Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Burakçım sağol güzel yorumların için. Arkadaşlar bu da tek kare 30 sn (ISO3200) M57 Ring nebula. Vakit darlığından tek kare ile yetinmek durumunda kaldık.
Eylemlerimiz sürecek :)

Resim
haksızlık bu yaaa.... :( Cumartesi burakla konuştuktan sonra şeytan kır şu eskişehir yoluna akşam 6 da tırnovada olursun dedi keşke dinleseymişim :)....

Kesinlikle muhteşem resimler elinize sağlık valla muhteşem bir ekip oluşturmuşsunuz. ayrıca tayfun abiye söylemek istediğim birşey var. Haset etmene gerek yok abicim bırak senin teleskobu istanbulda git tırnovaya. Tırnova bir okul gibi gerçekten sağolsun uğur abi...Çok şey kaçırıyorsun gerçekten :merhaba
Güven
Muhteşem şeyler bunlar. muhteşem....!
Tüm ekibin emeğine sağlık.
:tap
Az kaldı bayılacağım yavaş yavaş çıkar abi... tayfun abiyi düşünemiyorum zaten, artık bunlardan sonra tırnovaya yerleşir...
Ayrıca sormayı unuttum yeri değiştirdiniz mi? Bi de mesela onurun 500d ile çekince kıyaslama nasıl acaba merak ettim artık onuda ben 2-3 hafta içinde bi 450d ile yaparım.şu sınav bi geçsin

sevgiler
Vay, vay, vay! Güvencim bunlar CN'da paylaşmak ülkene borcun biliyorsun :) Bu topraklardan çıkan sesi daha gür hale getirmemiz şart...

Daha ne assolistler vardır sizde :)
Merhaba arkadaşlar,

Biraz son dakika kararıyla da olsa düzenleyebildiğimiz bir etkinliği daha mükemmel bir biçimde tamamlamanın mutluluğu içerisindeyim. Tırnova köyüne 3 kişi akşam 6 gibi vardık. Yolda giderken GPS'in azizliğine uğradık ve gitmememiz gereken bir kestirmeden gitmeye çalıştık. Araba birazcık çamurlandı ancak bu sayede harika doğa manzaralı ve temiz bir ortamdan geçmiş olduk.

Tam kaybolduk derken, kuş uçmaz kervan geçmez bir dönemeçte “Gözlem Alanı” yazan bir tabela ile karşılaştık. Çevrede biraz dolandıktan sonra diğer ekip ile buluştuk ve gözlem alanına yerleşmeye başladık. Tam teleskopları kurarken yaşlı bir amca traktörüyle (arkası tezek yüklü şekilde) aramızdan geçmeye çalıştı. Teleskopları kenara çekip ona yol verdik ve sabaha kadar tekrar gelmemesi için kendisiyle anlaştık :) Bir ara büyük bir koyun sürüsü yanımızdan geçti. Bekçi köpeklerden yaşlı olan biri karşımıza oturdu, bize baktı baktı, koyunlar geçtikten sonra o da yoluna devam etti.

Bursa’dan Tırnova’ya ilerlerken gözlem alanı bulutlu gözüküyordu. Ancak rüzgar bulutları Doğu’ya doğru hızla itti ve Tırnova’ya vardığımızda mükemmel bir hava ile karşılaştık. Gece boyunca hava açık, hafif serin ve çok az rüzgarlıydı. (Gece en düşük 10 dereceyi gördük, nem yaklaşık %60-70 aralığındaydı) Nem çok fazla rahatsız etmedi. Samanyolu tüm ihtişamıyla ayaklarımızın altındaydı. Menüde ilk önce hilal evresindeki Ay gözlemi, daha sonra Saturn gözlemi aralarda uydu parlamaları, bir kaç meteor (ben hiç göremedim) daha sonra da Allah ne verdiyse... Böyle temiz bir gökyüzünde insan nereye bakacağını şaşırıyor, bildiğini de unutuyor!

