Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Selamlar,
Cevap biraz geç geldi hocam kusura bakma yoğun bir gün idi :(
Benim kundak atlas goto, eğer Burak kendi kundağında çalıştırabilirse benim sistemden kaynaklanan bir problem var demektir, temiz bir sistem kurulumundan sonra tekrar EQASCOM yükleyip denemek gerekecek, sistem kurulumuna da hiç enerjim yok açıkçası... Yada aşağıdaki gibi bir adaptör alıp sistemi EQ direct'e çevirip el kumandasından tamamen kurulacağım...Masraf... masraf... masraf :)
Evet polaris görüş alanım dışında teleskop'un kalıcı mekanı 180-260 dereceye hakim.

iPhone deme bana hocam :) fiyat politikaları, mms, bluetooth gibi eski teknolojileri bile 3g modele eklemeyip kullanıcılarını ve birde multitasking olmaması yüzünden inat ettim almıyorum o cihazı ama ekranı ve apple store insanın iştahını çok açıyor doğruya doğru...
Skyvoyager'ı da direkt bana nispet olsun diye çıkarmışlardır eminim :))
Ne diyeyim telefon'dan teleskobu kontrol edebilmek muhteşem bir özellik kıskandım :D yeni oyuncağın hayırlı olsun :merhaba
Sevgili Oğulcan ne güzel yazmışsın :)

Acaba o kadar teleskobumuz olsa biz böyle olur muyduk?Okul varken...Belki böylesi şuan için daha doğru.Sedat Bey hobi olarak bolca vakit ayırabiliyor,biz gece kalkıp oturup bakma imkanımız yok.Ama Sedat Bey ve diğer üyelerimiz sağolsun hepsine teşekkürler o muazzam görüntüleri bizlere sunarak bizi çok memnun ediyorlar.Kendim görmüş kadar seviniyorum,tabi ilk elden bakmak harika bir duygu olsa gerek ama bu hayal bile yetiyor insana :)

Sedat Bey, şimdi fark ettim ilk görüşümde iyi incelememişim.Raflıktaki en alt ortadakini ekranlı mikroskoplara benzettim bir an için :D Şimdi fark ettim teleskop olduğunu :)

Yeni resimleriniz muazzam,çok güzel paylaşımlarda bulunuyorsunuz.Hevesle inceliyorum konunuzu lütfen bu paylaşımları bizden esirgemeyin :)

Teşekkürler,
Saygılarımla
Tayfun aslında bilgisayara bağlanması çok da önemli değil....bağlanmasa da olur kesinlikle... bu konuya kafayı takmaya değmez... ama insanın inadı tutuyor bilirim :)

kutup yıldızı görünmüyorsa, pusula ile kabaca ayarlayıp sonra drift alignment yapılmalı....bundan sonra üçayağın ayakları her zaman aynı yere gelecek gibi bir sistem yapılmalı... yoksa bu ayar her akşam yapılacak bir şey değil...

sonrasında çok rahat edersin...dilersen yardım edebilirim sana bu konuda...epey talim yaptım ama aradan zaman geçince yine bir acemilik geçiriyorum.. fakat çabuk topluyorum sonra kendimi :) tecrübe bu herhalde :)

benim şimdiki sistemde ise kundağı istanbula dönerken söküyorum... ben orda yokken içim rahat etmiyor...

sonra tekrar yerine takıyorum.. yaptığım pimli sistem sayesinde mikronu mikronuna aynı yere geliyor ve kutup ayarım her zaman mükemmele yakın...en az 10 dakika aynı çizgi üstünde duruyor yıldız ki bu da fazlasıyla yeterli...

ha, bu ayarı yapmak için reticle eyepiece lazım... yoksa ben benimkini getiririm... ama önce sen tripodu hep aynı konumda milimetrik hassasiyette nasıl konumlandıracaksın bu konuyu çöz...mesela balkonda ise altına iki köşeye yaslayabileceğin kare bir kontraplak kestirebilirsin... kontraplakta da ayakların uçlarının içine düşeceği çukurlar olur...

