Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Merhaba hepinize,

Babamın henüz okula bile başlamamışken, "Bak bu büyük ayı, kuyruğu şuaraya doğru uzanıyor. Hemen şurada da küçük ayı var, kuyruğundakide Kutup Yıldızı" diye göstermesi ile kafamı gökyüzüne kaldırdım.

İsmim Selçuk, uzunca bir süredir forumu ziyaretçi olarak takip ediyordum ama üyeliğim teleskop sahibi olmamın ardından gerçekleşti.

Bir hafta önce, uzunca süren teleskop bilgileri edinme, mali durumları kontrol ve iyileştirme dönemlerinden sonra nihayet arkadaşım Fatih'in beni, benim onu gaza getimelerimizin ardından teleskoplarımıza kavuştuk. Bu süre içinde sizlerden ve ayrıca yabancı forumlardan mümkün oldukça çok fazla okuyarak temel bilgileri kavramaya çalıştık, incelemeleri, paylaşılan kullanıcı deneyimlerini anlamaya çalıştık, tartıştık dövüştük ama ortak bir kararla bir ay kadar önce APM 107/700 Triplet Apo + Skywatcher EQ6 Syntrek Kundak siparişlerimizi verdik.

" Sürekli çoğul konuşmam; araştırma, karar verme ve sipariş aşamalarında sürekli Fatih ile birlikte olmamızdandır. Nedense yaptım ettim diye konuşmayı düşündüğümde Fatih'e haksızlık edecekmişim gibi içimde bir garip rahatsızlık oluşuyor. Bu yüzden mesajım boyunca sıkça bu şekilde yorumlar göreceksiniz. :) "

Konuyu Teleskop İncelemeleri bölümüne yazıyorum ancak mesajımın tam olarak bir inceleme olmayacağını ön görebiliyorum şimdiden, zira malesef birçoğunuz kadar deneyimli değilim. En azından Pratik olarak. Kıyaslamalar yapabilecek tecrübem hiç yok bu sebeple bunu hem kendimi hemde ekipmanımı tanıtma konusu olarak görün.

Fatih'in açtığı konuda sıkça sorulan nereden aldınız sorularını da hem cevaplayıp, hemde karar verme sürecimizde neler düşündük kısaca anlatmak istiyorum.

Çok hassas ayarlar gerektirmeyecek olması, kolay kullanımı, taşınabilirliği ve uzun yıllar hizmet verebilmesi gibi etkenleri düşünerek refraktör tipi bir teleskop almaya karar verdik. Ayrıca asıl amacımız olan fotoğraf çekme konusunda refraktörlerin diğerlerine göre keskin görüntü vereceğinide düşündük. Astroforoğrafçılık hedefimiz ve seçimimiz refraktör olunca da APO refraktörleri araştırmaya başladık. ED doublet'ler, triplet apolar derken lenslerde kullanılan farklı cam türlerini öğrendik ve FPL-53 ün büyüsüne kapıldık. Önceleri düşük açıklıklı modelleri inceledik durduk. Nispeten ucuz fiyatlı doublet leri (ed80) düşündük ilk etapta ama sonra odak oranı ve hız gündeme geldi. ED80 deki F7.5'i beğenmeyerek biraz daha fazla açıklıkığı olan William Optics'in Megrez 90'ına geçtik. Maliyetide 2 ye katlamış olduk tabi bu durumda. Sonra araştırmalara devam ederken, "olmuşken düşük açıklıklı triplet olsun" dedik. TSApo80'e, oradan belki biraz daha çıkabiliriz deyip TSApo90 Carbon Tube'ü almaya karar verdik. 1000 Euro luk fiyatı göze almıştık artık. Derken TS (teleskop-service.de) in sitede APM in şuan sahip olduğumuz 107/700 modelinin APM Diğer modellerine göre oranla daha ucuz olduğunu görünce onuda araştırmaya başladık. 107mm lik bir apo hay gibiydi bizim için. APM'le görüşmeye başladık. Kavga dövüş pazarlık bizde sünnettir deyip Markus Ludes'ten 1000 Euro nun biraz üstünede çıkarak kargo dahil olmak üzere 2 adet için anlaştık ve siparişini verdik. (http://www.apm-telescopes.de/apm-telesk ... 60035.html)

