Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Herkese merhaba;

Bu başlığı açıp açmamak arasında çok tereddüt ettim ama bu kez farklı bir yöntem izleyeceğim. Hazır yaz döneminde yaklaşırken ilk teleskobumu almanın vaktinin geldiğini düşünüyorum. Ben kararımı verdim; Orion Starmax 127mm (http://www.teleskobum.com/StockProperti ... =ORION9826) . Aslında kesinlikle Orion Skyquest 12 xti modelini alacaktım (http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=58&t=3490) ancak son dakikada vazgeçtim. Bu modeli seçme nedenlerimi açıklayayayım;

1. Taşınabilirlik: Tekirdağ Sultanköy’ de her hafta sonu gözlem imkanım doğdu. Eşimin memleketi. burada kocaman bir bahçede deniz kıyısında gözlem imkanım var. Bu nedenle 12” lik devden vazgeçmek zorunda kaldım çünkü Cuma akşamı girip Pazar döneceğim için taşınabilirlik çok önemli.
2. Şu anda olmasada ilerde bir D-SLR alma durumum var. Mevcutta ta SPC900 webcam’ im var. Astrofoto dünyasına adım atabilirim. (Mustafa Erol aynı modelin 102 m lik modelini kullanıyor)
3. Güçlü bir kundak. Her incelemede bu kundakdan övgüyle söz ediliyor. Aynı zamanda optik kalitesi içinde kötü bir yorum okumadım.
4. En son gözlem şenliğinde birebir inceleme fısratı buldum. Gördüklerim beni tatmin etmişti.
5. Şehirde balkonda gözlem yapacağım. Balkonum kare şeklinde çok büyük değil. Ufuk çizgisine yakın noktaları Dobson ile gözlemleme şansım yok. (Balkonun kenarlarına çarpıp hareket etmeyebilir.

Şimdi diyeceksiniz ki bunları neden anlattın? Söz konusu teleskobun fiyatı 1,140 USD+KDV üzerinde %30 indirimli fiyat. Sizden ricam bu fiyata alabileceğim farklı bir tavsiyeniz var mı bu konu hakkındaki görüşlerinizi belirtmeniz? Aslında kafamı karıştırmanızı istiyorum. Şu anda kafam net çünkü.

Hassan bey’ e 24 Nisan’ a kadar (Son sipariş tarihi) siparişi geçmem gerekiyor. Ha bu arada acelemde yok. Emin olamazsam bir süre daha bekleyebilirim. (Bütçeyi yükseltmek için)

Şimdiden okuma ve yorum yazma zahmetine giren ve zaman ayıran herkese teşekkür ederim.

Syg.
En son Burak Yakut tarafından 15 May 2010, 11:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cevdet D. Dündar
madem 1700 dolarlık teleskop düşünürken taşınabilirlik kararınızı değiştirdi, fiyatı değiştirmeyin 127 yerine 150mm alın, 127lik ile 150lik cassegrain arasında pek bi taşınabilirlik farkı olacağını sanmam, ama açıklığının verdiği görüntü kalitesi 2 kata yakın olablir. 127mmlik aynanın alanı yaklaşık 127mm2 ancak 150 mmlik aynanın yaklaşık 182mm2. odak uzunluğu farkıylada daha fazla zoom yapılabilir. ben sizin durumunuzda olsam böyle yapardım

http://www.teleskobum.com/StockProperti ... =ORION9968
Kullanıcı avatarı
gönderen MURAT GÜRE
Merhaba Burak bey,

Ben de maksutovlara karşı tarafsız olamıyorum. Ama sanırım Celestron 6 SE bundan daha üstün ve aşağı yukarı aynı fiyat. http://www.hepsiburada.com/celestron-ne ... yId=354988

Burada da daha da ucuz http://www.hizlial.com/outdoor/durbun-v ... 9.0002.htm

Avantajı

1. Çap 6" (150mm)

