Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Ambargo sebebi bu olay degil ama. Bu oyuncak olacak. Zaten henuz tam kusursuz degil sistem. Yani hizalama tam dogru degil fakat yinede oldukca yakina gidiyor. Acilista kutup ayarinin tam oldugunu varsaydigi icin ilk basta ne kadar sapmaniz varsa sonra da o sapmayi devam ettiriyor. Ama onu cozerim onemli olan baglantiyi kurmakti. Hem bu sayede kisin sogukta teleskobu balkona kurup icerden sicak sicak foto cekebilirim. Tabi birde motorlu odaklayici gerekecek bunun icin.

Ambargo koyacak olma sebeplerim;

- 5x TV powermate
-3x TV barlow
-baader astro solar gunes filtresi
-webcam adaptoru zaten almistim. Super bi parca.

E birazda seeing yardim ederse kesif bile yapariz artik...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Tebrikler işin yazılım kısmını çözmeye başlamışsınız.Ben henüz bu işlere giremedim...

Kundağın diğer özelliklerini çözebildiniz mi? Mesela PEC ( Peryodik Error Control ) şeklinde geçen bir özellik var.Bu özellik kundağın belli bir sürede yaptığı hatayı algılayarak takibi ona göre yeniden düzenlemesini içeriyor.Bunun nasıl kullanılacağını henüz bulamadım.
Bu sene havalarda pek fırsat vermiyor, çekilecekler listesi olduğu gibi duruyor...

Neyseki gün gece birkaç kısa çalışma yapabildim( M13, M92 ve Albiero gibi...).En kısa zamanda onları işleyip yüklerim...

Selamlar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Merhaba Cuneyt bey,

Aslinda keske siz, tayfun abi ve ben tirnovada bulusabilsekde bu konulari derinlemesine kurcalayabilsek.

PEC benimde cozulecekler listemde. Ama bu PEC olayi guider ile ilgili bir konu diye biliyorum. Yani periyodik sapmayi guider kontrol edip bu PEC sayesinde sapma duzeltilebiliyor.

Ben simdilik gunes sistemi fotografciligindan oteye gecemedigim ve gecmek de istemedigim icin cok ustune dusemedim.

Ama bu PEC eger benim bildigimden farkli bir konu ise, mesela ne kadar kayma oldugunu kendimiz kundaga el kontrolu vasitasiyla bildirip programlayabilirsek cok cok faydali olur.

Yalniz tirnovaya gidersek eger erkenden gidelim. Malum sizi gece pek bos bulamayiz. :)
Evet Burak Bey

Takip sistemi ve

24 Temmuzdan sonrası bomba gibi tesisat,

Çok çok güzel ,keyifli fotoğraflar izleyeceğimize inanıyorum.

şimdiden hayırlı olsun.

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba tırnovaya bende gelmeyi istiyorum ama yaşam koşulları gereği net bir yanıt veremiyorum.Bunu belirleyecek olan faktörler iş,eş ve çocuk faktörleri.Eşimin vardiyalı çalıştığı zamanlar akşamları çocuğa ben bakıyorum.Bir boşluk ayarlayabilirsem mutlaka geleceğim...

Artık sizden yakın plan ay ve gezegen fotoğrafları bekliyoruz...

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Tesekkur ederim Aydin bey. 1 hafta benim icin cok zor gececek... Ilk olarak Apollo inis bolgelerini fotograflamak istiyorum. Tabi bunun icin cok cok iyi seeing gerekecek. O yuzden cok mesai yapmak lazim. Her aksam ayri bir firsat olacak.

Ayrica jupiterde ne kadar detay alacagim merak ediyorum. Internette benzer ekipmanla basarili calismalar var. Bakalim bende ulasabilecek miyim?

Benim icin su anda zor olsa da bu konuda cok basarili buldugum http://www.damianpeach.com kalitesinde fotolar yakalayabilirsem daha da bisey istemem. Tabi siteye bakinca anlayacaksiniz adamlarin c14 u oldugu icin yuksek aciklik ve yuksek f orani ayrica deniz kenarinda bir yerde calistiklari icin seeing avantajlari agir basiyor. Son olarak tabiki kameralari da yanilmiyorsam dmk. Yani aslinda benden cok cok avantajlilar. Ayrica cok da tecrubeli.

