Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Onur teşekkür ederim emeklerine... bundan daha net görüntü olması için teleskopu 300x üstü bir büyütmede kolimasyon yapmak lazım... fakat hava genelde buna izin vermiyor... Agena'dan şu nesneyi ısmarladım --> Resim http://agenaastro.com/hubble-optics-5-s ... copes.html

Bu gelince seeing durumundan etkilenmeden kolimasyonu 1000x ile bile yapabilirim...kolimasyon derin uzayda çok çok hayati değil ama gezegen gözlemi ve fotoğrafçılığında gece ile gündüz kadar fark yaratıyor...

Bu arada netlemeyi nasıl yaptığımdan bahsedeyim biraz...parlak bir yıldıza göre yaptım başlangıçta... ama yaşlı gözlerim hem ay da hem jüpiterde gördüğü görüntüden hiç memnun kalmadı... kaldı ki Bahtinov kullanmıştım... bunu üzerine jupiter de en çok detay gördüğüm yeri yakalamaya çalıştım... bu bir yere kadar iyi oldu ama yine mükemmel olmadı... en sonunda kazancı (gain) yüzde 60-80 arası bir yerlere getirdim.. o zaman jupiterin uyduları iyice belirginleşti... baktım ki simit gibi ortası boş... yani odakda değil (SCT lerde tam odakta değilseniz ikincil aynanın gölgesi yıldızın ortasında kara delik gibi görünür) üstelik bir tarafa kaçık.. o zaman anladım ki kolimasyon iyi değil... neyse ben uyduyu en ufak göründüğü hale getirdim ... biraz virgüllük var ama idare edeceğiz dedim çaresiz...ondan sonra kazancı sıfıra getirdim, shuter ayarlarıyla oynadım ve çekimleri yaptım... demek istediğim yıldıza göre yapılan netlikten daha fazlası gerekiyor sanki? fazla deneyimim olmadığı için iddia etmiyeyim ama aklınızda bulunsun yine de...

Burakcım sağolasın...bence ufaklıktan kurtarıyor benim çalışma... büyüdükçe bozulacaktır kalite...
Onur Atılgan yazdı:Gösterdiğiniz cihaz benzeri bir şeyi ilerde ben de almak istiyorum, malum bizde görüntü bir de kayıyor, tam eziyet, bahtinovu bir ara düşünmüştüm ama tüp girişine uygun tasarım, tam oturma filan bir yana bir de yer kaplayacak, bir yerde kırarım bozarım diye çekimserim, suni yıldız uygulaması çok işe yarayacak. Tabi gezegen fotoğrafçılığına artık daldığınız için sizin de :)

Tuğçağ, Sedat abi gelince daha detaylı bilgi verebilir ama hazır burdayken ben yazayım, bunun seeingden etkilenmemesinin nedeni kolimasyonu gerçek bir yıldıza göre değil de o aparata göre yapıyor oluşun. Seeing'den etkilenmediğinin belirtilmesinin nedeni de şu, hassas kolimasyon için yıldıza olabildiğince büyütme yaparak yıldız uzuyor mu diye bakmak gerekebilir, ama kötü bir seeing varsa yıldız danseder, doğru düzgün göremezsin, bu araçla sabit bir kaynağa bakıyor oluyorsun.

Sedat abi bu kolimasyon oyuncağın gelince biliyorum hemen bizimle paylaşırsın izlenimlerini. Senin görüşlerine göre bende acil bir tane edineceğim. 2. aynanın kolimasyonun da hata varsa bunu da anlayabiliriz bu sayede sanırım öyle değil mi?

Kolimasyon, soğutma vs. hepsini halletmem lazım...
Gizmon geldiğinde ayrı bir başlık açar bu yazdıklarımızı da oraya alırız abi. Sen mutlaka bakmışsındır almadan önce ama bende birşeyler buldum. Nasıl çalıştını anladım;

Resim

Cihazı teleskopan uzağa sabitleyip ışıkları yakıyoruz. 5 tane farklı büyüklükte (50/100/150/200/250 microns) sahte yıldız oluşturuyor. (Ya da 1 tane tek yapabiliyor)

Daha sonra aşağıdaki şekilde kolimasyonumuzu kontrol edebiliyormuşuz.

Resim

CN İnceleme Sayfası;

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2417

Ve tartışılan başlıklar;

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/3042836

Araştırma yaparken birde şöyle bir program buldum;

Sanırım bir program yardımı ile kolimasyon hataları simule edilebiliyor.

Resim

Syg.
Sedat Bilgebay yazdı:
Burak Yakut yazdı:Sedat abi kaynamasın diye tekrar soruyorum. Bu kolimasyon aleti geldiğinde işe yararlılığını bize bildirebilir misin? İşe yarıyorsa laser kolimatörler yerine bende bu alternatifi kullanacağım.

Syg.
menuniyetle....pazartesi-salı bende olacak...baader zoom ve hayatı kolaylaştırıcı birkaç başka aksesuarla birlikte :)
Birde kısa mesafede işe yarayıp yaramadığını deneyebilirmisin hocam ? malum evde kullanınca sitesinde belirtilen 25-30 mt lere ulaşmak mümkün değil, 10-12 mt de işe yarıyormu merak ettim
tabi denerim...belki Onurla yaparız bu denemeyide :)
Burak Yakut yazdı:Sedat abi oyuncak geldi mi? Filtreler valla bunun yüzünden bekliyor ona göre :)
Merak etme oyuncakLAR geldi :) çantada hepsi :)
şimdi resimlerini çekip yollasam evliliğin zarar görebilir....yapmıyorum o yüzden :)
Burak Yakut yazdı:Abi gönder gönder :) Bişeycik olmaz. Hep destek tam destek sağolsun :)
olmaz...gece gece dayanamayıp kredi kartını boşaltacaksın internete....ondan sonra gel anlat :) yok... gelince görürsün... ya da Onur çıtlatır biraz :)

haydi Allah rahatlık versin :)