Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Yok oyle birsey. Elektrik global bir olgu. İhtiyac olan guc dogru tercih edilip kablolama dogru yapilirsa gerisi muhim degil.

Celestron maalesef bizim yaptigimiz kadar kablo yapamiyor. En basit cozumu yapip veriyorlar boyle yan urunlerde. Halbuki biz genellikle kablolarimiza ne olur ne olmaz bir de sigorta monte ederiz.
Şule Kuzpınarı yazdı:Bu bilgilere göre volt-amper uyumlu. Tek sorun kullanılan parçalar Celestron değil. Benim anlamadığım kısım da burası işte. Celestron, akü ya da DC uca çip mi takıyor? Bilgisi olan var mı?
Acaba akünün şarjında bir sıkıntı olabilir mi? Akü uzun süredir rafta beklemiş olabilir mi? Gerçi bu konulardan pek de anlamam ama.
Burak Yakut yazdı:Halbuki biz genellikle kablolarimiza ne olur ne olmaz bir de sigorta monte ederiz
Konuyu açar mısın Burak?Özgürün alet çantasını dönüştürdüğünü hatırlıyorum ancak konu çok gerilerde kaldığı için soramamıştım :) Kuru akülerde nasıl bir sıkıntı olabilir? Bu sigorta bizi nelerden koruyor?
Herkese merhaba,

Ben olsam şu şekilde hata arardım

1 - Öncelikle Celestron'un teleskop ileverdiği adaptör ve kabloyu kullanarak, kundağın düzgün çalıştığını görürdüm.

2 - Batarya uygun görünüyor, hepimizin kullandığı standard bakımsız kuru tip (yine de içinde asit var) VRLA denilen akülerden. 12 V 7 Ah. Bunu şarja takar, şarj aletinin ışığı sönmeden de çıkarmazdım. Eğer akümü birkaç aydır şarj etmediysem, şarj süresi uzun olabilir. Böylece akü tam dolmuş olurdu. Eğer elimde bir multimetre varsa onunla akümün uç gerilimini ölçer 12 V ya da daha yüksek (12,5 V mesela) okuduğumdan emin olurdum

3 - Güç kablosunu kendim yapmışsam/yaptırmışsam, kundaktaki güç soketinin yanındaki (ya da orijinal Celestron güç kablosunun adaptörü üzerindeki) iç içe geçmiş iki yarım daire (ya da bir tam bir yarım daire) şeklindeki işarete dikkat ederdim. Orada dışarıdaki büyük dairede + yazıyorsa, kendi yaptığım soket ucunun dış tarafına denk gelen bağlantı ucunun da + kutuba bağlandığından emin olurdum.

4 - Hazırladığım kablonun soket ucunun bağlantılarının temas yüzeylerinin yeterli olacak şekilde sıkı şekilde yapılmalarına, gevşek olmamalarına, + ve - uçların birbirine değmemelerine dikkat ederdim.

5 - Bunları yaptığım halde kundağım hala sağa sola kaçmaya devam ediyorsa, hand controller ve motor controller firmwarelerini upgrade ederdim. (Bunun için seri port ile hand controllera bağlanmak gerekiyor)

6 - Eğer hala sorunlar devam ediyorsa bu konuyu daha sonra tekrar gündemime almak üzere askıya kaldırır, kablolu çözüme döner, gözlem partilerine özlemle bakardım. Ama bir yandan da büyük bir akü üzerinden inverter ile 220 V AC 'ye dönüştürüp, oradan Celestron'un adaptörünü kullanarak çalıştırsam mı acaba diye aklımdan geçirirdim.

Sigorta bizi nelerden koruyor sorusuna gelince. Sigorta, kundakta, kablomuzda + ve - uçların yanlışlıka birbirine temas etmesi sonucunda akülerin kısa devre olarak patlamasına (akülerin içinde asit vardır, asidin temel taşlarından biri hidrojendir, hidrojen patlayıcıdır), patlayacağı yoksa da yanmasına, dumanlar ve zehirli kötü gazlar çıkarmasına engel olmak amacıyla kullanılıyor. Kundağınızın çektiği akımdan 2-3 amper daha yüksek değere sahip bir cam sigorta işinizi güzel görecektir.

Selamlar,
Özgür
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Ben de yine madde numarasıyla önerilerinizi değerlendireyim.

1.Celestron ilave herhangi bir kablo ya da adaptör vermedi. Olsa bile artık kundak pille bile hata veriyor. Bir şeyler bozuldu sanırım.

