Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kıvanç, öncelikle teleskobun hayırlı olsun.

Öncelikle o adaptör olmaz. SLT'nin bu iki modelinin, 90 ve 127, kılavuzları aynı. Adaptörün 12v dc çıkışı olacak ve en az 2500 mA geçirecek. Bundan aşağısı olursa motoru çalıştırmayacağını söylemişlerdi, Celestron yetkilileri. Senin adaptör, yanlış görmediysem, 1000 mA. Zaten anlattığın gibi bir elektrik tesisatına güvenip de adaptör kullanmazdım senin yerinde olsam. :mrgreen: Benim yaşadığım sorunlar, kablo uçları bağlanırken çok titiz davranılmamasından oldu. 2,1 mm'lik dc uca çok da ince olmayan bir kablo bağlatırsan sorun olmayacaktır. Kabloyu bağlattıktan sonra elektrikçi lehimden sonra dışarıda kalan fazla tel uçlarını kesmiş mi diye kontrol et. O kesilmeyen fazla teller birbirine değdiğinden ben bu sorunları yaşadım. Burak Beyin önerdiği dc uçta tellerin birbirine değme sorunu olmayacak gibi görünüyor. Bu kablo yapım aşamasında öğrendiğime göre, tel ne kadar kalın olursa içinden geçirdiği akımda o kadar az kayıp olurmuş. Ama bu demek değil ki gidip, şehir şebekelerinde kullanılan kablolardan al. :lol: Elektrikçiye 12v 7ah akü için olduğunu söylersen herhalde uygun bir kablo verecektir. Ha bir de sigorta taktıracaksın. Daha önceki mesajlarda sigorta ile ilgili bilgiler olacaktı. Kolay gelsin. :D
Herkese iyi akşamlar,
ilkertaskinoglu yazdı:Burak elektrik kesintisi diyerek boşluğuma vurdu :aah

Sen akü al adaptörüde nerden çıkardın :mrgreen:

Kaçak akım rolesi ve sigorta konusunda Özgüre sonuna kadar katılıyorum, şakaya gelmez
İlker abinin de bu yorumundan sonra herkes akü deyince sabahtan akü için babamla çıktık.Karaköye gittik ve dediğiniz gib 12v 7ah lık bir akü ve 13.8V 2amperlik bir sarj aleti aldım.

Akümüz bu;

http://imageshack.us/a/img832/6337/z0x8.jpg

Buda şerj aleti;

http://imageshack.us/a/img51/9202/bns8.jpg
http://imageshack.us/a/img202/5673/va9v.jpg

Açıkçası sarj aleti biraz dandik geldi gözüme ama idare edicez artık belki daha sonradan değiştirim olmazsa.

Kablo yaptırmak için babamın iş yerinin oraya gittik ama her yeri aradık ama vurak abinin o jackından bulamadım.Neyse bizde normal bir jack aldık ve babamın arkadaşı eskiden elektrikçi olduğun için onunla bu tarz işleri yapan bir yere gittik tek tek ne olacağını vs söyledim ve jack ile aküye giden soketleri taktırdık.Adamın başının etini yiyene kadar + uç içerde negatif dışarıda olacak dedim :D biliyordur belki ama nolur nolmaz diye tedbiri elden bırakmadım.Aşağıda jackın iç kısmını çektim ki acaba bir atlama vs. olurmu diye size de sorayım dedim.Jack bu;

Resim

Eve gelince dayanamadım denedim bi 5 dk öyle rastgele align yapıp denedim align yaptıktan sonra hiçbir sorun olmadan çalıştım :D .Ama tabiki daha uzun süre mutlaka deneyeceğim.

Aklıma bir takılan bir soru varda şimdi bu aküyü aldığım yerde bana 16 saat şarj et sonra kullan dediler babamın arkadaşıda önce bitir öyle sarj et daha sonra normal kullanırsın dedi.Hangisini yapmalıyım sizce ?Birde akü sarj aletini aldığım yer 3,5-4 saate kadar sarj olur dedi bu doğrumudur yoksa daha fazla bir süre mi gerekir(Sarj aleti 13.8V 2amper)?

Bu arada Şule abla yazını okudum yardımın için teşekkür ederim ama geç okuduğumdan sigorta kısmını atlamışım yani sigortayı daha sonra taktırıcam artık.

Ayrıca yardım eden etmeyen herkese çok teşekkür ederim :D.Gokbilim.com ve sizler olmasaydınız ne yapardım bilmiyorum gökbilime dair çoğu şeyi burada öğrendim siz abilerim ve ablalarıma gerçekten çok teşekkür ediyorum :) .
Kıvanç Eren yazdı:
Aklıma bir takılan bir soru varda şimdi bu aküyü aldığım yerde bana 16 saat şarj et sonra kullan dediler babamın arkadaşıda önce bitir öyle sarj et daha sonra normal kullanırsın dedi.Hangisini yapmalıyım sizce ?Birde akü sarj aletini aldığım yer 3,5-4 saate kadar sarj olur dedi bu doğrumudur yoksa daha fazla bir süre mi gerekir(Sarj aleti 13.8V 2amper)?
Kıvanç hiçkimsenin dediğini yapma, elindeki şarj cihazı ne derse onu yap. Şarj cihazının üzerindeki yeşil ve kırmızı ışıklar sana akünün şarjının devam ettiğini ve tamamen dolduğunda da dolduğunu söyleyecekler. Benim şarj cihazımda aküler şarj olurken yeşil ışık yanıyor, dolduklarında ise kırmızı yanıyor. Yeni alınmış bir akü, birkaç aydır rafta ve şarj edilmeden durduğu için dibine kadar boştur, o nedenle şarj etmek uzun sürecektir. Sabahtan fişe tak, arada bir kontrol et ışık rengi değişmiş mi diye yeter.