2. Son teknoloji otomatik takip

3. Hayli taşınabilir.

4. Fotoğrafçılığa uygun.

Karar sizin hayırlı olsun
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Söz konusu teleskobun fiyatı 1,140 USD+KDV üzerinde %30 indirimli fiyat. Sizden ricam bu fiyata alabileceğim farklı bir tavsiyeniz var mı bu konu hakkındaki görüşlerinizi belirtmeniz? Aslında kafamı karıştırmanızı istiyorum. Şu anda kafam net çünkü.
Madem kafanı karıştırmamızı istiyorsun ondan kolay bir şey yok :) Kafa karışıklığına uğramama şansı bir tek bana özgüydü çünkü alabileceğim en büyük dobsonu aldım daha iyi görüntüyü verecek olan nasılsa yok diyip geçtim kafa rahattı, ama o artık senin için de geçerli değil çünkü xt12 almak istesen bile artık onun 14 inç olanı çıktı (xx14) bu sefer kafanı o karıştırır :) Kafa karıştıracak olan şey her zaman almayı düşündüğün modelin bir üstüdür. Çünkü bir üst modelin daha iyi olduğunu bilirsin, onun için biraz daha para ayırsam mı diye düşündüğün anda kafan karışmış demektir :)

Taşınabilir bir teleskop arzu ediliyorsa maksutov yada ekvatoryel üstü aynalı olacak gibi. Mercekli teleskop da olabilir tabi ama 12 inçten vazgeçen birinin mercekliye yönelmesi biraz garip kaçabilir :)

Odaklayıcısı 1.25 inç olan teleskoplar bunlar, geçtiğimiz günlerde Cüneyt çekilen fotoğrafta kenarlarda kararma (vignetting) olmaması için onun yerine 2 inçlik bir odaklayıcının daha iyi olacağını yazmıştı. Belki biraz düşündürebilir. Mustafa Erol da elindeki teleskobu zaten 2 inçlik odaklayıcı ile değiştirmiş. Konu bu başlıkta da tartışıldı belki görmüşsündür: http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=5088 Aşağı yukarı aynı bütçede benzer teleskoplar istediğiniz için yazılanlar fikir verebilir yardımcı olabilir.

Seçtiğin teleskobun (Starmax 127) daha iyi kundaklısı biraz daha pahalıya satılıyor belki görmüşsündür: Skyview Pro 127 Mak. Bunda (bence) önemli bir fark olarak 26mm dürbün yerine 40mm bulucu dürbün var, gerçi Starmax'daki correct image, diğeri ise galiba ters gösteriyor ama bilemiyorum hangisi daha iyi, 40mm olan da correct image olsaydı (belki öyledir de bilmiyorum) güzel olurdu. Bulucu dürbüne pek dikkat edilmez ama ışık kirliliğinde kullananlar için bence en önemli parça, hatta birinci aynadan bile daha önemli :) Çünkü aradığınız şeyi bulamıyorsanız teleskobu kullanmanın esprisi kalmıyor, isterse 30 milyar verip 30 inçlik dobson teleskop alayım üzerindeki bulucu dürbün işime yaramıyorsa teleskobu kullanmak içimden gelmez. Gerçi her zaman para verip 9x50 correct image dürbünü ayrıca almak mümkün 150 lira filan olması lazım. Neyse bulucu muhabbetini fazla uzattım, Skyview Pro'nun öne çıkan özelliği tabi bulucusu değil :lol: kundağı.. Daha uzun vadeli bir yatırım olmasını istiyorsan ona yönelebilirsin çünkü ona ilerde 8 inçlik bir tüp de takabilirsin. Öyle de satılıyor şekilde görüldüğü gibi: http://www.telescope.com/control/telesc ... -telescope

Tabi bunu da düşünebilirsin, bu 8 inç teleskobun fiyatı da seçtiğin teleskopla aynı. Tabi bu tüpün ağırlığı biraz daha fazla olduğu için belki fotoğrafçılık için mükemmel olmayabilir ama görsel olarak daha iyi olduğu kesin. Mustafa Erol'da bundan da bir tane var, kendi sitesinde çektiği derin uzay fotoğraflarının çoğu 8 inç Skyview ile çekilmiş.