Ama bu isler belli olmaz. Daha dune kadar benim icin imkansiz olan bircok sey bugun imkan dahilinde.

Hep birlikte kesfedecegiz...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Burak inan kendim yapmış kadar sevindim, maalesef ben hala bir sonuç alabilmiş değilim sanırım benim dönüştürücünün chip'i yada driver'ı sorun çıkarıyor 2-3 günde bir hadi bir daha deniyeyim diye grişiyorum ama tık yok, 3 aylık boğuşma sonucunda guide scope için ringlerimde dün geldi ama şu mereti çalıştıramamak bütün işi bozuyor maalesef :( senin driver'ı bir zahmet bana email ile atarmısın belki keramet driverdadır. Bu arada Cüneyt bey de bir sonuç alamadıysa Türkiyede ilk olma ihtimalin çok yüksek, en azından forumun ve gönüllerin birincisisin.

Ben masa üstünün seri portundan bağladığımda stellada garip bir sorunla karşılaşmıştım mesele izlediğim bir gök cisminden 20 derece sağdaki bir başka cisme geçmeye çalışınca teleskop soldan 340 derecelik bir dönüş yapmayı tercih ediyordu tabii bütün kablolarda arap saçı oluyordu sen böyle bir sorunla karşılaştın mı ?

Tekrar tebrikler :merhaba
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Tayfun abi benim modelin üzerinde HL-2303 yazıyor ama sanırım tüm dönüştürücüler Prolific çip kullanmış. Şu adresten http://qc.surepromise.com/Soft_Show.asp?SoftID=748 driveri indir. HL-2303 klasörünü bulup içinden kurulumu yap, sana yine driver bulunamadı bana yol göster diyecek. İndirdiğin klasörün içinde bir sürü driver var. Komple indirdiğin dosyanın yolunu göster. Şak diye driveri bulacak. Tabi buları yaparken kablo takılı olmasın. Sonra Bilgisayarıma sağ tıkla. Aygıt yöneticisinden Bağlantı Noktaları altında kablonun COM kaça tanımlı olduğunu bul. Sonra Ascom da "Ascom Dome Driver" galiba onu seç. Stellarium Scope ile beraber Stellariumu aç ve doğru COM portunu tanımla. Ok.

Dün bir kez senin o dediğin olayı bende yaşadım. Fakat ufka yakın cisim seçmiştim. Normalde el kumandası ile PC ye bağlamadan da yapınca bazen öyle bir hareket ama sanırım tüpün altı ayaklara çarpmasın diye yapıyor. Ya da doğru şekilde takip yapabilmek için belki. Bir hata olduğunu sanmıyorum. ikimizde de varsa zaten sorun yok. Sen Tırnovaya gel abi :)

Sanki benim gelmem kesin de seni de çağırıyorum...
gönderen Kadir Cesur
Off bu teleskoplar çok güzel param olsun ilk iş bende yeni bir teleskop almayı düşünüyorum.Ama teleskoplar çok pahalı nereden ucuza ve kaliteli teleskop bulabilirim??Yardımcı olursanız sevinirim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Kadir merhaba;

Bence hiç canını sıkmamalısın. İmzana baktığımda çok güzel bir teleskobun olduğunu görüyorum. Kaç yaşındasın? Genç olduğunu düşünüyorum. Genç yaştasın, bir optiğin var, bilgin artıyor, böyle güzel bir forumun üyesisin. Ben karşımda çok şanslı bir genç kardeşimi ya da arkadaşımı görüyorum. O nedenle karamsarlığa kapılmak yerine elindekilerle mutlu olmaya çalış. İlerde eminim sen saha iyilerine sahip olacaksın. Olmadı kocaman bir ayna yontarsın kimbilir? :D

