinanin agzini acmam gerekiyorsa ve kapatana kadar bir sure gececekse makinayi duz bir zemine lens yuvasi asagiya gelecek ve kapanacak sekilde koyuyorum.
- Ayni sekilde lenslerin de kapaklarini surekli ustlerinde tutuyorum. Kapaksiz kaldiklari zamani olabildigince kisa, saniyelerle sinirli tutuyorum.
- Arada bir, ufledigim yuzeyler yere bakacak sekilde olmak kaydiyla, kameranin icini ve lensin kameraya gelen kismini el pompasi ile temizliyorum ki butun onlemlere ragmen govdenin icine yine de toz zerrecikleri girmisse bunlar sensore kadar gitmeden disari ciksin.

Sevgiler

Sedat

Kullanım farklılıkları diyelim.. Ben de yeni kamerama senin gibi davranıyorum ama 350d yi biraz daha hoyratça seviyorum. Fatih'in yerine yazmış olacam ama, Fatih benden de acımasızdır genelde. (Örn. Kolonya ile temizleme) :lol:

Benim ençok kirlenme yaşamam teleskopla çekim yaptığım zamanlarda oluyor. Pozlama süresince sanırım teleskop içine kaçan tozlar, börtü-böcekler düşüyor sensöre.

Bunların bazıları flatlerde görünmüyor ama kullandığım lenslerin en düşük f oranı ile beyaz bir fon fotoğrafı çekiyorum kıl görüyorum, kıl oluyorum. Temizlemezsen aklımı kaçırırım. :umk
Benim 5100 su hale geldi

Resim

Buyugu --> http://astrofotografi.net/gallery/d/741 ... 0Sedat.jpg

Yukardan 300. satir civarlarinda komple hatali bir sira var ama bu astrofotografi icin sorun teskil etmeyecek. Dithering dedigimiz kamerayi hedef uzerinde pixel mertebesinde gezindirme teknigi ile bu yok olup gidecek. Gunduz IR cekimlerinde de photoshop yetisecek imdada.

Adam bu kusur nedeni ile bu is icin benden para almadi. Ikinci bir kamera daha aldik, onda tekrar denesin diye o hepten berbat oldu. Bende bir duztabanlik var :) BackyardEOS programini yazan Guylain icin yaptigi donusum mukemmel oldu mesela :)

Bu arada Guylain BackyardNIK hazirliginda. Boylece yeni nesil Nikonlar da medeni bir program araciligi ile kullanilabilecek astrofotografi alaninda.

Butun bu bilgileri okumamis olun. Surpriz Mayis ayinda :)
Sedat Bilgebay yazdı:
Selçuk Kurtuluş yazdı:İyi duygularla tabiki Sedat abi... :merhaba

Aklına takılan ne fotoğrafla ilgili, tam anlayamadım.

Stargazerslounge ta bulduğum bir konu. Eleman iki 1000d sinden biri ile çalışmış. Sende bir göz gezdir istersen.

http://stargazerslounge.com/topic/16633 ... er-matrix/
Ben de photoshopta sensor goruntusune senin tersaneden goruntuler monte ettin sandim :) Senin tersane ise bu gordugumuz ekipmanlar da nedir diye soracaktim :)
Yok, Yok... :) Bir gözlem odası düşüncem var ama olmazsa da sağlık olsun. Uludağ gecelerini de seviyorum. :) 400mm F5.6 sanırım fotoğraftaki, Fatih te onaylayacaktır yıllardır bahsederim hem asto çalış, hemde hayvan çek diye.. (Kuş, sincap, tilki vs..) :D Bence hazır teleskop, odaklama belki biraz kasar ama kenarlar uzamaları, CA kontrolü üst düzeyde olan hazır apolar bence.. Belki biraz daha pahalılar açıklıklarına göre ama Türkiye için daha uygun bile olabilir. Teleskopların maliyeti daha fazla oluyor gümrük vs. derken.
Sedat Bilgebay yazdı:Benim 5100 su hale geldi

Resim

Buyugu --> http://astrofotografi.net/gallery/d/741 ... 0Sedat.jpg

Yukardan 300. satir civarlarinda komple hatali bir sira var ama bu astrofotografi icin sorun teskil etmeyecek. Dithering dedigimiz kamerayi hedef uzerinde pixel mertebesinde gezindirme teknigi ile bu yok olup gidecek. Gunduz IR cekimlerinde de photoshop yetisecek imdada.

Adam bu kusur nedeni ile bu is icin benden para almadi. Ikinci bir kamera daha aldik, onda tekrar denesin diye o hepten berbat oldu. Bende bir duztabanlik var :) BackyardEOS programini yazan Guylain icin yaptigi donusum mukemmel oldu mesela :)

Bu arada Guylain BackyardNIK hazirliginda. Boylece yeni nesil Nikonlar da medeni bir program araciligi ile kullanilabilecek astrofotografi alaninda.

Butun bu bilgileri okumamis olun. Surpriz Mayis ayinda :)

Müthiş olmuş...!!! IR filtesi var mı, orjinal mi?

Yanlız, Mayıs'a çok var.! Ayrıntılı açıklama gelir mi acaba..!? Solisyon formülü vs. :P (Cesret edebilir miyim ki tekrar ?!!)

Canon ile deneme yok mu?