Bu arada fotoğrafçılık demişken derin uzay için f oranının düşük olması gerekiyor biliyorsun. Bu 8 inç teleskop f4.9, dolayısıyla kendiliğinden çekime hazır ama Maksutovlarda odak düşürücü satın almak gerekiyor ayrıca bunu unutma.

Bir de şu var, gerek Starmax 127, gerekse de Skyview 8" teleskoplarda motor yok, ayrıca alman gerekiyor, satış fiyatı motorsuz satış fiyatı olması lazım, ona dikkat.

Cevdet bey'in önerisi de bence güzel, ama fiyat farkı biraz fazla oluyor gibi, açıklık arzu ediliyorsa maksutovlarda 1 inç daha kazanmaya çalışmak için fazladan yüzlerce lira vermenin pek bir önemi yok, direkt aynalıya yönelmek daha iyi olur eğer açıklık isteniyorsa. Eğer bütçe 2 milyarı geçmeyecekse, Starmax 127 yada Skyview 8 Pro, azıcık geçecekse Skyview 127 Mak güzel tercihler (tabi motoru ayrıca alacaksın fotoğraf çekmek istediğinde, onun tekrar altını çizeyim)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Burak bey teleskobunuz şimdiden hayırlı olsun, Orion Starmax 127 kendi sınıfı içinde çok güzel bir teleskop forumda birkaç kişi kullanıyor.Zaten ilgili inceleme yazılarını okumuşsunuzdur...

1) Taşınabilirlik açısından bu modeller uygun,burda belirlemeniz gereken ayırabileceğiniz bütçe miktarı.Ne kadar bütçeniz var? Yeterliyse 150mm'lik modeli düşünebilirsiniz,bunun tüpü gibi kundağıda daha büyüktür ve ağırdır.Taşınması biraz daha zor olur ama açıklık avantajı için bence değer...

2) Bu tip teleskoplar D-SLR için pek uygun değiller, ama Ay fotoğrafları çekilebilir.Dikkat ederseniz Mustafa Bey 102mm'lik olanı Ay fotoğrafları çekerken kullanıyor derin uzay için değil...
Sizin webcam'iniz var ay ve gezegen fotoğrafları çekmek için bu teleskobu kullanabilirsiniz...

Murat bey'in linkini verdiği verdiği bu teleskop tüpün Schmidt-Cassegrain olmasıyla ve go-to özelliği ile diğerlerinden ayrılıyor,Schmidt-Cassegrain tasarımın optiği biraz daha iyi olabilir.Bunu araştırmanız lazım...
Ancak burdaki kundak ekvatoryal olmadığı için üzerine hızlı bir tüpte koysanız D-SLR ile fotoğraf çekmeye uygun değil.Fiyatıda diğerlerinden yüksek ama webcam fotoğrafçılığı için kullanılabilir...

Araştırmanızda başarılar...
( Ben yazana kadar Onur cevap yazmış bile...)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Cevdet Bey,Murat Bey, Cüneyt Bey ve Onur ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. Aslında bu bu başlığı açtığıma şu açıdan çok sevindim. İş hayatının insanın elinden nasıl imkanları alıp götürdüğünü bana daha iyi hatırlattı. İnanır mısınız bir günde 600 ile 750 e-mail okuyup yanıtlıyor, neredeyse telefonu elimden hiç düşürmüyorum. Hal böyle olunca da insanın kendini geliştirme imkanı kalmıyor. Öğrendiklerimin neredeyse tamamı geçen yıla ait. Son 1 yılda astronomi ve optik bilgisi adına kendime hiçbirşey katmadığımı farkettim. Bunu neden yazdınız derseniz, şu anda öğrenci olan, boş zamanı olan herkes bu zamanlarının kıymetini bilsin...