Teleskoplara gelince. Benim Starmax 127 beş on dakikada kurulup gözleme başlayıverdi. Ardından Burak’ın bazukası çıktı meydana (Orion Atlas 10″ f4.7) ve sonrasında Güven’in tombik devi (Celestron C9,25” SGT) Her ikisi de birbirinden harika teleskoplar. Benim teleskop yanlarında oyuncak gibi kaldı. Sanırım artık yeni bir teleskop alma zamanım yaklaşıyor. Gece boyunca teleskoplar bayağı yarıştılar ancak galip gelen var mı bilemiyorum çünkü ben gece dayanamayıp tavuk kardeşlere eşlik ederek erkenden uyudum. Son aylarda yoğun çalışma tempomun verdiği yorgunluk temiz hava ile birleşince bu ilk çadır deneyimimi 30 saniyede kurulan, bir dakikada toplanan çadırım ile yaşamış oldum. Gece mışıl mışıl uyurken Uğur abinin gelişini ve ismimin söylendiğini hatırlar gibiyim. Uyku tulumunda hafif hafif üşürken son duyduklarım ‘abi güneş daha doğmadı bir kaç fotoğraf daha çekebiliriz” tarzında muhabbetlerdi.

Güneş doğup da çadırlar ısınmaya başlayınca saat 7 gibi hepimiz kalkmaya başladık. Eşyaları toparladıktan sonra hep beraber Mustafakemalpaşa’ya bağlı Suuçtu şelalesine gittik. Oldukça yüksek ve insanı dinlendiren bir yer. Son olarak Mustafakemalpaşa’da hep beraber yemeğimizi yedik ve gözlem etkinliğimizi burada bitrmiş olduk. Bir sonraki etkinliği iple çekiyorum.
basak demirel yazdı:Az kaldı bayılacağım yavaş yavaş çıkar abi... tayfun abiyi düşünemiyorum zaten, artık bunlardan sonra tırnovaya yerleşir...
Ayrıca sormayı unuttum yeri değiştirdiniz mi? Bi de mesela onurun 500d ile çekince kıyaslama nasıl acaba merak ettim artık onuda ben 2-3 hafta içinde bi 450d ile yaparım.şu sınav bi geçsin

sevgiler
Yeri değiştirdik. Önceki etkinlikte daha ufak bir alan vardı hatırlarsın oraya geçmiştik öteki yer ekili diye ama o alanı da tel örgüyle kapamışlar, biz de hemen gerisindeki arabayla ilk girdiğimiz yol olan bölgeye konuşlandık.

Onurun 500D ile çekim yapmadık. Vaktimiz bunlara ancak yetti ama haklısın bir de modifiyesiz makina ile aynı çekimleri yapıp sonuçları karşılaştırmak ilginç bir çalışma olur. İlk etkinlikte deneyelim bunu.
Sedat Bilgebay yazdı:Vay, vay, vay! Güvencim bunlar CN'da paylaşmak ülkene borcun biliyorsun :) Bu topraklardan çıkan sesi daha gür hale getirmemiz şart...

