Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Şaka bir yana öylesine koyduğum bir Reflex bulucu o da... o konumda nasıl oluyor diye bakacaktım, sonra unutmuşum öyle kalmış :) rafı yerine bağlayınca öyle heyecanlandım ki onu sökmeyi falan unuttum :)
Merhaba Sedat bey,güzel bir köşe olmuş...Yalnız en yavrusunu unutmuşsunuz AT65'i...

Burak sırtta taşıma yöntemi için benim çözümüm şöyle oldu;http://www.flickr.com/photos/65180895@N ... otostream/

Selamlar,
Cüneyt
Merhaba Sedat bey önceki sayfada DSLR ile kullandığınız powermate 2x'in ölçüsü 2'' midir?

Resim

Bu tabloya göre 2x veya 2,5x powermate için mesafenin değişmesi büyütmeyi pek değiştirmiyor,bunlar için yinede kendi adaptörünü almak gereklimidir?

Selamlar,
Cüneyt
Cüneytcim 2x Powermate 2", doğrudur. Kendi adaptörünü kullanıyorum ama bunun şart olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Senin yapmak istediğin ne ise bir ara deneyebilirim istersen.
Merhaba Sedat bey,DSLR ile sadece ay ve güneşin tamamını bir daire şeklinde çekmek için kullanılsa nasıl olur diye düşündümde pek uygun olmayacak gibi...2x az gelecek,tam ay yada güneş diski çekmek için bir SC yada MC daha uygun olacak.Ancak bu sistemde ciddi köşe kararması verebilir....
Selamlar,
Cüneyt
Başlığa güya biraz bilgi edineyim diye girdim ama çalışma odası ve fotoğraflarla ilgilendim sürekli. Ayrıca teleskopları tüfeğe benzetip peşine zaten o amaçla yapıldığını okuyunca gerçekten çok güldüm. Komik olmuş çok iyi. O bölgenin kurtarılmış bölge gibi olması dahada hoş tam aklımdaki şey.
Sedat abi merhaba. Harika bir gözlem üssü kurmuşunuz, ne mutlu size. Acaba refractors tam olarak ne işe yarıyor. İnternette genellikle ingilizce döküman buldum ve açıkcası çok bir şey anlamadım. İnşallah emekli olduğumda (daha çok var :) ıssız bir yere yerleşip vaktimi gökyüzüne bakıp fotoğraf çekerek geçireceğim. Yani ilerde işime yarayacak bir şey ise bilgi, deneyim ve tavsiyelerinize şiddetle ihtiyacım var.
Teşekkür ediyorum arkadaşlar. Darısı tez zamanda başınıza diyelim.

Bu bir hastalık. Neredeyse 24 saat kafa yoruyorum bu işe :) Rasathanede iş güç hiç bitmiyor, sürekli yapılacak birşeyler var :) Sevineyim mi yoksa üzüleyim mi bilemiyorum :)

Refraktörler, yani mercekli teleskoplar ( hani şu Galile'nin kullandığı teleskop gibi) 100-125 mm açıklığa kadar kullanımları daha pratik olduğu için tercih ediliyorlar. Ancak ışık camın içinden kırılarak geçtiği için çeşitli renk hataları ortaya çıkıyor. Bu hatayı önlemek için çok kaliteli ve farklı nitelikte camları birlikte kullanıyorlar. Bu tiplere apokromatik refraktör deniyor. Fiyatlar da oldukça yüksiliyor bu arada.

Aynalı teleskoplar (Newtonian ve Schmidt Cassegraine) çok daha fazla açıklığı çok daha makul fiyata sundukları için daha iyi bir tercih olacaktır..
Onur Uludağ yazdı:Sedat ağbi çok hoş ancak, bir etkinlikte Mahmut'un kulağıma çaldığı bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Büyük aynaların devamlı yatık olması yerine dikey koymanın gerektiği bilgisi. Ne kadar doğrudur bilmiyorum.
Onurcum biraz geç bir cevap ama idare et işte :)

8" büyük ayna sayılmıyor maalesef. 16" ve üstünde belki problem olur
Bu arada rasathaneye isim buldum geçen hafta :) Bana sürekli engelleme yapan keçiboynuzu bu kıyağı hakediyordu :)

Gökbel Keçiboynuzu Rasathanesi - Carob Observatory.

Beğenmezseniz isim önerilerine açığım. Oylama yaparız, en beğenilen ismi koyarız.
merhaba sedat bey

ekipmanlarınız gerçekten çok güzel. aslında formda çok dolandım bu sevdayada eskiden beridir tutkunum ama herkesinde bildiği gibi bu hobi accık masraflı. bende 1 yıldır kendi çapımda araştırma yapar dururum ancak bu işi bilmediğimi bir kez daha anladım. ben refractör mü reflektörmü schmid mi diye düşünürken geçen hafta apo ota diye bir kavram daha öğrendim. işte bu noktada öğrenmek istediğim şey apo refractör nasıl bu kadar güzel gösteriyor. performansının kaynağı nedir. örneğin forumdaki arkadaş (ismini hatırlyamadım) dışardan 102/700 apo ota şeklinde belirtmiş buna denk aynalı bir teleskop örnek olarak hangisidir. terimlerle ilgili yanlış yazım varsa şimdiden özür dilerim.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8