Hepinizin yorumlarını ve tavsiyelerini tek tek okudum, üzerinde düşündüm. Açıkçası Onur konuyu özetlemiş. Kafamı karıştıracak tek şey almak istediğim optiğin 1 sınıf üzerinde olan cihaz olacak. Bu zamana kadar ne öğrendiysem biraz düşe kalka kendi kendime öğrendim ve elimde bir teleskop olmadan açıkçası daha fazla ilerlemeye olan hevesimin kırıldığını farkediyorum. Bu nedenle bu zamana kadar öğrendiklerim ve imkanlarımı yanyana koyarak bir modelde karar kılacağım.

Hassan beyle 2 saat önce yaptığımız görüşmede Starmax 127 yi 1400 TL ye, SkyView Pro 150 yi ise 2.200 TL ye son fiyatlarını aldım. (9 taksit imkanı var). Açıkçası alıp kurtulmak ve sizi de daha fazla kasmak istemiyorum. Tahir bey, İshak bey, Mehmet abi, Onur, Cüneyt Bey ve daha birçok forum üyesinin mesajlarının çıktıları halen elimin altında. Geçmişte yaptığım okumalar ve önceliklerime göre sanırım 2. seçeneği alacağım. Zaten ayıp yani o kadar açıklık ve kundak farkı dururken sormak bile olmaz. Tek fark 800 TL. Yine de 24 üne kadar araştıracağım ama kafam kazan gibi :) Alacağım optik başlangıç teleskobu değil kalıcı teleskobum olacak. Çok fazla kaynak aktaracağımı sanmıyorum bu dönemden sonra. (ekipmanlar hariç) En az 5-10 sene giderim bu cihazla.

Tekrar görüşmek üzere.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Aslında 800 lira fark bana çok fazla geliyor ama çok uzun süre bunu kullanacağım diyorsan elbette ulaşabileceğin en yüksek dala uzanmaya çalışman lazım, o bakımdan mantıklı görünüyor. Şuna da dikkat et tabi, eğer bir şeyi çok uzun vadeli düşünüyorsan kundağın önemi daha da artar (fotoğrafçılık nedeniyle) Kundak çok önemli. Kundak iyi olduktan sonra daha sonra istersen sadece optik tüp alışverişi de yapabilirsin. Mesela Skyview kundağı aldıktan sonra belki ilerde yalnız 8 inç tüp de alabilirsin onun üzerine koymak için, onun fiyatı Hassan bey'in sitesinde 1000 lira tutuyor (ki şu anki indirimle belki daha ucuz da olabilir, keza siteye bakarak Skyview Pro 150'yi ben 3000 lira tutacak şekilde hesapladım ama sen 2200 diyorsun, aynı indirim ile 1000 liralık tüpün fiyatı da belki 600 liradır, hatta teleskobu almışken bir de tüp bile alabilirsin, bir yanda maksutov bir yanda 8 inç aynalı teleskop olur [bu sitenin şeytanları olarak şeytan dürtüyor diyebilirsin rahatlıkla :D Çok adama masraf yaptırdık burda çoook] )

Şeytan demişken Sirius kundak da düşünebilirsin :twisted: Cüneyt mesela Atlas aldı, onu da 15-20 fotoğraf gördükten sonra Losmandy kundak almak için dürtmeye başlama planım var :lol: Hiç öyle 10 yıl kullanacağım deme 3 sene sonra yeni teleskop araştırması yapmaya zorlarız seni de :)

Şaka bir yana motor ve odak düşürücü masraflarını unutma eğer Skyview 150 Mak seçersen..
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Eh Onur ne diyeyim sana!:) Dilimi eşşek arısı soksaydı keşke de kafamı karıştırın demeseydim. Hadi o zaman hodri meydan. 800 lirayı şöyle değerlendirelim. SkyviewPro 127mm alalım. (kundak için starmaxden, vazgeçelim) +8" lik tüpü alalım. CN forumlarında gördüğümüz gibi 2 sini adaptörle birlikte kullanalım. 2.500 TL oldu :)