Daha ne assolistler vardır sizde :)
Malesef başka kalmadı Sedat abi :) İlk fırsatta CN'de de paylaşacağım tabii.
Etkinlik çok güzel geçti. Gayet eğlenceliydi, şahsen ben çok zevk aldım.
Sabah yola YENİKAPI-MUDANYA seferiyle başladık.
Resim
Mudanya'dan da Mustafakemalpaşa'ya gittik.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Öğretmenevi'ne saat 10 gibi Ömer, ben ve annem vardık. Buraları çok özlemişiz...
Resim
Resim
Saat 12 gibi Onur abi öğretmenevine geldi. Askerlikten bu yana epeyi değişmiş
Resim
Sonradan Burak abi, Onur abi ve Güven Abinin de gelmesiyle keşfe çıkmak amacıyla yola çıktık. Eski yerimiz bir tarla olmuş...
Tırnova'dan ilerideki yerelere doğru gitme amacıyla yola çıktık.
Resim
"Halim abi! Yangın var!"
"Hemen 177'yi arayalım. Çünkü ücretsiz..."
Resim
Resim
Resim
Lütfen biri bana anlatsın, bu işaret ne anlama geliyor??
Resim
Amacımız Onur abinin Google Earth'den bulduğu çeşitli alternatiflere bakmaktı.
Resim
Ancak gittiğimiz çoğu yer hayal kırıklığıydı. Ama Onur abiye "Harita nasıl?" diye sorduğunuzda hâlâ "Çok güzel ya müthiş!" diyebiliyordu... :)
Resim
Yollar o kadar kötüydü ki çoğu zaman araban inip yürümek zorunda kaldık...
Resim
Arabalarımızın tamamı toz toprak oldu...
Resim
Resim
Çeşitli yerlerde deprem sonucu kayaların yuvarlandığını gördük.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
En iyisi geri dönelim deyip geri döndük ve köyün olduğu ana yola kurulduk... Başka çaremiz yoktu, vakit çok geç olmuştu ve hava karalmadan kurulmalıydık...
Resim
Güven abi ve daha koliden çıkmamış Celestron 9.25 inç
Aramızda komik bir diyalog geçti,
Ben= Güven abi bu kaç inç?
Güven abi= 9.25
Ben= Hmm. O zaman Atlas'a rakip bu.
Güven abi= Rakip mi? Atlas'ı ezer geçer bu be!
Bu sırada Burak abi bize tip tip bakmakda, bir yandan da imâlı bir şekilde şişme yatağını şişirmektedir :)
Resim
Bu arada gözlemimizi bir köy mezarlığı önünde yapıyorduk...
Resim
Resim
4 Araç, 3 çadı, 5 teleskop ve 12 kişiyle etkinliğe hazırdık... Ama herkes Uğur hocamızın gelmemesine çok üzülüyordu...
Resim
Son hazırlıklar yapılıyordu...
Resim
Ve Güneş gözlemine başladık
Resim
Ancak iki rakip vardı bu sefer,
10 " ORION ATLAS mı?
Resim
Yoksa, yeni gelen aday Celesteron 9.25" mi?
Resim
Güneş batarken ben de fotoğraf makinamı bir kenara koydum ve gözleme başladım. Sanırım gözlemin nasıl geçtiğini Güven abinin resimlerinden anlamışsınızdır...
Resim
Resim
UFO gören masum amatör gökbilimci :lol:
Resim
Hazırladığı 60 tane gözlem maddesinin 10 tanesini anca gözlemleyebilen emektar amatör Murat Tekneci :)
Resim
Astrofotoğraf efsanesi Ömer Sözer!
Resim
İşte henüz denemede olan astrofotoğraflarım. Gelecektei hedefimi belirledim. Bir tripod, bir gelişmiş makina... Uğur hocam gibi ben de etrafı çekeceğim ve insanlara "Işıkları Kapatın!" diye bağıracağım :)
Resim
Resim
_____________________________________________________________________________________

Sabah olmuştu, artık toplanıp yola koyulma vaktiydi..
Resim
Geceleyin çok hoş bir sürprizle Uğur İkizler hocamız da gelmişti etkinliğe :)
Resim
Bunun üzerine bir Suuçtu Şelalesi'ne gitmeye karar verdik.
Resim
Şelale kenarında annem ve ben
Resim
Ben ve Ömer
Resim
Şelale kenarında Özgür
Resim
Şelale kenarında Ömer
Resim
Küçük kurbağalar
Resim
Şu resim çook hoş oldu, o yüzden yanen bu halde koyuyorum
Resim

Resim

Birkaç sanatsal çalışma yaptım. Onları da facebook hesabımda görebilirsiniz.

Resimlerin tamamı (300 kadar) şu adreste
Etkinlik çok güzeldi, pek iyi olmayan tek şey keşif çalışmamızdı. Bence o kadar kötü değildi ama sonunda bir şey bulamamış olduğumuza üzüldüm tabi. Tırnova için çok daha büyük umutlarım vardı; keşfedilmeyi bekleyen bir mekan çok iyi olurdu.. Malum Tırnova'da az da olsa özellikle doğu ve kuzey ufkunda biraz kirlilik söz konusu. Artık daha karanlık bir yer bulana kadar bununla idare edeceğiz.

Tabi Tırnova'yı bilen biliyor, her şeye rağmen en iyi gözlem noktalarından bir tanesi. Çekilen fotoğraflar da bunu destekliyor, bir sonraki etkinliği her zaman olduğu gibi sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Bu arada şunu da söylemem gerekiyor, tüm gece boyunca gökyüzünde zerre bulut yoktu, atmosfer geçirgenliği de çok iyiydi, rüzgar sıfırdı, sıcaklık da iyiydi, hatta bunlar yetmiyormuş gibi nem de yoktu, sabaha kadar teleskopların ıslandığına şahit olmadım. Her bakımdan dört dörtlük bir havaydı, etkinliği iptal etmekten son anda caydığımıza değdi :)

Uğur abi'nin yaptığı sürpriz ve sonraki gün yaptığımız şelale gezisi de iyi olan bu etkinliğe eklenen çok güzel bonuslardı :)

Dünya gözüyle bir supernova'yı kendi gözlerimizle görmüş olduk, bu da unutulmayacak anlardan biriydi benim için.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19