Fotoğraf çekilecek, ok. O halde sadece forum üyeleri arasında değil "bence" tüm dünyada en popüler olan kundağımız eq6 ya çoktan karar vermiştik bile. Yine cıngar çıkararak, indirimli 2 adet Skywatcher Eq6 Syntrek modelinin siparişini TS'ten verdik. Syntrek modeline karar vermemiz çok zor olmadı. Bu modelin PRO lardan tek farkı Goto Controller'ın olmaması. EQMod'çular zaten PC üzerinden kontrol için çalışıyorlar. Bunu hesaba katıp nasıl olsa laptop daimi kullanılacak neden 200 euro cebimize kalmasın dedik ve bu modeli seçtik. Bilgisayar Kontrolü için EQDIR adaptörümüzüde sipariş sepetine ekledik. (http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... tativ.html)

Ürünler Almanya dan iki farklı şirket ten hızlıca çıkıp türkiye ye girdi. Ama sonrasında bizde (Türkiye içinde) yavaşlayan ilerleyiş Gümrükte sona erdi. Ürünlerimizin hepsi aynı anda gümrüğe girdiği için Ticari vasfa sokuldu. Müşavir tutmamız öyle takip etmemiz söylendi. Bireysel olarak gümrük işlerini yürütmek oradaki işleyişi ve prosedürleri bilmeden imkansız hatta tam bilemiyorum ama belkide yasak. Bir arkadaşımız sayesinde bizden takip konusunda bizi madden çok üzmeyecek biri ile birlikte toplamda %22.5 gümrük ve KDV bedeli ödeyerek teleskop ve kundağımıza kavuştuk.

Sonrası mı..!? Ben susuyorum. :) Çok mutluyum arkadaşlar çok.. :D

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Daha Önceden sahip olduğum Konus Vista 80'i autoguide yapmakta kullanabilmeyi umarak sisteme ekledim. Görselliği arttırmak için beyaza boyamayı ihmal etmedim. :)

Resim

Resim

Resim

Resim

Evimizin müstakil olması ve çatının olmaması benim için oldukça güzel, geniş bir çalışma ortamı yaratıyor.

Resim

Resim

Yeni teleskop alımının kötü havaları beraberinde getirdiği efsanesi de yıkılmış oldu işte teleskobumla ilk haftam ve ilk ışıklar... :)

Daha öncede dediğim gibi pratikte hiç bilgiye sahip olmayan biriyim bu nedenle aşağıda görceğiniz resimler teknik konularını öğrenirken ortaya çıkanlar. Kendime güldürmek istemediğim için bu ön açıklamayı yazmak zorundaydım. :)

Resim

SPC900NC ile çektiğim görüntülerden oluşturduğum mozaik.

Resim

Sedat beyin kendi Bahtinov Maskemizi yapabileceğimiz konusunu okuduktan sonra yapılan pleksiden lazer kesim bahtinovum ve polaris. (Sedat bey, teşekkürler.. :) )

Resim

ve teleskobumla ilk derin uzay resmim :) 60x30sn - iso800

Resim

Resimleri, forumun formunu koruması için küçülttüm umarım sorun olmaz..

Mesajı artık bitirirken, forumda paylaşılan tecrübeler ve bigiler için hepinize tek tek teşekkür ederim. İnanın arayan ve isteyenler için bu ve benzeri ortamların değeri çok büyük.

Selamlar, saygılar. Ayrıca Merhaba. :)
Sevgili Selçuk,

İnan senin kadar ben de sevindim :) eminim forumdaki diğer arkadaşlarım da bu keyfimi paylaşacaklardır. Fatihle birlikte çok güzel bir atılım yapmışsınız.

Astrofotografiye de çok hızlı başlamışsın... hepsini çok beğendim... benim ilk çektiğim resimler senin ilk çalışmalarının eline su bile dökemez.

Güzel çalışmalarının devamını bekliyoruz.

