Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Burak Yakut yazdı:Valla bende optikden çok okülere takıldım. Efsane oküler...100 derece! Optikde ilerde (çoook ilerde) terfi etmek istediğim bir modeldi. Sizin önce almanız çok yerinde oldu benim için :D

Nazar değmesin ama ilerde kurmak istediğim sistem, gözlem mekanı konusunda hedeflerim size çok denk. Sadece derin uzay fotoğrafçılığında ayrılıyoruz ama olsun. Zaten aldığınız cihaz tam bir gezegen canavarı. Bu tarafa da eğilmeyi düşünmüyor musunuz?

Neyse sözü fazla uzattım. Sonuç olarak havalar yakında feci kapanacak ona emin olabiliriz... :D
Sevgili Burak,

Senin gibi temiz kalpli bir kardeşimin nazarı değmez, eminim. Ne zaman yolun düşerse beklerim, kendi teleskopun gibi kullanabilirsin, keyif alırım.

Gezegen konusuna eğilmeyi düşünüyorum, hem de çok fena. Sırf bu nedenle Canon 550D kamera aldım. Bu kamera ile video çektiğini düşünebiliyor musun ? üstelik deklanşöre basınca sarsılma derdi falan da yok artık.... sadece zaman bulmakta zorlanıyorum hepsi bu....

Bak tam temiz kalpli falan demişken nerden çıktı şimdi havaları kapatmalar falan, lütfen yani :)

Sevgilerimle,

Sedat
Evet, sonunda aksesuarlar hakkında bilgi vermek üzere klavyeyi elime alabildim. C11 EDGE HD optik tüp ve Vixen Atlux kundak hakkında sizlerin bir sorusu yok ise bunları es geçeceğim. Benim anlatmak istediklerim teleskopun hemen arkasındaki Lumicon 4'lü filtre değiştirici, buna bağlı Denkmeier PowerSwitch Diagonal ve son olarak Ethos 21mm oküler.

Lumicon 4'lü filtre değiştirici

http://www.lumicon.com/telescope-access ... 2+Inch&hn=

Resim

Bunca senedir, gözlem yaparken çektiğim en büyük sıkıntılardan biri filtre değiştirme işinin zorluğuydu… hem tehlikeli, hem zor hem de vakit alıcı bir iştir bu…. Tehlikeli, çünkü filtreyi ya da oküleri veya her ikisini birden yere düşürme riski hep vardır… zor, çünkü karanlıkta üstelik çoğunlukla soğukta yapıyorsunuz bu işi, elinize aldığınız filtre ne filtresidir onu anlamak bile zor bir iştir… kırmızı ışıkla o filtrenin üstünde ne yazdığını okuyamazsınız bir türlü… beyaz ışıkla bakarsanızda yarım saattir büyümüş olan gözbebeğiniz küçülür ve yine büyümesi için en az 15 dakika geçmesi gerekir… üstelik filtre üstünde parmak izi bırakmamak için de binbir türlü cambazlık yaparsınız…. Bu cambazlıklar da az önce bahsettiğim tehlikeyi arttıran başlıca sebeplerdendir….zaman alır çünkü LPR fltre iş görmediyse, oküleri söküp bu filtreyi çıkarmanız ve yerine UHC filtreyi takmanız, bu da iş görmediyse OIII filtreyi takmanız gerekir… herseferinde yukarda anlatılan riskler, zorluklar ve vakit kayıpları çok değerli gözlem zamanınızı ve gözlemden aldığınız keyfi azaltır… sonunda bu işi yapmaktan vazgeçersiniz… filtreleri kırk yılda bir kullanır olursunuz… bu sefer de bir sürü nesneyi ıskalarsınız, bazılarını hiç göremezsiniz, görseniz bile doğru filtre ile görebileceğiniz ayrıntının onda birini zor görürürsünüz.

İşte aldığım bu 2 inçlik Lumicon filtre şarjörü beni bütün bu dertlerden kurtardı….ve gözlemlerimde devrim niteliğinde bir fark yarattı. Şarjörde 4 adet filtre yuvası var… bunlardan birini boş bırakıyorsunuz, böylece filtresiz bakmanız gereken nesneleri rahatlıkla görüyorsunuz. Diğer 3 yuvaya sahip olduğunuz filtreleri uygun gördüğünüz sırada diziyorsunuz. Fitre değiştirmek ya da filtresiz bakmak için ihtiyacınız olan zaman en fazla 1 saniye… üstelik filtreyi ve de oküleri yere düşürme riskiniz sıfır. Dikkatsiz olursanız parmak izi bırakma ihtimaliniz yine var.. zira şarjörü bir tarafa sonuna kadar iterseniz kullanılmayan filteler çok el altında olabiliyor ve yanlışlıkla parmaklarınız iz bırakabiliyor ( daha çok misafir gözlemciler bunu yapıyor :umk ) … ayrıca rutubetli havalarda açıkta kalan filtreler buğulanabilir diye düşünüyorum… Ama bu işe de yapacağım bir kılıf ile çare bulacağım. Fotoğraflarda görebileceğiniz gibi bu üniteyi teleskopun hemen arkasına bağladım… diagonal ile oküler arasına koymayı da denedim ama böylesi daha derli toplu oldu.