Sedat abi, bayer matrix kaldırtıyon ama nikon'a. Oldu mu şimdi? :lol: Zaten BackyardNik diyosun, nikon cumusun sen yoksa.!!? :mrgreen:
Selcuk bunda antialias filtresi falan da kalmadi... Sensor ve Edmund Scientific cam, hepsi bu...

Antialias filtresi fotografin netligini kasti olarak bozan bir nesne..bununla daha keskin, CCD ayarinda fotograf cekebilmeyi umuyorum.

Canon ile deneme yok simdilik... bu kamera cok ucuzladigi icin denemeleri bunla yapiyor, hatta D90 vs ile basladi ise. Bu kamerayi su anda 400-450 dolar civarinda almak mumkun.

Solusyonu soyleyecegini sanmiyorum :) adam isini kaybetmek istemez :)

Bu kamerayi secmek icin bir onemli sebep son derece gurultusuz bir Sony chip kullaniyor olmasi. Yeni modeller baska bir cipe gecti. Sanirim bizim memlekette de ucuzlayacaktir.

4-500 dolara bu ozelliklerde bir CCD almak imlansiz. Bunun tek eksigi TEC sogutma olacak, ona da bir care buluruz :)
Onurcum CCD isine bogazimiza kadar battik zaten :) kacacak bir yerimiz kalmadi artik :) Yalniz CCD aldigimdan beri ya benim cok isim oldu ya hava kapali oldu.

Benim icin dua edin ne olur bu hafta sonu hava acik, gokyuzu karanlik olsun. Mesela Marmaris elektrik sebekesi bu hafta sonu arizalansin ve tamir edilemesin.

Ben de size harika bir Virgo galaksi obegi cekeyim :)
Elektrik kesintisi deyince aklıma geldi... Bir zamanlar elektrik kesilince dımdızlak ortada kalan bir adamdım. Kundak susar laptopun pili bitene kadar dayanırdım. Sağolsun Sedat abimizin açtığı ufuklar ve verdiği pratik bilgiler sayesinde küçük edison olduk da şimdi elektrik gitse 1 gün gelmese çekim yapabilecek kapasitedeyiz allah ın izniyle :)
Sedat Bilgebay yazdı:Selcuk bunda antialias filtresi falan da kalmadi... Sensor ve Edmund Scientific cam, hepsi bu...

Antialias filtresi fotografin netligini kasti olarak bozan bir nesne..bununla daha keskin, CCD ayarinda fotograf cekebilmeyi umuyorum.

Canon ile deneme yok simdilik... bu kamera cok ucuzladigi icin denemeleri bunla yapiyor, hatta D90 vs ile basladi ise. Bu kamerayi su anda 400-450 dolar civarinda almak mumkun.

Solusyonu soyleyecegini sanmiyorum :) adam isini kaybetmek istemez :)

Bu kamerayi secmek icin bir onemli sebep son derece gurultusuz bir Sony chip kullaniyor olmasi. Yeni modeller baska bir cipe gecti. Sanirim bizim memlekette de ucuzlayacaktir.

4-500 dolara bu ozelliklerde bir CCD almak imlansiz. Bunun tek eksigi TEC sogutma olacak, ona da bir care buluruz :)

Şahane haberler bunlar... Soğutma daha kolay, cold finger methoduyla yarı başarılı(*) bir mod yapmıştım ben, Fatih'te soğutma kutusu ile ilgili çalışmış belli noktaya kadar getirmişti. Dediğin gibi bir şekilde halledilebilir soğutma peltierlerle.

(*) Yarı başarı : Soğutma çok yapıldığında kullanılan bakır üzerinde çiy oluşuyor. Bu bakır parçanın makine içine giren kısmında da nemlenme yapacağını düşünüyorum. Engellemek için arge gerekiyor yada basitçe daha az voltajla da az soğutma yapılabilir.
Acikcasi, Canon ile yaptigim calismalarda sogutma eksikligi cok buyuk sorun teskil etmedi. Ayni sicaklikta cekilmis dark kareler olduktan sonra bunun cok problem olacagini dusunmuyorum. Soyledigin gibi Cold Finger biraz problemler yaratiyor. Jerry Lodriguss kutu ile sogutma yontemini kullaniyor ama o da sensor de bugulanmaya neden oluyormus.

Dolayisiyla onceligim sogutmasiz olarak kullanmaktan yana olacak.

Denemeden konusmak zor.
Bu arada yukaridaki kare cok net degil. IR isleri karistiriyor, goruntuyu bulandiriyor. Bu kamerayi gunduz normal cekimlerde kullanacak olursam mutlaka IR filtre kullanmam gerekecek. Astronomi cekimlerinde zaten LRGB filtrelerle kullaniyor olacagim.
DSLR üzerindeki bayer filtresi bir nevi cila sürer gibi mi imal ediliyormuş yani anlamadım. silmek için resmen minyatür taş motoru ile girişmiş adam, araya bir leke çıkarıcı sürmüş.

Meguiar's Scratchx dediği ürün Türkiyede var. http://www.hepsiburada.com/liste/meguia ... d=20035740

Bir tane ikinci el 300D alıp dene diyor içimden bir ses. :idea: :?:

...

Neyse, sustu ... :D

Özgür
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

It is the graphic designing software for Windows P[…]