Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Arkadaşlar 4-5 Haziran Tırnova etkinliğimiz her etkinlikte olduğu gibi yine güzel anılarla sona ermiş bulunuyor. Bu defa gözlemin yanı sıra astrofotoğrafçılığa da epeyce eğildik. Yaptığımız çalışmalar tam bir imece usulü ile yapıldığından bu fotoğrafları kendi derin uzay başlığım altında değil de etkinlik başlığı altında paylaşmayı uygun gördüm. Gerçi http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=7087 başlığı altına da koymuştum aynı resmi ama bu üzerine süpernovanın işaretlenmemiş ham hali (Çekim bilgilerine oradan ulaşabilirsiniz);

Resim

Burak bu da senin için geliyor. Hani demiştin ya bu bile o kadar güzel ki işlenince daha ne kadar güzel olabilir diye :) Kıyaslayabilesin diye işlenmemiş halini de paylaşıyorum :)

Resim

Sırada 3-4 tane daha çalışmamız var. Bizi izlemeye devam edin :)
Bu da Trifid Nebula fotoğrafı; 15x30sn light ve 15x dark var sadece. Bias, flat vs.. çekilemedi ama sonuç yine de fena değil.

Resim

Burak yine senin için işlenmemiş halini koyuyorum. Anladın herhalde bunun derin uzaya bir çağrı olduğunu :))))

Resim
İnanılmaz güzel sonuçlar arkadaşlar, muhteşem!

Tırnova gerçekten karanlık bir yer kesinlikle...ben Trifid'i maalesef Marmaris gece hayatının ışıkları izin verdiği ölçüde çekebilirim, bu kadar derin sonuç almam sanırım imkansız gibi... hırs yaptım deneyeceğim bile diyemiyorum en az 1-2 ay sonra çekebilirim :) şu anda keçi boynuzu hazretleri engelliyor beni :) Bu resmin büyüğünü bir yere koyabilirsen duvak kağıdı yapmak isterim Güvencim.

Devam arkadaşlar devam! Bundan daha büyük bir hediye olamaz benim için ! Ellerinize sağlık.

Uğur gelemeyecekti ama dayanamayıp gecenin bir vakti gelmiş anlaşılan :) Helal olsun Üstada !
Satılık 8" bir Newtonian olsa şu dakika alırdım... Burak'ın teleskop çok iyi iş çıkarmış... bir koma düzeltici alınca herşe tamam olacak.
Sedat Bilgebay yazdı:İnanılmaz güzel sonuçlar arkadaşlar, muhteşem!

Tırnova gerçekten karanlık bir yer kesinlikle...ben Trifid'i maalesef Marmaris gece hayatının ışıkları izin verdiği ölçüde çekebilirim, bu kadar derin sonuç almam sanırım imkansız gibi... hırs yaptım deneyeceğim bile diyemiyorum en az 1-2 ay sonra çekebilirim :) şu anda keçi boynuzu hazretleri engelliyor beni :) Bu resmin büyüğünü bir yere koyabilirsen duvak kağıdı yapmak isterim Güvencim.

Devam arkadaşlar devam! Bundan daha büyük bir hediye olamaz benim için ! Ellerinize sağlık.

Uğur gelemeyecekti ama dayanamayıp gecenin bir vakti gelmiş anlaşılan :) Helal olsun Üstada !
Çok çok sağol Sedat abi. Emin ol ki hepsi senin emeğin. Sen öğrettin biz yaptık. kendinle gurur duyabilirsin :)
Sedat Bilgebay yazdı: Bu resmin büyüğünü bir yere koyabilirsen duvak kağıdı yapmak isterim Güvencim.
Allah mı söyletti nedir ? gecenin ilerleyen saatlerinde Veil nebula çalışması görme ihtimalimiz varmı acaba :)
Sedat Bilgebay yazdı:Satılık 8" bir Newtonian olsa şu dakika alırdım... Burak'ın teleskop çok iyi iş çıkarmış... bir koma düzeltici alınca herşe tamam olacak.
Abi yapalım bir barter, hem senin işin görülsün hem benim :) üste kaç lira istiyorsun senin 9.25 e ? :lol: :lol:
Bir etkinlik daha geride kaldı.Öncelikle herkese çok teşekkür ediyorum.Çok güzel bir etkinlik oldu.

Hem ekipman açısından hemde tecrübe açısından gökbilim ekibi her geçen gün dahada ileriye gidiyor.Ağabeylerimizin başarılı çalışmaları beni o kadar sevindiriyor ki ülkemizde Astronomi adına böylesine güzel gelişmelerin olması hangi gökyüzü sevdalısını sevindirmez .Ben inanıyorum ki bu forum burada ki değerli insanlar Türkiyenin Astronomide ilerlemesinde önemli katkıları olacak-oluyor da..Bu forum bu hızla giderse Astronomide bir kaç sene sonra marka haline bile gelecektir.

Bu yaz tekrar tırnovaya gitmek dileğiyle...

Ağabeylerimede çalışmalarında başarılarının devamını dilerim.Sayelerinde bir şeyler görüp öğrenmeye çalışıyoruz.Düzenlenen bu etkinliklerin (kayıt olduğum tarih olan 2010 dan bu yana katıldığım 4.etkinlik) astronomi sevdam üzerinde yaptığı olumlu etkiler tartışılmaz.Teşekkür ederim.
Güven MUH-TE-ŞEM-SİN!!! Ekip olarak çalışmak çok güzeldi ama ben o ekipte elinde fıstıkla ortalarda takılan ve senin çektiklerin karşısında gözlem mekanını inleten bir tipten başka birşey değildim :lol: Netlemeyi sen zaten halletmiştin. Ben bahtinovu takınca sadece senin yaptığın mükemmel netlemenin kanıtını ekranda gördük :kanit

Hepsi ama hepsi tek tek süper... Whirlpool muuu M13 müüüü hangisi seçemiyorum. Ben en çok o ikisini sevdim ama seçemiyorum kardeşim! Harikalar gerçekten. Bir de gözümün önünde çekilmesi beni biraz daha etkiledi sanırım... :shock:

Ben de hatırası büyük bir çalışma eklemek istiyorum müsadenizle... :lol:

Resim

EDIT: Bir tane daha... (Dikkatli bakarsanız Onur' un arkasında saklanmış olanüyemizi görebilirsiniz...)

Resim
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 19