Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kesinlikle bu işe değdiğine inanıyorum Sedat Bey,

İmkanı olan herkes keşke böyle bir katkıda bulunabilse.Bize hayalini kurmak düşüyor biraz ama yaptığınızı çok beğeniyorum.Gerçekten çok güzel bir uğraş var ve bu uğurda her şey yapılabilir :) Bununla uğraşmanızı çok takdir ediyorum(takdir ediyorum demiyecektim haddime değil ama kelime bulamadım,mazur görün).Yaptıklarınızla bizlere de çok büyük katkılarda bulunuyorsunuz.Bunları tekrar istiyorum,bizlerden esirgemeyin :)

Ellerinize sağlık,teşekkürler :)
Sevgili Oğulcan,

Alıntı:
Ben de şimdilik sadece 20x80'lik dürbünle idare ediyorum.(memur çocuğuyum işte...)
Benimde zihnimde:
1-Güneş
2-Ay
3-Venüs
Emrime amade... ayrıca birkaç tane de takımyıldızı da cabası.

demişsin...20x80 dürbün hiç de yabana atılacak bir optik değil...ben çektiğim resimleri 80 mm teleskopla çektim çoğunlukla...hobiye vakit ayırmaya başladığım ilk senelerde, yani 10 sene önce, yani 39 yaşımdayken, 12x50 dürbünle 2 sene çok keyifli gözlemler yaptım. Şu anda da her gözlemde dürbünüm hep yanımdadır.. dürbünsüz asla çıkmam dürbünle Andromeda galaksisini, M13'ü, Avcı bulutsusunu Ülker'i, Coat Hanger'ı (elbise askısı şeklinde dizilmiş yıldız kümesi), Jüpiteri ve yavrularını, Albireo'yu, Eta Cassiopea'yi, Alkor ve Mizarı, tabii ki Saturn'ü, Double Cluster'ı ve Samanyolundaki (perseustan akrebe doğru ) yıldız tarlalarını gözlemlemek inanılmaz keyiflidir. Hele yazın güney inanılmaz zenginliklerle doludur... detaylarını çözümleyemesen bile oralardaki pırılıtlar dürbünle çok güzel gelir insana....teleskopla göremeyeceğin kadar geniş bir açı verir dürbün... mutlaka üç ayak üstünde olmalı ve sen de rahat bir pozisyonda olmalısın.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2426 adresinde dürbünle bu ay gözlemlenebilecek bazı nesneler var...ayrıca başka listeler de olacak bende... ilk fırsatta bulup yollarım.

Sevgiler

Sedat
Çok teşekkür ederim. İçimdeki umutsuzluğu söküp attınız. Dürbünü alalı yaklaşık bir ay oluyor. Yazılılar başlayalı da. Dolayısıyla tam olarak gözlem yapamadım. Tripodumda yok. Ama bu hafta sonu zorluklarla biriktirdiğim parama kıyıp alıyorum. Çekeceğim fotoğrafları size yollayacağım.
En son Oğulcan AÇIKGÖZ tarafından 27 May 2010, 22:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Hah şöyle! Yaşa sen!

İnsanların en büyük hatası sürekli nelere sahip olmadıklarını tesbit edip hayıflanmak oluyor....oysa ellerindekinin hakkını verip vermediklerini, ondan alınacak maksimum keyfi alıp almadıklarını düşünmüyorlar...ellerindeki ile yapılabilecek herşeyi yapmak için bir gayretleri de olmuyor... ancak sahip olduklarını yitirince anlıyorlar onun kıymetini..

Sen ne güzel yaptın bak, bir tripod alacaksın... dürbün bambaşka bir alete dönüşecek..mesela ayı hizalayacaksın... tam kraterleri incelemeye başlayacaksın... ve birden farkedeceksin ki ay kalkmış gidiyor... seni beklemiyor... oysa dürbünü elinle tutarken ya da gözünle bakarken bunu farkedemezsin.... sonra düşünmeye başlayacaksın... acaba bu ay saatte kaç km süratle dönüyor etrafımızda ? Bunu araştırıp bana söyler misin? Derken, peki ya dünya kaç km süratle kendi etrafında dönüyor diyeceksin ? Sorulacak o kadar çok soru, verilecek o kadar çok cevap, gözlemlenecek o kadar çok olay var ki...

Beni bir dürbünle dağ başına bırakın, aylarca sıkılmam

Tek ricam, sakın güneşe bakmayın... güneşe bakarken mutlaka objektif tarafına filtre takılmalı... göz merceğine takılan filtelerle güneşe bakılmaz..

Tripod olayına geri dönecek olursak, bir kere sallanmayan bir şey almak lazım, ikincisi olabildiğince tepeye dönebilen bir tane olmalı.... bir de dürbünü bağlamak için sağlam bir adaptör olmalı...

daha sonra başka ipuçları da verebilirim sana...

