Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
Selçuk Karayakalı yazdı:abi işim gereği şu an çok yoğun bir haftadayım öyle erkenden çıkıp gelme ihtimalim yok bu aralar sen genelde geç saate gidiyorsun aracın müsaitse gelebilirim.
akşam 2 arkadaşım ile gidicem ama giderken 1 kişilik yer olma ihtimali %90 o yerde senin
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

Hava şu an İstanbul'da az parçalı bulutlu (özellikle Karadeniz sahilleri) ancak hava durumu tahminlerine göre bulutlar saat 6'dan sonra dağılacak ve gece açık olacak. Yağmur ihtimali bulunmuyor. Katlımcı sayısı her geçen saat artıyor :D Katılabilecek durumda olan herkesi bekliyoruz. Harika bir etkinlik olacak :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Bulutlar iyice dağıldı. Gece gökyüzü açık olacak gibi görünüyor. Saat 4 civarında Sinan Gözcü ve abisi ile Çekmeköy'de buluşup Ağva'ya hareket edicez.
Kullanıcı avatarı
gönderen SinanGozcu
Etkinlik çok iyiydi biz saat 11 de döndük ancak yinede eğlenceliydi. Bu arada sabaha kadar kalanlar nemden sırılsıklam olmuşlardır geçmiş olsun diyorum :lol: ...
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
Etkinliğe katılan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim (Nermin hanımın ikramlarına)
etkinlik alanı çok güzeldi samanyolu istanbula bir buçuk saat mesafe için gerçekten çok iyi idi jüpiter ve ülker nefisti ben en az 5-7 meteor kayması gözlemledim Mahmut işaret olarak tabelaya poşet asmıştı ama bu alanı artık belirleyip kalıcı gözlem alanı olarak seçmeliyiz hem yakın sakin kışık karda müthiş olur gerçi biraz kurt falan iner ama olsun :-)
Mahmutun korktuğu olmadı roket havai fişek falan yoktu

Selamlar
En son Harun ŞAHİN tarafından 25 Eyl 2011, 22:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
Etkinlik benim için güzel ve nemli geçti :) Selçuk abinin dediği gibi hayatımdaki en güzel jüpiteri gördüm resmen hubble yanında halt etmiş gibiydi. bir kaç çekim yapıldı güzel bir işleme sonucunda inanılmaz görüntü ortaya çıkçağından kuşkum yok. Andromedayı kendi teleskobumla bu kadar net görebilmeyi beklemiyordum. Mahmut abinin yardımlarından dolayı ona teşekkür ederim. Eğlenceli, zevkli ve güzel sonuçların çıkacağı bir etkinlik oldu. Herkese Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Gözlem benim adıma güzel geçti. Gözlem alanına geldiğimde kimse yoktu. Emre'lere alanın yerini telefonla tarif ettim, kısa bir süre sonra kolayca buldular. Akşam üzeri de güzel bir çaylarını içtim. Tekrar teşekkür ediyorum. Sinan'lar ise biraz daha geç bir saatte geldiler. Etkinlik alanında yanlış saymadıysam 30 civarında katılımcı vardı. Her zaman olduğu gibi kendi teleskobumla fazla ilgilenemedim. Alper arkadaşımız sağolsun büyük bir sabırla teleskobunu kullanmamıza izin verdi. 3 yıldız ayarlamasıyla teleskobu hizaladıktan sonra bir kaç cisim gözlemi yaptık. Jüpiter'i yine Alper'in teleskobuyla inanılmaz detaylı bir şekilde gördük. Ferhat abi ve Özgüç modifiyeli webcamler ile bir miktar Jüpiter vidyosu çektiler. Bir kaç gün içinde işleyip forumda yayınlarlar heralde. Saat 1den sonra öyle çok çiğ düşmüştü ki herkesin teleskobundan sular sızıyordu. Ekipmanların bir çoğu kaldırıldı bazı arkadaşlarımız da üzerlerini örttü. Ben saat 2 gibi yattım. Sabahında Selçuk ile kısa bir yürüyüş yaptık ve Ferhat abi ve Nermin Hanım'ın çay ikramından sonra yola çıktık. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Gözlem alanı Panaroması
Resim