2. Elimde eski bir ölçüm aleti var. Amper, volt, ve ohm ölçüyor. Almanca kılavuzu var. İngilizceye benzeyen kelimelerden anladığım kadarıyla ölçüm yaptım. Alet, dc akımı 12v'a kadar ölçüyor. Amperi de 6 ah'e kadar. İkisinde de ibre sonuna kadar gidiyor. Daha önce elektrikçi de ölçmüş dolu olduğunu söylemişti. Dolu aküyü şarja takarsam ne olur?

3. Kılavuzda power supply requirements kısmında tip positive yazıyor. Bu da öğrendiğim kadarıyla iç kısım artı, dış kısım eksi demekmiş. Teleskop girişinde içte dolu daire dışta onu çevreleyen bir çember var, artı-eksi yazmıyor. Ters bağlantı olsaydı çalışmazdı sanırım, yanlış mı biliyorum?

4. Kabloda hatalar vardı, düzelttim ama kundakta sorun var.

5. Bu firmware ve seriport konusunda yardıma ihtiyacım olacak. Çünkü bilmiyorum. :lol:

6. 5. öneriyi uygulamadan daha fazla masraf yapmak istemiyorum. Kundakta düzelmeyecek bir hasara neden olmuşsam, amatörlüğüm geçene kadar bununla idare etmeyi düşünüyorum.

Bu sigorta benim kabloda yok. Buna sigorta takalım dedim, gerek yok zaten sabit akım var dediler. :D Az kaldı ben öğreneceğim bu işleri, kendim yapacağım. :lol:
Merhabalar 2 gün önce celestron 127 slt siparişi verdim ve bugün elime ulaştı.Ama almadan öncede şu an da aklımda süreklü güç kaynağı sıkıntısı var.Baştan sona okudum başlığı ama Şule ablada sorun çıkması(aynı kundak olmasından dolayı) beni korkuttu.Elektrik bilgim çok yetersiz olduğundan kundağı yakarım diye çok tırsıyorum açıkçası.Bu sebeple bir sorum olacak acaba şarjlı pillerle bu işi görebilirmiyiz bir sorun çıkarmı yoksa akü mü alsam ?Yardımcı olursanız sevinirim :)
Kıvanç hayırlı olsun,

Bende aynı teleskobu kullanıyorum, eğer akü kullanmak istmeiyorsan, sadece kudak için ciddi bir enerji ihtiyacına gerek yok, pillerle işini görebilirsin. Ama benim tavsiyem, şarjlı pil kullanmaman yönünde olacaktır. Çünkü 127 SLT 8 tane kalem pille çalışıyor, normal piller 1.5V olduğu için tam 12V elde ediyorsun, ideali bu. Şarjlı kullanırsan, 1.3V'dan toplamda 10.4V elde edersin. 1.6V luk bir kayıp söz konusu, haaa bu bir sorunmudur dersen, teknik olarak değildir, ancak teleskobun max hızda biraz daha yavaş hareket eder, piller zayıfladıkça voltaj daha da düşeceğinden, yavaşlık belki seni rahatsız edebilir.
ilkertaskinoglu yazdı:Kıvanç hayırlı olsun,.
ilkertaskinoglu yazdı:Bende aynı teleskobu kullanıyorum, eğer akü kullanmak istmeiyorsan, sadece kudak için ciddi bir enerji ihtiyacına gerek yok, pillerle işini görebilirsin. Ama benim tavsiyem, şarjlı pil kullanmaman yönünde olacaktır. Çünkü 127 SLT 8 tane kalem pille çalışıyor, normal piller 1.5V olduğu için tam 12V elde ediyorsun, ideali bu. Şarjlı kullanırsan, 1.3V'dan toplamda 10.4V elde edersin. 1.6V luk bir kayıp söz konusu, haaa bu bir sorunmudur dersen, teknik olarak değildir, ancak teleskobun max hızda biraz daha yavaş hareket eder, piller zayıfladıkça voltaj daha da düşeceğinden, yavaşlık belki seni rahatsız edebilir.

İlker abi eğer dediğin gibiyse(-ki öyledir muhakkak-) o zaman sarjlı pil kullanmayacağım demektir.Pil alsam o da sürekli bitecek uğraştıracak haftaya yazlığa gittiğim için bolca gözlem vaktim olacağından bana yeterli gelmeyecek.Bir adaptör alsam Sedat abi önceki sayfalardan birinde söylemiş voltaj daki değişmeler kundağa zarar verebilir diye.

Yani uzun lafın kısası akü en akıllı çözüm.Bende akü bağlamak istiyorum ama kundağa zara veririm diye korkmuyor değilim ama doğru bağlayınca soru çıkmaz değilmi?

