Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Sevgili dostlar,

Sizlerin yönlendirmesiyle burada yeni bir başlık açarak resimleri çekerken kullandığım düzenekleri ve kendi icatlarımı :) sizlerle paylaşacağım. İş yoğunluğundan şimdilik Cloudy Nights stesinde yayınladığım mesajları aynen kopyalayacağım kusura bakmazsanız... gerekli olursa tercümeyi de ilk fırsatta yaparım.. ama biz akıllı milletiz, resmi görünce b,r sürü şeyi hemen anlarız :) (umarım Aziz Nesin bana kızmaz)

Sevgiler

Sedat

Here are my current refractors: the one on the left was impulse purchased 7-8 years ago for an astronomical price which I don't want to remember (maybe 4-500 Euros), a Long-Perng, 80mm, f6 with lots of CA. Still it gave me more contrasty views and much wider fields than my SCTs under light polluted skies of central Istanbul. I used it a lot as a GG scope. Currently it is used as a guide scope. The dew cap falls back suddenly in the middle of the night when pointed close to zenith and scares you to death . The uncoated part is manufactured by me originally to bring the eyepiece to focus when using the scope without a diagonal but now does the same function for the Orion Autoguier. Soon it will be hardkoted.

The white one is a Vixen A80SSW, purchased 6 months ago. I am using it as my training scope for imaging. I had catastrophic experiences with the 2350mm fl of my C9.25 and was about to give up the AP adventure completely. This little miracle (I am being emotional now) helped a lot and is paving the way for a Petzval scope soon to be purchased as soon as I decide which one to buy. Other than the field curvature on the edges, I am very happy with it and I don't care too much about CA for the time being a) because I am color blind to some extent and b) as I said, I am using it as my training scope. Yes, the focuser was a bit of a problem for AP but I fixed it perfectly by coupling my SCT Feathertouch to it as you can see. Normally, I will push the Vixen draw tube all the way in and fix it there. Feathertouch functions as a) an extender tube with a large enough inner diameter not to cause vigneting and b) the best focuser in (my part of) the world. Feathertouch is coupled via a nose piece, one side SCT thread anf other side a 2" barrel. I will change this as soon as I manufacture another connector; one side M60 to thread into Vixen draw tube and the other side with SCT thread. This will be a more secure and axially perfect mounting.

Attached to the Feathertouch is my Canon 450D, astroconverted by Baader Planeterium. I am still trying to discover the best ISO settings and exposure lengths. It seems perfect at ISO800 but ISO1600 also looks fine. If you don't use the live view a lot and turn of the display during exposures the sensor seems to tolerate long exposures very well.

http://www.flickr.com/photos/bilgebay/4 ... 0/sizes/o/
Resim

To be continued.....

Sedat
En son Sedat Bilgebay tarafından 20 May 2010, 12:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
bu da diğer taraftan görünüş... arka plandaki dağınıklık için bağışlayın beni:)

http://www.flickr.com/photos/bilgebay/4 ... 8/sizes/o/
Resim
En son Sedat Bilgebay tarafından 20 May 2010, 11:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Scopes are mounted on traveler cars which are then put on the side by side side bar. I designed and manufactured this system myself. It allows precise balancing without adding any unnecessary weights to the system. You can precisely position the scopes and mount/unmount them in a very short time.

http://www.flickr.com/photos/bilgebay/4 ... 6/sizes/o/

Resim
En son Sedat Bilgebay tarafından 20 May 2010, 11:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
.....after I machined the unnecessary parts out the weight of the bars decreased to 1850 grams from 3800 grams (if my memory serves me correctly. The bar is 65cm long and 100mm wide.

http://www.flickr.com/photos/bilgebay/4 ... 4/sizes/o/

Resim
En son Sedat Bilgebay tarafından 20 May 2010, 11:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
I am afraid I am a little bit OT now but these are to show you how versatile the system can be....the photos were taken before the weight decrease and hardkoting... a C5, a C9.25 and Vixen A80 on the same mount....