Battı balık yan gider deyip 1.25 inçlik olanını da aldım ki yıllar önce almış olduğum 1.25 filtrelerimi de karanlık alanlara giderken götürdüğüm küçük teleskoplarla kullanabileyim. Bu ünitede 5 filtre yuvası var. Özellikle gezegen gözlemlerinde renkli filtrelerle çok işe yarayacaktır bu opsiyon. Kırmızı, mavi, sarı ve yeşil filtrelerin her biri farklı detayların görünmesini sağlıyor gezegen gözlemlerinde... ama zor olduğu için yıllardır kullanmaz olmuştum bu filtreleri....

Şimdi bu mesajı gönderip diagonal konusunu yazmaya başlayacağım.

Sevgiler

Sedat
En son Sedat Bilgebay tarafından 18 Ağu 2010, 09:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Denkmeier Power Switch S1

http://deepskybinoviewer.com/index.cfm? ... duct_ID=63

Resim

Bu diagonalin bünyesinde bulunan 2 ayrı mercek sayesinde her bir oküler 3 oküler yerine geçiyor. Benim aldığım S1 modeli 0.66x, 1.0x ve 2.0x seçeneklerini sunuyor. 21mm bir oküler kullandığımızı düşünürsek, A konumundaki merceği okülerin hizasına çektiğimizde oküler 32mm ( Denkmeier websitesinde 45mm olacağı söyleniyor ama bu matematiği ben beceremedim, kendilerine soracağım. Bu mercek 0.66x ise teleskopun odak uzaklığı yaklaşık %50 azalır, ya da okülerin odak uzaklığı yaklaşık %50 artar bence ), B konumundaki merceği oküler hizasına çektiğimizde ise oküler 10.5mm oluyor. Her iki merceği de okülerin önünden çekip, A ve B konumlarındaki yerlerine iade edersek de mercek kendi odak uzaklığı olan 21mm olarak fonksiyon görüyor. Böylece tek bir oküler ile 10.5, 21 ve 32 mm okülerlerin avantajlarını yaşıyorsunuz. Üstelik hiç birşeyi yerinden söküp takmadan…. Üstelik oküleriniz 65 derece FOV sağlıyorsa hepsi 65 derece veriyor… Ben sadece 21mm ile 3 akşam geçirdim ve hiç başka bir okülere ihtiyaç duymadım. Bu hem gözlem zamanını daha verimli kullanmanızı sağlıyor, hem oküler vs gibi ekipmanları tehlikeye atmanızı önlüyor, hem de eğer uzak bir yere gidiyorsanız yanınıza bir ya da en fazla iki oküler alarak pek çok okülerin işini görmenizi sağlıyor. 0,66, 1.0 ve 2.0 konumları arasında gidip gelirken odaklamayı yeniden yapmak gerekiyor ama bu o kadar kolay bir iş ki hiç sorun olmuyor. Üstelik mercekleri öyle konumlandırmışlar ki odaklayıcıyı ne tarafa çevireceğinizi düşünmeden otomatik olarak doğru yapabiliyorsunuz.

Bu diagonal istendiğinde filtre değiştirici ile birlikte de ısmarlanabiliyor. Fakat bana Lumicon versiyonu daha kullanışlı geldiği için ben onu tercih ettim. Denkmeier’in güzelliği filtreleri kapalı bir haznede tutması. Ama anladığıma göre en fazla iki filtre alıyor, başka filtre kullanmak için ilave filtre tutucu almak ve bunu yine karanlıkta değiştirmek vs gerekiyor ki, ben bunu istemediğim için Lumiconu tercih ettim. Ayrıca Lumicon T-thread ( T sistemine uygun vida dişi ) sayesinde fotoğraf çekimlerinde de çok rahat kullanılabiliyor

Umarım anlaşılır şekilde anlatmışımdır.

Sevgilerimle,

Sedat
En son Sedat Bilgebay tarafından 18 Ağu 2010, 06:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Mükemmel bir teleskop, Onur Beyin dediği gibi tam bir canavar.
ve aksesuarlar.
Hayırlı olsun Sedat bey.

Paylaştığınız ve keyifle seyrettiğimiz derin uzay çekimlerinize
Mükemmel gezegen fotoğraflarınında katılacağı kesin.

