Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sevgili Onur,

Bu başlığı uzun uzadıya yazdıklarına (başlıkla alakası olmayan) cevap verip daha fazla uzatmak istemiyorum. Gözmerceği yuva dışında kullanımı hakkında tartışmaya şu başlıkta (-bknz. Apollo'dan uzun soluklu ay deneyimi) devam edebiliriz.

Ayrıca ay fotoğraflarında mozaik yapmıyorsanız (-bknz. hayatımda yaptığım ikinci deneme) gerçekten işlemeye gerek yok. Çünkü teleskopunuzun gücü çektiğiniz yakınlaştırma için yeterliyse bence boşa vakit kaybı. Ancak tüm uğraşlara rağmen bir kraterin ayrıntısına erişemiyorsanız. O zaman istifleme tercih edilebilir ki yukarıdaki bağlantıda birleştirdiğim mozaik fotoğrafta bile istifleme yapılmamıştı. Logitech QuickCam 9000 Pro il 3-5 tek poz birleştirildi.

Karelerin tekrar etmesinin USB kablosu ile alakalı olduğunu zannetmiyorum. Çünkü USB 1.1 bile saniyede 12 Mbit veri aktarabiliyor. Bunu 8'e bölerseniz Mbyte bulursunuz ki 1,5 Mbyte eder. Aktarılan veri ham olsa bile 24 bit renk derinligi 640x480 boyutundaki veri 900 KB. yapar.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Daha iyileri için çalışıyorum :)
Açıkçası gelen yazılım orion'a özel bundle olduğu için pekçok özelliği eksiktir diye kurmamıştım bile, direkt aşağıdaki link'te anlatılan kurulumu yaptım ama bir türlü teleskop'u bulamadı belki benim yeni sistem kurulumu yapma vaktim gelmiştir, temiz bir windows ile yeniden denemek lazım birara, senin mesajı görünce cevap yazmadan birde pakette gelen StarryNight'ı denedim, Starry night teleskobu buldu sözde slew komutlarınıda gönderiyor ama teleskopta tık yok biraz daha sakin kafayla tekrar denemek lazım. StarryNight ve Maxim ikilisine bir şekilde sahip olmak gerekecek sanırım...

http://www.iceinspace.com.au/63-581-0-0-1-0.html
Tayfun abi şu EQMOD u nereden nasıl indirdin? Yahoo Group üyeliği istiyor sanırım ama belki sen indirmişsindir bana da yollayabilir misin? Birde sanırım bu programlar vasıtasıyla yapılabilecekler arasında Ay mozaiği geliyor.

Bir tek EQMOD kısmını aşamadım. Yardımını bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Gunaydin, bende henuz denemedim cunku donusturucu almadim henuz. 2 sorum daha olacak. Indirdigim EQMOD dosyasinda kurulum dosyasi yok. Yalnizca driverler var bunlari herhangi bir klasorun icine attiniz mi? 2. Sorumda programin sitesinde gordugum kadari ile stellarium uzerinden istedigimiz gok cismine gitme sansimiz olacak. Dogru mu anlamisim. Eger oyle ise muthis olur :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
evet o sayfadaki direkt linki açınca kurulum dosyası olmayan bir zip geliyor, ben sayfayı kurcalarken EQASCOM voice... linkinin içinde EQASCOM_V120k_Setup diye bir dosya buldum onu indirip kurdum, ama belkide hata yaptım kurulumu olmayan ilk dosyayı bir şekilde kullanmak gerekiyor olabilir.

Yanlış anlamadıysam stellarium da hedef seçiyorsun sonra ctrl+1 tuşluyorsun teleskop otomatik o hedefi buluyor, tabi çok ince bir polar hizalama yapmış olmak gerek.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Sevgili Onur,

Bu başlığı uzun uzadıya yazdıklarına (başlıkla alakası olmayan) cevap verip daha fazla uzatmak istemiyorum. Gözmerceği yuva dışında kullanımı hakkında tartışmaya şu başlıkta (-bknz. Apollo'dan uzun soluklu ay deneyimi) devam edebiliriz.
Mevzusu geçti diye burda cevap verdim.. Onu okuyan bunu da okusun diye. Link verip şurda yazıyor deseydin ben de zaten orda yazacaktım.