Şaka bir yana bu işin sonu yok çok iyi biliyorum. Artık 2 kişilik bütçe idare ediyorum, idareli olmam lazım :) Bu arada 800 TL lik fark neden fazla geldi? Farka baktığımızda, daha kaliteli bir kundak+10 mm fazladan göz merceği+daha iyi bir bulucu dürbün+23 mm daha fazla açıklık ve son olarak emin olamasamda belki daha iyi bir optik kalite. Diğer yandan bakarsan bu fiyata aynalı bir teleskop daha alabilirim. Hemde kundağı ile birlikte. Bu yüzden mi çok buldun farkı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Öncelikle şimdiden hayırlı olsun. Bol yıldızlı geceler dilerim...:)

Anladığım kadarıyla taşınabilirlilik ağır basmış o yüzden daha büyük model önermeyeceğim. Ancak Celestron markasını düşünmeni de önerebilirim. Hatta 90 mm. bile işini görür diyebilirim. Elbette gökcisimleri küçük ve yüksek büyütmelerde ise az parlak oalcaklar. Ancak iyi bir kundak gibisi yoktur. Kundak konusuna eğilmeni ve kullanıcı görüşlerini okumanı tavsiye edebilirim.

Dip Not: Konus'un kundaklarından (mount) ve kendini taşımaya aciz üçayaklardan (tripod) uzak da durmalı!
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Burak bey gerçekten bu işin sonu yok,her zaman daha ....'sı var.Eğer bir sezon süresi içinde sizi tatmin edecek sayıda gözlem gününüz olacaksa imkanlarınızı mümkün olduğu kadar zorlayın.İki ay yada iki yıl sonra keşke demeyeceğiniz bir model almaya çalışın...

Fikir vermesi açısından belirteyim Orion Skyview 150 Mak almayı düşünürseniz ve ilerde takip yapmaya karar verirseniz kundak için almanız gereken parçalar olacak...
Takip motoru: Tek eksenlisi 200 TL civarında , çift eksenlisi 300 TL civarında ( Çift eksenli olması daha iyi ama şart değil...)
Polar scope: Aydınlatmalı olanlar gibi çok çeşitli modelleri var, daha önce sormuştum bu kundak için olanı 120-130 Tl civarında...

(Not: Orion Starmax 127mm alırsanız kundağı canlandırmak için yine motor ve polar dürbünü almanız gerekecek...)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Bu arada 800 TL lik fark neden fazla geldi? Farka baktığımızda, daha kaliteli bir kundak+10 mm fazladan göz merceği+daha iyi bir bulucu dürbün+23 mm daha fazla açıklık ve son olarak emin olamasamda belki daha iyi bir optik kalite.
Sadece açıklık 1 inç büyüyor diye düşünmüştüm ama kundak da değişiyormuş onu unutmuşum yazarken. 800 lira fark daha makul bu durumda.

Çok uzun süre kullanacağım dediğin için Starmax 127'yi gözü kapalı eleyebilirsin (daha iyi bir kundağa ihtiyacın olduğu için), onun dışında "maksutov mu yoksa biraz daha büyük olan aynalı teleskop mu" sorusuna aslında biliyorsun ki iyi bir yanıt yok. Bu biraz öncelik, biraz kullanım zevki ile ilgili.

Bana kalırsa DSLR ile derin uzay fotoğrafı çekmek senin için çok önemliyse Skyview 8 Pro en isabetli karar olur. Fakat kullanım, seeing koşullarından daha az etkilenebiliyor olması (kapalı tüp nedeniyle), daha taşınabilir, hafif bir tasarım isteyip aynalı teleskopların doğasında olan kirlenebilirlik, bakım vs mevzularla uğraşmamak ağır basıyorsa 5 yada 6 inç maksutov elbette hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmaz.

Ben Skyview Pro üzerinde 8 inç aynalıyı öneriyorum ama bu satırları yazan adamın açıklığa karşı zaafı olduğunu göz önünde bulundur :) Belki de maksutov seni daha mutlu eder kimbilir.