Akünün tamamen bitmesini sağlamak ve sonra şarj etmek iyi değil, nedeni de her bir tam discharge işleminin akü içerisinde paslanmaya sebep olarak, normalde 5-6 yıl olan akü ömrünü kısaltması. Akünü her kullandıktan sonra şarj etmeni ve sonuna kadar tüketmemeni tavsiye ederim.

Selamlar,
Özgür abi ben dayanamayıp bir 10 saat kadar taktım ama senin yazını okuduktan sonra baktım ki iki ışık birden yanıyor hemen çıkardım herhalde birşey olmaz ama bundan sonra dikkatli olmam lazım tavsiyelerin için teşekkürler.
Senin şarj cihazında belki ışık konfigürasyonu farklıdır, dolduğunda ikisi birden yanıyordur, kullanma klavuzu varsa oradan okursun.

Şarjda uzun süre tutmanın aküye bir zararı olmaz, şarj cihazı akü dolduktan sonra şarj etmeyi durdurur.
Şu akü olayını epeydir erteliyordum ama artık biraz hız vereyim dedim, yalnız Burak'ın yedek notebook pili alma yönündeki ısrarlarına rağmen ilk önce notebook şarj olurken ne kadar güç çekiyor onu bir denemek istedim, dünya para verdiğimiz notebooklara yan sanayi pil takmaya güvenemiyorum açıkçası...

Soruma gelirsek;
Elimde cihazın ne kadar akım çektiğini gösteren bir cihaz var onunla yaptığım denemelerde cihazın şarj olurkenki değerler 0.25 A ve 50 W şeklinde ortalama gösteriyor, ilk şarj başladığında 0,43 A ve 100 W gibi değerler görünüyor birkaç saniye ama sonra dediğim rakamlara düşüyor, bu rakamlarda bir hatamı var sizce ?

Pil tamamen boşaldığında şarj etmesi ne kadar sürüyor onu daha ölçmedim, o değerleride alınca paylaşıcam ama yukarıdaki değerlerle sanki %70 verimli bir invertör ile akü sayısı biraz yüksek tutularak iş görülebilir gibi geldi...

Birde şu invertörün yaptığı işi ve adaptörün yaptığı işi aynı anda yapacak bir parça uyduramazmıyız ? yani aküden 12 v yi alıp notebook'a ne lazımsa 18-20 v ona çevirecek bir sistem ? %30 min kayıp için bence uğraşmaya değer bir konu ?
Olumlu feedback' i olan ve 5-6 bin ürün satmış bir satıcıdan alırsam hiçbir sorun olmaz. Ben 2 yıldır yan sanayi dediğin piller ile gidiyorum abi. Laptopa aküyü bağlamayı son çare yapıyorum. Kayıt yarım kalmasın vs diye. Yoksa mümkün değil besleyemezsin. Ya da eşşek gibi akülerl gezersin.

(Bildiğim kadarıyla araziye de çıkmıyorsun ne yapacam laptopa aküyü???)

*kaç kaç kaaaaaçççç*
2 hafta önce cgm 9,25 teleskop aldım.Birkaç arkadaşa güç kaynağı hakkında bazı sorular sordum.bana 12v 7 amp. akü tavsiye ettiler.teleskop çalıştı. sağa ve sola eğim yapıyor.ama sağdan veya soldan yukarı haraket edemiyor.kilitlenip kalıyor.optik tüpü sökünce sorunsuz çalışıyor.yalnız optik tüpü takınca haraket edemiyor.acaba akünün amperimi yeterli değil.Yoksa benim kundaktamı bir sorun var.Tüpün ağırlığı hemen hemen 9 kg.sizlerin fikirleri neler olabilir.Selamlar saygılar.
Burak 2 tane aküm var.Şarz cihazıda aldım.Ama araba çakmağında hiç denemedim.Bu akşam hava iyi olursa gözleme çıkıcam.Hava çok rüzgarlı ve kapalı pek ümidim yok bu akşam.Uğur abi denge problemi olabilir dedi.(karşıt ağırlıkları bile takmadım.çok ağırlık yapıyor diye)tüpsüz ve karşıt ağırlıksız çalışıyor.teleskopta yeni bir boyut. :lol:
Levent telskopu kundaga bagladiktan sonra karsi agirlikla hassas bir sekilde dengeleme yapmak gerekiyor. Acaba bu adimi atliyor olabilir misin ?
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19