Jupiter ve yavruları :) Dürbünle bu familyayı gördüğümde dudaklarımdan kendiliğinden dökülmüştü bu söz...yeterince uzun bakarsan, bir iki saat içinde dahi o yavruların yer değiştirdiğini gözlemleyebilirsin... bazan biri jüiterin önünde ya da arkasında sen bakarken kayboluyor, bazan da görünmezken birden ortaya çıkıveriyor :) 4 yavru mutlaka görülüyor... jüpiter o koca cüssesine rağmen kendi etrafındaki dönüşünü 10 saat gibi bir zamanda tamamlıyor. Bir gün teleskop aldığında büyük kırmızı lekenin bile ne kadar hızlı hareket ettiğini görebilirsin. Bütün bu anlattıklarımı 12x50 dürbünle gözlemlemiştim... sen daha fazlasını da görebilirsin.

İyi geceler

Sedat
En son Sedat Bilgebay tarafından 27 May 2010, 22:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Beni bir dürbünle dağ başına bırakın, aylarca sıkılmam
Bende sıkılmam.
Tek ricam, sakın güneşe bakmayın... güneşe bakarken mutlaka objektif tarafına filtre takılmalı... göz merceğine takılan filtelerle güneşe bakılmaz..
Onun farkındayım. Onur Abi bana 90x90'lık bir filtre ayarlamaya çalışacak. Bakılım ne olacak?
mesajı değiştirdim :) tekrar oku lütfen
Hah şöyle! Yaşa sen!

İnsanların en büyük hatası sürekli nelere sahip olmadıklarını tesbit edip hayıflanmak oluyor....oysa ellerindekinin hakkını verip vermediklerini, ondan alınacak maksimum keyfi alıp almadıklarını düşünmüyorlar...ellerindeki ile yapılabilecek herşeyi yapmak için bir gayretleri de olmuyor... ancak sahip olduklarını yitirince anlıyorlar onun kıymetini..
Sedat bey o kadar haklısınız ki. Söylenecek söz yok üzerine. Aslında genç arkadaşlarımız şu anda çok daha şanslılar. (Işk kiriliği hariç) Çünkü bundan birkaç yıl önce bu kadar kolay ekipman bulabilecekleri yada bilgilerini paylaşabilecekleri platform yoktu. Söylediğiniz gibi elimizdekinden memnuniyet duymak belkide hayata mutlu olmanın sırrı...

İyi geceler.
Hepimiz ne kadar şanslıyız aslında... dünyanın en muhteşem optiklerine sahibiz...GÖZLERİMİZE ! ve ne kadar zenginiz.... milyarlarca yıldızımız, milyonlarca galaksimiz, bir dolu nebulamız, gezegenimiz, asteroidimiz var... ve en önemlisi biz astroçatlaklar bunlardan deli gibi zevk alıyoruz :)

Sevgiler

Sedat
Hayır durup dururken vesikalık resmini niye koydun diyeceksiniz şimdi bana... birden dikkatimi çekti... sitede bana kahverengi cüce falan demeye başlamışlar... oysa ben orta boylu sarışın bir adamım :) tam boy koyacaktım kendimi ama avatar boyut kısıtlamalarını ancak dazlak başım geçebildi :)

Özetle ne cüceyim, ne kahverengi :) yönetim lütfen bu hakaretlere bir son verelim lütfen :) yoksa daha fazla mesaj atıp kendi kendime mi kurtulmalıyım acaba ?

Sedat
Onurcum temizlemiyorum....yani C5i hiç temizlemedim, 925i de bir kere, o da bir arızası nedeniyle sökmüştüm o sırada bir kaç parmak izim kalmıştı o nedenle.. C5i 6 yıldır temizlemedim, C9.25i de 5 yılda bir kere temizledim özetle :)

Ama tozlanmaması için çok dikkatli davranıyorum...

Seninkinde sadece toz var ise fotoğrafçılarda satılan antistatik lens fırçalarından birini kullanabilirsin..5 santim gibi bir genişliği var benimkinin... fırçanın ucunun yağlı bir şeye değmemesi, hatta tenine bile değmemesi gerekiyor tabi....tozları bunla süpürebilirsin... bu yeterli olmazsa devamını anlatabilirim.

