Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen ilkertaskinoglu
Arkadaşlar,
İstanbul-Tuzla'da eğitim camiasından bazı arkadaşlarımızın da talepleri doğrultusunda, Burak, Ali ve ben bir "Halk Etkinliği" organize etmek niyetiyle bazı girişimlerde bulunduk.

Bugün Belediye ile yaptığım ön görüşme de, arkadaşlar konuya gereken ilgiyi gösterdi ve Ramazan süresinde sahilde etkinlikler olacağını ve o tarihlerde yaparsak daha çok ses getireceğini dile getirdiler. Ayrıca gün boyu anons yapılarak, katılımın artmasını sağlayabileceklerini de ifade ettiler. Muhtemelen sahildeki dev led ekranı kullanma konusunda da izin alabiliriz diye düşünüyorum.

2 Temmuz 2013 Salı gününe randevu aldım. Belediye ile toplantı yapıp, onlar bize neler sağlayabilirler, biz neler sunabilirizi görüşmek niyetindeyiz.

14-20 temmuz arası bir tarihin ay ve satürn gözlemi için uygun olacağını düşünüyoruz.

Sizlerden ricamız, bu etkinlikte neler yapılabilir, kimler katılabilir, hangi ekipmanlar gelebilir, belediyeden ekstra neler istemeliyiz gibi konuları tartışmak ve gökbilim.com'u en iyi şekilde temsil etmek için bize fikir ve yardımlarınızla yol göstermenizdir.
En son ilkertaskinoglu tarafından 03 Tem 2013, 16:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Güzel bir etkinlik olacağa benziyor İlker abi.
Ay'da gezinti yapıp dev led ekrandan verebilirseniz etkinliğe damgasını vurabilir. Bakmadım ama UUİ ya da Iridium geçişi varsa canlı olarak pointerla hem gösterilip hem de megafon(mikrofon) ile birkaç ufak bilgi verilebilir. Aslında yıldız kayması denen şeyin bu uydu geçişi olduğu vs. Bu tarz şeylerle halkın ilgisini daha çok çekilebilir ve daha kolay anlaşılabilir.

Benim şimdilik aklıma gelen bunlar.
Güzel bir etkinlik planlamışsınız. Yakın olsaydım katılmak isterdim.

Büyük bir halk etkinliğinde en az 2 teleskop kurulmalı. Biri Ay'ın tamamını gösteren en yüksek büyütmeye ayarlı olmalı. Diğeri de muhakkak dev ekrana bağlı olmalı ve kenardan laptop başında teleskobunu Ay yüzeyinde gezdirmeli. Satürn şart değil, insanlar o kadar etkilenmeyebiliyorlar. O da olsun diyorsanız 3. bir teleskop daha olursa onu da Satürn'de görevlendirin bence.

Onun dışında bu etkinliğin 17 temmuzdan sonra yapmayın. Ay'ın tadı kaçıyor o evrelerden sonra. En geç 17 temmuz.
Burak Yakut yazdı:
Onur Atılgan yazdı:Satürn şart değil, insanlar o kadar etkilenmeyebiliyorlar. O da olsun diyorsanız 3. bir teleskop daha olursa onu da Satürn'de görevlendirin bence.
Onur sen en fazla kaç x büyütme ile Saturn' e baktın :) Ben sana bu kötülüğü nasıl yaptım yavvv :lol:
1000x yapmışlığımız da var şimdi Burak artistlik yapma :) Sokaktaki adam gözünü dolduran Ay'a bakınca çok daha şaşırıyor diye böyle dedim. 3. bir teleskop daha bulursanız buyrun onu da Satürn'e çevirin o zaman.

Koray, hakkaten tarih seni affetmeyecek :)
Onur Atılgan yazdı:Güzel bir etkinlik planlamışsınız. Yakın olsaydım katılmak isterdim.
Onur, arabayı Bandırmada bırak, atla feribota, sonrasına karışma. :kanit
Onur Atılgan yazdı: bu etkinliğin 17 temmuzdan sonra yapmayın. Ay'ın tadı kaçıyor o evrelerden sonra. En geç 17 temmuz.
Aslında 14 temmuz diye düşünüyorum ama Burak 13'ünde tatilden dönecekmiş, yorgun argın çalıştırmayalım onu :)

14 Temmuz pazar'a denk geliyor ve Tuzla ana baba günü olur pazar günleri ve geceleri eğer pazar gecesi olursa değil 2, 10 teleskop olsa kaldırmaz kalabalığı. Tabi o gün büyük bir etkinlik varmı yokmu henüz onuda bilmiyoruz ama dediğin gibi 14-15-16 gibi yapabiliriz.

Bu arada dev ekrandan sizlerin yada dünyada önde gelen astronomların kaydettiği videolar ve resimleri içeren, bir video gösteriside düşünüyorum. Orada yayınlamamaızı istediğinizi video ve resimlerinizi, yüksek çözünürlükte hazırlayabilirseniz, yeşildağ etkinliğinde sizden alabilirim. Toplamda 1 saatlik bir video düşünüyorum. Her karede çeken kişi ve fotoğraf hakkında bilgiler içerecek şekilde. Ben onları Sony Vegas'la montajlarım. Gecenin başında ve/veya sonunda ekrana yansıtabiliriz.

Bide merak ettiğim diğer bir konu, hani bizde yok ama, eğer bulursak yada kanatlanıp gelmeye karar verirse :D C11EdgeHD ile birlikte Hyperstar Tuzla'dan dev ekranda nasıl bir sonuç verir ?
Uğur İkizler yazdı:Dev ekranda gösteri için benim son Time Lapse işinize yarar mı?

Ben de Castor' u alıp gelsem olur mu?

Hatta Onur ile Bursa da buluşup beraber gelebiliriz.
Abi ağzından bal damlıyor desem yeterli olur herhalde :D

Büyüklerimizin ve tecrübeli arkadaşlarımızın yanımızda olması bizim için onurdur.
Burak Yakut yazdı:
Koray Kentli yazdı:Aslında yıldız kayması denen şeyin bu uydu geçişi olduğu vs. Bu tarz şeylerle halkın ilgisini daha çok çekilebilir ve daha kolay anlaşılabilir.
Bu tarz bir bilgi verirsek bilim bizi affetmeyebilir Koray' cım :aah :lol:
Hayır, yanlış anlaşılma olmasın :) O, vs yi şöyle açayım.
Ben teleskopla gözlem yaptırdıktan sonra meraklı kişiler şunu söylüyorlar. "Akşam havada bir nokta yavaş yavaş hareket ediyor. Sonra kayboluyor. Yıldız kayarak, öldü diyorlar. Ya da bir diğeri hızlıca bir yıldızın kaydığını söylüyor." İnsanlar uydu geçişi ve meteoru yıldız kaymasıyla özdeşleştirmişler. Buna dayanarak söyledim.
Bu basın açıklamasından sonra tarihle bilimle bir sıkıntı olmaz sanırım :)
Kamuoyu tatmin olmamış sanırım :) Orada yazdığım ama farkedemediğim bir hata mı var yoksa ben mi göremiyorum?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]