http://www.flickr.com/photos/bilgebay/4 ... 0/sizes/o/

Resim
En son Sedat Bilgebay tarafından 20 May 2010, 11:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
En son Sedat Bilgebay tarafından 20 May 2010, 12:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
En son Sedat Bilgebay tarafından 21 May 2010, 12:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Sevgili Onur,

Umarım resimleri görünür hale getirmek senin içiin çok zahmet olmaz...nedense ben yine beceremedim :(
Kundak, hareketli kaide (kutup ayarını bozmadan 50cm yükselip alçalabiliyor, yine benim bir Zihni Sinir projem) gözlemevi vs ile ilgili konuları da bir başka fırsatta anlatırım...onlar zaten önemli konular değil....keyif, verimlilik ve çalışma kolaylığı için yapılmış şeyler.

Sevgiler

Sedat
Bu arada resim olayını çözüp kompleksten kurtuldum :)

Sedat
Sevgili Batuhan,

Doğrusunu söylemek gerekirse bu kundağı alırken biraz aldatıldım. Ben bunu 75 libre (34kg) kapasiteli diye aldım, çünkü www.vixenoptics.com sitesinde verilen bilgi böyleydi. Oysa bu dengeleme ağırlıkları ile birlikteki kapasitesi imiş. Başka hangi firmaya bakarsan bak, verdikleri kapasite taşıyabileceği net ekipman ağırlığıdır.

Neyse yine de pişman değilim, çünkü gerçekten kaliteli bir kundak ve periyodik hatası hem az hem de düzenli, yani düzeltmesi kolay oluyor.

Ağırlığı 20 kilo. Amerikadan getirirken epey zorlandım ama herşeye değdi.

Sedat
Sedat bey selamlar ve tebrikler, çok güzel bir setup olmuş özellikle kendi tasarımlarınızı hayata geçirebilmiş olmanız çok daha keyifli bir hale getirmiştir eminim, merak ettiğim birkaç nokta var yardımcı olabilirseniz sevinirim,

Bu tasarımları kendi tezgahlarınızda mı işlediniz ? yoksa CNC servisi veren bir firma ile mi çalıştınız ? eğer ikinci şık ise nasıl bir maliyet ile karşılaştığınızı ve firmayı bizimle paylaşabilirmisiniz ? güvenilir ve makul rakamlar isteyen bir cnc işleme firması eminim pek çok arkadaşın ilgisini çekecektir.

İkinci merak ettiğim kullandığınız kaide, kaide ile ilgili detaylı bilgi paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum, özellikle 50 cm yükselip alçalma özelliği çok ilgimi çekti

Açıkçası hem sisteminizi hem de gözlem yerinizi çok kıskandım, tez zamanda sistemin bir köşesine cnc ile nazar boncuğu işlenmesini şiddetle öneriyorum :)

Saygılar
Tayfun
Sedat bey paylaşımınız için çok teşekkürler. Gerçekten de muazzam bir sisteminiz var. Sabit kundak imkanı çok güzel. Ayrıca parçalarınız çok temiz bir işçiliğe sahip. Zaten bu işçilik-torna olaylarını çözdün mü astronomide sınır yok nerdeyse. Örnek Uğur İkizler :)

Forumuza katıldığınız için ayrıca çok memnun oldum. Sizin gibi tecrübeli gökbilimcileri aramızda görmek çok sevindirici.

Syg.
Güzel bir anlatım, harika bir gözlemevi (gözlembahçesi :) )

Bir refraktör insanı olmadığım için kusuruma bakmayın ben teleskoplarınızdan çok o feathertouch'a kilitlendim.. Performansını hep merak etmişimdir, bir gözlemci ve dobsoncu olarak sanırım ortak noktalarımızdan biri eli ayağı düzgün odaklayıcılar.. Memnun musunuz? (olmayanı görmedim ama :) )

Keşke gözlemevinizden gökyüzüne bir bakış atma şansımız olsa, nerdeydi acaba mekanınız? (Evet zorla davet ettireceğim kendimi :) ) Şaka bir yana bu yatırımı yaptığınız "gökleri" merak ettim, Marmaris'te sanırım, umarım istediğiniz karanlıktadır.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]