Sevgiler

Sedat
Selçuk teleskopun hayırlı olsun. Dediğin gibi uzun sürdü ama en sonunda turnayı gözünden vurduk.
Terasın olduğu için çok şanslısın arkadaşım. Dün akşam Andromeda görüş alanıma girmedi yine.
Bu gidişle evi değiştireceğim.
Selçuk hayırlı olsun. Bursa'da toplam açıklık ve ekipman konusunda bir ağırlık merkezi oluşmaya başladı gibi görünüyor.
Özgür merhaba.
Çok doğru söylüyorsun. Bursa'da artık çok irtibatta olmadığımız abilerimiz ve arkadaşlarımız da var. Daha Cilimboz Astronomi ve Sanat Derneği zamanından. Ne yazık ki eskisi gibi görüşemiyoruz. Bazılarında hala teleskoplar güzel ekipmanlar var.
Hayırlı olsun Selçuk bey, çok güzel bir sistem kurmuşsunuz uzun ve keyifli gözlemlerde kullanmanız dileği ile ayrıca bu beyaz sistemler çok yakışıklı göründü gözüme :tac
Ithalat öykünüzde çok faydalı oldu, bundan sonra yurt dışından teleskop getirtme konusuna ben de dahil olmak üzere pekçok arkadaşımızın sıcak bakacağını düşünüyorum.

Son olarak, ilk ışık diyerek foruma koyduğunuz andromeda psikolojimi bozdu bir daha olmasın lütfen :lol:

Selamlar
:merhaba
Merhaba Selçuk bey yeni ve iddialı ekipmanlarınız hayırlı olsun,güle güle kullanın.Yaptığınız yatırım ömürlük... :D
Takımın beyaz olması çok şık olmuş,bu bilinçli tercih ile önümüzdeki dönem güzel fotoğraflar üreteceğiniz kesin....

Tayfun senin piskolojini fotoğraf bozdu benimkini ise bulutlar ve yağmur bozdu... :aah
Bu gidişle Başak'a başvurmamız gerekecek,şimdiden randevu alsak mı acaba?

Selamlar,
Cüneyt
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba Selçuk bey yeni ve iddialı ekipmanlarınız hayırlı olsun,güle güle kullanın.Yaptığınız yatırım ömürlük... :D
Takımın beyaz olması çok şık olmuş,bu bilinçli tercih ile önümüzdeki dönem güzel fotoğraflar üreteceğiniz kesin....

Tayfun senin piskolojini fotoğraf bozdu benimkini ise bulutlar ve yağmur bozdu... :aah
Bu gidişle Başak'a başvurmamız gerekecek,şimdiden randevu alsak mı acaba?

Selamlar,
Cüneyt
Çocuk daha yeni baba oldu bırakalım keyfini çıkarsın biraz :) sonra forum için toplu bir seans yapar aklını alırız onunda :lol:
Selçuk bey teleskobunuz hayırlı olsun. İlk resminiz gerçekten çok güzel, daha güzellerinide bekliyoruz. Aynı dileklerim Fatih içinde geçerli, senin teleskobunda hayırlı olsun, güle güle kullanın.
Uğur İkizler yazdı:Merhaba Selçuk,
Ekipmanların hayırlı olsun.
Harika fotoğraflar üreteceğine eminim.

Devamlı gidebileceğimiz güzel ve karanlık bir gözlem yeri bulma zamanı geldi.
Eksik olma, Uğur abi. Bu süreçte seninde fikirlerini sorarak başını ağrıttık zaman zaman, verdiğin destek için ayrıca teşekkürler.

İtiraf etmeliyim ki; seninle birlikte hiçte güzel olmayan, aydınlık bir yerede giderim hiç düşünmeden. Ben neleri nasıl yaptığını gözlemlerim, sende gökyüzünü. :D

Saygılar...
Burak Yakut yazdı:Selcuk bey hayirli olsun. Harika bir setup bu! Sinsi sinsi ilerlemenizde ayrica takdir edilecek cinsten :). Bayagi bilgi sahibi olmussunuz. Andromeda saka olmali diye dusunuyorum harika cunku. Ayrica eq-6 nin beyaz versiyonu cok hos olmus. Guider olarak spc900 kullaniyorsunuz sanirim?
Merhaba, Burak

İyi dileklerin için teşekkür ederim. spc900'ü Guider olarak kullanabilmeyi umuyorum, istiyorum diyebilirim şu an için zira henüz denemelerimde başarılı olamadım.

Sinsi sinsi ilerlemek değilde, sizler gibi üstadların tecrübelerini okuyarak, takip ederek diyelim biz ona. :)

Hepinize yazdığınız motive edici mesajlar için teşekkür ederim.
Merhaba,

Bayram tatili eğitime ve denemelere devam edebilmek adına ilaç gibi geldi doğrusu. :)

Şu ana kadar yapabildiğim gözlemlerde yaşadıklarımı sizlerle de paylaşmak istiyorum;

EQ6 kuandağımı bilgisayar üzerinden kontrolü için EQmod kullanmayı planlamış ve bu nedenle modelin PRO(Goto'lu) versiyonunu değil 200 euro daha az ödeyerek Syntreck almıştım. Bu sipariş ile birlikte EQDIR adaptörünüde vermiştim. Bu bağlantı için kendim bir seri port uzatma kablosu yaparak teleskoba belli bir mesafeden kontrolü sağlamış oldum. Cartes du Ciel programı üzerinden Goto özelliği ile birlikte kullanabiliyorum.

