Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Merhaba arkadaşlar,

Bu başlığı özellikle Cüney Şanlı dostumuz için açıyorum. O bu güç kaynağı olaylarından çok çekti.

Ben kendisine 7 yıldır sorunsuz kullandığım Waeco marka bir ürün önermiştim ama anlaşılan o ürün artık Waeco tarafında pazarlanmıyormuş.

Bugün bir başka konuda araştırma yaparken internet üzerinde satış yapan bir sitede aynı ürünü Xantrex markalı olarak görünce bu başlığı açarak sizleri haberdar etmek istedim. Satıcı ile görüştüm, stokta olduğunu ve fiyatının 200 dolar + KDV olduğunu öğrendim. Bence bu fiyatta biraz birşeyler yapabilmeleri lazım.

İlk başta diğer alternatiflere göre pahalı gibi görünse de uzun yıllar sorunsuz hizmet verdiği ve bu nesneye çok kıymetli kundağımızı emanet edeceğimizi düşününce bence bu paradan kaçmamak lazım diyorum.
Resim
http://www.elektropazar.com/smps.htm adresinde karşınıza çıka sayfayı bir miktar aşağıya kaydırarak bu ürünü görebilirsiniz.

Sevgiler
yaa güç kaynağı için şöyşe bir akü takviye cihazı kullanamaz mıyız. Sedat abi senin önerdiğin cihaz da da akü takviyesi diye bir ibare gördüm de o yüzden. Gerçi buna benzeyen bir black decker in bir akü takviyesini praktikerdeki bir görevli kullanamazsınız demişti. Bu ürünle notebook çalıştırıyorlarsa atlasda çalışır gibime geliyor :D . tabii benim elektrik konularındaki cahilliğimden de kaynaklanıyor olabilir :lol:

http://satis.praktiker.com.tr/aku-ve-ak ... 700/241668

sevgiler
adam yanlış yönlendirmiş yaa. sinir oluyorum bu satış elemanlarına :evil: -tabii sattığı şeyi bilmeyenlere-

http://www.onlinehirdavatci.com/?urun-2 ... iHAZI.html

açıklamalarında ki # 2V DC güç çıkışı ile elektronik aletlere güç sağlar veya şarj eder # LED fener ibaresi bizim için yeterli herhalde... fiyatı da makul bence

not:çok ağırda değildi hatırladığım kadarı ile
Merhaba Başak bey bence buna çokta inanmayın, 50 saat uzun bir süre bana inandırıcı gelmedi...

Ben Atlas için güç kaynağı sorununu bigisayarlar için satılan güç kaynaklarından birini alarak çözdüm.Benim aldığım model şu:

http://www.incehesap.com/shop/product.a ... e&v=1.65.6

Bunu içinde 7 amperlik bir akü var,şarjı tam dolduktan sonra bir keresinde dendim 4 ila 5 saat arasında bir süre Atlası sorunsuz çalıştırıyor.Tam bir süre veremiyorum araya milli maç girmişti,akünün biriş süresi tam belli değil.Kesin olan sürenin 5 saati geçmediğidir...
Köydeki evde elektrik kolay kolay kesilmiyor,sürekli şebeke eletriğine takılı kullandığım için gece boyunca enerji sorunum olmuyor...

Bu cihazların neme hassas olduğunu düşündüğüm için evin içinde kullanıyorum,12 volt çıkış ucuna 20 metrelik bir uzatma kablosu ayarladım.Sadece kabloyu dışarı çıkararak Atlas'a bağlıyorum...( Yani bağlıyordum en son kasım'da kullanabildim... :D)

Önce Sedat bey'in önerdiği ürünlere bakmıştım ama piyasada bulamadım.Sonra Harun bey güç kaynağı fikrini önerdi,sağolsun bu şekilde enerji sorunum kesin olarak çözümlenmiş oldu...

Birde Başak bey size önerim teleskop gelip kullanmaya başlamadan herhangi bir aksesuar almayın ( Güç kaynağı dışında...)
Teleskobu kullandıkça ihtiyaç duyduğunuz aksesuarlara yönelmeye başlarsınız,biliyorum yeni teleskop almanın heyecanı var ama kendinizi frenlemeye çalışın...

Atlas'a güç kaynağı için ikinci bir seçenek powertank denen ışıldaklı akülerdir. Bunun orion yada celestron markalı olanları var,ancak bunların içinde aynı zamanda radyo olduğu için sizin bunu yurdışından getirtmeniz mümkün değil.İthalatçı firmalarında şu an ellerinde yok, ben yazın celestron ithalatçısı eyüp-oğlunu aramış ne zaman geleceğini sormuştım.Yanıt söyleydi:''-Ne zaman geleceği belli değil,belki 5-6 ay içinde...''
Fiyatıda zaten üç katına yakın olduğu için bundan vazgeçmiştim.Onun yerine çok daha ekonomik bir çözüm olarak Artes 1000 modelli güç kaynağını almıştım...