Şu Tırnova etkinliği bitsin, İstanbul' daki arkadaşlarla güzel bir etkinlik yapabiliriz. Tahmin ediyorum Harun bey (Garantisite.com) ve Hassan bey (Teleskobum.com) de katılacaklar. Hem orada teleskopları inceler hemde Harun ve Hassan beylerden fiyat bilgisi alırsın, hedeflerini belirlersin. ;) İstanbul etkinliğini bekle...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Burak, Uranüs çok ufak ve 3x barlowla bile alan çok daraldığı için tutturmak zor olabilir, kesin olarak barlowu takmadan evvel gezegeni merceğin tam ortasına getirdiğinden emin olman lazım. Ondan sonra da gaini maksimum yapıp shutter speedi düşür ki olabilecek en parlak görüntüye ulaşsın, ardından barlowu tak, gezegen en parlak haline geldiği için bu sefer de odaklayıcıdan görüntüyü "dağıt", yani geniş bir alana yayılsın ki görmesi daha kolay olsun, hala görünmüyorsa sarmal yaparak görüntüyü uzaklaştır ve öyle bulmayı dene.

Bir diğer bulma tekniği odaklayıcıyı işaretlemek, bu konudaki en büyük sorun, barlowu taktıktan sonra odak bozulduğu için gezegeni aslında orda duruyor olsa bile görememek.. Bu konu ben takip olanağına sahip olmadığım için daha ciddi bir problem, çözümü de odaklayıcıyı lekesi çıkmayan bir kalemle işaretlemekte buldum. Barlowu takar takmaz odaklayıcıdan o barlow için gerekli nokta neresiyse oraya getir, tam odaklanma sağlanmış olsun. Ardından yukardaki diğer teknikteki gibi sarmal hareketlerle içten dışa doğru dolaşarak tutturabileceğini düşünüyorum.

Aklıma gelen son teknik, bulucu dürbün ile ilgili. Bazen ne yaparsan yap bir türlü gezegeni tutturamayabiliyorsun, ben mesela gezegenleri çekerken teleskobu gezegenin "koşu yoluna" getirip bırakmak istediğim zaman nerede bırakmam gerektiğini tam olarak kestiremiyorum, bunu çözmek için bulucu dürbünden faydalanıyorum, barlow "yokken" uranüs görüntünün merkezine gelince hemen bulucuya bakıyorum ve tam olarak gezegen bulucu dürbünün ortasındaki işaretleyicinin neresinden geçiyor hafızama kazıyorum, ardından barlow takınca gezegenin nerdengeçtiğini bulmayı ona göre buluyorum. Bu senin takip motorun olduğu için ufak bir işe yarayabilir ancak ama yine de söyleyeyim. Eğer takip düzgün olmuyorsa ve barlowlarla odaklayıcılarla uğraşayım derken uranüsün görüşten çıktığından ve nereye kaydığını görememekten kaygılanıyorsan, bulucu dürbüne bakarak takipteki hatanın gezegeni nereye doğru kaydırdığını görebilirsin.

Neyse, en büyük problem aslında barlow taktıktan sonraki odaklama probleminde, onu düzgün şekilde çözebilecek formüllerim bu kadar, odaklayıcıyı işaretleme tekniği bence işine yarayabilir.

Konu bu değil gerçi, başka yere de taşıyabiliriz bu muhabbeti, yine de anlattığım şeyler aynı zamanda Jüpiter gözlemi yapmak isteyip de teleskopta tutturamayanlara da yardımcı olabileceği için pekala burda da durabilir :)

Not: Ertan, birinin iletisini değiştirmeye karar verdiğin zaman, iletiyi değiştirme sebebini de mutlaka yaz. Ben iletisini yoğun şekilde değiştirdiğim herkesin altına not düşüyorum, yoksa iletinin değiştirilip değiştirilmediği anlaşılmaz olur, o da kullanıcı açısından haksızlık yaratabilir. Buna dikkat edelim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Onur merhaba;

Söylediğin tüm yöntemleri denedim ama dediğim gibi olmadı. Daha doğrusu kesinlikle ben yapamadım. Teleskobun takibi kutup ayarı hatalı olduğu için hızlıca sabitlediğim yerden sürekli kaçtı. Sanki yüksek büyütmede bir Dobson kullanmak gibiydi. Burada takipde olsa beceremedim. Neyse başka akşama. Zaten sanırım herhangi bir filtre olmadan da Uranüs de herhangi bir minik detay zerresi alamazdım. Öylece pozlayacaktım. Bu arada başlık benim nedenimle çok meşgul oldu. Taşımak lazım gerçekten. Kendi gözlem günlüğüme taşıyabiliriz. (Ben daha öğrenemedim sen yapar mısın? :oops: )