Eğer alırsam şunları yapıcam sırasıyla;
1-12v 7ah lık kuru akü edineceğim.
2-Birde onu sarj etmek için 12v luk akü sarj cihazına ihtiyacım olacak.
3-Sedat abi söylemiş 2.1mm lik bir jak alıp onu bir kabloyla(diğer ucunda soketler olacak) şekilde aküye bağlatacağım.İç taraf akünün pozitif ucuna dış taraf ise negatif ucuna gelecek şekilde bağlayacağım.

Ve bunlar doğru yapılırsa kundağın sorunsuz çalışması gerekiyor değilmi?Atladığım bir yer varmı?Kablo bunun dışında ekstra birşey istiyormu?
Bence, sabit bir yerde kullanacaksan akü ile uğraşma.

Normalde kaliteli bir adaptörle sorun yaşama ihtimalin çok çok düşük, ancak ciddi voltaj dalgalanması olduğunda adaptör hasar görürse bir ihtimal kundağa zarar verir, aksi halde zaten doğru akım problem olmaz. Ama elektrik bu aküde bile sorun yaşayabilirsin.

Bana göre gerek yok ama, senin gibi düşünüp, senin yerinde olsaydım, basit olsun diye söylüyorum, bir televizyoncuya gidip kundağı (mükünse tüple beraber) kendi adaptörüyle çalıştırıp, max hızda kaç amper çektiğini ölçtürürdüm. Adaptör kablosuna ölçtüğümüz sonucun biraz üzerinde bir cam sigorta bağlatıp işi kökten çözerdim. Bu şekilde hem kundaktan kaynaklanacak bir problem de hem de adaptörden kaynaklanacak bir problemde hasarı azaltabilirsin.

Bunlar benim bilgilerim doğrultusunda iletebileceklerim, hazır televizyoncuya kadar gitmişken bi de ona danışabilirsin :)

Ama yok ben akü kullanıym dersen de, yazdıkların genel olarak doğru, + - yönleri tam hatırlamıyorum
İlker abi dediğin gibi teleskopu sabit bir yerde kullanıcağım.

Bende bir adaptör var ama hiç kaliteli değil açıkçası ama örnek olması açısından alıcağım adaptör böyle olacak değilmi.Bu konularda aşırı bilisiz olduğum için soruyorum.

Resim

Resim

Resim

Birde ek olarak bizim yazlıkta geçen senelerde sık sık şalterler atıyordu daha sonra orada bir çalışan abiye söyledik bunu oda şalterleri kaldırıp düz kablo haline getirdi onları acaba bu sorun teşkil edermi?
En son Kıvanç Eren tarafından 25 Tem 2013, 15:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kıvanç teleskobunu akü ile kullan kardeşim. Evet adaptör çalıştırır ve hiçbirşey de olmayabilir... Ama kötü olasılıkklara da açıksın.

Ben 1 yıl adaptör ile kullandım bir şey olmadı ama elektriğin gittiği geceler dımdızlak kaldığımı da çok hatırlarım.

Yaptım kendime bir akü seti, şimdi elektrik kesilse dünya umurumda değil gözleme devam!

Evet çocukken elime havya alırdım ama ya kendimi yakardım ya elimdekini bozardım :) yani ben de bir elektrik kazmasıyım ama üstüne gittim okudum, üstatların yazdıklarını dinledim ve şimdi her türlü elektrik ihtiyacımı kendi kendime çözüyorum.

19 yaşındasın belli ki zekisin, e Ay' a adam göndermeyeceksin. Al bir akü kurtul. Kablosunu da artıyı artıya eksiyi eksiye yapacaksın olacak bitecek. İlerde de lazım olur dersen al bir ölçüm aleti uçları değdire değdire bak. Ya da bazı kablolar çift renk olur onlardan alırsan kolay kolay sıkıntı çıkmaz.

Herkesin korkulu rüyası konuyu yani teleskoba girecek olan soketin yanlış bağlanması sorununu da size bir kıyak geçip burada noktalıyorum. Alın şundan bir kaç tane olsun bitsin. :)

Artı işaretli yere akünün kırmızı ucuna bağladığın kabloyu eksi ucuna da siyah ucuna bağladığın kabloyu sıkıştı güzelce olsun bitsin!

http://www.ebay.com/itm/10x-5-5-x-2-1mm ... 0688539962
Dosya ekleri
image.jpg
image.jpg (24.6 KiB) 569 kere görüntülendi
Kıvanç Eren yazdı: Birde ek olarak bizim yazlıkta geçen senelerde sık sık şalterler atıyordu daha sonra orada bir çalışan abiye söyledik bunu oda şalterleri kaldırıp düz kablo haline getirdi onları acaba bu sorun teşkil edermi?
Kıvanç Merhaba,

Bu konuda yazmayacaktım ama yukarıdaki cümleni okuyunca yazmak farz oldu.