Canon 350D Fotoğraf makinem var. Fotoğraf makinesinin yine laptop üzerinden kontrol edilmesi, focusun yapılması, yapılan hataların önceden görülmesi, dosya aktarımları gibi konularda kolaylık sağlayacaktı. Ancak denediğim uygulamaların uzun pozlamalar için "Bulb" modu desteklemediğini öğrendim ve konuyu nasıl çözeceğimi araştırdım. Bunun çözümünü bir başka seri kabloyu yine kendim yaparak sağladım. Makineyi hem USB porttan hemde Seri porttan 2 ayrı kablo ile bağlıyorum. DSLR Shutter ve DSLR PRO uygulamaları ile çekimleri ve ayarları yapıyorum. Foroğraf makinesi ile ilgili hissetiğim tek eksiklik yada aşılması gereken problem diyelim. Güç. 3 ayrı pilim olmasına rağmen çekimler sırasında biten piller beni yavaşlatıyor ve sürekli kontrolü gerektiriyor. Prizden beslemek için adaptör araştıracağım. (masraf)

Guiding'i deneme fırsatımda oldu. Bunun için PHD uygulaması ile 80/400mm'lik teleskobumu guidescope olarak, SPC900'ü de autoguider olarak kullandım. Teleskop F5 olmasına rağmen hassasiyeti diğer autoguiderlara nazaran az olan SPC900, yaptığım çekimlerde iş gördü. Ancak, 400mm F5'i sabit olarak diğer teleskobun ring'lerine bağladığım için farklı eksene çeviremiyorum bu da çekimler sırasında guiding için uygun yıldız bulamamaya neden olabilir. Yaptığım çekimlerde her seferinde bir yıldız bulabildim ancak bu durum işimi şansa bırakmak olduğu için çözmem gereken bir başka sorun olarak karşıma çıkıyor. Ya hassasiyeti daha fazla olan bir autoguider yada guidescope'un belli miktarda yönünü değiştirebileceğim mekanizma almam veya yapmam gerekecek. Belkide hem autoguider, hemde ring. (masraf)

Resimlerimde, kenarlarda yıldızların uzaması durumu beklediğim bir şeydi. Bu sebeple teleskopla birlikte Flattener almak istedim ama konuyu hem tecrübe ederek daha fazla anlamak, hemde teleskobun alımı sırasında maliyeti arttırmamak için ertelemiştim. Bununda ileriki dönemde çözülmesi gerekecek. (masraf)

Flat çekimler için laptobumun monitörünü ışık kaynağı olarak kullanıyorum. ISO ile AV modda, 1/50sn poz süresi gösterdi bende Manuel modda bu ayarla çekimleri yaptım. Laptoba doğru teleskobu çevirdiğim için bu iş layıkı ile yapılmıyor, içime sinmiyor. Hareket edecek bir toz bütün çekimi berbat edebilir. Çabucak bir ışık kutusu yapmaya yada almaya ihtiyacım var. (masraf olabilir.)

Processing (Resimleri İşleme) ve Streching & Leveling (Açma - Germe :D ) konularında resmen başarısızım. Bir başka gelişim ihtiyacı. Acaba Photoshop eğitimine mi gitsem..!? :)

Aşağıdaki resimleri ne kadar pozlama yapabilirim diye ve bu poz sürelerinde nasıl resimler çıkarı görmek için çektim.

Resimler ile ilgili görüşlerinizi, özellikle gördüğünüz eksiklikleri ve bu eksikliğin çözümü ile ilgili bilgileri paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar,

M45 - Pleiades
107/700mm APM Apo + Canon 350D,
80/400mm + SPC900 + PHD,
EQ6 + EQMod,
ISO 800 12x300sn, 5 Dark, 10 Flat, 10 DarkFlat, 10 Bias
ImagePlus, Photoshop
Resim

M33 - Triangulum
107/700mm APM Apo + Canon 350D,
80/400mm + SPC900 + PHD,
EQ6 + EQMod,