Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen murat dilmac
Merhaba Arkadaşlar
Öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum. neden derseniz daha öncede forum da bir yerde yine yazmıştım, sayenizde çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum :) iyi ki varsınız.

geçenlerde agena astro nun mağazasında aksesuarlar kısmında bir ürün grubu gördüm. Focal Reducer, anladığım kadarıyla optik mesafeyi kısaltıyor ve F oranını örneğin 10 dan 5 e düşürüyor. forum da da bir kaç yerde bahsi geçiyor. ama yine de ben pek ne işe yaradığını anlayamadım. bilgi verebilecek olan var mı ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
F oranı dediğimiz şey teleskobun ayna ya da merceğin odak uzaklığının çapına bölünmesi ile elde edilen bir orandır. Örneğin 2350mm odak uzunluğuna sahip bir teleskobumuzun aynası 235 mm ise bu f/10 dur. F oranı ne kadar ufak ise teleskobumuz o derece hızlıdır. Bu hız nerede önem kazanır. Fotoğraf çekerken. F oranı küçüldükçe daha az pozlama yapabiliriz. Bu nedenle f oranı büyük teleskoparımıza bu Focal Reducer'leri takarız ki poz süremizi kısaltabilelim. Ha bir faydası da gözlemlerde ve fotoğrafçılıkta daha geniş alanı görebilmemizdir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Teleskobun odak uzunluğu kısaltılınca, fotoğrafçılık için gereken poz süresi azalır. Çünkü odak uzunluğu kısalınca büyütme azalır, büyütme azalınca cisimler daha ufak görünür, bu da cismin yüzey parlaklığını artırır. Dolayısıyla cisimler daha parlak göründüğü için pozlama süreleri azalır..

Astrofotoğrafçılık sırasında onlarca, bazen de yüzü bulan sayıda çekimler yapılıp birleştirildiği için odak düşürücü olmadan yapılan çekimlerde, çekim süresi çok uzar..

Tabi bir başka faydası da, cisimler ufaldığı gibi, çekilen alanın da büyümesidir.. Çok sönük cisimleri yakalayabilmek için gerekebileceği gibi geniş alan avantajı sayesinde çok geniş cisimlerin de tek kareye sığdırılabilmesini sağlar.

Fakat odak düşürücü, kardeşi barlowlar kadar çok kapsamlı değil bence. Barlow, Ay gezegen fotoğrafçılığında seeing elverdiği sürece "şart" iken, focal reducer şart değildir, yani Ay ve gezegen fotoğrafçılığındaki ""tüm cisimler"" imkanlar elverdiği sürece bir barlowla daha iyi çıkarken, aynı şeyi odak düşürücü için söyleyemeyiz, oldukça ufak cisimlerde parça uzay başına düşen çözünürlüğü artırmak istiyorsak odak düşürücü kullanmamak gerekir. Benim forumdaki derin uzay fotoğrafçılarından uzun vadede bir beklentim de budur :) Fotoğraflanacak geniş cisimleri bitirdiklerinde kendilerini ufak cisimlerde de göreceğiz umarım :)

Bu soruya yanıt vermek aramızdaki fotoğrafçılar dururken bana düşmezdi ama sırf bu son mesajı verebilmek için yanıtı verenin ben olmasını istedim :)

Edit:... derken Güven yanıt vermiş ama olsun benim yazımda dursun bakalım :)
Kullanıcı avatarı
gönderen murat dilmac
İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkürler, sayenizde daha net anladım :)
Sevgiler

ek: şimdilik çok çok amatörce gezegen fotoğrafçılığı veya fotoğraf makinesi ile gökyüzü resimleri denemeleri yapıyorum. tabi bunun için elimdeki donanım benim gibi öğrenme aşamasındaki bir amatör için yeterli diye düşünüyorum(yine de siz üstadların fikirleri önemli elbette). ayrıca bu siteden öğrendiğim en güzel konu, bir adım sonrasına geçmeden önce elindeki donanımla tecrübe arttırmak ve araştırmak. hazır olmadan bir sonraki aşamaya geçiş ise özellikle heves ve para kaybı. üstadların sözünden çıkmamak lazım :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Focal reducer in teleskobun optik yapısındaki yeri hangi noktadadır? Bunu şunun için soruyorum. Eğer barlow gibi odak sonrasında ise optik tüpün uzun olup görüntünün sensör üzerine düşmediği durumlarda kullanılabilir. Ama tersi olup odaktan önce ise bu amaçla işe yaramayacaktır.