Forumda "x" başlığında "y" yazılmışsa, ben de "y"ye vereceğim "z" cevabını "x" başlığında yazıyorum. Bu tüm forumda benim için böyle. Eğer y başka başlığa taşınırsa z de taşınıyor böylece bir sorun kalmıyor.
Ayrıca ay fotoğraflarında mozaik yapmıyorsanız (-bknz. hayatımda yaptığım ikinci deneme) gerçekten işlemeye gerek yok. Çünkü teleskopunuzun gücü çektiğiniz yakınlaştırma için yeterliyse bence boşa vakit kaybı. Ancak tüm uğraşlara rağmen bir kraterin ayrıntısına erişemiyorsanız. O zaman istifleme tercih edilebilir ki yukarıdaki bağlantıda birleştirdiğim mozaik fotoğrafta bile istifleme yapılmamıştı. Logitech QuickCam 9000 Pro il 3-5 tek poz birleştirildi.
Salih eğer mozaik yapılmıyorsa gerekmiyorsa, o halde ImagingSource neden DMK, DBK, DFK serisine 21 kod adıyla ürün çıkarıyor, ve neden mozaik yapanlar DMK41, DBK41 ve DFK41 gibi kameralar kullanırken, gezegen fotoğrafçıları az zamanda çok frame çekebilmek için 60 fps kayıpsız veri aktarma özelliğinden başka hiçbir özelliği olmayan, hatta çip formatı daha ufak olduğu için daha dar bir alanı gösteren DMK21, DFK21, DBK21 gibi kameralar kullanıyorlar?

Ben yüksek frame çekebilmenin amacını yukarıda yazdım. Eli yüzü düzgün bütün fotoğrafçılar her bir obje için yüzlerce frame kaydediyorlar zaten. Ben de bunun """"uygulamalı""" testini kendim yaptım.. Kötü seeing için en az 100, belki 200, iyi seeing için de en az 30-40 civarında iyi frame (dikkat: "iyi" frame! yani iyi olduğundan emin olmak için yine en az 100 framelik çekim) kullanılması gerektiğini gördüm.. Buna çekim yaptığım her akşam şahit oluyorum.. Her akşam..

İyi görüntü elde etmek için her "seeing" için farklı bir çekim yapmka gerekiyor, fakat bunların hiçbirinde tek çekim bir işe yaramıyor. Tek çekimin en iyi sonucu verebileceği tek yer Ay yüzeyidir, çünkü atmosfer 640x480 çözünürlüğündeki 300.000 pikselin hiçbirini ayrı ayrı bozamıyor. Oysa bizim durumumuzda bozuluyor..

Çektiğin resim gerçekten güzel tebrik ederim, fakat söylediğim şeyi görebilmemiz için aynı akşam hem tek çekim hem çok frame ile denediğin iki farklı görüntüyü ayrı ayrı görmemiz gerekiyor. Eğer o akşam en azından 40-50 karelik videolar çekip onları işleseydin görüntünün ne kadar farklı olabileceğini görecektin.
Karelerin tekrar etmesinin USB kablosu ile alakalı olduğunu zannetmiyorum. Çünkü USB 1.1 bile saniyede 12 Mbit veri aktarabiliyor. Bunu 8'e bölerseniz Mbyte bulursunuz ki 1,5 Mbyte eder. Aktarılan veri ham olsa bile 24 bit renk derinligi 640x480 boyutundaki veri 900 KB. yapar.
Bahsettiğin olay frame dropping, ve sadece yeterli verinin kablodan geçirilememesinden kaynaklanıyor (Kaynak: Introduction to Webcam Astrophotography, Robert Reeves, sayfa 41-42-43). Bunu ispat etmenin yolu basit, SPC900NC saniyede 60 frame aktarımına izin veriyor, bu mod seçildiğinde çok sayıda frame'in tekrar ettiğini görebilirsin. Denedim, gördüm. Bu, görüntülenen yeni karenin kabloyla geçirilememesi ve frame diye kaydedilecek 1/60 saniyedeki boşluğun bir önceki kare ile doldurulmasından kaynaklanıyor.

Bu arada çok sayıda frame kaydetmenin faydasını test etmen gerçekten çok basit. Satürn'ü karşına al ve 1000 frame kaydet.. Daha sonra frame kalitesine hiç bakmadan teker teker önce ilk 3, sonra ilk 50, sonra ilk 100, sonra ilk 300, sonra ilk 600, sonra tüm 1000 frame'i ayrı ayrı işle (en kaliteli 50, 100 değil, ilk 50, 100.. Böylece kalitede rastgelelik sağlanır). Deney parametrelerini istediğin kadar değiştirebilirsin, istersen 3, 5, 10, 20 dene. Ben genelleme kolaylığı sağlanması için sayıları geniş tuttum burda. En kaliteli görüntünün ortalarda olduğnuu göreceksin, ne en az, ne en fazla.. Seeing iyiyse ideal sayı daha düşük, kötüyse daha yüksek olduğunu göreceksin.

