Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Can Turcan
eceuzay yazdı:Merhaba arkadaşlar,
Foruma uzun zamandır üyeyim ve bir etkinlik olmasını bekliyordum sabırsızlıkla. Ancak ne yazık ki kaçırmışım bu etkinliği hem de Kadıköy'deymiş!
Ben de Kadıköy'de oturuyorum ve lokal bir astronomi grubu bulmaya çalışıyorum bilgi paylaşımı yapabilmek için. Itü astronomi kulübüne yazmıştım ama geri dönmediler. Yeni bir teleskop almak istiyorum ve ayladır tek yaptığım forumlar okumak, videolar izlemek. Amatör astronomi ile uğraşan tek bir insan bile tanımıyorum. Tekrar toplanırsanız bana da haber verebilir misiniz? Burada açılan başlıkları takip etmek çok zor oluyor. Keşke bir facebook grubu olsa ya da etkinlikler mesajla gelse filan. Neyse umarım tekrar toplaşırsınız:)
Sevgiler,
Ece
Merhaba,

Bu mesajı yazdığınız zaman yani dün yeniden buluştuk ama burada paylaşma fırsatı olmamıştı. WhatsApp üzerinden konuşunca burasını atladık. :( Burada ki ilk buluşma sonrasında bir sefer gözlem etkinliği yaptık, arayı uzatmayalım diye de sohbet etmek için buluştuk tekrar. Bunları sık sık yapacağız. Bundan sonraki görüşmeleri buraya da yazacağız. Bir şekilde haber ulaştırırız size, olmadı özel mesaj atarız.

Sevgiler...
Faaliyet raporu
Katılımcılar: Uğur Can Ece Selin
Hava: Seeing güzel sıcaklık 1 derece ay ilk dördün ile hilal arasında bir yerde
Lokayson: Yeniceli köyü girişine 300 mt
Gözlem saatleri: 21:10-00:00
Tarih: 1 Şubat 2017
Yapılan aktiviteler:
Celestron 6 se teleskop kurulumu ve allignment’ı sonrası Orion Bulutsusu, Sirius, Ay, M41, Ülker, Atbaşı nebulası ve unuttuğum cisimlerin gözlemi yapıldı. Sky tour fonksiyonu ile kataloglu cisimler gözlendi. Uzun pozlama gökyüzü ve manzara denemeleri yapıldı. Dürbünle kısa gözlem yapıldı. Lazerle kış takımyıldızlarını Can anlattı.
Notlar:
Hava soğuk kıyafetlerimiz sağlamdı. 2 çorap giymenin faydalarını giymeyenler göremedi. Red dot finderscope’un vidalar sıkılırken kabaca ayarlanması gerektiği tecrübe edildi. Auto allign ile aligment’ın en pratik alligment yollu olduğunu kanaatimdeyim.

Gelemeyenlerin kulakları çınlatıldı, hafta içi bile olsa birazcık uykusuz kalınırsa İstanbul’da gözlem yapılabileceği tecrübe edildi. Hafta sonu gündüz saatlerinde gidip çok daha karanlık yerler keşfedip daha uzun faaliyetler yapabileceğimiz ispatlandı . Kamp+astronomi+sabahlamalı faaliyet tadından yenmez.