Güle güle kullanın.

İyi akşamlar
Aydın Ünlüsaraç yazdı:Mükemmel bir teleskop, Onur Beyin dediği gibi tam bir canavar.
ve aksesuarlar.
Hayırlı olsun Sedat bey.

Paylaştığınız ve keyifle seyrettiğimiz derin uzay çekimlerinize
Mükemmel gezegen fotoğraflarınında katılacağı kesin.

Güle güle kullanın.

İyi akşamlar
Aydın Bey iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

Sedat
Merhaba Sedat bey yeni ekipmanlarınız hayırlı olsun,güle güle kullanın...
Astronomi hastalığı sizi iyice sarmış, en belirgin yan etkisi gece dışarı çıkmadan duramamak!!!
Tedavisi mi? Henüz yok...
Sevgili Uğur, çok teşekkür ediyorum güzel dileklerin için.

Karanlık gözlem alanları aslında elimizdeki ekipmanın kapasitesini en az 2 katına çıkarıyor bir anda. Bu nedenle imkanı olan bütün dostlar fırsat buldukça gözlemlerini böyle yerlerde yapsınlar.

Sevgilerimle

Sedat
Sevgili Cüneyt,

İyi dileklerin için teşekkür ediyorum.

Ayrıca telefonla aradığına da çok sevindim. Umarım bir gün birlikte gözlem yapma fırsatı da buluruz.

Hastalığımı teşhis etmen çok iyi olmuş. Tedavisinin olmamasına ise ne kadar sevindiğimi anlatamam.

Ancak benim bir derdim daha varki, ona mutlaka bir çare bulmam gerekiyor: zamansızlık!

İçinizde yatırım yapacak şirket arayan, almak isteyen biri var mı ? Şu şirketi hemen devredeyim, sonra da gidip fotoğraf çekmeye başlayayım :)

Sevgiler

Sedat
Burakcım gece vakti bütün hayallerimi yıktın sen ama :(

Neyse ben şimdi Ethos 21mm yorumumu yazayım bari...

Demek şirket işi bir başka bahara kaldı :(

Sedat
Sanırım pek çoğunuz Ethos 21mm oküleri merak ediyorsunuz. İşlerden dolayı bu ileti biraz gecikti, kusura bakmayın. Sözü fazla uzatmadan şunları söyleyebilirim:

- Çok ağır ve çok kocaman – ama bu elbette başka okülerlerde de karşılaşabileceğiniz bir durum. Örneğin C11 ile birlikte verdikleri Axiom 23mm de kocaman ve çok ağır bir okülerdi. Zar zor Adorama’ya sattım bunu. Ethos kesinlikle ciddi bir odaklayıcı ve sağlam bir teleskop istiyor… aksi taktirde ağırlığı nedeniyle esnemeler ve kaymalar olabilir.

- Müthiş bir kontrast - Arka plan son derece karanlık, ön plandaki nesneler ise son derece net ve olabildiğince parlak.

- Netlik - ortada ne ise kenarlarda da aynı. Başka türlü 100 derece görüş açısının bir anlamı olmazdı zaten. (Bu arada bir yanlış anlamaya yol açmamak için gerçek görüş alanının C11 teleskopta 45 dakika yani 3/4 derece olduğunu söylemeliyim... bir başka deyişle görüş alanına 1.5 dolunay sığabiliyor)

- Son derece geniş bir görüş alanı - Adeta televizyon seyrediyormuşsunuz gibi… ya da Al Nagler’in deyişiyle “uzay yürüyüşü” yapıyormuşsunuz gibi... Neredeyse 31 mm Nagler’in görüş açısına sahip ama %50 daha fazla büyütme yapıyor. Görmeden olayı kavramak biraz zor. Geçen sene Ethos 17mm’yi aldığımda durumu idrak edebilmiştim ancak.

- Pek çok kişi bu görüş alanının tamamını görebilmek için kafalarını döndürmek zorunda kaldıklarından şikayet ediyor. Ama bence onlar kafalarını/gözlerini okülere doğru konumlandıramıyorlar… benim hiç böyle bir derdim olmadı. Ama itiraf edeyim ki gözümü oynatmak zorunda kalıyorum. Adeta açılan bir pencereden uzaya bakıyormuşsunuz gibi oluyor. Üstelik hedefiniz ne ise o da yeterince büyük bir şekilde tam ortada. Siz eğer bunun kenarında, kıyısında ne var diye merak edecek olursanız bir parça gözünüzü oynatarak bunu da görebiliyorsunuz… hem de teleskopu hiç oynatmadan…. Ethos bunu sunuyor… bundan hiç şikayet edilir mi ?