Sökülen şalterleri en kısa sürede tekrar yerlerine taktırmanız gerekiyor. Söyle bir tane de kaçak akım korumalı şalter taksınlar. Şu hali ile, şalter olmadan, hem evinizdeki eşyalar hem de siz elektrik arızalarına karşı korunmasızsınız, oluşabiliecek bir kaçakta çarpılmanız garanti !!!!! Ayrıca yangın tehlikesi de teşkil ediyor bu durum.

Evdeki gerilim dalgalanmalarına karşı gerilim regülatörü kullanmanız gerekiyor. Şalterlerin görevi, prize takılı cihazlarda olacak arızalarda, bir çarpılma ya da yangın olayının önüne geçmektir. Evde kullanılan şalterlerin atması gerilimden değil akımdan olur ve eğer sürekli şalter atması söz konusu ise evin elektrik tesisatının ve topraklamasının kontrol edilmesi gerekir. Arızayı, koruma elemanını (şalteri) ortadan kaldırarak değil, arıza kaynağını bulup düzelterek gidermek en doğrusu.

Kundak konusunda Burak ile aynı fikirdeyim, akü üzerinden kullanmanı tavsiye ederim.

Selamlar,
Burak Yakut yazdı:Kıvanç teleskobunu akü ile kullan kardeşim. Evet adaptör çalıştırır ve hiçbirşey de olmayabilir... Ama kötü olasılıkklara da açıksın.

Ben 1 yıl adaptör ile kullandım bir şey olmadı ama elektriğin gittiği geceler dımdızlak kaldığımı da çok hatırlarım.
Abi bende dediğin gibi o kötü olasılıklardan korkuyorum.Geri döndürülemez bişey olursa diye korkuyorum.Bide bizim evin de elektriğini çözemedim arada sigorta atıyor ampuller sönükleşiyor garip garip şeyler oluyor.Adaptör alsam bile ben biraz fazla takıntılıyım herhalde teleskobu kullanırken bile aklım adaptörde kalacak ve gözlem zevkim niye mahvolsun diyorum.Ve düşününce aküye değer diye düşnüyorum.Yarın gidip bakıcam artık gösterdiğin girişi de sorduracağım(böyle bakınca çok kolay gibi görünüyor açıkçası) akü ve adaptörlere de bakıcam artık.
Özgür Ünat yazdı: Kıvanç Merhaba,

Bu konuda yazmayacaktım ama yukarıdaki cümleni okuyunca yazmak farz oldu.

Sökülen şalterleri en kısa sürede tekrar yerlerine taktırmanız gerekiyor. Söyle bir tane de kaçak akım korumalı şalter taksınlar. Şu hali ile, şalter olmadan, hem evinizdeki eşyalar hem de siz elektrik arızalarına karşı korunmasızsınız, oluşabiliecek bir kaçakta çarpılmanız garanti !!!!! Ayrıca yangın tehlikesi de teşkil ediyor bu durum.

Evdeki gerilim dalgalanmalarına karşı gerilim regülatörü kullanmanız gerekiyor. Şalterlerin görevi, prize takılı cihazlarda olacak arızalarda, bir çarpılma ya da yangın olayının önüne geçmektir. Evde kullanılan şalterlerin atması gerilimden değil akımdan olur ve eğer sürekli şalter atması söz konusu ise evin elektrik tesisatının ve topraklamasının kontrol edilmesi gerekir. Arızayı, koruma elemanını (şalteri) ortadan kaldırarak değil, arıza kaynağını bulup düzelterek gidermek en doğrusu.

Kundak konusunda Burak ile aynı fikirdeyim, akü üzerinden kullanmanı tavsiye ederim.

Selamlar,
Okuyunca ne yalan söyleyeyim tırstım Özgür abi.Ben yangın tehlikesini biliyordum ama olayın bu kadar ciddi olduğunu bilmiyordum.Artık gider gitmez bu işe bakmak farz oldu.

Tavsiyeleriniz ve uyarılarınız için hepinize teşekkür ediyorum İnşallah bir an önce çözerim çünkü teleskop geldiği andan beri ona sevineceğime aküyü düşünmekten kafayı yiyecek duruma geldim :D.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19