Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Baktım da iletilerimden birinde 2x powermate ifadesi geçiyor.. Belli ki o dönem henüz powermate'lerin optik büyüklüklerine dikkat etmemişim (yani 2 inç ve 1.25 inçlik versiyonlarına dikkat etmemişim, yada biliyorsam da karıştırmışım), 2 inçliğin şu anki fiyatı 265 dolar.. O zaman da 350 dolar filandı galiba.. Tabi gezegen fotoğrafı çekecek adamın 2 inçlik powermate kullanmasına gerek yok, bir karışıklık olmuş. Belki de Türkiye'de bir satıcıdan alınan fiyatlarını düşünmüşümdür :)

Gerçi konuya o kadar hakim olmadığımı görüyorum eski iletilere bakınca.. Eski iletilerdeki hatalarımı görünce ve zamanın da sadece 1 yıl öncesi olduğuna bakınca hakikaten öğrenme hızımızın ışık hızına yakın seyrettiği hissine kapılıyorum :)
Bu arada Burak, yaklaşan Satürn üzerinde hedefinin ne olması gerektiğini bence yukarıdaki fotoğrafta görüyorsun. Neticede dönen muhabbet 5000 liraya olur mu konusu.. Kundak, optik tüp, filtreler, kamera, powermate derken şu an itibariyle yukarıdaki karenin aynısına ulaşmanı bekliyorum :)

Şu üstteki çalışmada 4000mm odak uzunluğu var, sen 6000 yapacaksın yani biraz daha iri çıkacak. Netlik çok bozulursa 3x barlowunla 3600 yapıyorsun ki o bile yukardakinin hemen hemen aynısı oluyor.

Tek fark, halkalar azıcık daha kapalı görünecek.
Onur selam,

Benimde kendime koydugum hedef inan bu ve benzeri calismalar. Ekipman olarak alacak yolumuz var ama dedigin gibi su anda bir eksigimiz yok. Bilgi tecrube olarak da dunden cok ilerde, yarindan daha gerideyiz... Su an resmen dort gozle en guzel gezegen Saturnu bekliyorum. Hem gorsel gozlemde hem fotograflardaki sonuclari cok ama cok merak ediyorum. Umarim sonuclar beklentilerimizi karsilar.

Hic unutmuyorum, teleskobumu Mayis sonunda aldigimda gozledigimiz ilk gezegen Saturn du. Elimdeki tek mercek 25 mm plossl ile 48X buyutme yapiyorduk ve halkalar minicik cizgi halinde belli oluyor ve gezegeni yildizlardan ayiriyordu. O haliyle bile hem bizi hem misafirleri hayrete dusurmustu. Gezegenin bu ziyaretinde goreceklerimiz karsisinda ne yapariz bilemiyorum artik :)

Syg.
Görsel olarak çok güzel, biliyorum senin apartman konumun da elverişli değil ama Satürn'ü halkalarının güzelliğiyle birlikte görmemiş olan ve doğu ufkunu gören herkesin bi sabah 5:30'ta kalkmasını ve saat 6'da Satürn'e teleskoplarıyla bakmasını öneririm.. Ben bunu tersten yapıyorum gerçi ama herhalde birçoğumuz için 6:30'tan sonra yatmaktansa 5:30'ta kalkmak daha kolay oluyordur :)
Merhaba;

İnternette benim teleksoba benzer ekipmanlarla nasıl Satürn çekmişler diye araştırıyordum ki gördüklerimi de sizlerle paylaşayım dedim.

Bu aynen benim ekipmanla çekilmiş. Sadece kundak Losmandy. + IR-UV cut filtre mevcut. Dikkat çekmek istediğim bu değil aslında. Dikkat çekmek istediğim Satürn' ün küçüklüğü :) Acaba küçültme uygulanmış mı diye bakıyorum ama o da yok. Neyse demek ki iyi bir seeing bekleyip bizim uzatma borusunu kullanmak şart oldu. Gerçi bu kadar güzelini çeksem daha ne isterim de o da ayrı konu :)

Resim

Saturn Image Information
Date: 2004.01.19 23:54 PST
South pole is at the top
See Saturn 2003-2004 Opposition on how the shadow has moved since September.
Multiple cloud bands on Saturn.
The planet is showing through the Cassini division at the bottom the image.
Above average seeing
Images taken from driveway

Photo Information

CAMERA: Philips PCVC740K ToUcam PRO web camera
SHUTTER: 1/25sec
GAIN: 42/53
FPS: 10
IMAGES: 1400 taken, 1024 stacked
COLOR BALANCE: Outdoor, blue +1 click
AVI File: 040119Saturn25g42r0b1n13x5Atlas.avi
FILTER: Sirius Optics Near Infrared blocking filter

Equipment

Telescope: Orion Atlas 10 reflector (254 mm aperture, f/4.7 focal ratio, 1200 mm focal length)
Barlow: Tele Vue 5x Powermate (effective f/23.5 focal ratio, 6000 mm focal length)
Finder: Mounted on top of a Atlas 10 is an Orion ShortTube™ 80 mm aperture rich-field refractor (f/5 focal ratio, 400 mm focal length) which is used as a finder.
Focuser: JMI NGF-S Motofocus with DRO (Digital Read Out)
Telescope Mount: Losmandy G-11 mount

Konumuzla alakalı olmayan bir nokta da aynı şahsın çektiği Afokal Satürn Bir afokale göre çok başarılı değil mi? Yoksa kaçırdığım bir nokta mı var?