Selamlar,
Cüneyt
teşekkürler cüneyt abi... benim de aklımı karıştıran en önemli şey güç kaynağı. Keşke sizin gibi ordu da yaşasak(gerçi 1.5 sene sonra çok şükür ankaradan ayrılıp yaklaşık 4 sene ıspartada kalacağım :) ). Ama maalesef ben ankarada gözlem yapmak istiyorsam en az 100 km gitmem lazım, giderim gitmek problem değilde büyük ihtimalle genel de yanlız gideceğim için(arkadaşlarımı ısındırma çalışmalarım sürüyor :lol: ) için arabadan güç almak istemiyorum o yüzden en çok araştırdığım konu bu.
Siz bu yollardan geçtiğiniz için çok iyi biliyorsunuz ki teleskop gelene kadar insan yerinde duramıyor sürekli bir şeyler araştırıyor ve maalesef eli gidiyor... Sağolsun sedat abi ayar çekti :P de biraz durdum. göz merceği için beklemek istemediğim için onur ve burağın önerdiği bir göz merceği vardı onu aldım ve güneş filtresi. Şu anda elim sürekli televue pm lere gitsede dur diyebiliyorum artık kendime. Dediğiniz gibi en güzeli teleskop geldikten sonra ihtiyaçlarla yol alınması...

sevgiler
Merhaba arkadaşlar,
Açık arazide enerji büyük sorun gerçekten de. Olmadık zamanda akünün bitmesi kadar feci bir şey olamaz.
Bu tür sorunlar yaşamamak için her zaman ihtiyaç olandan daha fazla enerji ile gözleme gitmekte yarar var.

Bende 100 amper kuru akü var. Kundağı akü ile besliyorum, evde bile. Şebekenden direk olarak bağlamıyorum, dalgalanmalar olabiliyor. Bu akü biraz ağır ama çok işe yarıyor. Gözlem alanında kundağı çalıştırıyor, ayrıca aynı anda 400 wattlık invertör bağlıyorum laptopu çalıştırıyorum, ara sıra telefon ve fotoğraf makinası pillerini şarj ediyorum. Fotoğraf makinasında pil bitme derdi olmasın adaptör kiti aldım, ( 220 voltu fotoğraf makinasına uygun volta düşüren bir adaptör ) bu da takılı oluyor, buğu önleyiciyi de aküye bağlıyorum. Bu şekilde aküyü hiç şarj etmeden yaklaşık bir sene gözlemlerde ve balkonda yaptığım çekimlerde kullandım. Daha geçen ay şarj ettim.

Bu şeklilde arabanın aküsüne de ihtiyaç kalmıyor, arabaya yakın olmaya da.

Selam ve sevgiler...
çok teşekkürler uğur abi. Tecrübelerin paytlaşılması o kadar önemli ki. sağolun. Artık en kısa zamanda sizinle görüşmek farz oldu(zaten iple çekiyorum :) )... Kurduğunuz düzeneği merak etmiyor değilim.

sevgiler
belki ama ben yine de güvenmem...çocuk senin...kaç ay beklediğini ve kaç para verdiğini, bozulunca nasıl komalara gireceğini düşün öyle bağla derim 220V'a...
Benim arabanın çakmak çıkışı bozulmuş... Geçen farkettim. Yani geçen etkinlik olsaydı elektriksiz kalacaktım... En son çakmak çıkışında kundağı kullanmıştım, acaba o zaman mı bozdum diyorum şimdi ama sonradan bir arkadaş sigara yakmaya kalkmıştı o zaman çalışmamıştı belki de o zaman bozuldu ama ciddi ciddi bende akü ya da güç kaynağı olayını düşünmeye başladım. Arabaya yakın olma zorunluluğu sıkıntı yaratıyor bazen.
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Sedat Bilgebay yazdı:belki ama ben yine de güvenmem...çocuk senin...kaç ay beklediğini ve kaç para verdiğini, bozulunca nasıl komalara gireceğini düşün öyle bağla derim 220V'a...
Sedat abi, o prize birde Cüneyt Beyin tavsiye ettiği http://www.incehesap.com/shop/product.a ... e&v=1.65.6 güç kaynağını bağlarsak rahatlıkla uyuyabilirim herhalde :)

Burak abi, benim nazarıma geldin abi herhalde :aah
basak demirel yazdı:sedat abi sen evde de yukarda bahsettiğin XANTREX Amerikan Power Pack i mi kullanıyorsun.
bauhause da 190 tl civarında alpha tools un enerji istasyonu var benimde aklımda o var...
Benimki Waeco marka ama Waeco artık o ürünü satmıyor...8 yıl oldu alalı galiba ve hala canavar gibi... Xantrex aynı şekil olarak... içerik olarak da aynıdır muhtemelen....kundak bozulacağına bunlar bozulsun...

Burak sigortası atmıştır büyük ihtimal
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19