- Son olarak gözünüzde benim gibi astigmatizm varsa yine Televue tarafından üretilen Dioptrix lensleri bu okülere kolayca takarak gözlemlerinizi gözlüksüz yapabiliyorsunuz.

Şu anda sizlere söyleyebileceğim 2 dezavantajı var

1) Çok pahalı
2) Denkmeier Power Switch ile birlikte kullanınca neredeyse başka hiçbir okülere ihtiyaç duymuyorsunuz ( Elbette bunu C11, 2800mm odqak uzaklığı olan teleskop bağlamında söylüyorum) . Yani kaç senedir yavaş yavaş edindiğiniz okülerler bir anda lüzumsuzmuş gibi oluyor. Böyle düşününce de 1. şıktaki çok pahalı olduğunu hükmünü değiştirmek mümkün olabilir.
Eksik bıraktığım ya da merak ettiğiniz başka bir detay var ise lütfen bana bildirin, hemen cevaplamaya çalışayım.

Sevgilerimle,

Sedat
Onurcum hoşgeldin, sanırım bir süredir yoktun ve seni özledik.

Teleskopun tasarımı konusunda benden bilgili olduğun için o konuyu sana bırakıyorum...
Cevapları da yeni görüyorum, yokken tarih sıralamasına göre başlıkları okumaya çalışınca buraya tekrar daha yeni gelebildim.. Geçmişten gelip kısa sürede forum saatine yetişebilirim umarım :)

Bu arada estağfurullah, ben sizin daha iyi bildiğinizi düşündüğüm için size sormuştum :)

Ayrıca evet, oraya teleskop getirmeme gerek kalmadı, 11 inç ile hemen hemen aynı oldu zaten, gerçi benim bu işlerim bitene kadar herhalde siz 15-18 diye devam edeceksiniz. Hatta herkese bütçesinin 2-3 katına teleskop aldıran forum şeytanı olarak sizin de canınızı çektireyim buyrun: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... 1302-10994
Bu kesmezse RC Optics linkleri de hazır :)
Gezegen konusuna eğilmeyi düşünüyorum, hem de çok fena. Sırf bu nedenle Canon 550D kamera aldım. Bu kamera ile video çektiğini düşünebiliyor musun ?
Bu kameranın yakalayabileceği Jüpiter görüntüsü bir Philips webcamlerine göre 5 kat daha ufak çıkıyor olması lazım. Yanılıyor muyum? Mesela benim teleskobumla kıyaslayınca sizin yeni teleskobunuzun odak uzunluğu 2 kat daha uzun, dolayısıyla büyütme farkı 2,5 kat'a iniyor, ama hala önemli bir küçüklük gibi.. Powermate'leriniz hazırsa yine ezip geçiyorsunuz gerçi :)

Bir diğer sorum da filter slide için. Hazır filter slide'ınız da varken bana sanki gezegen fotoğrafları için tek ihtiyacınız monokrom bir Imaging Source, bir DMK kameraymış gibime geliyor :) Hatta daha ciddi modeller de var, bu sıralar Cloudynights forumlarının gezegen fotoğrafçılığı bölümüne Flea3 kameralar damgasını vuruyor gerçi bunlar da çok pahalı artık.

Denkmeier Power Switch S1, aynı firmanın binoviewer'ı ile birlikte hayallerimi süsleyen araçlardan biriydi, güle güle kullanın..
Aaaa cevabımı yolladıktan sonra Ethos incelemesinin geldiğini gördüm, görmemiştim..

Yazınızı büyük iştahla okudum ki Ethos'a acıktım diyebilirim :) Hayırlı olsun o da. Yalnız bir şey rica edeceğim, "müthiş kontrast" diye başladığınız yer ve sonrasındaki bilgileri 20mm civarındaki bir okülerle kıyaslama olanağınız var mı? Mesela on-axis'te bir Plössl ile aynı mı, yoksa daha mı iyi? vs vs, başka bir oküler varsa onun da kıyaslaması olur tabi :)

Umarım yaz bitmeden bir de binoviewer almazsınız yoksa herşeyimi yarım bırakıp Datça taraflarına doğru bir tatil ayarlamış süsü vererek "geçerken yolumun üzerindeydiniz, ben de uğrayıverdim" taktiği yapmak zorunda kalacağım :)
Biraz kullanıp iyice tanıdıktan sonra bu cicilere yeni bir başlık açmak gerekecek ama bu başlıkta bir kare fotoğrafla paylaşmak istedim... zira bazı kardeşlerimiz ısrar ediyorlar bu fıstığı görmek için :) Asker burada olsaydı bino'ya mı baksın yoksa teleskopa mı şaşırırdı valla :)

Lunt 80THa/PT/BF1800 + Earthwin Binoviewer

Resim

Darısı ilgilenen herkesin başına inşallah...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8