Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Ya çok utanıyorum. Allahtan büyük kutuyu saklıyorum. İlk gece öyle bir heyecanlanmışım ki kolideki birçok parçayı görmemişim. Bende varmış Onur.
Senin kutulara da her bakışında yeni bir şey çıkıyor :) Çöpe atmadan önce şöyle bir iyice parçala o kutuları bari belki içinde saklı kalan şeyler hala vardır :)

Eğer son fotoğrafı delikten çektiysen, ve gözle baktığında aynı şeyi görüyorsan (kendin teyit etmen önemli, ben hala güvenmiyorum kameralara :) ) evet birincil aynada bir kolimasyon sorunu var demektir. Göründüğü gibiyse ciddi hatta. Düzelttikten sonra belki Ay'a bakınca hiçbir şey değişmemiş gibi görünür ama fotoğraflarda fark bence belirgin olur. Ne de olsa f4.7 teleskop bir de. Kolimasyon hatalarını affetmeyen, nemrut bir teleskobun var.

Kolimasyonu iki kişi yapın ilk aşamada.. Sen aynadan gözünü ayırma odaklayıcıan bakarken, ikinci kişi rastgele arkadaki 3 vidadan birini çevirsin. Zaten doğru vidanın hangisi olduğunu, ne yöne çevrilmesi gerektiğini filan sen ordan baktığında çok kolay göreceksin. Biri sana yardım ederken 15-20 saniyelik iş. Tek başına da yapabilirsin ama vidayı çevirirken gözünle bakamıyor olacaksın o yüzden halkaların hareketini göremezsin.. Yine yapılır ama ilk kez yapacağın için biraz uğraştırabilir. Kolay gelsin :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Evet Onur gözümlede aynısını görüyordum. Ama dediğin gibi 2 kişi 10-15 sn de çözdük :) Çok keyifliymiş ya. Kolimasyon kolimasyon diye büyütmüştüm gözümde ama en azından kendi çapımızda işi halletmiş olduk. Tabiki daha hassas kolimasyon da yapılabilir ama artık o yuvarlağın tam ortasında siyah nokta.

Bu arada ilk başta acemilikte 2. aynanın ortasındaki büyük vidayı gevşetmek istedim ama çok sıkı olduğu için zorlamadım. İlerde gevşetmem gerekirse bakalım ne yapacağız.

Hava bir açsada Virgoyu merak ediyorum. Bulabilecek miyim ve eğer bulursam nasıl görünecek merak ediyorum.

Sabah kendimce bir kutup hizalaması metodu buldum işe yararsa yarın paylaşacağım. Bu zamanki tüm tahmini kutup yıldızı hizalamalarım şaştı. Bu yüzden de Goto nun nimetlerini henüz göremedim.

Edit: Ay aynı bölgede olacağı için pek birşey görmem mümkün görünmüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Tayfun abi daha önce sormuştun. T-ring çıktımı diye. Sanırım bu parçada o oluyor :)
Değil Burak, o kamera adaptörü dedikleri zımbırtı, kamera'na uygun tring alıp bu parçaya vidalıyorsun sonra kameranla teleskobun öpüşüp koklaşmaya başlıyor :)