Zaten nolur nolmaz diye imkan olduğu sürece fazla frame kaydediliyor. Yoksa gezegen fotoğrafçılığında iddialı olan herkes DMK21 yerine DMK41'e yönelirdi rahatlıkla. DMK21, DFK21, DBK21 kameraları gezegen fotoğrafçıları için hep.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Kolimasyon için böyle bir teknik var mı bilmiyorum ama yoksa da ben bulmuş olayım o zaman :)

Aşağıdaki fotoğrafları şu şekilde elde ettim, hizalamaya mümkün olduğunca dikkat ettim fakat yine de kayma yapmış olabilirim;

Resim

Buradan sorun yok gibi
Resim

Biraz daha yakına gelelim
Resim

Resim

Resim

Ne dersiniz? Sanki örümcek sol alta daha yakın görünüyor değil mi? Bu şekilde zoomla kolimasyon ihtiyacı olup olmadığı test edilebilir mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Hmm, iyi bir fikir ama sanırım kolimasyon işine yaramayabilir. Fotoğrafçı bir arkadaş yanıt verirse çok daha isabetli olur ama bu aracın bu iş için kullanılabilmesi için görüntüyü kaydeden algılayıcıların tam ortada olması gerekiyor, eğer ki 1 mm bile kenarda duruyorsa, resimde gösterdiğin gibi büyütme artınca ikincil ayna kenarda kalmış gibi görünür. Yani hatalı gösterir. Bunu anlamanın en kolay yolu ise şu.. Görüntüyü kaydettikten sonra kamerayı döndürüp bir görüntü daha çekmek. Eğer yine aynı şekilde ikincil ayna solda görünüyorsa kameran iyi bir kolimatör olarak kullanılamaz demektir.. Çünkü aynanın konumundan kaynaklanan bir hata varsa ve kameran gerçekten işe yarıyorsa, kamera mesela 180 derece döndüğünde hatanın açısı değişeceği için sola değil sağa yaklaşmış şeklinde görünür ayna.

Ne olursa olsun zaten bu iş için bence kamera kullanmaya gerek yok, göz yeter. Teleskopla birlikte gelen bir "collimation cap" vardır, yani ortası delik olan plastik siyah bir aparat. http://www.orion-xt10.com/images/PlosslEPs.jpg Şu resimde aşağıda duran.. Onu taktığın zaman ayna hizalamaları düzgün görünüyorsa, yani ikincil ayna birincil aynayı tam olarak görüyorsa (sola filan kaymış görünmüyorsa) sorun yok demektir.

Bu arada nedense fotoğrafta çıkmamış, ikincil aynanın yarattığı büyük gölgenin yanı sıra onun tam ortasında birincil aynanın ortasındaki halkayı da görebiliyor olman lazım. Burda herhalde kameranın ışık ayarlarıyla ilgili olsa gerek (belki başka bir şeydir, fotoğrafçılar aydınlatsın) bir şey göremiyorum. O halkayı görmek çok önemli. Muhtemelen aynanın ortasında beyaz bir halka vardır, onu görmeye ve tam ortalmaya çalış. Birincil ayna kolimasyonundan ksatettiğimiz şey zaten daha çok ortadaki halkanın, gözle odaklayıcıdan bakıldığında ikincil aynanın tellerine göre tam olarak ortalanması.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Teleskop odaklayıcısını kapatan 1.25" lik yuvaya tam oturan şöyle bir aparat geldi ama ben onu tüpün içine toz kaçmasın diye koymuşlar sanmıştım. Ayrıca bu aparatın ortası delik değil. Sanırım ben tam ortadan delsem işe yarar değil mi?

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Yok onun ortasını delme, bende de var ondan.. Hem ondan bir tane geldi hem de deliklisinden.. Sendeki dediğin gibi toz girmesin diye yerleştirilmiş olmalı. Bende bendeki o parçayı aynı şekilde kullanıyorum.

Onu ortasından delersen dediğim işe yarar, fakat hem toz engelleme aparatı olmaktan biraz çıkar (gerçi minicik bir delikten ne kadar zarar gelebilir o ayrı konu) hem de tam ortasından delmek için çok titiz yaklaşman gerekiyor. Yani delik açmamızın esprisi tam gözümüzü ortalayarak bakabilmekte çünkü.. Karar senin.
Burak şansımıza bu hafta sonu yağışlı geçti.Merak ettiğim bir konu var dürbün ve teleskobun kıyaslamasını yapabildin mi.Malum dürbünü çift gözle teleskoba tek gözle bakıyoruz.Özellikle derin uzayda sonuçları merakla bekliyorum.Arada ne kadar bir fark olacak?

