Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Herkese merhaba;

Bildiğiniz gibi Onur Atılgan kardeşimiz ayın 14’ ün de artık aramızda olacak. Hem Onur’ u gökyüzüne kavuşturmak hem de bizi bunaltan bulutların acısını çıkartmak için gökyüzünde Ay’ ın bizi rahatsız etmeyeceği 27-28 Mayıs gecesi ya da 3-4 Haziran gecesi yeni bir etkinlik düzenlemeye ne dersiniz?

Konum olarak yine Tırnova olabileceği gibi (ki bu bölgede daha elverişli bölgelerde bulabiliriz) Uğur abi’ nin etkinlikte bahsettiği Bursa’ da daha farklı bir lokasyonda da buluşabiliriz. Bu konudaki görüşlerimizi buradan paylaşalım lütfen.

Etkinliğimize Gökbilimle bizler gibi amatör olarak ilgilenen herkes elbette ki katılabilir… Ancak bunun yanında etkinliğin kalitesi açısında gözlemimiz halka açık olmayacaktır.

Syg.
Keşke gelebilsem ama zor görünüyor bu 2 ay o kadar zor geçecek ki. tez yazmam lazım sınava hazırlanmam lazım ıspartaya gidip ışık kirliliğinin olmadığı bir yerde ev tutmam lazım, (tabii ki buna daha çok zaman ayıracağım :D ), taşınmam lazım... ama tırnoova için bi delilik yapıp kaçamak yapabilirim ama zor .

en kısa sürede görüşmek üzere :merhaba
İzninizle ben birşey sormak istiyorum. Tırnovayı sizler için bu kadar cazip yapan özelliklerin neler olduğunu öğrenebilirmiyim? Bulunduğum bölgede aynı özelliklere sahip biryer bulabilirmiyim düşüncesi ile öğrenmek istiyorum.
Hüseyin Şahan yazdı:İzninizle ben birşey sormak istiyorum. Tırnovayı sizler için bu kadar cazip yapan özelliklerin neler olduğunu öğrenebilirmiyim? Bulunduğum bölgede aynı özelliklere sahip biryer bulabilirmiyim düşüncesi ile öğrenmek istiyorum.
Hüseyin bey merhaba,
Tırnova' yı bu kadar cazip yapan şeyleri kısaca açıklayayım.
Tırnova, konum olarak İstanbul ve İzmir için ortak buluşma noktası. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerin yarattığı ışık kirliliğinden etkilenmeyecek kadar uzak, ancak gidilebilecek kadar yakın bir yer.
Köyde sadece 2 hane yaşadığı için araç trafiği olmuyor. Üstelik burası yol üstü bir yer değil, tüm gece boyunca hiç araç geçmiyor diyebilirim. Tırnova, en yakın büyük yerleşim yeri olan Bursa' ya kuş uçumu 65 km. mesafede, bundan dolayı ışık kirliliği yok denecek kadar az.
Aslında Uludağ' ın güney taraflarında çok daha güzel yerler var ancak, buralarda Mayıs sonuna kadar kar oluyor, yaz aylarında ise kamp yapanlar bulunuyor ve dolayısıyla ışık kirliliği yaratıyor.

İdeal bir gözlem yeri için olması gereken koşulları kısaca belirtmek gerekirse;
- Büyük şehirden en az 50 - 60 km. uzakta olması,
- Yüksek bir yerde olması ( 1000 mt. ve üzeri ),
- İşlek bir yol üzerinde olmaması, hatta hiç araç geçmemesi,
- Göl, gölet, akarsu, orman kenarı olmaması ( nem, buğu, sis olmaması için ),
- Güvenlik açısından, bölgeye yakın tanıdık birilerinin olması,

Bu şartların hepsinin bir arada olduğu yerler gözlem için mükemmel yerlerdir.
Ancak bu özelliklerin bulunduğu yerler batı bölgelerinde çok az durumda.
Kendi adıma, her zaman daha iyi bir gözlem yeri bulma çabası içindeyim..
Teşekkür ederim Uğur Bey aslında karadeniz bölgesinde o kadar çok ki bahsettiğiniz gibi yerler fakat orman kenarı olmaması durumu biraz zor olabilir. ama yine de orman kenarı olmayan yerler biliyorum beni aydınlattınız teşekkür ederim. Bu arada maili aldım çok sağolun.
Avrupa yakası demek doğru olurmu bilmem ama Demirköy güzeldi :)

İstanbul dışından katılım fazla olmayacaksa ben yine Ağva olsun derim. Tırnova yolu gözüme çok geliyor...
gönderen Ömer Sözer
Geçen hafta katılamadım. Haziran'daki etkinlik Tırnova'da olursa süper olur. Tırnova müthiş bir yer, hele o gözlem mekanı ile köy arasındaki yola bayılıyorum, Ağustos'taki etkinlikte 7 kez gidip gelmiştim o yolu :D Hele bir de 2 gece olursa tadından yenmez...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]