Maksutovun aynalı karşısındaki bir iki eksiğine dikkat çekeyim:

1- Açıklığı düşük olduğu için gezegen fotoğrafçılığı yapmak istersen kontrast daha az olabilir (fakat görsel olarak daha stabil görüntüde belki de gezegen gözlemi daha hoş olabilir)
2- Açıklık nedeniyle "görsel" olarak derin uzay cisimlerini görmek istersen daha sönük görünürler
3- Sanırım (emin değilim) odaklayıcısı 2 inç değil 1.25 inç. Bu iki sonuç yaratır, birincisi DSLR çekimlerinde vignetting yaratır (bunu da yeni öğrendim, yukarda linkini verdiğim başlıkta Cüneyt bey iyi açıklıyor), ikincisi ilerde görsel olarak düşük büyütmede geniş açı gözlemleri yapmak istersen 2 inçlik okülerleri kullanamazsın.
4- Teleskobun kendisiyle ilgili değil ama "daha ucuz", artan parayla aksesuar alman kolaylaşır

Maksutovun avantajları:

1- Çok daha ufak, öyleki 8 inç aynalının yarısından daha da ufak. 8 inç olan 1 metre uzunluğunda, maksutov tüp ise 40 santim.
2- Daha hafif. 8 inç aynalı 7,5 kilo, 6 inç maksutov 5,5 kilo (gerçi ebatlarıyla birlikte düşününce maksutovun daha "yoğun" olduğu söylenebilir. Gerçi bunlar hafif olduğu için taşınırlıkta sorun oluşturacağını sanmam, ben 38 kilo ile uğraşıyorum kapıdan balkona çıkarırken, 38 kilo taşıyan adam olarak 5-7 arasında fark göremiyorum :)
3- Maksutovda yıldızlarda + şeklindeki yıldız ışığını görmezsin çünkü ikincil aynayı tutan şey örümcek değil

Bakım kolaylığı, seeingden az etkilenmesi vs vs zaten tepede geçiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
İlgi gösteren, bilgi veren herkese çok teşekkür ederim. İşte olduğum için fazla yazamıyorum ancak yarın 23 Nisan! :) Yarın sabah erkenden evde bilgisayarımın başına oturup akşama kadar yazışıp, araştırarak birlikte karar verip bana bir teleskop alacağız :) Büyük konuşmayacağım bu kez ama sanırım 150mm lik Skyview i alacağım gibi duruyor. Yarın hatta bu akşamdan başlamak üzere son bir kontrol daha yapıp. Ne alacağıma karar vereceğim. Akşama görüşmek üzere.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Sizleri bayağı bir şaşırtacağım ama dün gece 2 ye kadar forumda tekrar bir dolaştıktan sonra bütçemi biraz daha yükseltme ve gerçekten beni yıllarca oyalayacak, bir çok farklı dalda bana imkan tanıyacak sağlam bir yatırım yapma kararı aldım.

Onur: Şeytanlar kazandı :)

Aslında bu yazıyı yazmam bile boş. Herkes aşağıdaki tercihlerden Atlas'ı tercih edecek adım gibi biliyorum. Kundağı yeter :) 2" lik odaklayıcı, kusursuz takip sistemi, 10" lik açıklık, çift hızlı odaklayıcısı, hızlı bir teleskop olması ve taşınabilir olması nedeniyle tercihim sanırım Atlas' dan yana olacak. Tabiki bu indirimler olmasa bu teleskopları düşünemem bile hatta şu anda bile bütçemin üzerindeyim (Ah Hassan beyi bir bulabilsem) ancak şeytan dürtüyor işte. Tabi bu durumda ek bir aparat almak şu an için mümkün değil. Artık bir haftalığına göz merceklerinizi karşıdan ödemeli kargo yoluyla gönderirsiniz :oops:

Celestron ise taşınabilirlik, gezegen gözlemlerinde yüksek f oranı nedeniyle yüksek büyütmelere ulaşabilmesi (barlow ile orionda da bu imkana ulaşabilirim) ve kapalı sistem olması nedeniyle fazla bir artısı yok. Açıkçası newton tipi teleskoplarda bakım hakkında hiçbir bilgim yok ama forum var :) Orion düşük f oranı nedeniyle koma hatası da verecektir ancak ilk başlarda beni rahatsız edeceğini sanmıyorum. Odaklayıcı sanırım 1.25". Onur'un exit pupil açıklamasından sonra bu konuyu daha fazla düşünür oldum. Aslına baktığımda Atlas' ı balkona koyduğumda komşuların tepkilerini çok merak ediyorum ama bu işin Tekirdağ' da köy tarafıda var. O nedenle büyüklük mühim değil. Bagaja sığsın yeter.