Syg.
Son iki iletiyi buraya taşıdım (gözlem günlüğünü derin uzay için açmışsın, burda teleskop takip, barlow kullanımı filan diyince daha uygun göründü, sen istediğin yere taşıyabilirsin). Aslında eski yerinde kalabilirdi neticede çok uzayacak bir konu değil ama hem sen istedin diye hem de ben de unuttum diye hatırlama amacıyla taşıdım. Bunun için iletileri birleştir dedikten sonra taşıyacağın iletileri seçiyorsun, en tepeden de taşıyacağın konuyu bulup işaretliyorsun hepsi bu.

Konuya gelince, tabi benim saydıklarımı başarabilmenin yolu takibin ne kadar iyi olduğuna bağlı, kötü bir yıldız hizalamasında Uranüs çok zor.

Uranüs'ü eğer fotoğraflamayı başarabilseydin bile, filtre ve profesyonel araçlarla bile Uranüs'te detay yakalamak imkansız (Hubble'ı filan bi yana bırak, oralara kadar giden Voyager'ın çektiği şu fotoğrafta yüzey detayı görebiliyor musun). Yapılabilecek en iyi şey ancak Uranüs'ün diskini net şekilde yakalayabilmekle sınırlı. Onu ise yapabilirsin, benim pek amatör de olsa Uranüs ve Neptün denemelerim vardı, şurada: http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... &start=525

Bunları çektiğim zaman tabi hem yazılım bilgim şimdiki kadar değil hem barlow marlow yok tabi. Diski daha belirgin, hoş bir fotoğraf çekebilirsin aslında, ama şimdilik zorlama, bunlara gelene kadar Jüpiter ve Venüs üzerinde daha fazla çalışmamız iyi olur, Uranüs ve Neptün hala bizim ligimizin çok çok ötesinde, elimizdeki ekipmanlarla olacak iş değil. Gerçi senin bunu çekmeye çalışmanı anlıyorum, hiç fotoğraflamadığın için çamurdan da olsa elimde bari bi tanecik fotoğrafı dursun diyorsun sanırım :)
İyi akşamlar;

Teleskop ve kundakla ilgili kafama takılan bir kaç konuyu burada paylaşmak istedim;

1- Atlas kundak ile iyi bir kutup ayarı yapıldığında kaliteli olarak kaç dk. - sn. pozlama yapılabilir. Ne kadar süre ile yıldızlar halen noktasal çıkar. Kısa süreli bir çok kare çekmek biliyorum daha mantıklı ancak haftasonu etkinliğinde bu soruya yanıt bulamamıştık. Bu konuda bir kaynak bulan ya da tecrübesi olan varsa paylaşabilir mi? Bu kundağın esas kabiliyeti goril gibi teleskopları kolayca evirip çevirmesi ve el kumandası ile gelen yazılım sayesindeki sağladığı kolaylıklar mı yalnızca? (Autoguide, (periodic error control) PEC, Goto vs.) Takip kabiliyetini merak ediyorum.

2- Atlas kundak ve benzerleri biliyorsunuz içerisinde motorlar ve hassas devreler ile geliyor. Mesela Atlas' ın iç yapısı şöyle;

Resim

Resim

Bu devre yapısı çiğin ve nemin yüksek olduğu gecelerde gözlem yapıldığı düşünülürse ne kadar süre sonra sorun çıkarmaya başlar. Pas başıma bela olur mu? Teleskobu kolay kolay dışarda bırakmıyorum ama gözlem etkinliklerinde maruz kalınan çiğ beni biraz korkutuyor. Optiklerden daha çok elektronik aksamdan çekiniyorum. Optiklerde belki kurutma olmadan kapak kapatılırsa aynada leke olma riski var ancak esas maliyetli bölüm kundak. Derdimi anladınız bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Ayrıca Onur Atılgan' ın tavsiyesi http://www.telegizmos.com sitesindeki şu ürün;

Resim

Ne kadar bir koruma sağlıyor? Ani bastıran yağmur, gündüz yakıcı güneşten koruyor ancak şu nem ve çiğ olayını kafaya takmış durumdayım.

Bu 2 konu hakkında fikirlerinizi almak isterim.

Syg.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11