Kolimasyon konusu;
Benim teleskop'da geldiğinde tam aynı şekilde odak dışı idi, hem orangutan kollarımın hemde teleskobumun seninkinden küçük olmasının sayesinde tek başıma 2 dk da ayarı yaptım çok kolay birşeymiş :) tabii derin uzay fotografları için belki biraz daha ince ayar gerekebilir... kolimasyon kapağını atmadığına sevindim, bende bu çocuk niye kameralarla filan uğraşıyor diyordum, özelden yazacaktım kapağı kullan diye :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Kolimasyon konusu;
kolimasyon kapağını atmadığına sevindim, bende bu çocuk niye kameralarla filan uğraşıyor diyordum, özelden yazacaktım kapağı kullan diye
Abi ben ne yaptığımı biliyor muyum :) Bir insan 2 gündür google earth de hava durumu eklentisini açıp bulutların santim santim konumuna bakar mı? Açmadı gitti şu hava...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Abi ben ne yaptığımı biliyor muyum :) Bir insan 2 gündür google earth de hava durumu eklentisini açıp bulutların santim santim konumuna bakar mı? Açmadı gitti şu hava...
Sorma bende aynı durumdayım, bütün gün meteorolojinin sayfayı açıp duruyorum. Salı gününe kadar yağmur ve bulut görünüyor :evil:
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Evet Onur gözümlede aynısını görüyordum. Ama dediğin gibi 2 kişi 10-15 sn de çözdük Çok keyifliymiş ya. Kolimasyon kolimasyon diye büyütmüştüm gözümde ama en azından kendi çapımızda işi halletmiş olduk. Tabiki daha hassas kolimasyon da yapılabilir ama artık o yuvarlağın tam ortasında siyah nokta.
Ortası delik olan kapağı kullanarak yapmak çok çok kolay dediğin gibi. Kolimasyonun kendisi basit bir işlem. Biraz daha uzmanlaştıkça, özellikle de çok büyütmeli gezegen fotoğrafları gibi çalışmalarda artık profesyonel diyebileceğin çekimlere başlarsan daha da hassas kolimasyon araçlarına yönelmen gerekecek, autocollimator, chesire, lazer kolimatör gibi şeyler gerekli olabilecek, ve o işler baya karışık. Yani profesyonel diyebileceğin bir kolimasyon için epey şey okumak öğrenmek gerekiyor ama bizler için bunların hiçbirine gerek yok, bizler için delikten çıplak gözle bakarak %95-98 oranında sorunsuz diyebileceğimiz bir kolimasyonu yapmak yetiyor da fazla bile geliyor. En az 2 yıl böyle idare eder seni o.
Bu arada ilk başta acemilikte 2. aynanın ortasındaki büyük vidayı gevşetmek istedim ama çok sıkı olduğu için zorlamadım. İlerde gevşetmem gerekirse bakalım ne yapacağız.
Ordaki vidalar ikincil aynanın kolimasyonu için gerekiyor. İkincil aynanın eksende olmadığını düşünüyorsan onu da yapabilirsin.. Zaten iyi bir kolimasyon için önce ikincil ayna, sonra birinci aynayı düzeltmek lazım. İkincil aynanın kolimasyonu ise farklı, diğeri kadar kolay değil, aslına bakarsan ben de pek bilmiyorum çünkü Orion teleskobumda şu ana kadar bir kere bile yapmadım! Sadece kolimasyonunun tam olduğunu gördüm, ve bugün de hala öyle. Sorunsuz.. İkincil aynanın kolimasyonunun bozulması için ya çok şiddetli bir yolculuk geçirmesi gerekiyor yada ağır darbeler alması lazım tüpün.. Sizin teleskoplar uzun yoldan geldiği için elbette kontrol edin ama ellemeye gerek olmadığını görüyorsanız bence ellemeyin. Size de %90 ihtimalle sorunsuz gelmiştir diye tahmin ediyorum, eğer öyle geldiyse merak etmeyin o kolay kolay bozulmaz.. Zaten demir çubuklarla tutturulduğu için tüp içindeki konumunun değişmesi mümkün değil, vidalarla sıkıştırıldığı için aşağı yukarı hareket yapmış olma ihtimali de pek yok, ayna dönmüştür (odaklayıcıdan baktığında yananın aşağı yada yukarıya dönmesi gibi, o da ufak ihtimal. Eğer ikincil aynaya baktığında birincil aynanın tamamını görüyorsan sorun yok.

Ha bu arada ben illa uğraşacağım diyorsan o vidaların birincil aynaya düşmeyeceğinden emin ol, bir kazayla alttaki büyük aynayı mahvedebilirsin, aman dikkat.. Ordaki vidaları gevşetmek istersen muhtemelen oraya uyan bir alyan yetecektir.

Alyanlarla uğraşmayı sevmiyorum, keşke elimle oradaki vidaları oynatabilseydim diyorsan 20 dolar gibi bir paraya Bob's Knobs adlı bir ürün var, Amerika'da bu konudaki en başarılı ürün imiş, ilgini çekebilir: http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... a&start=15 şu başlıkta kendi başlığında anlattım.
Hava bir açsada Virgoyu merak ediyorum. Bulabilecek miyim ve eğer bulursam nasıl görünecek merak ediyorum.
Muhtemelen hiçbir şey göremeyeceksin, bu akşam Virgo'ya bakmak için en kötü akşam olacak çünkü Ay nedeniyle, 2 hafta daha bekle.. Tabi denemesi bedava :) Benim oradaki en unutulmaz bulduğum şey M87 idi. Leş gibi şehir ışıklarında hem de epey net görebilmeyi başarmıştım, kimbilir belki Ay'a rağmen sen de görürsün.. (Ay yokken onu çok rahat bulabileceğinden eminim, tabi çevredeki diğer galaksileri de)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Selamlar;

Az önce ebay den 1,99 USD ye USD-RS232 dönüştürücü aldım. Çin' den 30 günde gelmesini bekliyorum. Hepsiburada.com da 20 TL ye satıyorlar. Açıkçası sırf merakdan aldım. Adamlar 2 USD lik mal için (1 Doları kargo masrafı) ordan buraya satış yapıyorlar. Dünya ne hale geldi...

http://www.sure-electronics.net/rf,audi ... 03_1_b.jpg
Kullanıcı avatarı
gönderen Ender Yapıcı
Selamlar;

Az önce ebay den 1,99 USD ye USD-RS232 dönüştürücü aldım. Çin' den 30 günde gelmesini bekliyorum. Hepsiburada.com da 20 TL ye satıyorlar. Açıkçası sırf merakdan aldım. Adamlar 2 USD lik mal için (1 Doları kargo masrafı) ordan buraya satış yapıyorlar. Dünya ne hale geldi...