Gün batarken
Resim

Sabah yürüyüşü sırasında çiğ ile kaplanmış örümcek ağları
Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Mahmut örümcek ağı resimleri harika çıkmış :) Bir dahaki aya serbest fotoğraf yarışması bölümüne koyarsın artık. Keyifli geçtiğine sevindim etkinliğin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

Etkinlik alanına saat 6 gibi vardık. Harika bir hava vardı ve tek bir bulut bile yoktu. Önce çadırımızı daha sonra da teleskobumuzu kurduk ve havanın kararmasını bekledik. Mahmut'un yardımları ile hayatımda ilk defa kutup ayarının nasıl yapılacağını öğrendim ve artık acemi şansı mıdr bilemiyorum mükemmel bir kutup ayarı yaptık. Takipteki cisimler neredeyse 1 saat göz merceğinin dışına çıkmadı. Deneme için rastgele seçtiğim yıldıznı çift yıldız çıkması ise güzel bir tesadüftü.

Toplam 7 araç, 4 çadır, 2 karavan, 6 teleskop, 25-30 insan katılımcı ve bol bol inek katılımcı vardı. Özellikle beyaz bir inek tüm gece çevremizde dolanarak otladı. Harun abi'nin getirdiği gece görüşlü dürbün ile bakarken bu beyaz ineğin dibimizde sessizce otladığını farkettik. Ara ara çakallar uluyarak heyecan yarattı. Gözlem yeri karanlık bakımından son derece tatminkar olmasına rağmen uzaktan gelen araçların uzun farları bizi çok rahatsız etti. Bir sonraki gözlemde kendimizi koruyacak bir yere saklanmamız şart. Gece 12'den sonra araç geçişi hissedilir oranda azaldı. Hava yaklaşık 12-13 derece civarında seyretti. Nem çoktu. Nem ölçer %99 gösterdikten sonra vıcık vıcık su içerisinde kaldı ve nemi ölçmemeye başladı.

İlk başlarda gözlem koşulları oldukça iyiydi. Samanyolu neredeyse Tırnova'daki gibiydi. Batmak üzere olan akrep takımyıldızının biraz üzerinde güzel bir göktaşı izi gördük. Bol bol Jupiter gözlemi yaptık. Jupiter'in ana iki kuşağı ve büyük fırtınayı (göz) tüm gece izledik ve iki saatte bir taraftan diğer tarafa gidişini gözlemledik. M13, Ülker, Orion ve sabah güneş gözlemlerimizi yaptık. Güneş biraz lekelenmişti çamaşır suyu döktük. :D

Bu sefer akşam bol bol bol kahve içerek uyku probleminin önüne geçebildim. İlerleyen saatlerde hava aşırı nemlendi ve teleskobu korumama rağmen bu sefer bulucu dürbün buğulandı. Çevresine siyah karton sararak bu sorunun önüne geçmeme rağmen bu sefer de göz mercekleri su içerisinde kaldı. Arabanın içerisine koyarak kurutmaya çalıştım. Önümüdeki gözlemlerde başka yöntemler geliştirmem gerekecek. Kullandığım 12V 7Ah akülü 650Va kesintisiz güç kaynağı beni yaklaşık 2-3 saat idare etti ve bitti! Ancak Ferhat Bey sağolsun aracında aküyü şarj etti ve takibe devam edebildim. Daha üst model KGK gerekiyor.

Bu gözlemde ilk defa karton yıldız haritası kullandım ve çok faydasını gördüm. İleride kullanacağım. Bilgisayar ve ıvır ıvır koymak için masa almam gerekiyor. Daha İkea'dan aldığım şeffaf plastik ve kapaklı kutular çoğu ekipmanımı nemden korudu. Tavsiye ederim.