Bu arada fırçayı nalburlarda da bulabilirsin...varsa deve tüyü olsun... bir tanesini cildinde mesela yanagında dene...değdirdiğin zaman batmıyorsa, canını yakmıyorsa demek ki optiklere de zarar vermeyecektir...ama bu denediğini orda bırak açılmamış bir tane al... çünkü diğeri yağlandı artık :)

Selamlar,

Sedat
Sevgili dostlar,

Bütçemde büyük açıklar vermeyi göze alarak geçtiğimiz ay bir takım yeni ekipmanlar aldım. Bunlar, daha güzel fotoğraflar çekebilmek için gerekli olduğunu düşündüğüm ekipmanlardı esas olarak. Ancak elbette gözlem yapmayı da sürdüreceğim için bu alanda kolaylıklar sağlayacak bazı ekipmanları da unutmadım. Bunları sizlerle paylaşırken maksadım sevincimi sizlerle paylaşmak ve bu aksesuarlar hakkındaki tecrübelerimi sizlere aktarmak. Sizlerin de hayal kurduğunuz teleskop ve aksesuarlara en kısa sürede kavuşmanızı dilerim.

Öncelikle resimleri göndereceğim, açıklamaları bir sonraki mesajımda yapmayı planlıyorum.

Selam ve sevgilerimle,

Sedat

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Bu teleskoplar sanırım Meade LX400'ün dengi, yani Aplanatic Schmidt Cassegrain? Ritchey Chretien'e yakın bir tasarım? Hayırlı olsun, yeni astrofotoğraflarınızı heyecanla bekliyoruz.. Üstelik 11 inç, tam bir canavar..

O bir yana, sanki bir de Ethos görüyorum, tahminen 13mm? :) Rüya gibi bir oküler, izlenimlerinizi merakla bekliyorum ben de. (o varsa herhalde düşük büyütme için bir T6 31mm'de vardır sizde kasada bir yerlerde :) )
Valla bende optikden çok okülere takıldım. Efsane oküler...100 derece! Optikde ilerde (çoook ilerde) terfi etmek istediğim bir modeldi. Sizin önce almanız çok yerinde oldu benim için :D

Nazar değmesin ama ilerde kurmak istediğim sistem, gözlem mekanı konusunda hedeflerim size çok denk. Sadece derin uzay fotoğrafçılığında ayrılıyoruz ama olsun. Zaten aldığınız cihaz tam bir gezegen canavarı. Bu tarafa da eğilmeyi düşünmüyor musunuz?

Neyse sözü fazla uzattım. Sonuç olarak havalar yakında feci kapanacak ona emin olabiliriz... :D
Onur Uludağ yazdı:Sedat bey çok hoş görünüyor.Allah bizlerede nasip eder inşallah.Kazasız belasız iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
Sevgili Onur, iyi dileklerin için teşekkür ederim. En kısa zamanda hem istediğin ekipmanlara hem de bunları kullanacak sağlık ve zamana bolca sahip olmanı dilerim.

Sevgilerimle,

Sedat
Onur Atılgan yazdı:Bu teleskoplar sanırım Meade LX400'ün dengi, yani Aplanatic Schmidt Cassegrain? Ritchey Chretien'e yakın bir tasarım? Hayırlı olsun, yeni astrofotoğraflarınızı heyecanla bekliyoruz.. Üstelik 11 inç, tam bir canavar..

O bir yana, sanki bir de Ethos görüyorum, tahminen 13mm? :) Rüya gibi bir oküler, izlenimlerinizi merakla bekliyorum ben de. (o varsa herhalde düşük büyütme için bir T6 31mm'de vardır sizde kasada bir yerlerde :) )
Onurcum hoşgeldin, sanırım bir süredir yoktun ve seni özledik.

Teleskopun tasarımı konusunda benden bilgili olduğun için o konuyu sana bırakıyorum... ama iyi bir teleskop olduğunu söyleyebilirim :) yeni astrofotoğraflarımı ben de heyecanla bekliyorum, bakalım önümüzdeki hafta birşeyler yapabilecek miyim ? Yaz dolayısıyla misafirlerle ilgilenmek durumunda kalıyorum, yabani görüntüsü vermemek için ( ne kadar çok istesem de) geceleri ortadan kaybolup teleskop başına gidemiyorum. O nedenle yeni sistemler stoklara gireli 3 hafta olmasına rağmen hala çekim yapamadım. Ufak tefek aksilikler de yok değildi aslında, mesela C11'in altındaki profil (dovetail bar) her nasıl olduysa C9.25'inkinden 1.5mm daha ince... bu yüzden C11'i kendi yaptığım sisteme bağlayamadım, neyseki yedekte bir Losmandy D-type bağlantı plakası vardı da teleskopu kundağa bağlayabilidim. Fakat bu şekilde bağlayınca da kılavuz teleskop bağlayacak imkanlarım ortadan kalktı. Bu hafta bu sorunu çözüyorum.

Ethos konusuna birazdan değineceğim. Şimdi Burak'ın mesajını da yanıtlayayım, sonra hemen cicileri tanıtmaya başlayacağım.

Bu arada davetim hala geçerli :) Teleskop getirmene gerek de yok :) 11 inçle idare edebilirsin bence :)

Sevgiler

Sedat
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8