İki modelde de goto mevcut. Kullanmak istemiyorum, gelişmek için kendim yolumu bulmaya çalışacağım ama yinede hızlı turlar için olması iyi bir imkan

En alttaki dev 14" lik teleskobu koymamın sebebi ise bütçemle bu teleskobu da alabilme ama alamama durumumun olması ve bunun ne kadar acı bir durum olduğunu sizlerle paylaşmak istemem. Bu modelle dobsonlara ciddi miktarda taşınabilirlik (uzun yol için) eklemişler ancak yinede balkonuma kesinlikle sığmayacak bir model. Elveda 14" :(

Sizlerle son kararımı vermeden önce son bir kez sohbet etmek istedim.

Sizlerin görüşleri nelerdir?

Resim

NORMAL FİYATI: 3.150 usd +KDV =5.575
İNDİRİMLİ FİYATI: 4.300 TL (HASSAN BEYDEN İLAVE İNDİRİM İSTEYECEĞİM)

Ayna Çapı 254 mm
Odak Uzunluğu 1200 mm
Odak Oranı 4,7
Göz Mercekleri Sirius Plossl 26.0mm (1.25in.)
Büyütme Gücü 300 x
Bulucu Dürbün 9 x 50
Bilgisayar Kontrol Go - To
Kayıtlı Gökcismi 42.900
Hız Kontrol 1.25x --- 600x
Pil 9 V
Bağlantı Kablosu RS-232
Optik Tüp Çelik
Tripod Çelik
Mount Ekvatoryal
Kargo Ağırlığı 56 Kg

Adjustable 2" Focuser The Atlas™ 10 OTA is provided with a 2" diameter focuser. This aluminum focuser accepts low magnification, wide field of view 2" eyepieces as well as the common 1.25" diameter eyepieces with the provided 2 to 1.25" diameter reducer.

Resim

************************************************************************************

Resim

FİYAT: 3.900 TL (HIZLI AL.COM) Bu şirketi iyi tanıdığım için burada bir şey almak istemem. (PC GOLD un grup firması) Harun abi bu akşam bana kendi fiyatını bildirecek.

Tip Schmidt-Cassegrain
Açıklık – Ayna çapı 203.2 mm (8”)
Odak uzaklığı 2032 mm
Odak oranı F:10
Gözmerceği 25 mm
Yıldız diyagonal çapı 1.25”
En yüksek uygun büyütme 480 X
En düşük uygun büyütme 29 X
Çözünürlük 0.68 yay dakika
Çözümleme gücü 0.57 yay dakika
Işık toplama gücü 843 X
Teleskop ağırlığı 24.7 kg
Bulucu dürbün 6x30
Optik kaplama StarBright XLT

************************************************************************************

Dobsonları taşınabilir hale getirmişler :) 14 inclik bir canavar!

NORMAL FİYAT: 5.127 TL
İNDİRİMLİ FİYAT: 3.950 TL

Resim

1,400 TL LERDEN NERELERE GELDİK. HEMEN KARAR VERELİM YOKSA BATACAĞIM...
Sevgili arkadaşlar;

İşlem tamam. Sizleri bekleyemedim kusura bakmayın. Hassan bey'in desteği ile ürünü aldım. Burada yaptığı danışmanlık için kendisine çok teşekkür ediyorum. Mayıs' ın 1.-2. haftası elime ulaşacakmış.

Herkese tekrar tekrar teşekkürler. Ama asıl maraton şimdi başlıyor!

Bekle şimdi bekleyebilirsen...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Kendimizi Tanıtalım

teşekkür ederim... HEY GİDİ ESKİ GÜN[…]

It is the graphic designing software for Windows P[…]