İyi geceler

Sedat
Sevgili Ögetay,

Çok haklısın.. herşeyin bir zamanı var.. sizin gibi akıllı gençlerin öncelikleri de farklı olmalı... ama sanmaki bizler de sınırsız olanaklara sahibiz.. bak ben her hafta marmarise gitmek zorundayım ve neredeyse her hafta sonu hava bulutlu oluyor.. bu hafta sadece pazar gecesi açıktı ve 2 de yatıp sabah altıda kalkmak zorunda kaldım... gülü seven dkenine katlanıyor... sen yeterki yolunu marmarise düşür, istediğin kadar gözlem yaparız.

Sevgiler

Sedat
Tayfun aslında bilgisayara bağlanması çok da önemli değil....bağlanmasa da olur kesinlikle... bu konuya kafayı takmaya değmez... ama insanın inadı tutuyor bilirim :)

kutup yıldızı görünmüyorsa, pusula ile kabaca ayarlayıp sonra drift alignment yapılmalı....bundan sonra üçayağın ayakları her zaman aynı yere gelecek gibi bir sistem yapılmalı... yoksa bu ayar her akşam yapılacak bir şey değil...

sonrasında çok rahat edersin...dilersen yardım edebilirim sana bu konuda...epey talim yaptım ama aradan zaman geçince yine bir acemilik geçiriyorum.. fakat çabuk topluyorum sonra kendimi :) tecrübe bu herhalde :)

benim şimdiki sistemde ise kundağı istanbula dönerken söküyorum... ben orda yokken içim rahat etmiyor...

sonra tekrar yerine takıyorum.. yaptığım pimli sistem sayesinde mikronu mikronuna aynı yere geliyor ve kutup ayarım her zaman mükemmele yakın...en az 10 dakika aynı çizgi üstünde duruyor yıldız ki bu da fazlasıyla yeterli...

ha, bu ayarı yapmak için reticle eyepiece lazım... yoksa ben benimkini getiririm... ama önce sen tripodu hep aynı konumda milimetrik hassasiyette nasıl konumlandıracaksın bu konuyu çöz...mesela balkonda ise altına iki köşeye yaslayabileceğin kare bir kontraplak kestirebilirsin... kontraplakta da ayakların uçlarının içine düşeceği çukurlar olur...

İyi geceler

Sedat
Ben biraz bilgisayar düşkünü olduğum için :) bu konuya kafayı fena taktım birde bilgisayara bağlayınca allstar ayarlama yapılabiliyor galiba o çok işime yarayacaktır, stellarium yada starry night gibi programlarda direkt tıkladığın yere gidebilmeside ayrı keyif.Takip kamerasından drift'i hesaplayarak hassas ayarlama yapılabilmesi ise herhalde benim durumumda ilaç gibi gelecektir.

Ayaklar için bende benzer bir sistem düşünüyorum, şimdilik yere silinmez işaretler koymayı planlıyorum, 3 ayağın tam yerini ayarlamak için, ileride olmaz ise dediğin gibi ayakların yeri açılmiş bir kontraplak ince ayarı yapıldıktan sonra yere sabitlenebilir.

Dediğin gibi ilk önce biraz hesap kitap işi gerekecek, bugün t-ring geldi eos ile ilk denemem hüsran oldu odak noktası focuser'ın içinde kaldı çok canım sıkıldı, yarın ince bir kolimasyon yapacağım ondan sonra bir deneme daha yaparım ama dediğim gibi çok sinir bozucu bir durum bu teleskobu tasarlayan pek zeki mahluklar odak noktasını bir dslr ile denemezlermi !!!!

selamlar
Merhaba Sedat bey,
Gözlem yeriniz, ekipmanlarınız harika.
Bunların hakkını verdiğinizden hiç şüphem yok.
Güzel fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Selamlar...
Sevgili Uğur,

Çalışmalarınızı uzun bir süredir keyifle izliyorum. Sizlerin verdiği ilhamla içimizde alevlendi bu aşk :)

Marmaris çok yağış alan bir yer.. bu nedenle gözlem için en doğru yer olduğunu söyleyemem... ama yine de İstanbuldaki gözlemlerimle kıyasladığımda çok daha iyi olduğuna karar veriyorum.

Fotoğraf konusunda daha çok yol almam gerekiyor...çalışmalarınız yol gösterici oluyor.