http://www.sure-electronics.net/rf,audi ... 03_1_b.jpg
Buna da iktisat(ekonomi) deniyor işte :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Burak benim adaptör ile sonuç alamadım maalesef görevini yerine getiremiyor güncel driverlarıda bulup denedim ama sonuç aynı :? Bu arada sistemi masaüstü bilgisayara kendi üzerindeki seri bağlantıdan bağladığımda EQMOD ile sorunsuz iletişim sağlayabildim, Stellarium ile yaptığım denemede biraz zorluk yaşasamda en azında basit kontrol sağlayabildi fakat arasında çok az messafe olan iki gök cisimi arasında atlama yaptırmaya çalıştığımda kundak içine şeytan girmiş linda blair gibi davranıp 2-3 derecelik seyahat için acaip büyük dönüşler yapmaya çalışıyor, tabii bu durumdada üzerindeki bütün kablolar birbirine dolanıp bana panik yaşatıyor, starrynight ile deneyemedim çünkü notebookda yüklü... Senin adaptörle inşallah sonuç alabilirsinde biter bu stresimiz.

Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Abi valla çok önemli değil aslında, nasılsa Goto muz var. Ama hırs yaptım bende. Özellikle Stellar ile senkronize etmek için. Çok merak ediyorum nasıl olacak diye. Tabi Çinliler benim kargoyu yollarsa :)

Senin bebek nasıl bu aralar? Ya nasıl bir Haziran bu? Güneşi unuttum valla! 8)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Kod: Tümünü seç
Ya nasıl bir Haziran bu? Güneşi unuttum valla! 
Bu ifade benim içinde geçerli malesef sezon iyi başlamadı.Unuttuğumuz güneşi tekrar hatırlamak için illede sinemayamı gitmemiz gerekiyor,'' Güneşi Gördüm '' filmi halen vizyonda mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Abi valla çok önemli değil aslında, nasılsa Goto muz var. Ama hırs yaptım bende. Özellikle Stellar ile senkronize etmek için. Çok merak ediyorum nasıl olacak diye. Tabi Çinliler benim kargoyu yollarsa :)

Senin bebek nasıl bu aralar? Ya nasıl bir Haziran bu? Güneşi unuttum valla! 8)

Ben çok taktım bu bilgisayardan komut verebilme olayına, çok büyük rahatlık ayrıca benim kafamda klavuzlu bir sistem olduğu için (celestronu boşuna takmadık kızın tepesine :) ) elzem bir özellik. Bakalım senin kablo çalışırsa ilk önce onun driverını bana bir yollarsın o olmaz ise bende seninkinden bir sipariş veririm... en son çare pcmcia kart alıcaz artık ama onlarda dünya para o da olmadı 2. el ilanı açıcam :evil:

Güneş durumu vahim oldu gerçekten, bu mevsimde bu kadar kapalı gün hayra alamet değil bizim atlaslar acaba ağır geldide dünya'nın ekseninde kaymamı oldu :))
Bu arada ben hala guide için ring bekliyorum, Hassan bey sağolsun bu konuda biraz ağırkanlı davrandı :( yurt dışından da sipariş veremiyoruz tam kabus....neyse hayırlısı olmaz ise hep beraber bi kurşun döktürürüz artık :)

Sağlıcakla.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
OLDU OLDU OLDU OLDUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!! :tac

Arkadaşlar sonunda başardım. Bilgisayarım 2. kez çöktükten sonra tekrar bir denemeye giriştim. Şu adresi bugün öylesine incelerken http://s144930091.websitehome.co.uk/equipment.html (çünkü nasıl olsa bir türlü bu kundağı PC den yönetemeyeceğime inanmıştım) akşam eve gidince bir denemek istedim. Ebay dan aldığım usb-com port dönüştürücünün driverini yükledim. Ascom ve EQMODu yükledim. Sadece kundağı balkona kurdum. Tüpü koymadım bile. Nasılsa olmayacak... :)

Neyse sonra COM 4 e kablonun bağlı olduğunu görüp Stellarium a eklenen Stellarium Scope programını açıp Bağlantı noktasını COM4 seçtim. Sonra yardımdan nasıl kumanda edildiğine baktım. CTRL ve 1 e bastığınızda ekranda işaretlediğin bölgeye gideceği yazıyordu. Yine inanın hiç inanmayarak bu iki tuşa bastım ve gözümü tekrar tv ye çevirdim. TV deki ne olduğu bile bilmediğim diziyi izliyorken benim bebeğin balkondan gelen ağlama sesini işittim. Bir baktım ki kundak yavru gibi hedefe gidiyor.

Tayfun abi yukarıda dediklerimi denemişsindir ama tekrar dene.

Kurduğum programlar;

ASCOM Platform5b
EQTOUR V113
Stellarium Scope
ve Stellarium

Bu arada linkte yeni farkettim. EQ-6 kundan bizim Atlas ile aynı ya! Sadece kırmızı renkli :) Resmen herşeyi ile aynı.

Acaba Türkiye' de amatörler arasında bu konuda ilk olabilir miyim? :P Hiç sanmıyorum ama çoştuk ya bir kere artık tutabilene aşkolsun.

24 Temmuz' u bekleyin... GAF' a ambargo koyacağım :)
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11