Çok güzel bir etkinlik oldu. Tüm katılanlara ve katılamayıp da içi gidenlere teşekkür ederim.
gönderen Alper Gokhan
Merhabalar,

Bu benim katıldığım ilk gözlem etkinliğiydi. Gerçekten çok keyif aldım ve Şubat ayında aldığım teleskobumu ilk defa Mahmut'un büyük yardımlarıyla 3 yıldız ayarlaması yaparak etkin bir şekilde kullanabildim. Bu sayede teleskobun takibi de güzel çalıştı. Bir süre gözlem yaptıktan sonra teleskobun kolimasyonunun hiç yapılmadığı aklıma geldi. Aldıktan beri hiçbir vidasıyla oynamadım fabrika çıkısı ayarları bozulmasın diye ama gerçekten ayarı bayağı bozukmuş.. Gülhan sağ olsun yanında lazeri varmış, Mahmut da kısa bir sürede ayarını yaptı. Zaten olay ondan sonra başladı :) Teleskopla M13 ve Andromeda gözlemi yaptıktan sonra aleti Jupiter'e çevirdik ki hava koşullarının da biraz daha düzelmesiyle çok güzel bir gözlem yaptık. Teleskobun önünde bayağı bir kuyruk oluştu. Bir ara Mahmut'la bilet kesmeyi bile düşündük :) Yine ilk defa Jupiter'in kuşaklarını adam gibi ve red spot'u görebildim. Yani evde gördüğüm Jupiter Jupiter değilmiş :) Allah bilir Satürn nasıl güzel gözükecekti.. Daha sonra da Mahmut'la fotoğraf işine giriştip bazı denemeler yaptık. Benim DSLR ile Jupiter'in videosunu ve fotoğrafını da çektim ama webcamlerle daha iyi olacağına kanaat getirip Özgüç ve Ferhat abinin webcamleri ile de çekimler yaptık. Onların da işlenmiş videoların fotoğraflarını buraya koyacaklarını sanıyor ve merakla bekliyorum.

Biz daha sonra toplanıp şehire geri döneceğimiz için yola koyulduk. Bu arada teleskobu sökerken daha önce hiç böyle birşey başıma gelmemişti ama ağrılıkları önce çıkartınca tüp birden döndü ve ayna tarafından elimdeki ağırlığa ve parmaklarıma çarptı. Bayağı bir ses çıkarı. Eyvah ayna gitti derken incelemelerimiz sonucunda aynaya birşey olmadığını gördük. Umarım kolimasyon bozulmamıştır... Artık bozulduysa da aynayı kurtardığımız için ona pek takılmadım. Tabi iki parmağımdaki hafif şişliği ve kızarıklığı da saymazsak :)

Etkinliğe katılan ve yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Selçuk haklısın galiba. Fotoğraf çektiğimiz yerde geniş bir arazi daha vardı ama orası sanki ekim yapılmak için sürülmüş gibi geldi bana. Tam incelemedim. Bir daha ki sefere önce orayı bir inceleriz.
gönderen Ferhat Şirin
Güzel bir etkinlik oldu. Çok teşekkür ediyoruz.

Gecenin ilk saatlerinde samanyolu gayet belirgindi. İlerleyen saatlerde nem aşırı yükseldi.
Bazı messier cisimlerini gözlemledik.

Gecenin yıldızı ise jüpiter oldu. :)

Gözlem yerimizde nem için yapabilecek pek bir şey yok ama araba farlarından uzaklaşmak için gözlem yerimizden biraz daha yukarıda birkaç yüz metre ötede bir yere de bakılabilir.

Mahmut'un teleskoptan çektiğim jüpiter videolarını aşağıdaki linke koydum.
Ne yazık ki henüz üzerinde işlem yapamadım. Uğraşmak isteyen arkadaşlar deneyebilir. :)
http://www.mediafire.com/?fx4ppr1o2xygulw
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Ferhat Şirin yazdı:...Mahmut'un teleskoptan çektiğim jüpiter videolarını aşağıdaki linke koydum...

Bir karışıklık oldu. Teleskop Alper arkadaşımızın. :)
gönderen Ferhat Şirin
Mahmut YILMAZ yazdı:
Ferhat Şirin yazdı:...Mahmut'un teleskoptan çektiğim jüpiter videolarını aşağıdaki linke koydum...

Bir karışıklık oldu. Teleskop Alper arkadaşımızın. :)
Ben senin teleskobun sanmıştım. Pardon. :shock:
Neyse ama Jüpiter mükemmel görünüyordu. :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