Tırnova'da Samanyolu isimli fotografınızı bugün GAF'ta gördüm.... tebrikler, gerçekten güzel bir çalışma...ihtiyacımız olan en önemli şey kirletilmemiş bir gökyüzü....

Sevgiler

Sedat
Tayfun üzüldüm T-ring olayına.. acaba nasıl bir düzenek oluyor fotoğraf makinası ile birlikte, ayrıntılı bir kaç resim yollayabilir misin? t-ring neye vidalanıyor, bir uzatma borusuna mı ? belki bende yardımcı olacak bir parça vardır...

Selamlar

Sedat
Sevgili Oğulcan,
Ben de şimdilik sadece 20x80'lik dürbünle idare ediyorum.(memur çocuğuyum işte...)
Benimde zihnimde:
1-Güneş
2-Ay
3-Venüs
Emrime amade... ayrıca birkaç tane de takımyıldızı da cabası.
demişsin...20x80 dürbün hiç de yabana atılacak bir optik değil...ben çektiğim resimleri 80 mm teleskopla çektim çoğunlukla...hobiye vakit ayırmaya başladığım ilk senelerde, yani 10 sene önce, yani 39 yaşımdayken, 12x50 dürbünle 2 sene çok keyifli gözlemler yaptım. Şu anda da her gözlemde dürbünüm hep yanımdadır.. dürbünsüz asla çıkmam :) dürbünle Andromeda galaksisini, M13'ü, Avcı bulutsusunu Ülker'i, Coat Hanger'ı (elbise askısı şeklinde dizilmiş yıldız kümesi), Jüpiteri ve yavrularını, Albireo'yu, Eta Cassiopea'yi, Alkor ve Mizarı, tabii ki Saturn'ü, Double Cluster'ı ve Samanyolundaki (perseustan akrebe doğru ) yıldız tarlalarını gözlemlemek inanılmaz keyiflidir. Hele yazın güney inanılmaz zenginliklerle doludur... detaylarını çözümleyemesen bile oralardaki pırılıtlar dürbünle çok güzel gelir insana....teleskopla göremeyeceğin kadar geniş bir açı verir dürbün... mutlaka üç ayak üstünde olmalı ve sen de rahat bir pozisyonda olmalısın.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2426 adresinde dürbünle bu ay gözlemlenebilecek bazı nesneler var...ayrıca başka listeler de olacak bende... ilk fırsatta bulup yollarım.

Sevgiler

Sedat
Sevgili Oğulcan,

Bir de http://www.deep-sky.co.uk/asterisms.htm adresine bakmanı öneririm... fotoğrafları ile birlikte güzel bir liste var burada.. bazıları şu an görünemeyecek ama olsun görünenler de güzel....

sedat
Merhaba Sedat Bey,

İlginiz için çok teşekkür ederim :) Umarım buluşma imkanlarımız olur yazın,sizinle tanışmayı çok isterim.Şenliklere de katılmayı düşünüyorum kısmetse.

Bende bir Konus 20x80 kullanıcısıyım.Aylık haritayı sürekli takip ediyorum :) Burada her ne kadar ışık kirliliği çok olsa da güzel bir keyif veriyor.Son verdiğiniz adres çok güzel teşekkür ederim.Görünüşlerini de vermiş olması ek bir avantaj ve heves sağlıyor :)

Teşekkürler :)
Tayfun üzüldüm T-ring olayına.. acaba nasıl bir düzenek oluyor fotoğraf makinası ile birlikte, ayrıntılı bir kaç resim yollayabilir misin? t-ring neye vidalanıyor, bir uzatma borusuna mı ? belki bende yardımcı olacak bir parça vardır...

Selamlar

Sedat

Günaydın hocam, konuyla ilgili detaylı fotoları aşağıdaki linkde paylaştım,

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 300#p55300
Gördüm ve cevap yazdım Tayfun

Selamlar

Sedat
Arda merhaba,

Çok teşekkür ederim... izlediğim çok eziyetli bir yoldu ama şimdi sizlerin de görüşlerini duydukça doğru yaptığıma iyice kanaat getiriyorum. neredeyse bir kış ve bir yaz oyunca uğraştım... hala da yapacağım çok iş var... ama 3-4 aydır çalışabileceğim hale geldi neyseki...

Selamlar

Sedat
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8