Şu nedenle soruyorum ya kuvvetli bir dürbün düşünmekteyim.Ya da binoviewer.Çift gözle uzay daha ilgimi çekiyor.
Binoviewer'da dürbünden farklı olarak gelen fotonun ikiye bölündüğünü, bunun da kullanılan açıklıkta %30'luk bir azalmayı beraberinde getireceğini unutmamak lazım.. 10 inç bir teleskop 7 inçe, 8 inçler 5,5 inçe, 5 inç teleskop da 3,5 inçe dönüşecek.. Gerçi yüksek açıklığın verdiği çözünürlük azalmıyor ama parlaklık azalacağı için derin uzayda performans kaybı yaratabilir. Gerçi yüksek çözünürlük de gelen ışığın ikiye bölünerek diyagonallarla göze ulaştırılmasından kaynaklanan optik kayıplara uğrayacak, ordan da bir kayıp olabilir. Bir de bu tip araçlarda çok sık rastlanan iki sorun var, birincisi odağa ulaşamamak, epey bir backfocus gerekebilir, ikincisi de cloudynights binoviewer forumundan okuduğum kadarıyla bu araçları alan her 3-4 kişiden biri bir türlü rahat edemiyor, iki görüntüyü gözün üstüste çakıştırabilmesi herkesin sinir sisteminin yapabileceği bir şey değil imiş.

Tabi müthiş faydaları da varmış, iki gözle birden göründüğü için derinlik algısı artıyor, bu da normalde göremeyeceğimiz bazı detayları gezegen yüzeyinde çıkarıyormuş (gayet mantıklı), bir de iki tip binoviewer var, Denkmeier ve Televue ayarındaki 800-1000 dolar civarındaki araçlarla her türlü gözlem daha rahat yapılabilirken, Orion'unki gibi ucuz olanların derin uzayı tamamen işlevsiz bıraktığını söylüyprlar. Mesela 18-20 inç dobson teleskopları olanlara kesinlikle pahalı binoviewerlara yönelmelerini söylüyorlar. Bunlar düşünülebilir.

Dediğim gibi ayrıca bir binoviewer konusu açarsak belki daha derli toplu olur. Okuduklarımızı, duyduklarımızı paylaşabiliriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Yok onun ortasını delme, bende de var ondan.. Hem ondan bir tane geldi hem de deliklisinden.. Sendeki dediğin gibi toz girmesin diye yerleştirilmiş olmalı. Bende bendeki o parçayı aynı şekilde kullanıyorum.
:oops: Ya çok utanıyorum. Allahtan büyük kutuyu saklıyorum. İlk gece öyle bir heyecanlanmışım ki kolideki birçok parçayı görmemişim. Bende varmış Onur.

Resim

Tayfun abi daha önce sormuştun. T-ring çıktımı diye. Sanırım bu parçada o oluyor :)

Resim

Onur (Uludağ) aslında bu konuda senden daha hakim olduğumu sanmıyorum. Evet gösterdiğin optiğin teknik bilgi olarak aynısı bende var. Geçende o dürbünü incelediğim başlıkda Arıkovanı bölgesinde (M44) 9. kadiri gördüğümü söylemiştim.

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... a&start=15

Bence kullanılan kaplamalar bu markalarda çok kaliteli. Ayrıca açıkçası tam karanlık bir bölgede de performansını görmeden bir tavsiyede bulunmak istemiyorum. Ben sana daha güzel 2 öneride bulunayım. :D Nasılsa İstanbul' dasın. Bir yerde buluşalım ben sana Celestronu vereyim, bir süre incele kendin gör. Sonra bana geri getirirsin? Ayrıca 12 Haziran' da planladığımız etkinliğe teleskopla birlikte Dürbünü de getireceğim. Orada sınırları birlikte ölçeriz ne dersin. Ancak yine de bu akşam hava açık olacak gibi durduğu için önce dürbünle sonra teleskopla aynı hedefleri tarayarak senin için ve forumdaki diğer arkadaşlarımız için seve seve bir inceleme?karşılaştırma yaparım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Yok yanlış duymadın. Tabiki çok sönük ancak kesinlikle orada. Hemde karşımdaki apartmanın pencerelerinden bir miktar ışıkda merceklere gelmesine rağmen. Marsı izlerken altında -orada olduğunu bilmeden- arıkovanını gördüm. Sonra gördüklerimi sakin bir kafa ile gözüm dürbünde iken bir kağıda aktardım. Aktardığım noktalara bilgisayarda baktığımda 9. kadirden olan üyelerini işaretlediğimi gördüm. Sonra daha bilinçli bir şekilde sönük olanları özellikle taradım ve kesinlikle oradalardı. 8. kadir çok rahat. 9. kadir çok sönük olarak. Karanlık bir yerde ne yapar bilemiyorum. :D

Ha bu arada o senin baktığın orion marka benim celestronun yurtışı fiyatının neredeyse 2 katı. Daha kaliteli olma ihtimali var mı demeden geçemiyorum ama bir dürbünde aranacak temel kalite özellikler bildiğim kadarı ile BAK-4 prizma ve fully multi coated merceklere sahip olması.2 optikde de bu var görünüyor. Tabi o fully multi coated ın içeriği yani kaplama malzemesi farklı olabiliyordur belki.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11