Resim

The above image is full Nikon Coolpix 990 camera resolution, image processed and cropped from 2048 x 1536 to 190 x 90 pixels.

Nikon Coolpix 990 Photo Information

DSCN9772.JPG to DSCN9999.JPG and DSCN0001.JPG to DSCN0224.JPG, 452 images stacked
CAMERA : E990V1.1
METERING : MATRIX
MODE : M
SHUTTER : 1/8sec
APERTURE : F4.0
EXP +/- : 0.0
FOCAL LENGTH : f23.4mm(X1.0)
IMG ADJUST : STANDARD
SENSITIVITY : ISO100
WHITEBAL : SUNNY
SHARPNESS : HIGH
DATE : 2003.03.01 19:08 to 19:48
QUALITY : FULL FINE

Imaging Equipment

Telescope: Orion Argonaut™ 150mm Maksutov-Cassegrain telescope, f/12 focal ratio, 1800mm focal length
Camera: Nikon Coolpix 990 Digital Camera afocal coupled to the eyepice
Eyepiece: ScopeTronix, Inc. STWA14 Wide Angle 18mm Eyepiece/Adapter
Focuser: JMI NGF-S Motofocus with DRO (Digital Read Out)
Telescope Mount: Orion EQ-3 mount with EQ-3M dual-axis DC motor drive on Celestron vibration suppression pads

Imaging Processing

Irfan Skiljan IrfanView Version 3.80, batch crop to 500 x400
Cor Berrevoets Registax Version 1.1, align, select, stack and process
Diffraction Limited MaxIm DL Version 3.09, Maximun entropy
JASC Inc. Paint Shop Pro Version 7.04, noise reduce, unsharp mask, final crop and convert to JPG

Şahsın sitesi;

http://www.stargazing.net/david/index.html

Bakalım benim çektiklerim nasıl olacak çok merak ediyorum...

Syg.
Dikkat çekmek istediğim bu değil aslında. Dikkat çekmek istediğim Satürn' ün küçüklüğü Acaba küçültme uygulanmış mı diye bakıyorum ama o da yok.
Fazla küçük diyorsan, evet Satürn bize kıyasla Jüpiter'den yaklaşık 2 kat daha uzakta (tam şu anda fark 2 kattan da fazla). Jüpiter'le güreşebilmesini sağlayan şey halkaları.

Jüpiter şu an 44 saniye büyüklüğünde, Satürn 16.. Mart-Nisan'da 19 saniye kadar olacak. Halkalarıyla birlikte düşünürsek şu an 35 saniye büyüklükte. Martta 40 saniyeye ulaşacak.
Konumuzla alakalı olmayan bir nokta da aynı şahsın çektiği Afokal Satürn Bir afokale göre çok başarılı değil mi? Yoksa kaçırdığım bir nokta mı var?
Temiz bir gecede yapılması gereken her şey yapılırsa, yani tam sınırlara geldiğinde bu tip bir kare çekilebilir. Yine de bu bize bir kez daha gösteriyor ki afokal çekilirse 452 tane kare istiflense de sadece webcam kullanılmasının yerini tutmuyor.
Onur Atılgan yazdı:Bu arada Burak, yaklaşan Satürn üzerinde hedefinin ne olması gerektiğini bence yukarıdaki fotoğrafta görüyorsun. Neticede dönen muhabbet 5000 liraya olur mu konusu.. Kundak, optik tüp, filtreler, kamera, powermate derken şu an itibariyle yukarıdaki karenin aynısına ulaşmanı bekliyorum :)
Geçmiş zaman olur ki... :oku
Yaklaşık 5000 TL harcadığını hesaba katarsak, fazlasıyla geçmişsin :) Yukardaki gibi fotoğraf çeksen foruma ekleme sakın derim o derece geri kalmış bir fotoğraf o :)

Gerçi toucam ile çekilmiş bir fotoğraf o.. Kendi yeteneklerini test etmek için bir ara tak SPC900NC'yi de bir de öyle görelim..

Şaka bir yana, aynı gece arka arkaya çekilmiş iki fotoğraf görürsek iyi bir test olabilir, kameralar arasındaki farkı daha net görmek için.
Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]

https://www.netsaweb.com/resources/uploads/logo/2[…]

Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]